FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 29 marca 2024, 00:06 - pt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 72 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 04 listopada 2010, 23:18 - czw 

Rejestracja: 23 grudnia 2009, 23:30 - śr
Posty: 153
Lokalizacja: gdansk
Do hwafel, Źle odczytalem Twój post odnośnie stojaków. Mają być 4 szt. blisko siebie ustawione , a nie jak napisalem wszystkie 4 ule na jednym stojaku. Mogą być i na osobnych stojakach - ale koniecznie po 2 sztuki i nie tak blisko siebie . Przybliżać możesz jedynie wiosną - do nalotów , traktując przybliżanie jako jedną z metod zwiększania sily tej drugiej rodziny.Mimo wszystko, takie suwanki najlepiej wychodzą na wspólnym stojaku. nie musisz walczyć wtedy z tym drugim stojakiem . przesuwka i już jesteś blisko. Pozdr.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 listopada 2010, 19:26 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 kwietnia 2010, 22:30 - śr
Posty: 806
Lokalizacja: radomsko
Ule na jakich gospodaruję: WP znadstawka 1/2 wlkp i wlkp
witam serdecznie kolegów chciałbym doradzić się kolegów jaka zabudowa jest lepsza na ciepło czy ciepło ponieważ chce budowac na własny użytek WP WZ i nie wiem jaka zabudowa jest lepsza chciałbym miec max 40 uli prosze o odpowiedź


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 listopada 2010, 19:36 - śr 
emilmag, Poczytaj >>>>TUTAJ<<<<


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 17 listopada 2010, 20:40 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 kwietnia 2010, 22:30 - śr
Posty: 806
Lokalizacja: radomsko
Ule na jakich gospodaruję: WP znadstawka 1/2 wlkp i wlkp
Tazon , ale tam sa opisane wielkopolskie ule a ja pytałem o warszawiaki zwykłe i poszerzone ;-)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 listopada 2010, 23:25 - śr 
emilmag pisze:
Tazon , ale tam sa opisane wielkopolskie ule a ja pytałem o warszawiaki zwykłe i poszerzone ;-)

A jakie masz na myśli ule
Stojaki czy Leżaki ???
gdyż to jest istotna różnica , w stojaku masz zawsze gniazdo 10 ramkowe w przypadku ula W- poszerzanego bo WZ - to zazwyczaj leżak kombinowany
w przypadku leżaków o zabudowie ciepłej wentylacja przebiega gorzej przez co latem sprzyja to rójce no i układ gniazda miodnia/ rodnia jest inny w stosunku do zabudowy zimnej


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 18 listopada 2010, 01:19 - czw 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
Bez względu na rodzaj dennicy. Zarówno na pełnej, z sitkami wentylacyjnymi i całej osiatkowanej tylko i wyłącznie zimna zabudowa.
Ciepła zabudowa pogarsza warunki życia pszczół w ulu..................


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 listopada 2010, 06:34 - czw 

Rejestracja: 22 marca 2009, 18:21 - ndz
Posty: 153
Lokalizacja: Ostrołęka
Witam !
Na szkoleniach na mistrza pszczelarza pytałem się wykładowców jaka zabudowa jest lepsza.Usłyszałem odpowiedz że latem lepszym układem jest układ na zimno zaś zimą na ciepło.W ulach wielkopolskich od lat mam ramki na ciepło cały sezon i nie widzę problemów czy nie prawidłowości.
Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 listopada 2010, 07:19 - czw 

Rejestracja: 25 marca 2009, 07:38 - śr
Posty: 949
Lokalizacja: Tomaszów Lubelski
Ule na jakich gospodaruję: WP
B.dawne ule(miałem z 1924 r. ) miały zabudowę ciepłą z 3 stron.
Ja robię ocieplane przód i tył(w lecie nie nagrzewa się), boki z pojedynczych deseczek(12 mm) :nonono:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 listopada 2010, 08:55 - czw 

Rejestracja: 16 listopada 2007, 16:38 - pt
Posty: 900
Lokalizacja: bieszczady
Ule na jakich gospodaruję: WP
Kazik , zabudowa ciepła jest wtedy, gdy ramki są ustawione równolegle do wylotka i nie ma nic wspólnego z ociepleniem ścian w ulu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 listopada 2010, 10:49 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 kwietnia 2010, 22:30 - śr
Posty: 806
Lokalizacja: radomsko
Ule na jakich gospodaruję: WP znadstawka 1/2 wlkp i wlkp
panowie chodzi mi o to czy lepiej w warszawiakach trzymać na zabudowie ciepłej czy zimnej ? Chce uzyskać wszystkie plusy i minusy obu ponieważ chce budować teraz w zimę ule i nie wiem na jakiej zabudowie się wzorowac proszę o odpowiedź pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 listopada 2010, 11:47 - czw 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
emilmag pisze:
panowie chodzi mi o to czy lepiej w warszawiakach trzymać na zabudowie ciepłej czy zimnej ? Chce uzyskać wszystkie plusy i minusy obu ponieważ chce budować teraz w zimę ule i nie wiem na jakiej zabudowie się wzorowac proszę o odpowiedź pozdrawiam


Na zimną. Będzie tylko jeden plus. Reszta same minusy :oczko:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 listopada 2010, 20:18 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
Czarnotrzewiak,
Cytuj:
W ulach wielkopolskich od lat mam ramki na ciepło cały sezon i nie widzę problemów czy nie prawidłowości.

Również mam od lat na ciepłej zero problemów.Próbowałem kilka sezonów przestawić sie na zimną ale na skutek braku widocznych róznic zrezygnowałem.Dla mnie na zabudowie ciepłej jest poprostu wygodniej.Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 listopada 2010, 01:42 - pt 

Rejestracja: 21 lipca 2008, 21:38 - pn
Posty: 1114
Lokalizacja: Małopolska
emilmag, W warszawiakach radził bym Ci na zimną przez cały rok.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 listopada 2010, 18:59 - pt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
W ulach Wlkp z odejmowanymi dennicami nie ma problemu , ponieważ dziesięcio - ramkowa kondygnacja jest w przekroju kwadratem , więc można ją dowolnie ustawiać na zabudowę ciepłą lub zimną. Jak sama nazwa wskazuje , między tymi dwoma ustawieniami musi być różnica. Słaba rodzina na pewno będzie lepiej się rozwijała wiosną przy zabudowie ciepłej , natomiast silna będzie wolała zimną , ponieważ przy takim ustawieniu , z otwartym wlotem na całą szerokość kondygnacji , jest lepsza wentylacja i nie grozi przegrzaniem ula , co w konsekwencji zapobiega nastrojowi rojowemu. Obecnie eksperymentuję zimowanie pszczół w kondygnacjach ustawionych w szachownicę.
pozdrawiam - paraglider.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04 września 2011, 21:41 - ndz 
rysiekm pisze:
Ja po przeanalizowaniu za i przeciw stosuje zabudowe zimna i jestem zadowolony.

Zdania zawsze są podzielone ale moim zdaniem na zimo lepiej lepsza wentylacja zaś na wiosnę zabudowa ciepła jest lepsza na rozwój
Ale tu musi być ul kwadratowy to tylko Wielkopolski i Ostrowskiej wchodzi w grę tak aby sobie zmieniać raz tak a raz tak
Moim zdaniem silna rodzina czy tak czy siak zawsze sobie da radę ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 05 września 2011, 22:09 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lutego 2008, 11:45 - pn
Posty: 796
Lokalizacja: Kopcie
Ule na jakich gospodaruję: 360x200
Zaczynałem na zimnej zabudowie.Blisko trzydzieści lat jestem na zabudowie ciepłej.
I powiem że nie umiem już pracować na zabudowie zimnej.Jak tam mi przyjdzie pomóc komuś w ulach o zabudowie zimnej -idzie mi strasznie wolno i źle mi się pracuje.
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05 września 2011, 22:21 - pn 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
Panowie.

Problem rozwiązuje dennica osiatkowana. Czy na ciepło czy na zimno, zabudowa nie ma znaczenia. :oczko:
Fakt, że przy ulu o zabudowie ciepłej pracuje się lepiej stojąc z tyłu lub z przodu.
Przy zimnej zabudowie wystarczy stanąć z jednego lub drugiego boku i już jest ciepła.
Jeśli ule stoją 5cm jeden od drugiego, zimna zabudowa może doprowadzić do skrętu kiszek.

Pozdrawiam ciepło, :D
polbart


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05 września 2011, 23:08 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 sierpnia 2010, 18:56 - czw
Posty: 660
Lokalizacja: Sierzchowy, powiat Rawa Mazowiecka
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D, www.pogodnypiatek.pl
BoCiAnK pisze:
Ale tu musi być ul kwadratowy to tylko Wielkopolski i Ostrowskiej wchodzi w grę tak aby sobie zmieniać raz tak a raz tak


Mam u siebie 12 ramkowe dadanty i też można ustawiać rodziny na zimno i ciepło, korpusy są kwadratowe.

Podzielam jednak zdanie, że na zabudowie ciepłej rodziny rozwijają się lepiej. Co do łatwości pracy, to polemizowałbym ze stwierdzeniem, że przy zimnej jest mniej wygodnie. Mi chyba akurat pracuje się lepiej przy ramkach ustawionych prostopadle do wylotka.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06 września 2011, 01:42 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lutego 2008, 11:45 - pn
Posty: 796
Lokalizacja: Kopcie
Ule na jakich gospodaruję: 360x200
No Leszku może by Ty tak zrobił kilka dennic aby przestawić kilka rodzin na zabudowę ciepłą celem przetestowania langstrotha .Dobrze by było przed podkarmieniem zrobić aby pszczoły odpowiednio do zabudowy ciepłej ułożyły sobie zapasy. W,, kwadraciakach" wystarczy obrócić korpus a w lagtrocie trzeba nowy wylotek albo nowa dennice.Wielkopolski ,dadan 12r.,optimal obraca się .Może przyszedł czas na kwadratowego langstrotha.
Ja już pisałem kiedyś że nie chce mi się dźwigać korpusów i przestawiać raz tak ,raz tak.
Przystosowałem się razem z pszczołami do zabudowy ciepłej i tak zostało.
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06 września 2011, 01:50 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 lipca 2007, 21:44 - pn
Posty: 1593
Lokalizacja: północna wielkopolska
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Dlaczego nikt nie pisze, że to pszczoły zupełnie inaczej układają gniazdo w ciepłej i zimnej zabudowie, i przestawianie nie pozostaje bez wpływu na ich zachowanie?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06 września 2011, 01:57 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lutego 2008, 11:45 - pn
Posty: 796
Lokalizacja: Kopcie
Ule na jakich gospodaruję: 360x200
minikron pisze:
Dlaczego nikt nie pisze, że to pszczoły zupełnie inaczej układają gniazdo w ciepłej i zimnej zabudowie, i przestawianie nie pozostaje bez wpływu na ich zachowanie?

Myślę że chyba wszyscy o tym wiedzą.No i nie piszą.
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06 września 2011, 07:35 - wt 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
tpuzio pisze:
No Leszku może by Ty tak zrobił kilka dennic aby przestawić kilka rodzin na zabudowę ciepłą celem przetestowania langstrotha .Dobrze by było przed podkarmieniem zrobić aby pszczoły odpowiednio do zabudowy ciepłej ułożyły sobie zapasy. W,, kwadraciakach" wystarczy obrócić korpus a w lagtrocie trzeba nowy wylotek albo nowa dennice.Wielkopolski ,dadan 12r.,optimal obraca się .Może przyszedł czas na kwadratowego langstrotha.
Ja już pisałem kiedyś że nie chce mi się dźwigać korpusów i przestawiać raz tak ,raz tak.
Przystosowałem się razem z pszczołami do zabudowy ciepłej i tak zostało.
Pozdrawiam


Tadziu, nowy ul powstanie. :D Nie widziałem takiego.
10-cio ramkowy na ciepłą zabudowę jest w porzadku, najgorzej jest z wiekszą ilością ramek
jeśli nie ma dobrej wentylacji. Przy osiatkowanych dennicach pszczoły w wielkopolskich i langstrothach układają gniazdo w wiekszosci tak ze później kłąb jest pośrodku ula. Jesli dennica jest pełna lubią kierować sie do południowej ściany. Pwinno sie na ostatnim stanowisku na wędrówkach ustawić ule w takim kierunku świata jak będą stać na zime. Tzn. południowo-wschodnim. Tak jest w teorii. W praktyce, jak to w praktyce :D
Ja przy Langstrothach też zawsze stoję z boku, wtedy dużo lepiej się pracuje, czy to korpusami czy ramkami.

Pozdrawiam, :oczko:
Leszek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 72 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji