FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 23 maja 2024, 14:42 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 22 ] 
Autor Wiadomość
Post: 10 marca 2009, 19:46 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 marca 2008, 23:25 - sob
Posty: 90
Lokalizacja: Polska
Matki od kilku tygodni czerwią. Czy wszyscy zamontowali już w ulach poidełka? Ja do tego celu używam słoików, a jak to wygląda u Was?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 marca 2009, 21:05 - wt 
Ja mam wodę w rzece.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 10 marca 2009, 21:13 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 października 2008, 19:29 - śr
Posty: 2620
Lokalizacja: Stara Rudna
Moje poidło jest czynne od pierwszego oblotu w lutym :mrgreen: .
A woda w ulach pare kropel :roll: jest na foli, którą pozakrywałem ciasto, na otwartych 2 uliczkach :wink:w pierwszych dniach marca


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 marca 2009, 22:05 - wt 
Poidło powinno być na pasiece w słonecznym miejscu i najlepiej nad kryte daszkiem aby oblatujące się jeszcze pszczoły nie zabrudziły wody kałem
do poidła dobrze jest wsadzić przepalone węgle drzewne aby pszczoła miała na czym usiąść i czarny kolor ściąga promienie słoneczne i ogrzewa wodę
Do wody można dodać kwasku cytrynowego lub wywary ziołowe np z pokrzyw lub inne witaminy i aminokwasy
:wink:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 10 marca 2009, 22:30 - wt 
Moje zdanie jest takie:
żadne poidła zamknięte w kuwetach, miskach, pojemnikach z dodatkami typu węgle, korki od butelek i dodatki odżywkowe,(tragiczny jest cukier) bo do takiego poidła przybędą twoje pszczoły, ale i inne i wtedy, gdy te inne są chore, serwujemy sobie urządzenie do rozprowadzania zarazy. (węgiel drzewny dodatkowo dosyć pogrzewa wodę, co przy dużym nasłonecznieniu przysiesza rozwój drobnoustrojów)
Wg mnie decha z nabitymi listewkami na którą kropelkuje bieżąca woda - to jest bezpieczne!


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 10 marca 2009, 22:43 - wt 
Kiedyś tak podawałem wodę od oblotu po jesień

http://www.pasiekaambrozja.pl/forum/alb ... pic_id=116


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 10 marca 2009, 23:24 - wt 

Rejestracja: 09 stycznia 2009, 11:19 - pt
Posty: 418
Lokalizacja: rudnik nad sanem
Od pierwszego oblotu mam czynne poidlo w pasiece. Jest to beczka plastikowa /50l/ z kranikiem od dolu i woda kapie na deske ze skosnie powbijanymi listewkami. Stoi w naslonecznionym miejscu , a woda kapiac nagrzewasie. Teraz mam postawiony polkorpus na powalke w ktorej sa pajaczki . Na pajaczek maly plaski sloik /250ml/ z ciepla woda ocieplony styropianem i na wszystko poduszka wypelniona sieczka ze slomy owsianej. Wylotki zmiejszone i odsklepianie plastrow. Ciasta nie podaje, bo pylku /piezgi / raczej im nie brakuje. Jakby ktorejs brakowalo to wstawiam ramke z piezga /wraz z pokarmem/. Sadze ze to wystarcza. Do wywozu na rzepak pszczolek jest sporo.
Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 marca 2009, 23:49 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 grudnia 2007, 19:53 - śr
Posty: 1078
Lokalizacja: Kielce/Chmielnik
Ule na jakich gospodaruję: WZ, WP, wlkp
Kiedyś ze 4 lata temu umyśliłem poidło z wymiennymi kawałkami pieluchy tetrowej. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Mianowicie mam na pasieczysku słupy betonowe czy co to jest. Sam nie wiem w każdym razie są tam wgłębienia takie 30 cm długie 15 cm szerokie i 5-7 cm głębokie. Miałem wiaderko 20 l pojemności i pieluchę pociąłem na paski dokładnie namoczyłem te paski w wodzie i na zasadzie takiej samej jak przelewanie wina z gąsiora do gąsiora miałem poidło. Woda w zagłębieniach była swego rodzaju zabezpieczeniem przeciw odzwyczajeniu się pszczół od danego miejsca. Zazwyczaj pielucha była czarna od pszczół i na kamykach które wkładałem do zagłębień też ich było pełno. Jak się woda kończyła to się zmieniało na swieży kawałek a stary się wyparzało wrzątkiem i tak na zmianę. :) Woda jakkolwiek nie nagrzewała się szybko to szybko jej ubywało. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Pozdrawiam Psepscółek. :)

_________________
Pszczelarstwo jest jak narkotyk... jak zaczniesz to nie możesz skończyć... :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11 marca 2009, 10:53 - śr 
Oczywiście z tą rzeką to był żart ale tylko częściowy.Pszczoły bardzo chętnie biorą wodę z wilgotnego nagrzanego piasku i mokrych nabrzeżnych otoczaków/odległść od pasieki około 50 m./.Szczególnie lubią brać wodę na niedużej gliniastej skarpie,nasłonecznionej z naturalnie sączącą się wodą.Robione były w przeszłości poidła na "poduszkach"mchu ,ale były słabo oblatywane.Widziałam na ziemiach wschodnich barcie -oczywiście bez poideł.Ktoś powie,że żyjemy w innych czasach,musimy się spieszyć,ale czy nasze pszczoły muszą uczestniczyć w tym wyścigu szczurów.?
Pozdrawiam-Lucy


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 11 marca 2009, 11:49 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 stycznia 2009, 14:12 - pt
Posty: 63
Lokalizacja: pomorze
mam pytanko: staw ok. 0,5ha w odległości 30-40m wystarczy czy musi być poidło bezpośrednio na pasieczysku :?: :?: :?:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11 marca 2009, 12:42 - śr 
Wody masz dużo-obserwuj gdzie biorą.Kwestia temperatury wody,czy są wypłycenia gdzie będą mogły spokojnie brać ,czy mają na czym usiąść.Można tam dać np deskę?Można sprawdzić czy są zainteresowane wodą na pasiece/zrób zaimprowizowane poidło np tetrowe/ Pozdrawiam Lucy.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 11 marca 2009, 13:07 - śr 

Rejestracja: 16 listopada 2007, 16:38 - pt
Posty: 900
Lokalizacja: bieszczady
Ule na jakich gospodaruję: WP
Parę lat temu uczestniczyłem w spotkaniu pszczelarzy, na którym dr Lipiński wyraził opinię , że wody nie powinno się podawać rodzinom do uli, gdyż takie działanie powoduje brak naturalnej selekcji pośród pszczół. Pszczoła , która wyleciała po wodę i nie wróciła do ula nie była w dobrej kondycji i dla rodziny to tylko zysk.
Gdy miałem pasiekę przy domu,to co roku uruchomiałem poidło. Woda ze zbiornika spływała po desce wyciętym rowkiem. Co kilkanaście dni deskę szorowałem i podziwiałem dziesiątki pszczół pobierających wodę. Po przeniesieniu pasieki pszczoły korzystają z naturalnych cieków, poidła nie instaluję.... i nie ma u rodzin grzybicy . Czy to jest zasługa braku sztucznego poidła , czy też może tego ,że zacząłem sprowadzać matki. Co o tym Koledzy myślicie?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11 marca 2009, 18:04 - śr 
Jestem za naturalnymi poidłami,sztuczne tylko wtedy gdy woda jest zbyt daleko i ta woda winna być"płynąca".Chociaż z oczka wodnego z rybkami też mogą brać i jest to ładniejsze od jakiegoś naczynia a woda jest czysta i ciut cieplejsza.Należy walczyć ze ściekami ,żródłem chorób dla nas i pszczół/przewały z szambi gnojowisk/.
Grzybica -rasa matki plus zbyt szerokie gniazdo/słaba rodzina/.Lucy


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 11 marca 2009, 21:05 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 października 2008, 19:29 - śr
Posty: 2620
Lokalizacja: Stara Rudna
Ja byłem zmuszony zrobic poidło :( bo gdy go nie było, pszczoły latały do oczka, nie było by w tym nic złego :P tylko
z tego powodu zrobiło się skrzyżowanie dróg, ludzi i nisko latających pszczół - niestety zawsze chciały mieć pierwszeństwo i wymuszały to - :evil: [center] nieżadko żądleniem w czasie kolizji :mrgreen: [/center]
Więc dałem poidło w miejscu które nikomu nie przeszkadza i jest spokój a one mają bliżej :mrgreen: bo 5 metrów nie 50 :wink:
Pozdrawiam Szczupak :mrgreen:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12 marca 2009, 10:27 - czw 
Ale nie ma przyjemności picia herbatki lub kawki przy oczku i obserawcji rybek i pszczółek.Lucy


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 12 marca 2009, 11:52 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 stycznia 2009, 14:12 - pt
Posty: 63
Lokalizacja: pomorze
Lucy pisze:
Wody masz dużo-obserwuj gdzie biorą.Kwestia temperatury wody,czy są wypłycenia gdzie będą mogły spokojnie brać ,czy mają na czym usiąść.Można tam dać np deskę?Można sprawdzić czy są zainteresowane wodą na pasiece/zrób zaimprowizowane poidło np tetrowe/ Pozdrawiam Lucy.


W zeszłym roku było widać jak siadają na roślinności wodnej i na wilgotnym brzegu. Narazie napadało śniegu jak się ociepli to sprawdzę tym sposobem z pieluchą. POZDRAWIAM 8)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12 marca 2009, 16:12 - czw 
rysiekm pisze:
Od pierwszego oblotu mam czynne poidlo w pasiece. Jest to beczka plastikowa /50l/ z kranikiem od dolu i woda kapie na deske ze skosnie powbijanymi listewkami. Stoi w naslonecznionym miejscu , a woda kapiac nagrzewasie. ".


Ja dodatkowo tą deskę opaliłen palnikiem zeby była czarna


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 12 marca 2009, 17:30 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 października 2008, 19:29 - śr
Posty: 2620
Lokalizacja: Stara Rudna
Lucy,
Pszczółki obserwuję cały dzień :shock: rybki od wieczora do snu :roll: mam w pokoju 5 akwariów w domu 7- oczko to tylko letni wybieg - dla moich akwariowych podopiecznych żeby wiedziały co to [glow=yellow]SŁOŃCE [/glow]:mrgreen:
A powiem szczerze - to żdna przyjemność słuchać wrzaski :x kiedy dochodzi do kolizji moich dziewczyn ( żony, córki ) z pszczołami
- czasami to wydawało mi się że na podwórku pojawiła sie GODZILLA :twisted: :twisted: :twisted: ( to taki filmowy potwór wielkości wieżowca :lol: )
Więc poidło dla pszczół - oczko dla ryb - a moje dzieczyny dlamnie :mrgreen:

Serdecznie pozdrawiam Szczupak :mrgreen: (zielony nie w jednym temacie)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12 marca 2009, 18:33 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 lipca 2007, 15:03 - ndz
Posty: 664
Lokalizacja: Kraków
Szczupak pisze:
Pszczółki obserwuję cały dzień :shock: rybki od wieczora do snu :roll: mam w pokoju 5 akwariów w domu 7- oczko to tylko letni wybieg - dla moich akwariowych podopiecznych żeby wiedziały co to [glow=yellow]SŁOŃCE [/glow]:mrgreen:
A powiem szczerze - to żdna przyjemność słuchać wrzaski :x kiedy dochodzi do kolizji moich dziewczyn ( żony, córki ) z pszczołami
- czasami to wydawało mi się że na podwórku pojawiła sie GODZILLA :twisted: :twisted: :twisted: ( to taki filmowy potwór wielkości wieżowca :lol: )
Więc poidło dla pszczół - oczko dla ryb - a moje dzieczyny dlamnie :mrgreen:

Serdecznie pozdrawiam Szczupak :mrgreen: (zielony nie w jednym temacie)


czyli mamy specjalistę od oczek wodnych na forum. Jakie roślinki pływające polecasz do małego oczka a raczej oczunia wodnego :mrgreen: ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 marca 2009, 10:23 - sob 
Na roślinkach to się nie znam,ale wiem na co biorą szczupaki i gdzie można je wyciągnąć.Lucy


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 16 kwietnia 2009, 15:58 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 lipca 2007, 15:03 - ndz
Posty: 664
Lokalizacja: Kraków
spotkałem się z opinią że obserwując poidło można się dowiedzieć jak intensywny jest pożytek. Jak na nim jest czarno to cieniutko, a jak świeci pustkami to dziewczyny są tak zapracowane ze nie mają czasu na towarzyskie spotkania przy poidle :wink:
czy to działa tego nie wiem, ale wydaje się być dosyć logiczne


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 maja 2009, 22:35 - sob 
znosząc nektar odparowywują wode a wiec w razie potrzeby mają jej nadmiar wode biorą do rozcienczania pokarmu dla młodych pszczół i myśłe ze bzdety są te opowiadania ze pszczoły pobierają wode aby schładzac gniazdo czyli cysterny , jest gorąco wyrzucaja z siebie wode na plastrya do lucy naturalne poidlo tak zgadzam sie ale jak nie miałem poidła to szły do miski psa po wode a ten wył bo się napic nie umiał teraz kazdy ma swoja i jest spokoj


Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 22 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji