FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 23 maja 2024, 15:09 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 27 ] 
Autor Wiadomość
Post: 29 lipca 2010, 12:56 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 lipca 2008, 23:06 - pn
Posty: 247
Lokalizacja: Świecie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski i 1/2 Wielkopols
Znalazłem taki artykuł, czy jest szansa , aby "zatrudnić " dźwięki w pracy pasiecznej :?:


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 lipca 2010, 12:56 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 lipca 2008, 23:06 - pn
Posty: 247
Lokalizacja: Świecie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski i 1/2 Wielkopols
002


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 lipca 2010, 13:09 - czw 
grzegor41, Zamontuj sobie Car Audio i podjedz bagażnikiem wprost na ul i otwurz bagarznik, włoncz radio, otwurz ul wcześniej(nawet nie musisz otwierać) i wyprubujesz ! :leży_uśmiech:

Opowiem ci coś !
W tamtym roku miałem odkład obok garażu , brat sprzątał w ałucie odkurzał , i mu się umyślało włonczyć radio a ma solidny sprzęt , było ok 5sekund to ul cały był z pszczół a brat nie wiedział gdzie się ma schować !!! :oczko:
Bardzo je to zdenerwowało takie fale były ze nawet ule podrzucało. :oczko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 29 lipca 2010, 13:22 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 lipca 2008, 23:06 - pn
Posty: 247
Lokalizacja: Świecie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski i 1/2 Wielkopols
Z radia wychodzi wiele różnych dźwięków, różnych częstotliwości, a tu chodzi o jedną częstotliwość. Podejrzewam, że będzie to częstotliwość o jednej, określonej wysokości ,podejrzewam, że będzie to niski dźwięk.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 lipca 2010, 13:23 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3148
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
Tazon, car audio to trochę nia ta częstotliwość. Tu jest mowa o iinnych dżwiękach


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 lipca 2010, 13:27 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
no tak na zdrowy rozum przekładając na współczesne jednostki to będzie 600 Hz (czyli tony niskie ale bez egzotyki) te 120 jednostek poziomu dźwięku nie wiadomo co to jest, jeśli 120 dB to współczuję ... pszczelarzowi :)

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 lipca 2010, 13:52 - czw 
a wystarczy jednolity dzwiek jak sie fasoli najem?


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 29 lipca 2010, 13:55 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 lipca 2008, 23:06 - pn
Posty: 247
Lokalizacja: Świecie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski i 1/2 Wielkopols
dźwięk i owszem, gorzej z aromatem :uśmiech:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 lipca 2010, 14:19 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 października 2009, 17:50 - ndz
Posty: 21
Lokalizacja: PL
moze mozarta im włączyc by były spokojniejsze???? :oczko: :oczko: :uśmiech:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 lipca 2010, 15:15 - czw 
ciekawostka
naukowcy z Uniwersytetu w Würzburgu (Niemcy). Odkryte przez Frischa tańce pszczół są tylko jednym z elementów przekazu informacji. Okazało się, że tańcząca na plastrze pszczoła "przywołuje" kilkanaście innych, które rytmicznie powtarzają kończynami te same ruchy, uderzając w tym samym rytmie o brzegi komórek
plastra. Powstaje rezonans mechaniczny, który rozchodzi się po całym ulu - w ten sposób wszystkie pszczoły zostają bardzo szybko
powiadomione o źródle - rozmiarach pożytku, a także o jego odległości od ula."

Czy pszczoła słyszy :?: Nie '- reaguje na rezonans powietrza , powierzchni na której stoi


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 29 lipca 2010, 18:15 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Bocian tak opisales ten taniec pszczol ze mi sie od razu to z impreza skojazylo:) "któe rytmicznie konczynami powtarzają te same ruchy" :jupi:

_________________
Matki pszczele oraz odkłady Carnica Celle, AGT, Buckfast, Elgon z Pasieki Górskie Miody
http://www.gorskie-miody.pl/matki-pszczele/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 lipca 2010, 18:21 - czw 

Rejestracja: 26 lutego 2010, 18:52 - pt
Posty: 393
Lokalizacja: Kujawsko Pomorskie
Stwierdzić można że pszczoły to straszliwi ryzykanci, po odczytaniu wiadomości od zwiadowczyni pszczoła nabiera w wole tylko takom ilość pokarmu aby mogła dolecieć w wskazane miejsce. A jesli wyleci z ula a napotka na nie sprzyjającą pogode, która uniemorzliwia szybki powrót do ula, to klops jest martwa.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 lipca 2010, 18:22 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
BoCiAnK pisze:
[... Powstaje rezonans mechaniczny, który rozchodzi się po całym ulu ...


Trzeba sprostować powyższe stwierdzenie zapewne tłumacza, bo nie sądzę żeby naukowcy z Uniwersytetu w Würzburgu tak to sformułowali.
Zapewne powinno być, że powstają drgania mechaniczne a nie rezonans.

Częstotliwość rezonansowa ula będzie bardzo mocno zależała od jego budowy, rozmieszczenia ramek, rozkładu masy na ich powierzchni, materiałów konstrukcyjnych i wielu innych materiałów. Nie jestem w stanie dotrzeć do swoich materiałów ze studiów ale nie jestem pewien czy nawet teoretycznie kilka/kilkadziesiąt pszczół jest w stanie wprowadzić w rezonans taki układ mechaniczny jakim jest ul z pszczołami w środku i wystawiony na czynniki zewnętrzne.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 lipca 2010, 18:25 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
mik pisze:
Stwierdzić można że pszczoły to straszliwi ryzykanci...


mik,
przez te parę milionów lat ta strategia się im sprawdza :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 lipca 2010, 18:47 - czw 

Rejestracja: 26 lutego 2010, 18:52 - pt
Posty: 393
Lokalizacja: Kujawsko Pomorskie
tak i to się zgadza :uśmiech: co do rezonansu nie wypowiadam się :piwko:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 lipca 2010, 07:06 - pt 

Rejestracja: 25 września 2008, 11:18 - czw
Posty: 590
Lokalizacja: Wymysłów
Jednocześnie drgania lepiej są przenoszone na pustych plastrach niż na zasklepionych


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 lipca 2010, 12:09 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 lipca 2008, 23:06 - pn
Posty: 247
Lokalizacja: Świecie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski i 1/2 Wielkopols
BoCiAnK pisze:
Okazało się, że tańcząca na plastrze pszczoła "przywołuje" kilkanaście innych, które rytmicznie powtarzają kończynami te same ruchy, uderzając w tym samym rytmie o brzegi komórek
plastra. Powstaje rezonans mechaniczny, który rozchodzi się po całym ulu - w ten sposób wszystkie pszczoły zostają bardzo szybko
powiadomione o źródle - rozmiarach pożytku, a także o jego odległości od ula."
Jeżeli pszczoła odbiera drgania i z powietrza ,i z powierzchni, to myślę , że wystarczyłoby postawić mały głośniczek na ramkach i puścić te 600Hz i tu podejrzewam nie potrzeba wielkich decybeli , tylko delikatne natężenie dźwięku.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 lipca 2010, 15:09 - pt 
byłem wczoraj w pasiece , byłem dzisiaj w pasiece , mam szklany ul widac wszystko ale mimo ze duzó pszczół przychodziło do ula z pyłkiem , wykonywało swój wojennyy taniec siuksów , nie zauważyłem aby inne pszczoły naśladowały ich ruchy , poprostu kilka pszczól sie przyglądało tym z pyłkiem i odwracały w ich kierunku, jaki by musiał byc ten tworzony rezonans czy tupanie jezeli na przykład obok siebie taniec wykonywały dwie pszczoły pokazując innym odwrotny kierunek, bo i takie coś zaobserwowałem , nosza juz pyłek z nawłoci


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 30 lipca 2010, 16:39 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 lipca 2008, 23:06 - pn
Posty: 247
Lokalizacja: Świecie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski i 1/2 Wielkopols
kolega d@niel w tym
http://www.pasiekaambrozja.pl/forum/vie ... 1994#41994
temacie opisuję jak pobudzić pszczoły, a sądzę , że idzie je trochę spowolnić :tasak:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 lipca 2010, 19:48 - pt 
i co ma piernik do wiatraka? opis daniela to pobudzanie pszczół do wydzielania jadu , ten opis znajduje sie w prawie kazdym podręczniku,

ten temat natomiast miał pokazac ze pszczoły tupią w ulu co pokazuje pozytek


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 30 lipca 2010, 20:59 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 lipca 2008, 23:06 - pn
Posty: 247
Lokalizacja: Świecie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski i 1/2 Wielkopols
to też, a mnie po prostu o to chodzi, czy zamiast podkurzacza można użyć generatora i uzyskamy ten sam efekt
:uśmiech: jeżeli to sprawdziłoby się to odpadnie nam kolejna czynność , poruszanie mieszkiem podkurzacza :uśmiech: i jego odpalanie :uśmiech: a przede wszystkim spokojniejsze pszczółki, :pojedynek: nieskore do żądlenia


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 lipca 2010, 23:39 - pt 
Pszczoła około 1000 krotnie jest czulsza na zapachy niż człowiek, tak więc uważam że wyczuwalność drgań również będzie wyższa niż u człowieka.
Słoń upadek jednej tony wyczuwa z odległości kilometra.
Pszczoły wyczuwają dźwięki jak i pola elektrostatyczne i nie od dziś to wiadomo, bo znalazłem takie info w starych książkach pszczelarskich.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 31 lipca 2010, 10:53 - sob 
w poście bogdana chodziło o przekazywanie przez pszczoły kierunku w którym jest pożytek , przez nosicielkę w tym wypadku pyłek , oraz zwerbowane pszczoły ulowe, to ja pyam jak brzmi w ulu ten rezonans czy drgania jezeli pszczoły znajduja pokarm w roznych stronach okolicy , własnie wczoraj zauważyłem dwie pszczoły z pyłkiem jedna tanczyła z głową skierowaną w górę ramki druga w dół , tanczyły obok siebie, inne jeszcze w bok skierowane miały głowy w tancu, wiec co? drga cały ul ale na wylotkach brody bo nie wiadomo gdzie leciec?


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 31 lipca 2010, 11:28 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 08:23 - pt
Posty: 1940
Lokalizacja: Kraków / Maków Podhalaski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
zwariowały :leży_uśmiech:

_________________
Pasieka Majowa Pszczela manufaktura


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 31 lipca 2010, 15:27 - sob 

Rejestracja: 25 września 2008, 11:18 - czw
Posty: 590
Lokalizacja: Wymysłów
birkut pisze:
własnie wczoraj zauważyłem dwie pszczoły z pyłkiem jedna tanczyła z głową skierowaną w górę ramki druga w dół , tanczyły obok siebie, inne jeszcze w bok skierowane miały głowy w tancu, wiec co? drga cały ul ale na wylotkach brody bo nie wiadomo gdzie leciec?

Drgania te rozchodzą się nie po całym ulu lecz po plastrze .Dawniej na pewno obszar rozchodzenia się drgań był nieco większy ze względu na to iż nie używano ramek . Pszczoły oblatujące te same gatunki roślin trzymają się w grupach w tych samych rejonach ula . Niemieccy naukowcy udowodnili że pszczoły również grupami udają się po pożytek pierwsza leci nieco niżej werbowniczka a powyżej grupa pszczół zwerbowanych przez nią . Grupy tych pszczół formują się dopiero po wylocie z ula.
Pozdrawiam Mariusz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 31 lipca 2010, 22:57 - sob 
mariuszm widze ze musze powtarzac co napisałem wczesniej , dwie pszczoły obok siebie prowadziły taniec pozytkowy jedna z głową skierowaną w górę ramki druga z głową skierowaną w dół ramki dlatego zapytałem co wyniknie z tego tupania pszczół i radze porobic sobie ule obserwacyjne , wiele mozna w nich zobaczyc a nie bezmyslnie potwierdzac jakies terie, bo o tancu pszczół które pokazuja gdzie jest pozytek pisano juz kilkadziesiąt lat temu a nagle dołączyło tupanie pszczół , wiadomo naukowiec czyms musi sie wykazac aby kase brac , tylko takich dobrych w kierunku pszczól mamy polskich i zaden na to nie wpadł


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 31 lipca 2010, 23:13 - sob 
grzegor41 pisze:
Jeżeli pszczoła odbiera drgania i z powietrza ,i z powierzchni, to myślę , że wystarczyłoby postawić mały głośniczek na ramkach i puścić te 600Hz i tu podejrzewam nie potrzeba wielkich decybeli , tylko delikatne natężenie dźwięku.


Zauważ jednio Infradźwięki działają na pszczoły szczególnie Grzmot jeszcze nie słyszalny
dla człowieka bo za daleko (jest burza ) a pszczoły reagują i powracają
Nawet łagodne pszczoły przed burzą potrafią być upierdliwe

A
ostrzenie kosy.


Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 27 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji