FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 06 czerwca 2024, 17:57 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
Post: 01 marca 2009, 21:22 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 grudnia 2007, 19:53 - śr
Posty: 1078
Lokalizacja: Kielce/Chmielnik
Ule na jakich gospodaruję: WZ, WP, wlkp
Tak tak potrzebuje takiej informacji. :) Jak do tej pory to wiem o rójkach że wosku dają do oporu jak silne i jeszcze jest dobry pożytek. :P Z tego co gdzieś jeszcze słyszałem to jest opcja podawania syropu i węzy. Jak tą operacje optymalnie przeprowadzić żeby mieć rodziny jak się patrzy i dodatkowo ramek odbudowanych "ile wlezie" ?? :wink:

Pozdrawiam Psepscółek. :)

_________________
Pszczelarstwo jest jak narkotyk... jak zaczniesz to nie możesz skończyć... :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 marca 2009, 21:37 - ndz 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Jak już się ociepli i rodziny pszczele dochodzą do siły trzeba powiekszać gniazda. Powiekszamy wstawiajć na poczatku białą woszczyzne. Ale jak już wypełnimy korpus ramkamy woszczyzną to dajemy wezę. Na pczatek na obrzeza czerwiu. Ja mam wielkopolskie 10 ramkowe korpusy i przecientnie u mnie odbudowują 12ramek wezy. Zimuje na 2 korpusach 7+7 a jak silniejsze to 8+8. Dolny korpus uzupełniam woszczyzną ale górny tylko węzą. Jak już wypełnie 2 korpusy to zakładam krate bo już rodzina jest silna i trzeba ją powiekszyc. Daje 3 korpus a wnim daje 5 ramek czerwiu na wygryzieniu z 2 korpusu i z1 czyli dolnego. Na dół daje tylko woszczyzne A do drugiego po srodku korpusu jest 5 czerwiu i 5 węzy i do trzeciego 5 czerwiu po srodku i 5 węzy.Jak już kwitnie akacja i dobrze nektaruje to mam wszystko odbudowane. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 marca 2009, 19:17 - pn 
Zdrowa i silna rodzina powinna z powodzeniem przy średnim pożytku odrobić 10 a czasami i więcej plastrów
Zaczynając od wiosny , należy ścieśnić gniazdo do 7 ramek i podać Ciasto lub Apifonde gdy zaczną pobielać plastry po obu stronach czerwiu wstawia się węzę a odebrane plastry odsklepia i za zatwór aby przenosiły pokarm zużyją go do odbudowy i wykarmienia czerwiu
gdy już odrobią i matka zaczerwi następne 2 ramki węzy i tak do pełnego gniazda w maju już jest pożytek więc karmić nie musisz gdy gniazdo jest pełne można wybrać dwa stare najbrzydsze plastry i dać do nadstawki a w gniazdo zaś węzę i tak w kółko w pewnym momencie w korpusie gniazdowym znajduje się nowiutkie plastry w stare nad kratą zalane miodem :wink:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 05 marca 2009, 14:22 - czw 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4575
Lokalizacja: stare polichno
Niektórzy pszczelarze twierdzą, że zbyt wiele podawanej węzy do odbudowy, przynosi straty w produkcji miodu . Nic bardziej błędnego. W życiu każdej pszczółki jest okres wypacania wosku. W interesie każdego pszczelarza winno być maksymalne wykorzystanie tego zjawiska. Tymczasem większość pszczelarzy przegapia wiosną moment pobielania plastrów i wstawiają węzę dopiero gdy zauważą dziką zabudowę - to już jest o wiele za póżno. Aby uniknąć takiej sytuacji, od ładnych kilku lat ,zaraz po pierwszym głównym przeglądzie daję do gniazda jako ostatnią , ramkę z węzą. Ramka ta za wiele nie ochładza gniazda, a ja z kolei nie muszę niepotrzebnie grzebać w ulu by sprawdzić czy przypadkiem nie przegapiłem momentu pobielania plastrów. Zwykle dzieje się tak, że jestem mile zaskoczony odbudowaną ramką. Po odbudowaniu gniazda , wstawiam węzę również do miodni, w szachownicę /na przemian/ z suszem. Trwa to tak długo , jak długo pszczółki odbudowują węzę. Ramki z węzą w miodni będą pięknie odbudowane tylko pod jednym warunkiem: pszczółki w gnieżdzie muszą mieć dwie ramki puste na zabudowę trutową, jako pułapki na warozę.
W lipcu na lipę i póżniejsze pożytki lepiej do miodni podawać ramki starsze, ponieważ w "dziewiczych" niechętnie składają miód.
Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05 marca 2009, 14:36 - czw 

Rejestracja: 16 listopada 2008, 15:58 - ndz
Posty: 191
Lokalizacja: RYCERKA GÓRNA
Kiedy pszczoły zaczynają pobielać plastry?Wjakim okresie?Gdzieś czytałem że z chwilą zakwitnięcia agrestu.Czy to prawda?

_________________
POZDRAWIAM CAŁĄ PSZCZELARSKĄ RODZINKĘ.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05 marca 2009, 21:17 - czw 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Tak na ogół bywa ale jak wiosna jest ciepła to przed kwintnieciem afrestu. Ale jak mój poprzednik pisze zaraz po głuwnym przeglomdzie daje wezę ija tak robie ale daje nieodbudowaną wezę po obu stronach czerwiu a jak odbudują to wstawiam gołą węzę. To zależy od siły rodziny. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 kwietnia 2009, 23:48 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 czerwca 2008, 22:30 - śr
Posty: 1156
Lokalizacja: Kwidzyn
Ule na jakich gospodaruję: leżak wielkopolski z nads 1/2D
pawel anczakows pisze:
Kiedy pszczoły zaczynają pobielać plastry?Wjakim okresie?Gdzieś czytałem że z chwilą zakwitnięcia agrestu.Czy to prawda?


Ogólnie to pobielanie i wogóle woszczenie jest to sprawa młodej pszczoły ,stara zagubia te sprawy. Czyli musi nastąpić w ulu powolna wymiana starej na młodą muchę(wykluwanie) i wtenczas dopiero młode zaczynają pobielać plastry no i ciagnąć .Stara może jedynie wyciągać ze starego nabromadzonego zapasu wosku w zakamarkach ula.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 maja 2009, 22:44 - sob 
zycia pszczoły co kiedy robi w swoim zyciu wosk tez w pewnym okresie tylko wypaca , nie da do ramki to doda do smieci i jeszcze sier natrudzi aby wyniesc na zewnątrz ula


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 02 lipca 2009, 23:10 - czw 
paraglider pisze:
Niektórzy pszczelarze twierdzą, że zbyt wiele podawanej węzy do odbudowy, przynosi straty w produkcji miodu . Nic bardziej błędnego. W życiu każdej pszczółki jest okres wypacania wosku. .


Bardzo dobrze węzę odrabiają odkłady mależy tylko przy braku pożytku karmić a młoda matka ściga wszystkie pszczoły do pocenia się i odrabiania bo chce czerwić nie ma obawy o zafałszowanie miodu bo 5 ramkowy odkład nim odrobi 5 ramek węzy trochę mu zejdzie a mamy przynajmniej siłę i odnowione gniazdo przed zimowlą


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 02 lipca 2009, 23:14 - czw 
albo rójka np. ja otrzymałem od strazy rojke w boże ciało zasiedliłem kłode juz odrobiły 7 ramek warszawskich zwykłych(takie mi tam weszły) zaczerwione wszystkie to dostały dzisiaj 6 szt. nadstawkowych cos ala połowa warszaw.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 12 lipca 2009, 01:21 - ndz 

Rejestracja: 17 stycznia 2009, 09:59 - sob
Posty: 493
Lokalizacja: Mazańcowice
Lipa dokończyła żywota, teraz będę roł na zimę słodzik do herbaty a przy tym dziewczyny jeszcze odrobinę wosku dadzą. Bo u mnie to już po pożytkach co prawda w tym roku to trochę prędzej i rok na dokładkę taki sobie. :D :) :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12 lipca 2009, 12:00 - ndz 

Rejestracja: 09 stycznia 2009, 11:19 - pt
Posty: 418
Lokalizacja: rudnik nad sanem
Akacja i Lipa do Kitu - tylko na smak. Deszcz i wiatry zrobily swoje. Mam jeszcze Gryke i Nawloc i zyje nadzieja ze tu cos bedzie lepiej.
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12 lipca 2009, 22:14 - ndz 

Rejestracja: 30 sierpnia 2007, 19:10 - czw
Posty: 53
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Nie ma się co łudzić, koniec sezonu. :(
Od kilku dni widzę jak moje pszczoły wypędzają trutnie. Widać same uznały, że nie ma widoków na większe przychody nektaru i trzeba zacząć oszczędzać zgromadzone zapasy. Czas na ostatnie miodobrania - w każdym razie u nas w Wielkopolsce.
Z poważaniem oro54


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji