FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 29 marca 2024, 16:31 - pt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 17 ] 
Autor Wiadomość
Post: 31 lipca 2012, 17:39 - wt 

Rejestracja: 31 lipca 2012, 17:21 - wt
Posty: 6
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.,wielokorp.,warsz.
Witam forumowiczów, jestem młodym pszczelarzem i piszę na forum pierwszy raz. Posiadam ul o dziwnej konstrukcji - chyba warszawski ale wymiary ma nieco inne (był przerobiony z ula do którego dostęp był po bokach ula i miał powałkę na stałe ale zabudowałem boki i wyciąłem z góry i jest ok) w końcu czerwca weszła do niego rójka. Poddałem ramkę z węzą na 9 szt. (8 suszu i węza). Matka czerwiła ładnie. Ramkę odbudowały. 17 lipca zacząłem podkarmiać co 2 dzień po 0,5 l syropu 1:1. Dziś zaglądnąłem i mam taki układ w kolejności od lewej strony: 1 ramka miód sklepiony + pierzga + nakrop, później 4 ramki krytego czerwiu, na ramce którą odbudowały jajeczka + larwy i 3 ramki a w nich trochę nakropu i pierzgi. wszystkie ramki obsiadane przez pszczoły i dosyć dużo zwisało pod powałkom i na zatworze. Postanowiłem dodać jeszcze jedna ramkę do połowy z węzom. Czy dobrze zrobiłem o tej porze roku? Wstawiłem ją pomiędzy 3 i 4 ramkę gdzie jest czerw kryty, czy to jest poprawnie? Pszczoły są bardzo łagodne i spokojne a matka bardzo dobrze czerwi więc zależy mi aby je utrzymać. Chcę także aby zimowały na nowych ramkach a nie tych starych. Jak wspomniałem jestem początkujący i bardzo proszę o pomoc.
Z góry dzięki.
Pozdrawiam Wojtek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 lipca 2012, 19:31 - wt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Wojtek dobrze zrobiłeś ale dlaczego tylko do połowy dałes wezę. Rójce trzeba było dać 1 ramkie suszu a reszta weza. Jak nie bendziesz wirował od nich miodu to możesz jeszcze dać wezę ale musisz podkarmiać bo nie bendą odciogać wezy. D0 konca wrzesnia jescza 3 razy pszczoły sie wygryzą. Ale napewno masz matkie juz zimującą to taka matka nie chentnie czerwi na dziewiczyczej woszczyznie stara ją omijać. I czerwic na starszej już przeczerwionej woszczyznie. Dziewicze ramki dla pszczól są zimne i tylko nektar tam składają. Jak tobie przezimują to na wiosne bendziesz dawał wezę a stare ramki poza krate zeby składały tam miód. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 lipca 2012, 20:27 - wt 

Rejestracja: 18 grudnia 2011, 08:52 - ndz
Posty: 1881
Lokalizacja: dolny slask
Ule na jakich gospodaruję: 360x210
Ja ta weze teraz bym zabral i dal juz przeczerwione ramki bo nawet jak odciagna matka nie zechce ja zaczerwic.Zimowalbym tez na starych trudno na wiosne weza od razu i gniazdo odbudowane.Teraz matki juz tak nie czerwia A jeszcze jasna ramka w srodku gniezda przedzielisz gniazdo i moze czerwic tylko na jednej czesci.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 sierpnia 2012, 09:10 - śr 

Rejestracja: 31 lipca 2012, 17:21 - wt
Posty: 6
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.,wielokorp.,warsz.
Dziękuję za podpowiedzi. Poddałem węze bo gdzieś czytałem, że lepiej nie zimować na starych plastrach wiec myślałem że może odnowię kilka ramek. Fakt że powinienem dać rójce węze, ale ten stary ul był wypełniony suszem (8 ramek) kiedy rójka weszła i nie chciałem przeszkadzać wiec poddałem tylko jedna ramke węzy. W takim razie wyciągnę tę ramkę.
A jak teraz przestawić ramki jeżeli w środku mam te 4 ramki krytego czerwiu a na odbudowanej już są larwy. Mam jeszcze 3 ramki do dyspozycji w gnieździe ale na nich jest trochę pułku i nakropu. Zostawić tak jak było i czekać aż wyjdą pszczoły i matka będzie na nich czerwić nadal czy może dać w środek ta ramkę zewnętrzną?
Postaram się opisać jjaki mam układ od lewej strony: I ramka- miód zasklepiony, nakrop i pyłek; II-V -ramka kryty czerw i górą troche zasklepionego miodu, VI ramka -(odbudowana z węzy) z czerwiem owartym i trochę miodu; VII - IX ramka - z nakropem i pyłkiem ale raczej nie dużo tego jest, tak 1/4 ramki. Wszystkie ramki stare oprócz tej jednej odbudowanej. I wszystkie obsiadane przez pszczoły + trochę ich się kłębi pod powałkom. Może zostawię tak jak jest i poczekam aż się wygryzie czerw i zrobi miejsce na czerwienie dla matki. Bo o połowy do końca sierpnia będę podkarmiał na zimę (czy tak dobrze?) Później trzeba przerwać (?) CZy bedzie miejsce w plastrach na tyle aby nagromadziły zapasów. Mamw tym ulu problem z krata odgrodowa bo jest delikatnie znieksztalcony i obawiam się że matka przejdzie gdzieś boczkiem i zacznie czerwić na tych 3 pozostałych ramkach. Chyba że zrobi się miejsce po czerwiu w środku gniazda. Dobrze myślę?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 sierpnia 2012, 15:08 - śr 

Rejestracja: 03 marca 2011, 04:19 - czw
Posty: 173
Lokalizacja: Szczecinek
Daj po między czerw na przemian ramki odbudowane z nakropem i pierzgą. Jak zaczerwią będziesz mieć silne pszczółki do zimy jak nie zaczerwią to czerw i tak się nie wyziębi... Jesteś nowy i pewnie nie masz suszu więc zaryzykuj :) aaaa i zlikwiduj tą Powałkę od góry która jest na stałe bo wyciąganie ramek z boku ule przyprawiło by mnie o brak ochoty na chodzenie na pasieke....

_________________
Pozdrawiam Krzysiek :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 sierpnia 2012, 17:16 - śr 

Rejestracja: 31 lipca 2012, 17:21 - wt
Posty: 6
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.,wielokorp.,warsz.
No właśnie ten ul jest już przebudowany na "normalny" bo jak go dostałem to nawet nie wiedziałem jak się do takiego dobrać więc przerobiłem go na otwierany z góry.
Dzięki za podpowiedź z ramkami. Zabieram się do roboty :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 sierpnia 2012, 18:42 - śr 
wsbee pisze:
A jak teraz przestawić ramki jeżeli w środku mam te 4 ramki krytego czerwiu a na odbudowanej już są larwy. Mam jeszcze 3 ramki do dyspozycji w gnieździe ale na nich jest trochę pułku i nakropu. Zostawić tak jak było i czekać aż wyjdą pszczoły i matka będzie na nich czerwić nadal czy może dać w środek ta ramkę zewnętrzną?

krzysiek115ek pisze:
Daj po między czerw na przemian ramki odbudowane z nakropem i pierzgą. Jak zaczerwią będziesz mieć silne pszczółki do zimy jak nie zaczerwią to czerw i tak się nie wyziębi... Jesteś nowy i pewnie nie masz suszu więc zaryzykuj :) aaaa i zlikwiduj tą Powałkę od góry która jest na stałe bo wyciąganie ramek z boku ule przyprawiło by mnie o brak ochoty na chodzenie na pasieke....

Jeśli te ramki z tą pierzgą i nakropem są nieprzeczerwione to danie ich naprzemiennie nic nie da bo matka będzie je omijała i mogą mu tylko pszczoły na jednej z stron gniazda na larwach pociągnąć mateczniki jak tak oddzieli. Jeśli już to czerw otwarty i jaja w środek gniazda, osłonowo z jednej strony tego te ramki jakie ma nadmiarowe z tą pierzgą i nakropem, na boki tego wszystkiego czerw zamknięty a dalej za czerwiem zamkniętym, ramki z zapasami osłonowo. Jak matka zawali środkowe ramki z obecnymi jajami i larwami, bo zapewne jakieś wolne komórki jeszcze na nich są, to wejdzie na te dodane i będzie czerwiła bo dalej nie pomaszeruje przez trzy z rzędu ramki a jak przejdzie to wróci gdyż będzie tam dalej czerw zamknięty, zmusi ją w ten sposób do czerwienia na świeżym suszu obok obecnych larw i jaj. :wink:


Na górę
  
 
Post: 01 sierpnia 2012, 19:35 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 stycznia 2009, 15:51 - ndz
Posty: 2941
Lokalizacja: Białaczów, łodzkie
Ule na jakich gospodaruję: warsz. posz. wklp korp
Cordovan, jeśli jest jako taki pożytek i matka nie będzie miała miejsca to i na dziewiczą woszczynę wejdzie, a takie poprzestawiane z czerwiem odkrytym te ramki pszczoły systematycznie będą czyścić z nakropu i pylku.

_________________
"Bo pszczelarz jest dla pszczół, nigdy pszczoły dla pszczelarza"

Pozdrawiam Wszystkich, którzy kochają pszczółki :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 sierpnia 2012, 19:37 - śr 
Pawełek, fakt ale wielu już nie ma lub nie wie czy ma pożytek jakikolwiek nawet rozwojowy, dlatego niedoświadczonemu i nie obeznanemu jeszcze dobrze w własnej bazie pożytkowej będzie bardziej układ jaki zaproponowałem pewniejszy. :wink:


Na górę
  
 
Post: 01 sierpnia 2012, 19:39 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 stycznia 2009, 15:51 - ndz
Posty: 2941
Lokalizacja: Białaczów, łodzkie
Ule na jakich gospodaruję: warsz. posz. wklp korp
Cordovan, wie, nie wie, widać czy pszczoły latają czy nie, jak nie ma pożytku to siedzą w ulu nawet po pyłek im się nie chce latać tylko woda, jak jest jakikolwiek ( nie ważne czy w polu czy w podkarmiaczce) rodzina inaczej zupełnie pracuje, to widać golym okiem po wylotku,

_________________
"Bo pszczelarz jest dla pszczół, nigdy pszczoły dla pszczelarza"

Pozdrawiam Wszystkich, którzy kochają pszczółki :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 sierpnia 2012, 20:37 - śr 

Rejestracja: 31 lipca 2012, 17:21 - wt
Posty: 6
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.,wielokorp.,warsz.
Już przejżałem wszystko. Okazuje się że pszczoły jednak budują tą ramkę z do połowy węzą :lol: węza jest już prawie do połowy wysokości komórek i języczki takie na 10 cm długości. Postanowiłem że jednak ją zostawię jak są chętne do budowy a gdyby matka na niej nie zechciała czerwić to ją przestawię na koniec później. Wstawiłem też jedna ramkę z nektarem pomiędzy ramki z czerwiem krytym. Nic więcej nie przestawiałem.
Ja ciągle podkarmiam 0.5 l syropu 1:1 co drugi dzień. Pszczoły pracują w terenie też bo widze jak znoszą obnóża pyłku, niektóre mniej takiego ciemnobrązowego, inne naprawdę grubo - od cytrynowego po ciemnożółty. Myślę że nektaru z okolicznych nieużytków i łąk też coś znajdą. U mnie pogoda piękna do 30 st. C.
Odnośnie ramek to myślę że są przeczerwione bo są dosyć ciemne i wcześniej były w tym ulu pszczoły tylko nie przezimowały. Ja go dostałem z 10 ramkami gniazdowymi suszu i nadstawką z suszem. Zabudowałem boki, wyciąłem powałkę, nadbiłem listewki do ramek żeby na czymś wisiały (bo wcześniej były wsuwane) i tyle. Cieszę się bo mam zrobiony ul wielkopolski i w zimie może mi się jeszcze uda kilka zrobić :lol:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 sierpnia 2012, 13:08 - ndz 

Rejestracja: 31 lipca 2012, 17:21 - wt
Posty: 6
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.,wielokorp.,warsz.
Przejrzałem dzisiaj co sie dzieje w moim ulu. Dziwna sytuacja. Na jednej ramce z czerwiem krytym było sporo wypukłego czerwiu krytego. takie dziwne guzki. to czerw trutowy? ramka którą poddałem jest już prawie cała odbudowana. Znalazłem też matecznik na 3 ramce od lewej na samym dole. Co to może oznacza? Czy matka nie miala miejsca do czerwienia i pszczoły chciały ja podmienic? Czy może jest inna przyczyna? W jednej ramce w środku wygryzł się czerw i w tym miejscu juz sa nowe jajeczka. przestawiłem też ta ramke ktorą budują za czerw, jest teraz przedostatnią bo może ona była przeszkoda i matka faktycznie nie miała miejsca do czerwienia. powoli wygryza sie czerw wiec bedzie wolne miejsce dla matki. Poradźcie coś :załamka:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 sierpnia 2012, 13:33 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 stycznia 2009, 15:51 - ndz
Posty: 2941
Lokalizacja: Białaczów, łodzkie
Ule na jakich gospodaruję: warsz. posz. wklp korp
wsbee, pojedynczy ( do trzech sztuk max) matecznik (matecznik a nie odbudowana pusta miseczka - ważne!) jest matecznikiem na cicha wymianę, obserwuj sytuację w tej rodzinie, pszczoły ją pewnie wymienią, a ty będziesz miał jeszcze ładną matkę młodą jak się unasienni i podejmie czerwienie.

_________________
"Bo pszczelarz jest dla pszczół, nigdy pszczoły dla pszczelarza"

Pozdrawiam Wszystkich, którzy kochają pszczółki :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 sierpnia 2012, 20:29 - ndz 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
wsebee Jak w tej rodzinie masz zasklepiony matecznik to ja bym zrobił ze starą matką odkład albo go zerwał. Bo jak się wygryzie się młoda matka to może zabic starą mniej sprawną bo czerwi. Na ogół młoda matka jak juz się obleci z trutniamy i zacznie czerwić to okłebjaią starą i duszą ale to nie jest pewne. A jak zrobisz odkład ze starą matką to jak młoda zacznie czerwić i bendzie miała czerw zasklepiony to oznaka ze jest matka dobże zapłodniona. Do starej matki daj czerw na wygryzieniu tak ze 2 ramki i 2 osłonowe miód i triche pyłku.Jak masz susz to daj 1 ramkie albo weza. Pod konieć wrzesniamożesz połonczyc tą rodzine odkładową usuwając starą matkie. I bendziesz miał silno rodzine zimujacą. A jak by w macieżaku zgineła młoda matka to po utracie młodej matki łonczysz te rodziny. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 sierpnia 2012, 07:47 - pn 

Rejestracja: 31 lipca 2012, 17:21 - wt
Posty: 6
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.,wielokorp.,warsz.
Dzięki za podpowiedzi. Przepraszam ale pomyliłem pojęcia to była jedna miseczka matecznikowa na samym dole ramki, bez jajeczka, bez larwy bez niczego. Sama miseczka. Ale ją zerwałem. A gdybym jeszcze pozwolił na budowę matecznika i poczekał na nowa matkę to mógłbym zrobić odkład do nowego ula? Tak żeby mieć już 2 rodziny? Czy taka rodzina z późnego odkładu da sobie radę w zimie?
Aby przełożyć ramki z czerwiem musiałbym wycinać i wklejać na ramkę wielkopolską bo mam ul wlkopolski wolny a pszczoły są w tym cudacznym ulu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 sierpnia 2012, 09:33 - pn 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4558
Lokalizacja: stare polichno
wsbee pisze:
A jak teraz przestawić ramki jeżeli w środku mam te 4 ramki krytego czerwiu a na odbudowanej już są larwy. Mam jeszcze 3 ramki do dyspozycji w gnieździe ale na nich jest trochę pułku i nakropu. Zostawić tak jak było i czekać aż wyjdą pszczoły i matka będzie na nich czerwić nadal czy może dać w środek ta ramkę zewnętrzną?

Nic już nie rób , nie przestawiaj , daj im spokój - one sobie same poradzą . Matka spokojnie zaczerwi pozostałe ramki i będzie w porządku . W terenie są idealne warunki do zakwitania póżnych roślin miododajnych . U mnie na skoszonych łąkach zaczęło sie prawdziwe , niebieskieeldorado . Jeszcze nigdy przetaczniki ,ostrożenie i biała koniczyna nie miały tak doskonałych warunków do rozwoju . Pszczółki szleją na pożytkach .
Pozdrawiam !


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 sierpnia 2012, 22:31 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
wsbee pisze:
Dzięki za podpowiedzi. Przepraszam ale pomyliłem pojęcia to była jedna miseczka matecznikowa na samym dole ramki, bez jajeczka, bez larwy bez niczego. Sama miseczka. Ale ją zerwałem. A gdybym jeszcze pozwolił na budowę matecznika i poczekał na nowa matkę to mógłbym zrobić odkład do nowego ula? ...

Samo pojawienie się miseczki nie świadczy jeszcze o nastroju rojowym i na odwrót, zerwanie takiej miseczki nie zlikwiduje nastroju rojowego jeżeli do takowego już doszło.
Miseczka może może sobie być, ale jeżeli nie ma nastroju rojowego to matka jej nie zaczerwi i Twoje "pozwolenie na budowę matecznika" nie odniesie żadnego skutku.

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 17 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji