FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 kwietnia 2024, 05:04 - ndz

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 59 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Post: 22 marca 2011, 21:12 - wt 
Witam jestem początkujący...i z tego co wyczytałem na forum to matki powinny czerwić już o tej porze a dziś zrobiłem przegląd i w 3 ulach wogulę nie ma jakiegoś śladu czerwi a matki są w nich na pewno, ale również zauważyłem że może mają za mało pokarmu?...proszę o pomoc. Następną sprawą jest to że w 2 ulach mam na wszystkich ramkach pszczoły i dużo ramek z czerwiem i się zastanawiam czy nie mają za mało miejsca....proszę mi coś doradzić w tych sprawach


Na górę
  
 
Post: 22 marca 2011, 22:02 - wt 
....proszę mi coś doradzić w tych sprawach[/quote]

Widzisz kol w tych sprawach sam sobie odpowiadasz na swoje pytania.
1 Troszke dziwne tak jak piszesz że matka jeszcze nie czerwi możesz ja lekko pobudzić ciastem jest tutaj dużo napisane na forum ( poszukaj )
2 O tej porze to lepiej trzymaj pszczoły troszke ciaśniej jak juz bedą wychodzić za zatwór to wtedy im dołuz ramko najlepiej z pokarmem.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 22 marca 2011, 22:24 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 października 2009, 17:52 - sob
Posty: 2566
Lokalizacja: Szczecin okolice
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
lotnik19, Kolego obowiazkowo pszczoly musza miec po 2 ramki pelne pokarmu na pocatku i na koncu gniazda. Dodatkowo zrzuc pszczoly ze srodkowej ramki zaraz za czerwiem i odsklep troche. Co tydzien odsklepiaj 1 ramke. gniazda posciecniaj wedlug zasady ramka z pokarmem/ramki z czerwiem/ramka z pokarmem/ zatwor. Wszystko co nadto za zatwor. Tylko dobrze ocieplone gniazdo rokuje szybki rozwoj. Wylotki tez do 3-4 cm zmniejsz. Na powalke kocyk ze styropianem. Siatki w dennicy zamknac.
juljan, a Ty kolego nie wprowadzaj w błąd - ciasto to sie robi w duzych pasiekach, normalny mniejszy pszczelarz odsklepia ramki, ewentualnie obraca co druga w ngniezdzie o 180 stopni, bo na to ma czas.

_________________
www.pszczolyimiod.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 marca 2011, 22:31 - wt 
jak ma co odsklepiać i obracać,jak głodna i brak ramek z pokarmem w magazynie to ciasto chyba jedyne wyjście


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 22 marca 2011, 22:38 - wt 
Dziś przy okazji przekładki od razu ustawiałem gniazdo Czyli Czerw na środek po bokach pokarm folia i na to po 1,5 kg ciasta pokarmu wcale nie ma tak dużo w rodzinach tam gdzie są silne rodziny to jest go może 2-3 kilo a to jest stanowczo mało jeszcze zapowiadają oziębienie a na wygrzanie czerwiu idzie najwięcej papu poszukajcie ile w marcu średnio silna rodzina potrzebuje w Marcu = 3 kg ( nie wspomnę o silnych )
a na pożytek wierzbowy jeszcze trzeba chwile poczekać do kwietnia ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 22 marca 2011, 22:57 - wt 
juljan, a Ty kolego nie wprowadzaj w błąd - ciasto to sie robi w duzych pasiekach, normalny mniejszy pszczelarz odsklepia ramki, ewentualnie obraca co druga w ngniezdzie o 180 stopni, bo na to ma czas.[/quote

Masz racje lepiej niech młody rozbiera gniazdo i odsklepia ramki a ciasto niech robia zawodowcy.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 22 marca 2011, 23:07 - wt 
adidar pisze:
juljan, a Ty kolego nie wprowadzaj w błąd - ciasto to sie robi w duzych pasiekach, normalny mniejszy pszczelarz odsklepia ramki, ewentualnie obraca co druga w ngniezdzie o 180 stopni, bo na to ma czas.

Adaś Jakie to ma znaczenie kto daje ciasto Daje je ten co wie jakie ono ma znaczenie dla rozwoju i tu byś się ciut pomylił w dużych pasiekach to tylko nieliczni je dają
obracanie ramek możesz wykonać przy już dużym kłębie czerwiu i stabilnym przybytku młodych pszczół ;-)
jak zrobisz to za szybko spowolnisz a wręcz za hamujesz rozwój lub w drastycznych przypadkach zaziębisz czerw gdyż pszczoły mogą nie obsiąść całej długości ramki ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 22 marca 2011, 23:16 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 lutego 2011, 23:26 - ndz
Posty: 334
Lokalizacja: opolszczyzna
Ule na jakich gospodaruję: wlkp. jednościenny i wlkp. 18
adidar pisze:
juljan, a Ty kolego nie wprowadzaj w błąd - ciasto to sie robi w duzych pasiekach, normalny mniejszy pszczelarz odsklepia ramki, ewentualnie obraca co druga w ngniezdzie o 180 stopni, bo na to ma czas.

Sory, ale nie wytrzymałem - KTO CI TAKICH GŁUPOT NAOPOWIADAŁ!!!
Mam małą pasiekę, a ciasto stosuję od lat.

_________________
Pozdrawiam
novara


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 marca 2011, 23:25 - wt 
adidar pisze:
juljan, a Ty kolego nie wprowadzaj w błąd - ciasto to sie robi w duzych pasiekach, normalny mniejszy pszczelarz odsklepia ramki, ewentualnie obraca co druga w ngniezdzie o 180 stopni, bo na to ma czas.


Kolego tu sie mylisz
W duzych pasiekach to zalezy o jakich piszesz?
Kolego gdybym miał 400 rodzin to w 4 dni obejde wszystkie , obroce ramka czy korpusy przestawie i ułoze gniazdo,wyczyszcze dennice połacze bezmatki, ( z pomocnikiem) wiekszosć pszczelarzy juz pewnie ten zabieg zrobiło . Przynajmniej mi sie udało 10 dni temu zrobic przy sprzyjającej pogodzie chociaz ja to mały pszczelarz jestem , a z tym ciastem to jest na odwrót zapytaj moze wiekszych pszczelarzy co maja duze pasieki czy kładą ciasto ..moze 5 % z ogółu.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 22 marca 2011, 23:44 - wt 
Przynajmniej ja to tak mysle jakbym to robił nie wiem jak inni :oczko:
Teraz uli sie nie otwiera przez 3 tygodnie od momentu pierwszego przeglądu po zimie nastepny przegląd po 3 kwietnia i moze skrzydełka bedziemy obcinac kto to wie......... :oczko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 23 marca 2011, 01:01 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 października 2009, 17:52 - sob
Posty: 2566
Lokalizacja: Szczecin okolice
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
A własnie to jest fakt, ze w malych pasiekach lepiej zajrzec do ula odkslepic ta ramke, dolozyc odlozone specjalnie z czerwca czy lipca poprzedniego roku ramke z pierzgą. Mysle, ze do tego powinno sie zachecac poczatkujacych pszczelarzy, a nie od razu stosowac jakies ciasta. JEszcze co innego, jak pszczelarz sam ten pylek zbierze i podda go wlasnie w tym ciescie, ale zeby wbijac sie w koszta nie potrzebne? To jedynie dolicza duuzy pszczelarz, bo ma to mu przyniesc konkretne zyski.
Amatorzy powinni dobrze poznac biologie pszczol, ich zachowania i predzej ponasadzac w poblizu dziesiatki wierzb, leszczyn i krokusow, bo odrobina zniesionego juz swiezego pylku jest dla pszczol 10 razy cenniejsza niz stary pylek w ciescie(lub jego substyut). I tu powtarzam - slowa te kieruje tylko do tych co maja te kilka kilkanascie rodzin i ktorzy pasieki nie traktuja jako glownego zrodla utrzymania. Pozostali pszczelarze w przypadku brak pogody sa zmuszeni do jakiejs stymulacji czerwienia i rozwoju rodziny. Wtedy pomaga ciasto, syropy, odsklepianie. Jak kto woli.
Zawsze podziwiam te pasieki, gdzie otoczenie uli jest bardzo bogato obsadzone. Gdzie pszczelarz przez lata sadzil , sadzil i sadzil. MOja mysl zmierza po prostu do myslenia o pszczelarstwie w szerszym spojrzeniu na inne aspekty, bo to pozniej cieszy oko i serce pszczelarza ( amatora, hobbysty itd. - kto pszczolami sie zajmuje nie dla kasy)

_________________
www.pszczolyimiod.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 marca 2011, 12:30 - śr 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
lotnik19 Prosi o rady a nie o kłytnie kto ma racje. W tych rodzinach co niema czerwiu to moze byc bardzo mało pyłku albo wcale. Czy widziałes matki twierdzisz ze są ale trzeba widziec a potem pisac ze są,Daj im ciasto albo po ramce z pokarmem a jak niemasz to daj syrop. I jak po tygodniu nie bendzie czerwiu to trzeba połonczyc. Co do tych rodzin co maja czerw to sprawdz ile maja pokarmu w zapasie. W tym czasie powinno go byc około4 kg tak na oko. Pszczoły jak obsiadają w tym czsie wszystkie ramki na czarno to mozna dac ramkie z pokarmem a jak jej niemasz to daj susz przy czerwiu i syrop albo ciasto. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 marca 2011, 12:50 - śr 
adidar pisze:
A własnie to jest fakt, ze w malych pasiekach lepiej zajrzec do ula odkslepic ta ramke, dolozyc odlozone specjalnie z czerwca czy lipca poprzedniego roku ramke z pierzgą. Mysle, ze do tego powinno sie zachecac poczatkujacych pszczelarzy,

Adaś nie do końca masz rację
podanie ciasta ma wiele znaczeń
Ciasto podajesz początkiem Marca pszczoły je pobierają a przy okazji objadania się wydzielają znacznie więcej mleczka przez co matka zaczyna znacznie więcej i szybciej czerwić ( bo podanie ciasta spowoduje ruch w rodzinie i robi się duuużo cieplej
Mówisz o podaniu ramki z pierzgą :nonono: A powiedź mi Kochany kto w marcu czy początkiem kwietnia poszerza gniazda ;-) zazwyczaj wszyscy lecą je zwężać
Podanie ciasta powoduje że oprócz stymulacji czerwienia zmusza pszczoły do odsklepienia zapasów pod którymi zalany jest pierzga - toteż na jesieni ramki z pierzgą należy ustawić bliżej środka gniazda by nie zmuszać pszczół do szukania go wiosną na skrajnych ramkach
adidar pisze:
Amatorzy powinni dobrze poznac biologie pszczol, ich zachowania i predzej ponasadzac w poblizu dziesiatki wierzb, leszczyn i krokusow, bo odrobina zniesionego juz swiezego pylku jest dla pszczol 10 razy cenniejsza niz stary pylek w ciescie(lub jego substyut).

Tu masz 1000% racji powinni nie tylko poznać biologię pszczół ale ich potrzeby i możliwości wiosenne i tu masz najlepszy przykład tej wiosny dziś mamy 24 03 i co poza paroma dniami co leszczyna dała ciut pyłku do dziś nie ma nic i jeszcze z 10 dni nie będzie bo taką naprawdę wiosnę zobaczymy w Kwietniu i tak naprawdę pierwszy uczciwy pyłek da dopiero Wierzba jeżeli ktoś z jesieni nie miał pierzgi w plastrach i nie podał ciasta M-P to ma czerwiu jak kot napłakał poszerzyć gniazd się nie da bo zimno a samo odsklepiania pokarmu psińco da iiiiiiiiiii :oczko: po pyłek z pierwszych pożytków jeszcze musi mieć kto polecieć :oczko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 23 marca 2011, 19:18 - śr 

Rejestracja: 10 lutego 2011, 12:34 - czw
Posty: 266
Lokalizacja: G Śląsk
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowski
Ja pisałem o tym że wiosna w tym roku może nie przyjść tak wcześnie. Widze że moje obserwacje kolejny rok się sprawdzają. Ciekawe czy kolejne lata też to potwierdzą. 18 kwietnia mamy pierwszą wiosenną pełnię księżyca, myślę że od początku kwietnia powinno śię już coś ruszyć.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 marca 2011, 20:18 - śr 
poddałem dziś ciasto miodowo-cukrowe ok 50-70dag na ula...i się zastanawiam czy jeszcze raz im dodać ale tym razem miodowo- pyłkowego?


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 23 marca 2011, 20:35 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 października 2009, 18:37 - pn
Posty: 291
Lokalizacja: Karmanowice
Ule na jakich gospodaruję: Dadant+2x1/2
Koelgfo podaj Ciasto napewno pomoze a jak nie masz to skrystalizowanoy miod w sloiku na ramki ustaw do gory dnem i pszczoly go szybko pobiora


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 marca 2011, 23:40 - śr 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
lotnik19 cjasto miodowo cukrowe to tylko zaspokaja głód. A ciasto pyłkowe to zaspokaja niedobur pyłku w rodzinie i mobilizuje matkie do czerwienia. Pozdrawiam miły_matian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 marca 2011, 11:25 - czw 

Rejestracja: 28 lutego 2010, 20:12 - ndz
Posty: 381
Lokalizacja: Warszawa
adidar pisze:
lotnik19, Kolego obowiazkowo pszczoly musza miec po 2 ramki pelne pokarmu na pocatku i na koncu gniazda.


Ja myślę podobnie,ale robiąc przegląd po zimie kilka dni temu w jednym ulu zastałem zero pokarmu zero pyłku i na 2 ramkach czerw.W innych rodzinach były zapasy a czerwiu podobna ilość.Kto potrafi wyjaśnić dlaczego matka czerwi nie mając zapasów.Optymistka?. :oczko:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 marca 2011, 11:45 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 marca 2010, 10:49 - wt
Posty: 956
Lokalizacja: Zielona Góra
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp 300 rodzin produkcyjnych
Jak nie podasz szybko pokarmu to czerw zgryzą i tyle z tego będzie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 marca 2011, 15:23 - czw 

Rejestracja: 28 lutego 2010, 20:12 - ndz
Posty: 381
Lokalizacja: Warszawa
Oczywiście dałem zaraz 2 ramki pokarmu,tylko jak to się ma do naszej wiedzy o żelaznym zapasie 3, 4 kg.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 marca 2011, 21:08 - czw 

Rejestracja: 14 marca 2009, 16:53 - sob
Posty: 979
Ule na jakich gospodaruję: brak
matka czerwi bo przyszedł na to czas. Jak zaczynała czerwić, to pewnie jeszcze było co jeść. Możliwe że rodzina był niepokojona w czasie zimowli, co przełożyło się na czerwienie matki i większe zużycie pokarmu przez rodzinę. Zwróciłeś uwagę czy jest czerw niesklepiony we wszystkich stadiach rozwoju ?

_________________
Internetowy pszczelarz z kilkoma wirtualnymi rodzinami + kolejne cztery w pokrzywach za stodołą


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 marca 2011, 20:32 - ndz 

Rejestracja: 25 marca 2011, 20:22 - pt
Posty: 26
Lokalizacja: Kolonia
ja myślę że byłoby odpowiednie gdyby koledzy pisali na jakich ulach pracują. W zależności od tego można komuś dać odpowiednią odpowiedź.

Pozdrowienia
Jupchen


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 marca 2011, 16:58 - pn 

Rejestracja: 23 stycznia 2011, 13:23 - ndz
Posty: 13
Lokalizacja: Kraków
Jestem początkującym pszczelarzem i sumie mam 4 ule.,Pierwszy raz zimowałam pszczoły i martwiłam się czy przezimują. Gdy na wiosnę w cieplejszy dzień poszłam robić przegląd, bardzo się zdziwiłam ponieważ w 3 rodzinach było po 3-4 ramki pszczół a w 4 ulu-12ramek :zeby: (2 korpusy). Czy komuś z Was też tak się zdarzyło?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 marca 2011, 18:42 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2009, 23:36 - wt
Posty: 203
Lokalizacja: Lublin
miły_marian pisze:
lotnik19 Prosi o rady a nie o kłytnie kto ma racje. W tych rodzinach co niema czerwiu to moze byc bardzo mało pyłku albo wcale. Czy widziałes matki twierdzisz ze są ale trzeba widziec a potem pisac ze są,Daj im ciasto albo po ramce z pokarmem a jak niemasz to daj syrop. I jak po tygodniu nie bendzie czerwiu to trzeba połonczyc. Co do tych rodzin co maja czerw to sprawdz ile maja pokarmu w zapasie. W tym czasie powinno go byc około4 kg tak na oko. Pszczoły jak obsiadają w tym czsie wszystkie ramki na czarno to mozna dac ramkie z pokarmem a jak jej niemasz to daj susz przy czerwiu i syrop albo ciasto. Pozdrawiam miły_marian


Marian,
sądzę, że syrop to dobra sprawa, ale tylko w cieplejszych okresach, bo pszczoły będą wypryskiwać szukająć z kąd jest ten porzytek... i jak przyjdzie chłodek to zetnie sporo pszczółek...
Ja bym dał ciasto miodowo-pyłkowe, ale tylko takiej rodzince co obsiada ze 4 ramki na czarno. Gdyby rodzinka miała mniej ramek to najlepiej połączyć rodziny i podać wtedy ciasto. Dokładnie ocieplając ul od powałki i ściany (gdzieś widziałem, że w Stanach okręcają czarną folią strech całe ule, wycinając tylko otwory do wylotków) - tego sposobu nie praktykowałem jeszcze :)...
Za kilka dni trzeba sprawdzić czy są cieplutkie powałki i czy mateczka już czerwi...
Ważne żeby o tej porze roku nie dawać rodzinom "luzu" tylko trzymać je na czarno - ciasno.
Dodatkowo pamiętać należy, że jak rodzinka ma czerw to potrzeba jej sporo wody. Najlepiej podgrzanej i założonej w słoiku na powałkę.

_________________
Pozdrawiam,
piro


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 marca 2011, 20:38 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 października 2009, 18:37 - pn
Posty: 291
Lokalizacja: Karmanowice
Ule na jakich gospodaruję: Dadant+2x1/2
Kol Piro a u Ciebie jeszcze matki nie czerwia?
Roznica 40 km a az tyle w czerwieniu?
Czy docieplales jakos rodzinki?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 marca 2011, 00:30 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2009, 23:36 - wt
Posty: 203
Lokalizacja: Lublin
byczek pisze:
Kol Piro a u Ciebie jeszcze matki nie czerwia?
Roznica 40 km a az tyle w czerwieniu?
Czy docieplales jakos rodzinki?


Czerwią Kolego :),
u mnie mateczki czerwią :), nie mam z tym na razie problemów :).
Ocieplam dosyć dokładnie uliki od strony powałki, jak też od strony ścian bocznych (przy zabudowie zimnej).
Ociepleniem są poduszki ze słomą, do tego "wkłady" z tektury, a na same ramki kładę poszewkę żeby stworzyć przestrzeń pomiędzy tekturą, a ramkami - wtedy całość mam cały czas suchą.
Obecnie zacząłem dzisiaj pobudzać mateczki ciastem miodowo-pyłkowym, więc przy takim pobudzaniu za 2 tygodnie będę już miał pierwsze tego efekty :D w postaci młodej muchy wygryzającej się muchy :rolf:.

_________________
Pozdrawiam,
piro


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 marca 2011, 19:05 - wt 

Rejestracja: 23 stycznia 2011, 13:23 - ndz
Posty: 13
Lokalizacja: Kraków
Koledzy!!Macie już nakrop na ramkach? U mnie już jest. :uśmiech:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 marca 2011, 19:12 - wt 

Rejestracja: 06 czerwca 2008, 23:01 - pt
Posty: 1139
Lokalizacja: Stargard Szczec.
Ule na jakich gospodaruję: wlkp/wlkp 18cm
Może to rozrzedzony pokarm??


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 marca 2011, 19:13 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
Sofi pisze:
Koledzy!!Macie już nakrop na ramkach? U mnie już jest. :uśmiech:


Birkut by napisał, że sztachety kwitną :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 marca 2011, 19:15 - wt 

Rejestracja: 06 czerwca 2008, 23:01 - pt
Posty: 1139
Lokalizacja: Stargard Szczec.
Ule na jakich gospodaruję: wlkp/wlkp 18cm
CYNIG pisze:
Sofi pisze:
Koledzy!!Macie już nakrop na ramkach? U mnie już jest. :uśmiech:


Birkut by napisał, że sztachety kwitną :)


Kurde a mówiłem rodzicom by nie wymieniać płotu na betonowy tak bym już miał miodobranie. Idę się pomodlić może stodoła zaspadziuje.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 marca 2011, 19:21 - wt 

Rejestracja: 23 stycznia 2011, 13:23 - ndz
Posty: 13
Lokalizacja: Kraków
To na pewno nie jest rozrzedzony pokarm ponieważ pokarm który był z zimy na ramkach jest w całości! :zeby:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 marca 2011, 19:24 - wt 

Rejestracja: 23 stycznia 2011, 13:23 - ndz
Posty: 13
Lokalizacja: Kraków
Mam całe ramki czerwiu, pszczoły noszą pyłek. U was też tak jest?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 marca 2011, 19:33 - wt 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
Mogła jakaś nagrzana wierzba puścić soki...

Wielkie kotki (bazie) ukazują się przed liśćmi, przed rozkwitnięciem otoczone są białym futerkiem włosków, pochodzącym od długobrodych przysadek i chroniącym młode kwiaty przed mrozem. Kotki mają bardzo krótkie szypuły, męskie są jajowate, 2-3 cm długie, gęsto kwiatowe, żeńskie są podłużno-jajowate, do 4 cm długości. Zalążnia na długim trzonku, gęsto owłosiona; przysadka dwubarwna, u nasady jasna, wierzchołek ciemnobrunatny do czarnego, gęsto i długo owłosiony, brodaty. Szyjka bardzo krótka, rozgałęzienia znamion wyprostowane, skłaniające się ku sobie. U nasady kwiatu jest osadzony krótki gruczoł miodnikowy.

Nie ma się co śmiać.

Iwa jest najwcześniej kwitnącą wierzbą w Polsce. Wawrzynkowa 2-3 dni za nią.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 marca 2011, 04:37 - śr 
I przy temp. w okolicach 18-20 stopni Wierzba Iwa zaczyna nektarowanie więc jeśli kolega ma w okolicy swojej pasieki tę wierzbę i ma już takie temp. może mieć nakrop w ramkach. ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 30 marca 2011, 16:03 - śr 

Rejestracja: 05 lutego 2010, 16:10 - pt
Posty: 776
Lokalizacja: Warszawa i Płońsk
Ule na jakich gospodaruję: Warszawki posz. i wielkopolski
No jak o tej porze nie ma czerwiu. Nawet na północnym wschodzie musi w rodzinach być czerw najmniej na 2 ramkach. Jeśli nie ma to znaczy coś nie tak z tymi pszczółkami

Nie ma co też się tak dziwić, że jest nakrop. Z wyjątkiem północy Polski, od 3 tygodni bywają bardzo ciepłe i słoneczne jak na tą porę roku, przynoszą trochę nektaru, pyłku, wody i przenoszą z dalszych ramek w część gniazdową pokarm zimowy.

_________________
kamyk


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 marca 2011, 16:50 - śr 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4573
Lokalizacja: stare polichno
Widzę , że niektórzy za 2 tygodnie będą kręcić pierwszy miód.
paraglider.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 marca 2011, 18:33 - śr 

Rejestracja: 08 marca 2008, 19:00 - sob
Posty: 155
Lokalizacja: śląskie
U mnie w tej chwili jest 15* o godzinie 18,30 pszczoły jeszcze pracują z wylotów czuć ciepło to jest nakrop. Dzisiaj było 19*.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 marca 2011, 20:42 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 listopada 2009, 14:50 - ndz
Posty: 200
Lokalizacja: Podlasie okolice Łap
Ule na jakich gospodaruję: Wz i Wp
Hej ja jutro planuje zajrzeć do rodzinek i w tedy wam napiszę jak się rozwiają pszczółki na Podlasiu :oczko:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 marca 2011, 22:08 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 października 2008, 19:29 - śr
Posty: 2620
Lokalizacja: Stara Rudna
Niewiem czy w ramkach jest nakrop :oczko: ale dzis pod wieczór po pasiece roznosił sie przyjemny zapach (pierwszy raz w tym roku :jupi: )
a na niektórych deskach wylotowych w smudze wentylatorek osadzała sie para .
Może miodu dlamnie z tego nie będzie ale napewno cos pusciło soki bo wody nie brały :brawo: a ruch był że az miło było popatrzeć

_________________
Pozdrawiam Szczupak


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 marca 2011, 23:29 - śr 

Rejestracja: 26 lutego 2010, 18:52 - pt
Posty: 393
Lokalizacja: Kujawsko Pomorskie
olchy wierzby kwitną na całego byłem dziś zerknąć w plener w czasie pracy to wiosna na całego, dałem 1l syropu nowym mieszkanką mojej pasieczki by matki podkręcić bo troszke mało czerwia w stosunku do moich zobaczymy czy było to dobre posunięcie Pozdrawiam :piwko:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 31 marca 2011, 14:21 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 08:23 - pt
Posty: 1940
Lokalizacja: Kraków / Maków Podhalaski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
u mnie pszczółki "otworzyły" miodostradę jest tłoczna i ruch na niej nie jest szybki ;) noszą pyłek i nektar jest dobrze ;) :oczko:

_________________
Pasieka Majowa Pszczela manufaktura


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 31 marca 2011, 21:38 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 listopada 2009, 14:50 - ndz
Posty: 200
Lokalizacja: Podlasie okolice Łap
Ule na jakich gospodaruję: Wz i Wp
Hej dzisaj przejrzałem rodzinki i jest OK :oczko: aby pogoda dopisywała :szok: , podałem ciasto ,wymiotłem osyp zimowy i odsklepiłem ciutke po 1\4 rameczke 1 w kazdym ulu ...jest po 2lub 3 rameczki nie pełne czerwiu w zależnosci od siły rodziny..Także na Podlasiu wiosna w pełni zawitała... :oczko:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 31 marca 2011, 22:36 - czw 

Rejestracja: 11 lutego 2010, 22:39 - czw
Posty: 189
Lokalizacja: kocierz
Panowie dołożyłem po dwie ramki z rodzin , które mi padły w zimie. Jednak widzę ,że pszczoły w ogóle nimi nie są zainteresowane. Za dużo nie maja pokarmu a od tych ramek jakby ich odpychało.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 kwietnia 2011, 21:32 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 stycznia 2009, 14:21 - pt
Posty: 309
Lokalizacja: Łęczna
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Nie za wcześnie na poszerzanie gniazd? :szok:
Jeszcze ze 2 tyg. do kwitnienia agrestu.
Jak Ci padły to nie dawaj pokarmu od nich, bo załatwić możesz sobie inne rodziny.

_________________
diem perdidi


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 kwietnia 2011, 12:34 - sob 

Rejestracja: 26 stycznia 2010, 13:36 - wt
Posty: 103
Lokalizacja: Bystrzyca Kłodzka
Widzę,że wschodzie Polski wiosna mocno opóźniona.U mnie na zachodzie te prace co robicie teraz zrobiłem już dwa tygodnie temu.Pszczółki obecnie ostro zbierają pyłek.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 kwietnia 2011, 14:30 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
bob dobson pisze:
Widzę,że wschodzie Polski wiosna mocno opóźniona.

Nie opóźniona u nas po prostu tak zawsze, ale w przyrodzie nic nie zginie u nas rzepak zakwita przynajmiej jeden do dwóch tygodni później .Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 kwietnia 2011, 20:25 - sob 

Rejestracja: 26 stycznia 2010, 13:36 - wt
Posty: 103
Lokalizacja: Bystrzyca Kłodzka
Mendalinho,rzepak u nas w Kotlinie Kłodzkiej to porażka.Jedyny z niego pozytek to pyłek.Ja miód rzepakowy zbieram raz na kilka lat.W maju u nas zawsze leje i zimno.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 kwietnia 2011, 23:52 - sob 

Rejestracja: 04 grudnia 2010, 02:20 - sob
Posty: 80
Lokalizacja: Okolice Białogardu
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie.
U nas na północy , tylko wiosna trochę później , ale w sezonie to nadrobimy ( nasze pszczółki ! )

_________________
Pozdrawiam .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 kwietnia 2011, 00:42 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
bob dobson pisze:
rzepak u nas w Kotlinie Kłodzkiej to porażka.Jedyny z niego pozytek to pyłek.Ja miód rzepakowy zbieram raz na kilka lat.

Kicha :do bani:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04 kwietnia 2011, 14:11 - pn 

Rejestracja: 22 marca 2011, 11:20 - wt
Posty: 427
Lokalizacja: Ponidzie
wczoraj poszerzyłem gniazda i zaczynam się zastanawiać powoli nad nadstawkami na wierzbę kruchą ,jeżeli tylko pogoda będze to nie wiem co ja z tym miodem zrobię :chytry:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 59 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji