FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 12:35 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 79 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
Post: 17 września 2012, 07:33 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 maja 2012, 20:51 - pn
Posty: 2203
Lokalizacja: Lubelskie
Ule na jakich gospodaruję: warszawski, ostrowskiej
U mnie wiosna to na ogół 2-3 tygodnie opóźnienia w porównaniu np z polska zachodnią, ale wrzesień na ogół piękny. I jak tu już gdzieś pisałem, lepszy jak lipiec szkoda że pożytki już nie te. Więc jak pisze pleszek tutaj zawsze będziemy się różnić, bo polska nie jest taka mała i widać ten podział klimatyczny, a co za tym idzie w pewnych kwestiach nie można radzić wszystkim tak samo


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 września 2012, 11:55 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 stycznia 2011, 20:49 - sob
Posty: 825
Lokalizacja: Radłów Koło tarnowa
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
tak się zastanawiam nad jedna rzeczą

Mam ule wielkopolskie 1 korpusowe
zakarmiam
nie daję belek
na rami daje worek ze słomą
czy na zimę pod ten worek nie dać zostawiając go pojemniczka z inwertem, po to by jak im żabciom w zimie braknie pokarmu a będzie dzień cieplejszy to sobie wezmą do ?

Czy to głupi pomysł ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 września 2012, 12:00 - pn 
Vitara,daj jeszcze pół chleba i z kg kiełbasy :haha: :haha:
A tak poważnie ,to daj tyle pokarmu ,abyś Ty do wiosny spał spokojnie ,a na wiosnę tylko odsklepiał. Bo jak tak nie zrobisz ,to na wiosnę ,taka sama fanga jak była kiedyś od pszczółek :tasak: :haha: :haha: :haha:


Na górę
  
 
Post: 18 września 2012, 10:16 - wt 

Rejestracja: 18 grudnia 2011, 08:52 - ndz
Posty: 1881
Lokalizacja: dolny slask
Ule na jakich gospodaruję: 360x210
dudi pisze:
U mnie wiosna to na ogół 2-3 tygodnie opóźnienia w porównaniu np z polska zachodnią, ale wrzesień na ogół piękny. I jak tu już gdzieś pisałem, lepszy jak lipiec szkoda że pożytki już nie te. Więc jak pisze pleszek tutaj zawsze będziemy się różnić, bo polska nie jest taka mała i widać ten podział klimatyczny, a co za tym idzie w pewnych kwestiach nie można radzić wszystkim tak samo


Masz racje to prawda.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 września 2012, 20:15 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 lipca 2011, 08:53 - ndz
Posty: 405
Lokalizacja: Stalowa Wola
Ule na jakich gospodaruję: wuzetki nadstawkowe i dadanty
Marek Podlaskie pisze:
daj tyle pokarmu ,abyś Ty do wiosny spał spokojnie

wiecie co ale przekarmić to też nie za dobrze bo zmasakruje się niepotrzebnie pszczoły przerobem, wg Was ile zapasów ma mieć rodzina aby przetrwała pewnie zimę i miała na start wiosenny?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 września 2012, 20:23 - wt 

Rejestracja: 16 października 2011, 22:24 - ndz
Posty: 1453
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
tikcop pisze:
wiecie co ale przekarmić to też nie za dobrze bo zmasakruje się niepotrzebnie pszczoły przerobem, wg Was ile zapasów ma mieć rodzina aby przetrwała pewnie zimę i miała na start wiosenny?


12-14 kg trzeba wlać we wrzesniu- przy załozeniu ,że dodatkowo rodziny tuningujesz syropem w lipcu i sierpniu na czerw.
Pozdrawiam Tomek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 września 2012, 20:57 - wt 

Rejestracja: 18 listopada 2011, 18:14 - pt
Posty: 47
Lokalizacja: IŁŻA
Koledzy i koleżanki, na ilu najmniej ramkach mogę zazimować rodzinę w ulu WZ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 września 2012, 20:59 - wt 
tikcop pisze:
Marek Podlaskie pisze:
daj tyle pokarmu ,abyś Ty do wiosny spał spokojnie

wiecie co ale przekarmić to też nie za dobrze bo zmasakruje się niepotrzebnie pszczoły przerobem, wg Was ile zapasów ma mieć rodzina aby przetrwała pewnie zimę i miała na start wiosenny?

A chcesz je jeszcze bardziej zmasakrować ,dając cukier na wiosnę.?Więc ,lepiej teraz zadbać o odpowiednia ilość pokarmu ,a na wiosnę odsklepiać i czekać spokojnie ciepłej wiosny. :cold:


Na górę
  
 
Post: 19 września 2012, 21:21 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 lipca 2011, 08:53 - ndz
Posty: 405
Lokalizacja: Stalowa Wola
Ule na jakich gospodaruję: wuzetki nadstawkowe i dadanty
w zeszłym roku zapakowałem po 14 kg i na wiosnę jeszcze było w nadmiarze
w tym dałem po 8kg, patrząc co nawyprawiały na ramkach gniazdowych
jestem przeciwnikiem cukrownictwa/ inwertnictwa wiosennego :lol:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 września 2012, 21:37 - śr 
tikcop pisze:
w zeszłym roku zapakowałem po 14 kg i na wiosnę jeszcze było w nadmiarzew tym dałem po 8kg,

A mógłbyś Kolego zdradzić jaki masz typ ula i na ilu ramkach zamierzasz zimować ?


Na górę
  
 
Post: 19 września 2012, 21:55 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 lipca 2011, 08:53 - ndz
Posty: 405
Lokalizacja: Stalowa Wola
Ule na jakich gospodaruję: wuzetki nadstawkowe i dadanty
kolopik pisze:
tikcop pisze:
w zeszłym roku zapakowałem po 14 kg i na wiosnę jeszcze było w nadmiarzew tym dałem po 8kg,

A mógłbyś Kolego zdradzić jaki masz typ ula i na ilu ramkach zamierzasz zimować ?


WZ 7-8 a w przypadku części to waham się czy nie dać 9, obecnie po dwie-trzy mam za zatworem i coś mi się zdaje, że będą z nich niezłe konserwy wiosenne

u mnie gospodarka ekologiczna i mało rabunkowa, tylko z nadstawek miód im kradnę, gniazdowe ramki do pszczół należą


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 września 2012, 22:05 - śr 
Na WZ nigdy nie gospodarowałem ale wydaje mi się, że 8 ramek to ful i zapasów na zimę powinny mieć tak z 12-15 cm nad głowami i po dwie ramki pełne po bokach, ale koledzy WZ-kowcy Ci to lepiej wytłumaczą.


Na górę
  
 
Post: 19 września 2012, 22:11 - śr 
tikcop, jak silne rodziny możesz zostawić na 9 jak słabsze zostaw na 7-8 a ramkę nadmiarowa połóż odsklepioną na płask nad gniazdem podkładając pod boczne listwy ramki np. beleczki odstępnikowe by pszczoły mogły wejść pod plaster i zabrać zapas, z boku mogą nie chcieć przenieść z góry przeniosą. :wink:


Na górę
  
 
Post: 19 września 2012, 22:15 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 maja 2012, 20:51 - pn
Posty: 2203
Lokalizacja: Lubelskie
Ule na jakich gospodaruję: warszawski, ostrowskiej
Ja mam troche nietypowe, ale tylko trochę bo ramka taka pomiedzy WZ, a WP. W ubiegłym roku dostały prawie po wiadrze inweru i cos tam trochę miały i w zupełności wystarczyło. Ja zimuje srednio na 7-8 ramkach. Wujo na ogół na 6-5, ale w ubiegłym roku zostawił też na 7-8. Pzrezimowały nieźle i w ulu było sucho. Jak zimował na 5-6 zdarzało sie na 1 ramce troche pleśni.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 września 2012, 22:19 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 lipca 2011, 08:53 - ndz
Posty: 405
Lokalizacja: Stalowa Wola
Ule na jakich gospodaruję: wuzetki nadstawkowe i dadanty
Cordovan pisze:
z góry przeniosą.

to prawdziwa pompa wtedy jest
zostawię sobie te konserwy do wiosny, pójdą do odkładów


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 września 2012, 07:44 - czw 
tikcop, i tak można tylko jak nieposzyte pamiętaj zasypać cukrem pudrem nim złożysz w magazynku. :wink:


Na górę
  
 
Post: 20 września 2012, 13:03 - czw 

Rejestracja: 18 listopada 2011, 18:14 - pt
Posty: 47
Lokalizacja: IŁŻA
Ponawiam pytanie na ilu najmniej ramkach WZ mogę zazimować rodzinę?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 września 2012, 13:59 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
patryk96,
Patryk to zalezy od tylu czynników ze nikt z nas nie jest Ci w stanie napisac ZIMUJ NA TYLU I BEDZIE DOBRZE.
Skoro na ramce wielkopolskiej można zimować odkład z powodzeniem na 4-5 ramkach to podejrzewam że na WZ można i na 3.
Pytanie tylko po co takie rodziny w pasiece.Hej


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 września 2012, 07:22 - pt 
patryk96, opisz jaka jest w każdym, ulu sytuacja to i coś poradzimy, z fusów trudno wróżyć. :wink:


Na górę
  
 
Post: 21 września 2012, 15:17 - pt 

Rejestracja: 18 listopada 2011, 18:14 - pt
Posty: 47
Lokalizacja: IŁŻA
A więc tak w dwóch ulach WZ pszczoły bardzo gęsto obsiadają 11 ramek a w jednym ulu będę zmuszony zazimować na 3 ramkach(mało pszczół). a reszta to od 7 do 9 ramek.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 września 2012, 04:51 - sob 
patryk96, w takim razie tam gdzie obsiadają ci 11 ramek zostaw 9 max 10 tą jedna ujmij jeszcze, tą rodzinę co napisałeś że ma trzy ramki to należy matkę skasować i połączyć z inną jakaś słabszą rodziną taka która teraz obsiada u ciebie np. te 7 ramek, z rodzin obsiadających 9 też ujmij jedną ramkę do 8. Zakarmione masz te pszczoły?- ile i jakiej paszy dałeś na ile ramek,ile w której z rodzin jest czerwiu na plastrach? zacząłeś już leczenie? Daj no człowieku trochę więcej informacji jak chcesz by ci coś więcej napisać. :wink:


Na górę
  
 
Post: 22 września 2012, 17:50 - sob 

Rejestracja: 18 listopada 2011, 18:14 - pt
Posty: 47
Lokalizacja: IŁŻA
Podkarmiam rodziny syropem cukrowym w stosunku 3l wody 4kg cukru, i na 1l wody 1łyżka stołowa octu. Już prawie kończe podkarmianie dałem silnym rodzinom po 11kg syropu i jeszcze chcę dać silnym żeby wyszło 15kg. Leczenia jeszcze nie zaczołem ale mam apivarol do odymiania i jak zakończe podkarmianie to w cieplejszy dzień będę leczył i powtarzał zabieg 4x co 4dni. Czerwiu w ulach silnych jest ok 4-5 ramek.Pokarmu też jest sporo bo ostratni raz miód brałem z gryki, a później to im zostawiłem, ale chce im dać więcej żeby im nie brakło. Pozdrawiam Patryk.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 września 2012, 18:05 - sob 
Patryk. Ty licz po ile kg suchego cukru Ci wyjdzie na rodzinę a nie wody. A skąd wytrzasnąłeś taką proporcję? Właściwa to 3 kg cukru : 2 l wody. Z tąd chyba tyle czerwiu o tej porze, pszczoły Twoje karmienie brały za porzytek bo jak odparowały tą wodę to niewiele im zostało.


Na górę
  
 
Post: 23 września 2012, 17:08 - ndz 

Rejestracja: 20 grudnia 2010, 16:37 - pn
Posty: 3036
Lokalizacja: Sokołow/ Warszawa
patryk96 pisze:
Koledzy i koleżanki, na ilu najmniej ramkach mogę zazimować rodzinę w ulu WZ?

moj brat zazimował na 4, a w maju następnego roku nie zmieściłyh się w ulu i się wyroiły (nie miał czasu na zrobienie kraty i włożenie) rasa Dobra


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 lutego 2013, 21:52 - ndz 

Rejestracja: 10 stycznia 2013, 15:56 - czw
Posty: 22
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Podpowie mi ktoś co to jest Taktik początkujący .!!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 lutego 2013, 22:21 - ndz 

Rejestracja: 18 grudnia 2011, 08:52 - ndz
Posty: 1881
Lokalizacja: dolny slask
Ule na jakich gospodaruję: 360x210
RyszardC pisze:
Podpowie mi ktoś co to jest Taktik początkujący .!!


amitraza .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 lutego 2013, 08:13 - pn 

Rejestracja: 20 października 2011, 11:33 - czw
Posty: 261
Lokalizacja: Radziszów
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
RyszardC

BoCiAnK pisze:
minikron pisze:
A co to jest ten Tactic i gdzie można to dostać?




Tactik -- to Amitraza tylko w płynie Kupisz ją u każdego weterynarza w lecznicy 250ml koszt 80zł do tego dodaje sie olej no Kujawski (z pierwszego tłoczenia ) dobrze wymieszać i powinno Ci wyjśc ok 400 pasków (z podkladek pod piwo ,, Całe podkładki sie moczy ok 8--10 sek i wklada do ula ) podkładki musisz zdziurkować i przewlec najlepiej drut do ramek aby powiesić podlładke na zapałku miedzy ramkami po dwie podkładki na ul . Pszczoły ocierając się o podkładke roznoszą Amitraze po ulu a po pewnym czasie zaczną ścinać podkładki tak że w ciagu 2 tygodni pozostanie tylko w ulu drut


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 lutego 2013, 21:35 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 grudnia 2009, 18:32 - wt
Posty: 2155
Lokalizacja: Płock
Bączek pisze:
Pszczoły ocierając się o podkładke roznoszą Amitraze po ulu a po pewnym czasie zaczną ścinać podkładki tak że w ciagu 2 tygodni pozostanie tylko w ulu drut

I taka jest wyższość podkładek nad paskami plastikowymi, że niektórzy pszczelarze trzymają paski w ulach do wiosny bo uważają, że tak jest lepiej :pala: jeszcze inni po wyjęciu owijają je w torebki foliowe i przechowują do następnego sezonu aby w ten sposób zaoszczędzić a wybić waroze :pala: natomiast w przypadku podkładek pod piwo już tacy by nie zastosowali takich manewrów bo pszczoły zrobią co się należy :D

_________________
waldek6530


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 lutego 2013, 00:57 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 marca 2012, 21:04 - czw
Posty: 3637
Lokalizacja: Góry Sowie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Z tymi plastykami jest jeszcze mały problem, otóż pszczoły niechętnie się z nimi kontaktują, a czasem je wręcz omijają. Ale i na to jest sposób. Jaki, to już zostawiam, aby wszyscy je stosujący pogłówkowali. Jak ktoś na to wpadnie, to napiszę że też się w tedy sypie.

Ps. Dla mnie te paski to zbędny wydatek. Wole ul "inhalować".

_________________
"Mała jest pszczoła wśród latających stworzeń, lecz owoc jej ma pierwszeństwo pośród słodyczy." (Syr 11, 3);


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 79 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji