FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 27 kwietnia 2024, 17:00 - sob

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
Post: 25 sierpnia 2008, 21:34 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 lipca 2007, 15:03 - ndz
Posty: 664
Lokalizacja: Kraków
mam ułożone gniazdo na Dadanice na 6-7 ramkach. U środku ułożyłem czerw a na zewnątrz pokarm itp
chce zacząć karmić ale jest ok 2-2,5 ramek jaj i młodego czerwiu. Jak rozłożyć karmienie żeby w miejscu tego czerwiu nie została dziura? może w ogóle nie karmić teraz a zacząć za 8-9 dni ? liczę ze z tych jaj powinno sie powylęgać po 12 września


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 sierpnia 2008, 21:47 - pn 
Nic się nie martw tylko karm ,, pszczoły tak układają po swojemu i gdy się czerw wygryzie to same sobie przeniosą pokarm z ostatnich skrajnych ramek od zewnętrznej strony do środka
Przy karmieniu zawsze matki jeszcze podejmują dużo czerwienia i nic się nie dzieje możesz w ostateczności zawsze dać trochę więcej


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 14 lipca 2009, 10:11 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 maja 2008, 18:48 - czw
Posty: 926
Lokalizacja: Kraków/Łękawica
Czy pozostawienie w gnieździe zimowym kilku dziewiczych ramek będzie straszną tragedią?? Np 4 ramki na 12 pozostawionych do zimowli?? Gdzie takie ramki ulokować w ulu ostrowskiej?? W środku górnego korpusu?? Pozdrawiam i z góry dziękuję.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 lipca 2009, 13:42 - wt 
daj je do gniazda i potem sprawdz czy matka zaczerwiła pszczoły same dadzą ci na to pytanie odpowiedz,


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 15 lipca 2009, 09:08 - śr 
U siebie już zauważyłem,że matki unikają dziewiczych plastrów. Jeśli u Ciebie jeszcze na takich czerwią, to daj te ramki w środek, do zaczerwienia. Jeśli nie będą zaczerwione, to lepiej je usunąć, chyba, że nie masz dostatecznej ilosci plastrów do zimowli. W takim wypadku dałbym je jako skrajne. Wiosną matki będą mogły czerwić na ciemniejszych plastrach w środku gniazda.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 08 września 2009, 22:26 - wt 

Rejestracja: 15 września 2008, 20:33 - pn
Posty: 284
Lokalizacja: Kraków
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Mam pytanie do Kolegów.
To moja pierwsza zimowla w ulu wlkp. Wacham się czy zdecydować się na metodę Ostrowskiej 7x7 czy lepiej jeden korpus 10-cio ramkowy? W dwukorpusowej metodzie Ostrowskiej obawiam się odstępu między ramkami, czy kłąb pokona go zimą?
W 10 ramkowym znowu może okazać się zbyt mało pokarmu jeśli zima się przeciągnie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 września 2009, 00:49 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 grudnia 2007, 19:53 - śr
Posty: 1078
Lokalizacja: Kielce/Chmielnik
Ule na jakich gospodaruję: WZ, WP, wlkp
kriss pisze:
Mam pytanie do Kolegów.
To moja pierwsza zimowla w ulu wlkp. Wacham się czy zdecydować się na metodę Ostrowskiej 7x7 czy lepiej jeden korpus 10-cio ramkowy? W dwukorpusowej metodzie Ostrowskiej obawiam się odstępu między ramkami, czy kłąb pokona go zimą?
W 10 ramkowym znowu może okazać się zbyt mało pokarmu jeśli zima się przeciągnie.


Co za problem?? Myślę że najpewniejszą w tym momencie metodą to będzie zestawienie 1/2+korpus bo część kłębu będzie już w górnym korpusie a jakby nie było w warszawiakach najlepsza zimowla. Dzięki takiemu zestawieniu uzyskujesz podobną zimowlę jak w Wawiakach. Zima może wcześnie nadejść także z dwojga złego lepsza wydaje się być zimowla na półtora korpusu.

Pozdrawiam.

_________________
Pszczelarstwo jest jak narkotyk... jak zaczniesz to nie możesz skończyć... :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 września 2009, 08:29 - śr 
kriss pisze:
Mam pytanie do Kolegów.
To moja pierwsza zimowla w ulu wlkp. Wacham się czy zdecydować się na metodę Ostrowskiej 7x7 czy lepiej jeden korpus 10-cio ramkowy?
W 10 ramkowym znowu może okazać się zbyt mało pokarmu jeśli zima się przeciągnie.

Kolego 10 lat zimuję już pszczoły w jednym korpusie Wielkopolskim na 8 ramkach sporadycznie na 9 i karmię 11 kg cukru (nie wybierając z gniazda ani kropli miodu ) jescze mi się nie zdarzyło oby mi nie przezimowała któraś z rodzin z braku pokarmu :wink:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 10 września 2009, 10:31 - czw 

Rejestracja: 15 września 2008, 20:33 - pn
Posty: 284
Lokalizacja: Kraków
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
BoCiAnK pisze:
Kolego 10 lat zimuję już pszczoły w jednym korpusie Wielkopolskim na 8 ramkach sporadycznie na 9 i karmię 11 kg cukru (nie wybierając z gniazda ani kropli miodu ) jescze mi się nie zdarzyło oby mi nie przezimowała któraś z rodzin z braku pokarmu :wink:


Dziękuję za radę, a czy warto dodać jako pierwszy pusty półkorpus żeby kłąb uwiązał się wysoko nad dennicą i czy zimuje Kolega na ciepłej czy zimnej zabudowie?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 września 2009, 11:23 - czw 
kriss pisze:
BoCiAnK pisze:
Kolego 10 lat zimuję już pszczoły w jednym korpusie Wielkopolskim na 8 ramkach sporadycznie na 9 i karmię 11 kg cukru (nie wybierając z gniazda ani kropli miodu ) jescze mi się nie zdarzyło oby mi nie przezimowała któraś z rodzin z braku pokarmu :wink:


Dziękuję za radę, a czy warto dodać jako pierwszy pusty półkorpus żeby kłąb uwiązał się wysoko nad dennicą i czy zimuje Kolega na ciepłej czy zimnej zabudowie?


Ja Nie dodaję bo mam dennice pół wysokie całe lato i zimę od ramki do dna jest 6 cm
ale oczywiście że warto dodać jest lepsza wentylacja (nawet gdy dasz pusty 1/2W lub z tyloma ramkami co w dużym korpusie ,,, nie dawaj tylko do 1/2 zatworów dla lepszej wentylacji
Ja zimuję na zabudowie zimnej :wink: gniazdo układam na środku korpusu a po bokach są kominy niczym nie ocieplone (kiedyś dawałem tam styropian ale pszczoły gdy im było ciasno i ciepło śmieciły zgryzając go z nudów :wink:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 10 września 2009, 18:20 - czw 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4573
Lokalizacja: stare polichno
Po połączeniu 2 rodzin w każdym ulu Wlkp mam na osiatkowanej dennicy najpierw półnadstawkę , na niej ustawione są 2 kondygnacje gniazdowe po 8, a w niektórych nawet po 9 ramek w każdej. Półnadstawka też jest zapełniona ramkami , dzięki temu unikam ich magazynowania. Zresztą dzięki osiatkowanej dennicy w ulu lepiej się przechowują. Nigdy nie ścieśniam nadmiernie gniazda. Dbam jedynie o właściwe zakarmienie. Nie sprawdzam ilości czerwiu , nie układam gniazda, nie daję zatworów ,a mim o to pszczoły po przezimowaniu zawsze są w dobrej kondycji.Dopiero po wiosennym oblocie ścieśniam to towarzystwo do jednej kondygnacji w której ledwo się mieszczą i zamieniam im dennice na ocieplone.
Z poważaniem


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji