FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 26 kwietnia 2024, 18:12 - pt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
Post: 10 stycznia 2012, 22:14 - wt 

Rejestracja: 01 maja 2011, 17:20 - ndz
Posty: 150
Lokalizacja: wadowice
ponieważ jest to pierwsza moja zimowla i jak dobrze pójdzie to pierwsza opieka po zimie pszczółkami to chciałbym zapytać ;przyjmując ze pszczółki przezimowały zrobiłem przegląd dostosowałem wielkość gniazda zostawiłem po jednej ramce suszu z każdej strony i teraz pora na dokładanie kolejnego i tu pytanie : następne dokładamy gdy w skrajnych będą jajka czy trzeba czekać aż znajdzie się tam czerw? Myślę ze każdemu początkującemu się przyda taka informacja :?: :idea:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 stycznia 2012, 22:58 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 marca 2010, 19:40 - ndz
Posty: 336
Lokalizacja: pow. Stalowa Wola
Kol. jajek ! Zasada jest taka - dodawać ramki z woszczyną wtedy gdy czerw jest na przedostatnim plastrze. Wyjątkowo silnym rodzinom można dodawać po obu stronach czerwiu po jednym plastrze. Jeżeli natomiast rodzina jest słabsza trzeba poszerzać gniazdo znacznie ostrożniej, mimo intensywnego składania jaj przez matkę. W takim razie lepiej zaczekać z dodaniem plastra do chwili, gdy pszczoły dobrze obsiądą skrajne plastry.
Dodaj ramki z woszczyną gdy w komórkach będzie czerw. Ale najbardziej praktycznym wskaźnikiem jest skrajny plaster. Jeżeli pszczoły obsiadają go na czarno, należy dodać kolejny.Wtedy nie musisz wyciągać skrajnej ramki i patrzeć czy jest na niej czerw. Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 stycznia 2012, 09:42 - pt 

Rejestracja: 05 lutego 2010, 16:10 - pt
Posty: 776
Lokalizacja: Warszawa i Płońsk
Ule na jakich gospodaruję: Warszawki posz. i wielkopolski
Po oblocie wiosennym (marec/kwiecień) zmniejszyć gniazdo - zabrać ramki na których nie ma pszczół.

Z powiększaniem gniazda czekać zazwyczaj do kwitnienia agrestu, jeśli wcześniej będzie ciepło (powyżej 10st ) zobaczyć czy na ostatniej ramce i zatworze są pszczoły - jeśli są to dołożyć między zatwór a ostatnią ramkę, ramkę suszu.

_________________
kamyk


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 stycznia 2012, 20:51 - pt 

Rejestracja: 01 maja 2011, 17:20 - ndz
Posty: 150
Lokalizacja: wadowice
dzięki za podpowiedzi ale mam pytanie glazek7777 piszesz ze poczekać do kwitnięcia agrestu (oczywiście pi razy oko ) ale z tego co do tej pory sobie poczytałem to czy o tej porze korpus nie powinien być pełen aby pomału dokładać pół albo całe nadstawki z węzą albo suszem ? myślę ze metoda jaką przedstawił Lemon czyli powolnego aczkolwiek sukcesywnego powiększania przyniesie lepszy przyrost rodziny bo w tym co napisałeś to możemy przez nieuwagę cały marzec ograniczać matkę w czerwieniu :wink:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 stycznia 2012, 21:37 - pt 
Ja bym to powiedział inaczej
Gniazdo jesienią należy tak dostosować by na wiosnę nic nie ujmować
ten filmik jest nagrany 18 kwietnia a pomiędzy 25- 27 do 99% moich rodzin dodano już kratę i miodnie


Na górę
  
 
Post: 13 stycznia 2012, 22:35 - pt 

Rejestracja: 05 lutego 2010, 16:10 - pt
Posty: 776
Lokalizacja: Warszawa i Płońsk
Ule na jakich gospodaruję: Warszawki posz. i wielkopolski
Zgadzam się Panie Bogdanie. Bardzo silne rodziny zazimowane na 8 ramkach wielkopolskich- wiosną nie powinno się nic zabierać.

Jednak nie zawsze zwłaszcza późniejsze odkłady dojdą do megasiły - jakoś szkoda mi jesienią łączyć dwóch silnych odkładów - wiosną tymi odkładzikami wyrównuję siłę w całej pasiece, rozdzielając czerw i pszczółki między słabsze rodzinki - dzięki takiemu działaniu na rzepak mam wszystkie równe i bardzo silne rodziny.

_________________
kamyk


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 stycznia 2012, 18:01 - wt 

Rejestracja: 01 maja 2011, 17:20 - ndz
Posty: 150
Lokalizacja: wadowice
witam ponownie. Ciesze się z uzyskanych odpowiedzi myślę ze niejednemu początkującemu będą bardzo przydatne ale prosiłbym jeszcze o zasadę opieki po zimie w ulu ostrowskiej bo jak dotąd to mamy opis jak postępować w ulu w którym pszczoły są na jednym korpusie,
Czyli który korpus przeglądamy jako pierwszy czy czerw znajduje się w obydwu korpusach czy muszą być obydwa korpusy obsiadane na czarno proszę o każdą informacje która początkującemu ułatwi prace na wiosnę :?:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 stycznia 2012, 18:11 - wt 
glazek7777 pisze:
Jednak nie zawsze zwłaszcza późniejsze odkłady dojdą do megasiły -

Oczywiście że masz racje
takie to ja zimuję max na 5-6 rameczkach a nawet raz na 4 zimowałem
wiosna dostają ciasto itp zabiegi a w kwietniu z rodzin wybitnych zabieram czerw na wygryzieniu i zasilam a rodzinie silnej daję węzę niech się pomęczą ciut więcej w pracy zazwyczaj do 15 maja nawet najmniejszy (najsłabszy przezimowany odkład) niczym nie różni się już od zwykłej rodziny


Na górę
  
 
Post: 19 lutego 2012, 15:07 - ndz 

Rejestracja: 01 maja 2011, 17:20 - ndz
Posty: 150
Lokalizacja: wadowice
panowie czy nikt nie opowie jak to jest z tym ulem ostrowskiej jak wygląda przegląd czy ścieśniamy oby dwa korpusy czy tylko sprawdzamy górny dobrze by te informacje były przed oblotem bo po oblocie to czas na działanie a nie na pisanie a jak wszyscy widzimy to oblot tuż tuż


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 lutego 2012, 15:55 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 stycznia 2009, 15:51 - ndz
Posty: 2941
Lokalizacja: Białaczów, łodzkie
Ule na jakich gospodaruję: warsz. posz. wklp korp
a masz "gospodarkę pasieczną'' ostrowskiej?? tam jest wszystko opisane, krok po kroku,
o ile dobrze pamiętam, ścieśnia się oba, jeśli rodzinka jest słabsza zabiera się dolny,

_________________
"Bo pszczelarz jest dla pszczół, nigdy pszczoły dla pszczelarza"

Pozdrawiam Wszystkich, którzy kochają pszczółki :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 17 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji