FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 19 kwietnia 2024, 21:08 - pt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
Post: 10 maja 2012, 21:30 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 kwietnia 2012, 14:08 - pn
Posty: 124
Lokalizacja: Brzesko/Kraków
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
Witam, niedawno zakupiłem ul wielkopolski tj.
- stojak
- dennica
- 2 korpusy
- 1/2 korpusu
- powałka
- daszek z blacha ocynk
- podkarmiaczka powałkowa
- 20 ramek hoffmanowskich czopowanych
- 10 ramek 1/2 hoffmanowska czop.
Dodatkowo kratę odgrodowa winidurowa i wlotek nierdzewny który planuję zamontować. Aktualnie korpus znajduję sie u wujka pszczelarza który mi go zasiedla rujką Kaukaska.
Interesuje mnie jak dokładnie postępuj sie w takim ulu nie wyczytałem jednoznacznie jak postępować na ramce hoffmanowskiej. Wiem że na prostej ramce wstawia sie beleczki odstepnikowe a przy dołożeniu miodni na korpus aby nie oziębić gniazda stopniowo usuwa się beleczki umożliwiając przejście do górnego korpusu.
Jak to wygląda z ramką hoffmanowska ? oczywiście pszczoły mają do odrobienia ramki z węzą.
1.Czy pomiędzy ramki hoffmanowskie tez wstawiać beleczki aby nie oziębić gniazda czy wystarczy powałka ?
2. Po dodaniu korpusu(miodni) wypełnić korpus 10 ramkami z węza do odrobienia czy stopniowo dodawać ramki w jaki sposób?
Wielkie dzięki za pomoc i pozdrawiam

_________________
http://www.saklak.cba.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 maja 2012, 22:00 - czw 
ssaku pisze:
1.Czy pomiędzy ramki hoffmanowskie tez wstawiać beleczki aby nie oziębić gniazda czy wystarczy powałka ?


Wystarczy powałka.

ssaku pisze:
2. Po dodaniu korpusu(miodni) wypełnić korpus 10 ramkami z węza do odrobienia czy stopniowo dodawać ramki w jaki sposób?


Jak na dole w rodni będą miały 10 ramek obsiadanych na czarno to stawiasz drugi korpus, z gniazda zabierasz dwie ramki z czerwiem na wygryzaniu dajesz je na środek korpusu górnego okrywasz do pełna ramkami z węzą a do rodni w miejsce tych dwóch zabranych dajesz ramki z węzą i tyle. :wink:


Na górę
  
 
Post: 10 maja 2012, 22:15 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 kwietnia 2012, 14:08 - pn
Posty: 124
Lokalizacja: Brzesko/Kraków
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
O właśnie tej informacji mi brakowało :) Świetnie dzięki za pomoc mam nadzieje że rodzina się przyjmie a matka będzie czerwić dobrze.
Właśnie apropo matek. Wiem że będę miał matkę dwu letnia i za rok będe musiał ją podmienić albo zaczekać aż pszczoły wyhodują nową matkę. Gdzieś wyczytałem ze nowa matka która wygryzie stara może wnieść złe geny/zachowania w rodzine że pszczoły mogą być bardziej agresywne. Chciałbym wiedzieć czy to jest prawda i czy warto kupować nowe matki powiedzmy co te 3 lata ? i Czy jeżeli mam Kaukazką pszczołe to mogę podłożyć unasienioną np. Krainkę do tego gniazda ?

_________________
http://www.saklak.cba.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 maja 2012, 22:20 - czw 
Matkę nawet powinieneś wymienić, co do rasy czy lini to jeśli kaukaska się sprawdzi w twoim rejonie to polecam kupić matkę od Polbarta od nas z forum, jeśli się nie sprawdzi dasz krainkę, co do przyjęcia to jak osierocisz rodzinę i w odpowiednim czasie pozrywasz mateczniki ratunkowe poddając młodą matkę nawet jeśli to będzie krainka też ja przyjmą. Polecam poczytać "Gospodarkę Pasieczną" W. Ostrowskiej. :wink:


Na górę
  
 
Post: 10 maja 2012, 22:22 - czw 

Rejestracja: 19 grudnia 2008, 21:44 - pt
Posty: 571
Lokalizacja: Kuj-pomorskie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
Przyjmą ale mogę prowadzić do wymiany gdyż nie będzie zgodności rasowej.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 maja 2012, 22:46 - czw 
Dlatego trzeba tego pilnować by przynajmniej z dwa pokolenia pszczół po nowej mamuśce wyszły to już nie będą skłonne do wymiany. :wink:


Na górę
  
 
Post: 10 maja 2012, 23:14 - czw 

Rejestracja: 16 października 2011, 22:24 - ndz
Posty: 1453
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Cordovan pisze:
Dlatego trzeba tego pilnować by przynajmniej z dwa pokolenia pszczół po nowej mamuśce wyszły to już nie będą skłonne do wymiany. :wink:


Czemu dwa pokolenia? Jedno nie wystarczy ?
Pozdrawiam Tomek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 maja 2012, 05:19 - pt 
Miodomir pisze:
Czemu dwa pokolenia? Jedno nie wystarczy ?


Przepraszam źle to ująłem w słownictwie - przynajmniej dwie ramki czerwiu po nowej matce muszą się wygryźć by reszta pszczół przestała mieć ochotę na wymianę tej matki. :wink:


Na górę
  
 
Post: 11 maja 2012, 12:08 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 kwietnia 2012, 14:08 - pn
Posty: 124
Lokalizacja: Brzesko/Kraków
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
jeżeli będę kupował to prawdopodobnie od polbarta. Dzięki za informacje

_________________
http://www.saklak.cba.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji