FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 06 maja 2024, 00:07 - pn

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ] 
Autor Wiadomość
Post: 15 sierpnia 2011, 22:31 - pn 

Rejestracja: 12 kwietnia 2011, 20:28 - wt
Posty: 313
Lokalizacja: Szydłowiec
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Witam!
Mam pytanko, które dla doświadczonych pszczelarzy może być głupie ale wolę zapytać niż popełnić jakiś błąd.

Pierwszy raz mam ule WLKP stojaki i z tego co czytam na forum radzicie aby na zimę pod korpus dać na dennicę korpus półnadstawkowy.

Ja mam taki problem, że dwa ule kupne są jakieś dziwne/niewymiarowe i zle się "schodzą" ze sobą. W zimę zrobię nowe korpusy i przeniosę pszczoły do nich. Nie mam do nich półnadstawek więc pomyślałem, żeby przewiesić ramki po zakończeniu podkarmiania do górnego korpusu aby w dolnym było miejsce na kłąb a na wiosnę tak jak już wspomniałem podmienić ule.
Czy jest to dobry pomysł?

Dodatkowo uszczelnię watą/słomą połączenia korpusów aby pszczoły nie miały przeciągów...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 sierpnia 2011, 20:00 - wt 
lisu84 pisze:
Czy jest to dobry pomysł?

Dodatkowo uszczelnię watą/słomą połączenia korpusów aby pszczoły nie miały przeciągów...


Zły pomysł, daj im pod korpus gniazdowy cały korpus z suszem z tym że ułóż ramki po 7 w każdym korpusie i niczym nie uszczelniaj połączeń, nie zmarzną a wręcz będą miały lepsze warunki zimowoli. Pszczoły same poukładają sobie odpowiednio zapasy na zimowolę. :oczko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 16 sierpnia 2011, 22:07 - wt 

Rejestracja: 12 kwietnia 2011, 20:28 - wt
Posty: 313
Lokalizacja: Szydłowiec
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
dać susz po zakończeniu podkarmiania czy w trakcie?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 sierpnia 2011, 23:29 - wt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Daj w trakcie podkarmiania ale ja bym radził dac ten korpus na góre zeby zalewali syropem tak 8na8 ramek. . Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 sierpnia 2011, 23:38 - śr 

Rejestracja: 12 kwietnia 2011, 20:28 - wt
Posty: 313
Lokalizacja: Szydłowiec
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
kurcze każdy mówi co innego.. już całkiem zbaraniałem.. jak znam życie odezwą się zaraz przeciwnicy dwóch korpusów na zimę i wtedy już na 100% nie będę wiedział co począć.. gość od którego kupiłem ule zimował na jednym korpusie ale coraz częściej spotykam się z opinią ze ramka wlkp jest za niska na zimę...


a w ulach w których mam półnadstawki dać je na dno czy na górę z suszem???


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 sierpnia 2011, 00:08 - czw 

Rejestracja: 11 stycznia 2010, 01:33 - pn
Posty: 2667
Lokalizacja: Śląsk...ale Dolny ;)
W zasadzie chodzi im o to samo i dobrze Ci radzą mimo różnicy w sposobie podania korpusów...oczywiście jeśli założysz je przed rozpoczęciem podkarmiania .Natomiast czy to korpusy czy półnadstawki, jeśli chcesz podać je po zakarmieniu to tylko bezpośrednio na dennicę, inaczej może się zdarzyć, że kłąb uwiąże się nad pokarmem i masz "po ptokach"


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 sierpnia 2011, 08:49 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 stycznia 2011, 12:37 - ndz
Posty: 475
Lokalizacja: Zachodniopomorskie
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp korpusowe jednościenne
a ta dennica to zwykła czy osiatkowana ??


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 sierpnia 2011, 20:52 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lipca 2007, 21:17 - sob
Posty: 1939
Lokalizacja: kraśnickie
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowska + 1/2 wielk
płytka czy wysoka bo jeśli wysoka ( ponad 10cm ) to raczej bez dodatkowego korpusa pusta przestrzeń pod gniazdem to miejsce gdzie na samym początku zimy kłąb się uwiązuje, przy płytkiej dennicy pszczoły takiej możliwości nie mają i dlatego podstawia się dodatkowy korpus który może być nawet i pusty

_________________
Choć człek ukuje ze stali ,
to i tak mu czas obali.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 sierpnia 2011, 23:27 - pt 

Rejestracja: 12 kwietnia 2011, 20:28 - wt
Posty: 313
Lokalizacja: Szydłowiec
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
dennica zwykła niska...
a co z ilością pokarmu.. zostaje taka sama czy powinienem zwiększyć o te puste ramki?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 sierpnia 2011, 10:48 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 stycznia 2011, 17:54 - śr
Posty: 3365
Lokalizacja: Lubelskie.51°10'51.50"N 22°35'32.23"E
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski DanLan 435/170
lisu84 pisze:
dennica zwykła niska...
a co z ilością pokarmu.. zostaje taka sama czy powinienem zwiększyć o te puste ramki?

Taki pół korpus stosuje się tylko po to aby usprawnić wentylację więc po co w nim ramki jeżeli zimujesz na jednym całym korpusie ?

_________________
Wiesiek33

TANKUJĘ TYLKO NA-PKN ORLEN


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 sierpnia 2011, 16:17 - sob 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Ja bym radził z ramkamy. Bo jak na wiosne matka nie bendzie miała gdzie czerwic to przejdzie na dół do półnadstawki a potem mozna dac ja do góry i z mniszka mamy miód. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 sierpnia 2011, 19:38 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 stycznia 2011, 17:54 - śr
Posty: 3365
Lokalizacja: Lubelskie.51°10'51.50"N 22°35'32.23"E
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski DanLan 435/170
miły_marian pisze:
Ja bym radził z ramkamy. Bo jak na wiosne matka nie bendzie miała gdzie czerwic to przejdzie na dół do pół nadstawki a potem mozna dac ja do góry i z mniszka mamy miód. Pozdrawiam miły_marian

Z pewnością matka z czerwieniem nie zejdzie do dolnego korpusu , ze względu na temperaturę i z wielu innych powodów które każdy nawet początkujący pszczelarz do których ja się zaliczam , powinien wiedzieć . Całe zapasy pierzgi będą w górnym korpusie a ilość czerwiu wczesną wiosną jest raczej symboliczna .No i jeszcze jedno jaka matka jest w stanie zaczerwić taką ilość ramek i kto to wykarmi ?

_________________
Wiesiek33

TANKUJĘ TYLKO NA-PKN ORLEN


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 sierpnia 2011, 20:19 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 października 2008, 19:29 - śr
Posty: 2620
Lokalizacja: Stara Rudna
lisu84,
JA zimuje na pojedyńczym korpusie wielkopolskim bez żadnej pólnadstawki czy pełnego korpusu pod spodem ,
rodziny idą do zimy na 8 lub 10 ramkach zależy od rasy .
Niemam dennic osiatkowanych tylko zwykłe niskie , to wymusza dokładne dobranie ilości ramek do zimowli wzgledem siły rodziny .
Za obszerne gniazdo skutkuje zawilgoceniem ula i złą zimowlą,
lepiej jest jedną ramke za dóżo zabrac niż pozpstawic w gnieździe zimowym :do bani: .
Więc jesli nie masz dennic osiatkowanych to te wszystkie kombinacje z ramkami pod spodem beda skutkowały ich zapleśnieniem :foch:
Co prawda zimując na jednym korpusie weilkopolskim
pszczółki w pierszej fazie zawiazania kłębu opierają sie prawie na dennicy
ale to w niczym nie przeszkadza
jeśli rodzina niema wiecej jak 10 ramek obsiadanych na czarno - bezproblemowo zimuje .
Z przeciętną krainką bez specjalnych zbiegów trudno osiagnąć siłe 10 ramek do zimowli ,
wiec raczej ten problem cie nie bezie dotyczył .
Pokarm na zime dajesz po sprawdzeniu ile jest go w ramkach w czasie przeglądu JESIENNEGO
potem uzupełniasz do normy (której nie pamietam :bosie: ) na ramke wilkopolską do połowy września .
Jeśli masz teraz pszczoły na dwóch korpusach to po odebraniu jednego korpusa z miodem zostaw je na jednym
to co bedzie wylegac to stara pszczoła która zniknie
po przeróbce pokarmu zostanie ich na jedn korpus :oczko:

Pozdrawiam Szczupak
:zeby:

_________________
Pozdrawiam Szczupak


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21 sierpnia 2011, 18:05 - ndz 

Rejestracja: 27 października 2010, 16:41 - śr
Posty: 76
Lokalizacja: SPYTKOWICE K ZATORA
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Witam.Ja wlasnie przed chwila tak zrobilem.Mialem 2 korpusy,krata odgrodowa i nadstawka. w gornym korpusie i nadstawce calkiem nie male ilosci miodu i 2 ramki mlodego czerwiu.Czerw poszedl do dolnego korpusu,krata,nadstawka,powalka i korpus z 10 ramkami miodu do osuszenia(pszczoly maja dostep tylko przez otwor w powalce)jak przeniosa miodek do nadstawki to wirowka.Za tydzien podkarmiam chyba kupie jakis gotowy syrop,zeby pszczolom bylo latwiej. :mniam miodek:

_________________
ANDRZEJ


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 sierpnia 2011, 11:46 - wt 

Rejestracja: 05 lutego 2010, 16:10 - pt
Posty: 776
Lokalizacja: Warszawa i Płońsk
Ule na jakich gospodaruję: Warszawki posz. i wielkopolski
Zimowałem zawsze wielkopolskie na jednym korpusie z niską dennicą.

Co nie znaczy, że zimowanie na półnadstawce czy dwóch korpusach jest gorsze czy lepsze.
Podwyższanie wysokości ula jest jednak niebezpieczne bo w przypadku jesiennych cze zimowych huraganów bardziej podatne na przewrócenia.

Jednak skłaniałbym się do zalet ,,dwukorpusowców". Oprócz wielkopolskich mam 21szt warszawskich posz. w których zimuję w większości po 2 rodzinki (odkład i macierzak) - jak jest jedna z rodzin słaba to łączę odkład z macierzakiem jesienią. Zauważyłem, że w warszawiakach lepiej zimują, wiosną mają więcej czerwiu i ogólnie rodzinki są silniejsze.

Zmniejszenie ilości ramek do 7 - 8 + półnadstawka tak jak pisze miły marian powoduje, że w początkowym okresie zimowania część kłębu siedzi w półnadstawce, a u góry mają pełne ramki pokarmu o wysokości zasklepu podobnego jak w warszawskich.

Jednak należałoby zrobić specjalne zatwory o wysokości półtora korpusu - bo jak zrobić aby ocieplenie nie dotykało bocznej powierzchni ramki??

_________________
kamyk


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji