FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 27 kwietnia 2024, 04:18 - sob

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 318 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 3, 4, 5, 6, 7
Autor Wiadomość
Post: 06 stycznia 2013, 11:34 - ndz 

Rejestracja: 18 marca 2010, 20:54 - czw
Posty: 247
Lokalizacja: zachpom
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowskiej
Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku.Mam pytanie jako początkujący pszczelarz,co w takim razie z odymianiem wiosennym ?Do tej pory spalałem jedną tabletkę po oblocie.Pszczoły w tym czasie są na dwóch korpusach Ostrowskiej a pierwsze wirowanie robię przed kwitnieniem akacji i tylko z miodni [3 korpus]. Pytanie więc odymiać na wiosnę czy lepiej nie ?
Drugie pytanie to czy do miodni przeczerwione plastry czy dziewicze?Co wtedy z gospodarką w tym ulu?Wymiana na inny ale jaki ?
Pozdrawiam Maderm


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 stycznia 2013, 13:18 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 listopada 2007, 18:18 - pt
Posty: 2469
Lokalizacja: okolice Częstochowy
maderm pisze:
Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku.Mam pytanie jako początkujący pszczelarz,co w takim razie z odymianiem wiosennym ?Do tej pory spalałem jedną tabletkę po oblocie.Pszczoły w tym czasie są na dwóch korpusach Ostrowskiej a pierwsze wirowanie robię przed kwitnieniem akacji i tylko z miodni [3 korpus]. Pytanie więc odymiać na wiosnę czy lepiej nie ?
Drugie pytanie to czy do miodni przeczerwione plastry czy dziewicze?Co wtedy z gospodarką w tym ulu?Wymiana na inny ale jaki ?
Pozdrawiam Maderm

Po oblocie to w ulach jest już czerw kryty i mnie się wydaje że odymianie o tej porze nie ma sensu bo warroza jeśli jest to na pewno jest pod zasklepem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 stycznia 2013, 13:29 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 lipca 2011, 23:54 - wt
Posty: 645
Lokalizacja: Myszków
Ule na jakich gospodaruję: WL
maderm, nie daj sie zwariować, kiedys wyciskano miód i kazda kropla była z przeczerwionej komurki a teraz w dobie sterylnosci niektórzy szaleja przecedzaja komara a połykaja wielbłada jak to by najwiekszy autorytet chrzescijanstwa powiedział co do odymiania wiosennego osobiscie uwazam ze to mało daje bo juz jest czerw i pod czerwiem młoda warroza a ta co ja zabijesz to i tak juz konczy zywot ale moge sie mylic czekam na sprostowanie


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 stycznia 2013, 14:45 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 grudnia 2009, 18:32 - wt
Posty: 2155
Lokalizacja: Płock
bomy13 pisze:
błąd 2 tylko z wodą
bomy13 pisze:
tosując oprysk skasował matkę,
bomy13 pisze:
A swoja droga to szkoda że pan Roman nie publikuje dalej wyników swoich badań ,zarówno w kwesti leczenia jak i ula.


Ad. 1 pisałem ,że nie stosował syropu czyli tylko rapicid z wodą,
Ad. 2 matki nie skasował bo jak sprawdzał w listopadzie to była i to ta z
okresu letniego bo była oznakowana
Ad.3 Może Pan Roman już nie ma pasieki :haha:

A tak poza tym to ja sam stosowałem rapicid co będzie to sie okarze wiosną na razie wszystkie żyją. Na temat rapicidu to mogę tylko potwierdzić, że matki lepiej zaczerwiają ramki wykąpane w roztworze rapicidu.

_________________
waldek6530


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 stycznia 2013, 15:24 - ndz 

Rejestracja: 06 stycznia 2013, 10:38 - ndz
Posty: 83
Lokalizacja: Rogóżno k.Łańcuta
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie warszawskie
witam panów mam pytanie co sądzicie o stosowaniu bee vitalu w walce z warozą czy ma ktoś jakieś doświadczenia z tym lekiem
pozdrawiam początkujący pszczelarz

_________________
Życie jest piękne a z pszczołami jeszcze piękniejsze


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 stycznia 2013, 15:33 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 listopada 2007, 18:18 - pt
Posty: 2469
Lokalizacja: okolice Częstochowy
W maju zasiedliłem mojemu znajomemu trzy ule. W czerwcu widziałem ze pozakładał im miodnie. Po 15 lipca mówiłem mu żeby zdjął te nadstawki i zaczał podkarmiać bo i tak mu już nic nie przyniosą to on na to że jeszcze noszą. Trzymał te nadstawki do polowy września nie majac w pobliżu nawłoci. Paski też dał po 15 wrzenia. Chciałem mu pomóż ale z rozmowy z nim wynikało ze nie chciał bym go sprawdzał i żebym mu wytykał jego błędy. Jestem pewien w 90% że te rodziny mu nie przeżyją bo jak się dowiedziałem to on co roku ma takie problemy z zimowlą. Prawdo podobnie powie ze to warroza mu wykończyła te pszczoły.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 stycznia 2013, 16:03 - ndz 

Rejestracja: 25 stycznia 2009, 21:29 - ndz
Posty: 166
Lokalizacja: mazowsze
jedna spadła rodzina już 7 strona postów, kilka uwag do tych postów w tym temacie ale i zbliżonych
- z całym szacunkiem dla sabarda rapicid, ani alfa nie niszczą warozy dla własnej oceny zastosowałem na początku października kontrolnie w części rodzin opryski rapicidem lub alfą pod folię /zgodnie zaleceniami/ pod koniec października odymiłem jak co roku wszystkie rodziny własnym apiwarolem, nie było istotnej różnicy między rodzinami opryskanymi a nie pryskanymi./osyp w tym roku b. duży Rapicid jest skuteczny zresztą do tego jest, na grzyby, bakterie wirusy. Odymiam tylko 2 razy w roku /bałbym się 1 raz jak kolopik ale może i ja do tego dojdę/ W sezonie nie truje ich żadną kwasami bo moim zdanie może niszczą na warozę ale jeszcze bardziej wpływają negatywnie na zdrowie pszczół. zazimowane dobrze zakarmione, zdrowe i silne rodziny nie boją się pozostałej warozy , jak ewentualnych warunków termicznych
- moim zdaniem spadek jednej rodziny czy dwóch to wypadek przy pracy i to z tylko z winy pszczelarza


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 stycznia 2013, 16:29 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 stycznia 2011, 09:09 - pn
Posty: 1276
Lokalizacja: Busko-Zdrój woj.świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: 40 uli 360x300 plus 3x 1/2 WLP
waldek6530 pisze:
Ad. 2 matki nie skasował bo jak sprawdzał w listopadzie to była i to ta z
okresu letniego bo była oznakowana


Ja stosowałem na początku września ALFA 5 w postaci 1% syropu bezpośrednio w uliczki i żadna matka nie padła.

pozdrawiam

_________________
sklep internetowy ModneButy.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 stycznia 2013, 16:40 - ndz 

Rejestracja: 02 stycznia 2012, 20:15 - pn
Posty: 248
Lokalizacja: Zielona Góra
Ule na jakich gospodaruję: wp
nie dokońca wina pszczelaża w niekturych przypadkach ma wpływ pogoda i typ ula oraz kilka innych czynników. ale większość spadłych rodzin to wina pszczelaża araczej brak jego wiedzy. a kwas mrówkowy stosuje już 3 sezon i jak narazie nie narzekam i dodatkowo wycinam czerw trutowy oczywiście nie wszystki jak narazie 2 zimy były ok trochę na przed wiośniu był już brak pokarmu ale dalem ciasto tydzień przed oblotem i padly mi tylko 2 rodziny na 36 a rok wcześniej 100% przezimowało i to w takiej sile że przed rzepakiem roje szły i musiałem zrobić odkłady.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 stycznia 2013, 16:42 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 maja 2012, 20:51 - pn
Posty: 2203
Lokalizacja: Lubelskie
Ule na jakich gospodaruję: warszawski, ostrowskiej
mar-kos157, może się mylę ale wydaje mi się że jak pszczelarz zrobi wszystko tak jak być powinno to i typ ula i pogoda im nie straszna


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 stycznia 2013, 17:07 - ndz 

Rejestracja: 02 stycznia 2012, 20:15 - pn
Posty: 248
Lokalizacja: Zielona Góra
Ule na jakich gospodaruję: wp
trochę ma ul ocieplony a pogoda wiosenna zimą.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 stycznia 2013, 18:45 - ndz 

Rejestracja: 01 maja 2011, 17:20 - ndz
Posty: 150
Lokalizacja: wadowice
maderm pisze:
Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku.Mam pytanie jako początkujący pszczelarz,co w takim razie z odymianiem wiosennym ?Do tej pory spalałem jedną tabletkę po oblocie.Pszczoły w tym czasie są na dwóch korpusach Ostrowskiej a pierwsze wirowanie robię przed kwitnieniem akacji i tylko z miodni [3 korpus]. Pytanie więc odymiać na wiosnę czy lepiej nie ?
Drugie pytanie to czy do miodni przeczerwione plastry czy dziewicze?Co wtedy z gospodarką w tym ulu?Wymiana na inny ale jaki ?
Pozdrawiam Maderm
jeżeli chcesz odymiać na wiosnę to chyba ze w marcu ponieważ późniejsze terminy powodują ze karencja jaka jest przewidziana dla tego leku spowoduje ze będziesz go spożywał w miodzie a tego chyba nie chcesz jeżeli chodzi o plastry to dziewicze połamią się tobie przy wirowaniu w miodarce dlatego niech chociaż raz je matula zaczerwi


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 stycznia 2013, 22:50 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 listopada 2009, 18:07 - pn
Posty: 1904
Lokalizacja: Srodek / Niemiec
Ule na jakich gospodaruję: weza*350/200
Czesc
6 styczen-częsc rodzin juz czerwi mimo otworöw wylotowych 1.7cmX40
i osiatkowania dennicy 20X30 cm pootwieranych na max.To nie dobrze bo od 12 stycznia przychodza mrozy do minus 15 stopni...Pszczoly nie pujda za pokarmem ale zostana przy czerwiu.No mam nadzieje ze sobie poradza.
poz d

_________________
http://www.buckfast-zucht.de/index.php?seite=shop


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 stycznia 2013, 23:12 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 listopada 2007, 18:18 - pt
Posty: 2469
Lokalizacja: okolice Częstochowy
W Niymcach i u Ruskich to wszystko jest możliwe. U nas prawdo podobnie jeszcze nie czerwią.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 stycznia 2013, 10:14 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 września 2008, 20:21 - ndz
Posty: 197
Lokalizacja: Brzeg(opolskie)
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth,wielkopolski
darius4257 pisze:
Czesc
6 styczen-częsc rodzin juz czerwi mimo otworöw wylotowych 1.7cmX40
i osiatkowania dennicy 20X30 cm pootwieranych na max.To nie dobrze bo od 12 stycznia przychodza mrozy do minus 15 stopni...Pszczoly nie pujda za pokarmem ale zostana przy czerwiu.No mam nadzieje ze sobie poradza.
poz d


Darius pszczoły maja w instynkcie pokarm ponad rozmnazanie.
Podasz ciasto na beeczki nad czerwiem bo tam najcieplej to będa na cieście a czerw zostawią wtedy najlepiej syrop szybka wezma i obok czerwiu złożą.
Tutaj problemem moze byc, czy wystarczy im pokarmu do przedwiośnia jak juz czerwią bo muszą temp. w gnieździe podniesc i wiecej wpieprza. Takie moje skromne zdanie.
U mnie narazie spokoj narazie nie czerwią i nie mam nie wiadomo jakiej wentylacji w postaci osiatkowanej dennicy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 stycznia 2013, 11:52 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 listopada 2007, 18:18 - pt
Posty: 2469
Lokalizacja: okolice Częstochowy
Osiatkowana dennica jest bardzo dobra ale do wędrówek. Jeżeli jest wylotek otwarty na mxsa tak jak pisze kol wyżej 1,7x40 to napewno tam temperatura na dnie jest taka sama jak na dennicy z siatką.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 stycznia 2013, 17:31 - pn 

Rejestracja: 20 grudnia 2010, 16:37 - pn
Posty: 3036
Lokalizacja: Sokołow/ Warszawa
jaacek pisze:
witam panów mam pytanie co sądzicie o stosowaniu bee vitalu w walce z warozą czy ma ktoś jakieś doświadczenia z tym lekiem

wg mnie to raczej specyfik niż lek.
działa pobudzająco na pszczoły, biorą się za porządki.
polska wersja to ambrozol.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 stycznia 2013, 23:05 - pn 

Rejestracja: 01 kwietnia 2011, 12:16 - pt
Posty: 612
Lokalizacja: koszalin
Ule na jakich gospodaruję: ostrowskiej
mar-kos157 pisze:
... a kwas mrówkowy stosuje już 3 sezon i jak narazie nie narzekam ....

W jakich terminach, sposobie i ilości, jeśli można wiedzieć?
Ja w tym roku stosowałem po raz pierwszy dla nauki w jednej rodzinie, na ściereczce na ramkach bez wyjmowania beleczek, we wrześniu, po karmieniu i jednorazowo.
Efekt był widoczny w pobudzeniu rodziny - mocno czyściły, ale warozę znalazłem tylko szt.1,
za to kilka dni później przypuszczm żę zrabowały gdzieś sąsiada (latały aż się robiło ciemno i ledwo trafiały na wylotek takie były opite) i po kontrolnym apiwarolu posypało się ze 200.
I teraz nie jestem pewny że właściwie użyłem kwasu, dlatego pytam.
ps. czy z mlekowym też masz doświadczenie?

_________________
Jak to dobrze że pszczoły nie porafią czytać i nie mają internetu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 318 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 3, 4, 5, 6, 7

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 21 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji