FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 27 kwietnia 2024, 21:11 - sob

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
Post: 13 września 2008, 19:33 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 maja 2008, 18:48 - czw
Posty: 926
Lokalizacja: Kraków/Łękawica
Po ułozeniu gniazda plastry, które zawierają pewną ilość nakropu dajemy za zatwory aby pszczólki przeniosły to do gniazda i wyczyściły nam ramki. U mnie ramki były za zatwormi, ale nic sie nie działo. Teraz, są za matami słomianymi i dalej się nic nie dzieje. Teraz to nawet zaczynją sklepiś powolutku od góry. Ramki są rozsunięte a mimo to pszocżły nie rpzenosza z nich pokarmu do gniazda a w cieplejsze dni to siedzą an tch ramkach bo w chłodne noce zupełnie z ich schodza. Mogłoby to być z powodu braku miejsca w gnieżdzie ale jak były przestawione za te zatwory to w gnieździe było miejsca full bo jeszcze nie akrmiłem i było ciepło więc teoretycznie powinny to przenisc w podskoku ;p . Poradźćie co robić. Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 września 2008, 19:41 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 lipca 2007, 15:03 - ndz
Posty: 664
Lokalizacja: Kraków
ja widzę dwie możliwości: albo zostaw te ramka przyjdzie czas to sobie przeniosą albo weź na miodarkę i daj im do osuszania


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 września 2008, 20:34 - sob 
Na przyszłość nie wkładać tyle ramek , jak już było pisane w innym temacie . Skoro ja zimuje w jednym korpusie WL na 8 ramkach , to tyle zostawiłem po zbiorach pod koniec lipca i nie ważne że pszczoły były na 2 +1/2 . To dla tego że nie którym się wydaje że pszczoły się nie mieszczą i ładują więcej ramek a potem dają więcej cukru i następnie wynoszą to na regał .

Ryszard B.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 13 września 2008, 22:03 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lipca 2007, 17:20 - pt
Posty: 1836
Lokalizacja: Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: dadant
zawsze możesz sąsiadów postraszyć i wyjąć ramki z ula i postawić gdzieś na uboczu jak trochę słonko zaświeci, oczyszczą szybko, kwestia tylko czy sąsiedzi będą ok jak pszczoły będą latały i szukały wszędzie po ogrodzie

_________________
Kasa Misiu kasa coś takiego jak brać pszczelarska nie istnieje ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 września 2008, 01:17 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 grudnia 2007, 19:53 - śr
Posty: 1078
Lokalizacja: Kielce/Chmielnik
Ule na jakich gospodaruję: WZ, WP, wlkp
bzzy pisze:
zawsze możesz sąsiadów postraszyć i wyjąć ramki z ula i postawić gdzieś na uboczu jak trochę słonko zaświeci, oczyszczą szybko, kwestia tylko czy sąsiedzi będą ok jak pszczoły będą latały i szukały wszędzie po ogrodzie


Eee tak to się nie opłaca. Ani pszczołom ani Danielowi.

Jeśli dobrze pamiętam to okolica w której gospodarujesz jest zdrowo napszczelona. Co za tym idzie nie tylko twoje pszczoły będą zbierały ale i z okolicznych uli też się zbiorą a skąd wiadomo czy te nie przywleką jakiegoś syfilisa albo nie zaczną ładować po twoich ulach w celu zebrania więcej niżeli te kilka ramek?? Poza tym jak się wszystkie zbiorą na te ramki to mogą zrobić z nich sitko raczej mało zdatne w najbliższym sezonie. To jedno co się tyczy pszczół druga sprawa to sąsiedzi jak se wylezą z chaty w ciepły dzień łapać ostatnie promyki słońca a tu ich zaczną pszczoły szykanować to narobisz sobie dozgonnych wrogów. lepiej poczekać jeszcze trochę i w najgorszym razie przechować te ramki wraz z zapasem do wiosny.

Moim zdaniem nikłą wartość posiada ta odrobina w porównaniu ze stratami jakie można ponieść przy wyżej wymienionym postępowaniu.

Sam miałem na dniach podobny problem co z tym zrobić i rozwiązanie przyszło samo. Wynalazłem rodzinę która już została wytypowana do wiosennej wymiany matki ze względu na nieumiejętne gospodarowanie zapasami i znaczne zaniżenie średniej produkcji z pasieki podczas gdy inne rodziny o tej samej sile mają w diabły nakropu tak że można by je na nim zimować ta miała praktycznie znikome ilości w ramkach. :evil: Toteż dałem ramki z nadmiarem pokarmu za zatwór do tej rodziny i jak znam życie to zmiotły wszystko w ciągu wczorajszej nocy :)

Pozdrawiam Psepscolek :)

_________________
Pszczelarstwo jest jak narkotyk... jak zaczniesz to nie możesz skończyć... :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 września 2008, 08:01 - ndz 
Psepscolek pisze:

Wynalazłem rodzinę która już została wytypowana do wiosennej wymiany matki ze względu na nieumiejętne gospodarowanie zapasami i znaczne zaniżenie średniej produkcji z pasieki podczas gdy inne rodziny o tej samej sile mają w diabły nakropu tak że można by je na nim zimować ta miała praktycznie znikome ilości w ramkach. :evil: Toteż dałem ramki z nadmiarem pokarmu za zatwór do tej rodziny i jak znam życie to zmiotły wszystko w ciągu wczorajszej nocy :)




Gratuluje takich rodzin , co przez noc zabierają wszystko z za zatworu a zwłaszcza takich o jakich pisałeś i już masz ich na liście do wymiany . Bo by najmniej moje jak patrzyłem wczoraj o godz. 12.00 siedzą już w pół kłębie .

Ryszard B.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 14 września 2008, 08:36 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 maja 2008, 18:48 - czw
Posty: 926
Lokalizacja: Kraków/Łękawica
Tak ryszard u mnie to samo za zatwoerm nawet w południe wczoraj było tylko kilka pszczólek a kilka dni temu obsiadały wszytkie ramki za zatworami :) ale u mnie sie styarsznie ochłodziło juz. Ok 5 stopni było w nocy. Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 września 2008, 09:18 - ndz 

Rejestracja: 09 czerwca 2008, 21:13 - pn
Posty: 335
Lokalizacja: wielkopolska
d@niel_25 pisze:
Po ułozeniu gniazda plastry, które zawierają pewną ilość nakropu dajemy za zatwory aby pszczólki przeniosły to do gniazda i wyczyściły nam ramki. U mnie ramki były za zatwormi, ale nic sie nie działo. Teraz, są za matami słomianymi i dalej się nic nie dzieje. Teraz to nawet zaczynją sklepiś powolutku od góry. Ramki są rozsunięte a mimo to pszocżły nie rpzenosza z nich pokarmu do gniazda a w cieplejsze dni to siedzą an tch ramkach bo w chłodne noce zupełnie z ich schodza. Mogłoby to być z powodu braku miejsca w gnieżdzie ale jak były przestawione za te zatwory to w gnieździe było miejsca full bo jeszcze nie akrmiłem i było ciepło więc teoretycznie powinny to przenisc w podskoku ;p . Poradźćie co robić. Pozdrawiam


Odsklep wszystkie zasklepione komórki, rozsuń ramki i daj im trochę czasu, przeniosą.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 września 2008, 10:40 - ndz 
Sposobów jest wiele , tylko pytam po co ten dodatkowy wysiłek dla pszczół z przenoszeniem miodu . Co dała ta zwiękrzona ilość ramek do gniazda po zbiorach i żeby teraz były wycofane . Tam pszczoły ułożyły i odpowiednio rozmieściły pyłek a wysofanie ramek jest nie potrzebną ingerencją w ich życie zwłaszcza tej porze.

Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest włożenie tyle ramek na ilu dana rodzina może zazimować i w jakim ulu , na jakiej ramce . Jedna czy dwie ramki więcej , też nie mają wpływu , bo i tak w około kłębu w ulu będzie panowała zima. Bo te same błędy można powtarzać co roku aż dojdzie się do pszekonania że żle robiłem . Z tym odsklepianiem miodu to też bardzo trzeba uważać , bo to jest miód i ma swój zapach .Takim sposobem mogą go pobrać i nie tylko z za zatworu pszczoły" i nie tylko z tego ula " :wink:

Ryszard B.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 14 września 2008, 13:59 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 grudnia 2007, 19:53 - śr
Posty: 1078
Lokalizacja: Kielce/Chmielnik
Ule na jakich gospodaruję: WZ, WP, wlkp
ryszard_b pisze:
Psepscolek pisze:

Wynalazłem rodzinę która już została wytypowana do wiosennej wymiany matki ze względu na nieumiejętne gospodarowanie zapasami i znaczne zaniżenie średniej produkcji z pasieki podczas gdy inne rodziny o tej samej sile mają w diabły nakropu tak że można by je na nim zimować ta miała praktycznie znikome ilości w ramkach. :evil: Toteż dałem ramki z nadmiarem pokarmu za zatwór do tej rodziny i jak znam życie to zmiotły wszystko w ciągu wczorajszej nocy :)




Gratuluje takich rodzin , co przez noc zabierają wszystko z za zatworu a zwłaszcza takich o jakich pisałeś i już masz ich na liście do wymiany . Bo by najmniej moje jak patrzyłem wczoraj o godz. 12.00 siedzą już w pół kłębie .

Ryszard B.


Z tej strony ze zapasy nie mają się gdzie podziać i idą do tego ula to dobrze ale ze strony całorocznej pracy to niech ich szlag trafi. Zamiatać to one potrafią ale żeby coś przynieść to tylko na bieżące potrzeby. Pozostałe moje rodziny w nocy z czwartku na piątek pobrały 2,5 l syropu podawanego w podkarmiaczkach powałkowych tj. miska + kilkanaście słomek. Na jakieś specjalnie skłębione to nie wyglądały.

Pozdrawiam Psepscolek :)

_________________
Pszczelarstwo jest jak narkotyk... jak zaczniesz to nie możesz skończyć... :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 września 2008, 14:09 - ndz 
W kieleckim to zawsze zimniej a zdięcia były robione dzisiaj ale w takim stanie były i wczoraj . Czort swoje a Pop swoje i co to za pobieranie i przerobienie pokarmu a zdięcia masz w temacie IDZIE ZIMA .

Ryszard B.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 14 września 2008, 14:33 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 grudnia 2007, 19:53 - śr
Posty: 1078
Lokalizacja: Kielce/Chmielnik
Ule na jakich gospodaruję: WZ, WP, wlkp
Zdjęcia widziałem ale czy w kieleckim tak zimno to ja nie wiem. Dziś u mnie to faktycznie jest wg powiedzenia "P....i jak na dworcu w Kielcach." Co do kłębu to mi chodziło o moje pszczoły. :) W czwartek było całkiem przyzwoicie jeśli chodzi o pogodę czego nie można powiedzieć o piątku. Pojutrze jadę do pasieki se sprawdzić jak syropek pobrany :) .

pozdrawiam Psepscolek :)

_________________
Pszczelarstwo jest jak narkotyk... jak zaczniesz to nie możesz skończyć... :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 24 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji