FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 06 maja 2024, 05:29 - pn

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
Post: 12 listopada 2009, 23:25 - czw 
A skad taki niedoświadczony jak ja moze wiedziec ze akurat ta a nie inna pszczola to matka lub krolowa?

I jeszcze jedno pytanie; czy inne pszczoly sluchaja sie matki lub krolowej i czym sie rozni matka od krolowej. :D

Obrazek


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 13 listopada 2009, 00:51 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 października 2009, 17:52 - sob
Posty: 2566
Lokalizacja: Szczecin okolice
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
Polecam zaprenumerowac sobie dwumiesiecznik Pasieka albo miesiecznik Pszczelarstwo to na poczatek. Po drugie zakupic ksiazke o biologi i rozwoju pszczol- to CI pomoze poznac i zrozumiec niektore zachowania pszczol.

Matka jest wieksza od pszczol, ma wydluzony odwlok. Wytwarza specyficzna substancje zapachowa, ktora pszczoly czuja i dzieki niej nie wchodza w sytuacje stresowe.
Nigdy nie moze byc 2 matek w ulu. Rzadzic moze tylko jedna krolowa.

Z tego co wiem pszczoly komunikuja sie miedzy soba poprzez tzw. tance, biegaja w pewien sposob po ramce co jest sygnalem dla innych. Ostatnio tez czytalem o wydawaniu przez pszczoly krotkich piskow wysokiej czestotliwosci.

_________________
www.pszczolyimiod.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 listopada 2009, 10:42 - pt 
Z tego co wiem przeciętny obywatel świata powinien przynajmniej to odróżnić ucząc się pilnie przyrody w podstawówce a potem stąpając po ziemi przez lata życia ale tak nie jest i czasami można nawet wiekowemu starcowi pocisnąć taki kit że głowa boli miałem taki przypadek 10 lat temu i proszę się nie śmiać ale byłem zaskoczony
Miałem lekką przeprawę z sąsiadem o pszczoły był to człowiek starszy i uważany za mądrego
W ulu zauważyłem wchodzącego pod dach dorodnego szerszenia pomyślałem trza bo wykurzyć podniosłem dach a tam widzę gostek buduje domeczek wziąłem słoik i szpachelkę i razem z zaczątkiem wylądował w słoiku ,słoik zakręciłem i przyniosłem przed dom
przyszła sąsiadka i widzi ten słoik i pyta po co Ci ten szerszeń w tym słoiku ? no to jej wytłumaczyłem a ona na to daj mi ten słoik zaraz Ci go oddam z początku jej tłumaczę bo też starsza pani że upuści słoik się rozbije i szerszeń zwieje ,ale ona swoje nadal
dałem jej wreszcie dla świętego spokoju i poszła
po godzinie przychodzi i zanosi się ze śmiechu i opowiada ,
Że była przy owym wyżej wspomnianym sąsiedzie i mu pokazała jaki to ja niby pszczoły z światu sprowadziłem i że teraz to go już na pewno zeżrą na to on pooglądał szerszenia pokazanego i zapytał jej z kont je sprowadziłem Ona że gdzieś z Ameryki na to krótko odparł "To TU Na pewno MU Siedziały i Żyły nie Będą "
Uśmiałem się do wiwatu ale nie w tym problem problem był w tym że pół roku wcześniej stwierdził że jak palił we wrześniu badyle po ziemniakach to o 22 wieczór pogryzły go niby moje pszczoły i narobił zadymy rano okazało po rozkopaniu miedzy się że miał pierońską norę z osami

:mrgreen:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 26 listopada 2009, 14:35 - czw 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Pszczoły sluchają matki bo to jest owad stadny i musi mieć przywódce ktury wydaje polecenia. Tak samo jak watacha wilków lwów i inych. Ale w rodzinie pszczelej może byc 2 matki ale jak są odzielone kratą odgrodową. Miałem nie raz taką sytuacjie ale musi być spokojna pszczoła. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 listopada 2009, 16:21 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 08:23 - pt
Posty: 1940
Lokalizacja: Kraków / Maków Podhalaski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Cytuj:
Pszczoły sluchają matki bo to jest owad stadny i musi mieć przywódce ktury wydaje polecenia. Tak samo jak watacha wilków lwów i inych. Ale w rodzinie pszczelej może byc 2 matki ale jak są odzielone kratą odgrodową. Miałem nie raz taką sytuacjie ale musi być spokojna pszczoła. Pozdrawiam miły_marian


a napisz jak doszłodo takiej sytułacjii?specjalinie? i przy jakier rasie/lini pszczółek

_________________
Pasieka Majowa Pszczela manufaktura


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 listopada 2009, 01:50 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 grudnia 2007, 19:53 - śr
Posty: 1078
Lokalizacja: Kielce/Chmielnik
Ule na jakich gospodaruję: WZ, WP, wlkp
Marcinluter pisze:
Cytuj:
Pszczoły sluchają matki bo to jest owad stadny i musi mieć przywódce ktury wydaje polecenia. Tak samo jak watacha wilków lwów i inych. Ale w rodzinie pszczelej może byc 2 matki ale jak są odzielone kratą odgrodową. Miałem nie raz taką sytuacjie ale musi być spokojna pszczoła. Pozdrawiam miły_marian


a napisz jak doszłodo takiej sytułacjii?specjalinie? i przy jakier rasie/lini pszczółek


No widzę że jeszcze trochę a będziesz utrzymywał extrasilne rodziny bo będą w nich dwie albo i trzy matki. :)

Pozdrawiam.

_________________
Pszczelarstwo jest jak narkotyk... jak zaczniesz to nie możesz skończyć... :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 listopada 2009, 08:24 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 08:23 - pt
Posty: 1940
Lokalizacja: Kraków / Maków Podhalaski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Cytuj:
No widzę że jeszcze trochę a będziesz utrzymywał extrasilne rodziny bo będą w nich dwie albo i trzy matki.



hmm kto wie :mrgreen: :mrgreen: Ale tak na poważnie to aby mieć silne rodziny jesienią to robić odkład i jesienią łączyć to tak jak byś miał 2 matki tylko jedna napewno umrze....

_________________
Pasieka Majowa Pszczela manufaktura


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 listopada 2009, 16:38 - pt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Dwie matki w rodzinie to nie problem. Trzeba tylko mieć spokojne pszczoły nie żądliwe i nie roiliwe. Ale matki trzeba odzielić kratą odgrodową. Ja miałem takie 2 rodziny to były matki kundelki. Po prostu zrobiły cichą wymiane i były 2 matki czerwiace na dolnym korpusie i znakowana matkie dałem do gurnego korpusu 10 ramkowego i tam czerwiła. Dobrze jak się ma 2 matki pod koniec lipca bo jak wiemy jaja złożone w śierpniy to juz pszczoła zimowa. Jak się ma czas i nie walczy się o jak najwyszą wydajnosć z rodziny. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 listopada 2009, 19:36 - pt 
miły_marian pisze:
Dwie matki w rodzinie to nie problem. Trzeba tylko mieć spokojne pszczoły nie żądliwe i nie roiliwe.

To jest proglem . Mariano , takie coś zdarza się często u niektórych linii pszczół , u linii które są skłonne do cichej wymiany a obecnie pszczelarze są tego świadomi . Dlatego też czasami bawimy się takimi anomaliami , tylko wracając kilkadziesiąt lat wstecz było by nieprawdziwym stwierdzeniem . Herezja i stos , groził by za takie twierdzenie . A jeśli w dalszym ciągu byś się upierał że to nie proglem , to poddaj drugą do normalnej silnej rodziny pomijając okres wiosenny .

Cytat z opisu pewnej linii: Często pojawia się skłonność do ograniczania matki w czerwieniu przy pożytkach wczesnych. Z powodu ograniczania czerwienia, wykazują tendencje do cichej wymiany matek.. Dlatego w ulu niekiedy czerwi dwie matki jednocześnie „


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 27 listopada 2009, 21:06 - pt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4573
Lokalizacja: stare polichno
Dwie matki w ulu zdarzają się się w tedy, gdy są : matka z córką lub stara matka z młodą , wylęgniętą z poddanego matecznika. One nigdy ze sobą nie walczą. Do puki tolerują je pszczoły, będą ze sobą koegzystować nawet na jednym plastrze. Sprawdziłem tą sytuację przy hodowli matek w obecności starej i ich póżno- letnim łączeniu. Zdarzało się , że obie przetrwały do wiosennego oblotu..


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 listopada 2009, 21:44 - pt 
paraglider pisze:
Dwie matki w ulu zdarzają się się w tedy, gdy są : matka z córką lub stara matka z młodą , wylęgniętą z poddanego matecznika. One nigdy ze sobą nie walczą. Do puki tolerują je pszczoły, będą ze sobą koegzystować nawet na jednym plastrze. Sprawdziłem tą sytuację przy hodowli matek w obecności starej i ich póżno- letnim łączeniu. Zdarzało się , że obie przetrwały do wiosennego oblotu..

Jasne że zależy od pszczół , a jeśli już oszukujemy ich w taki sposób z poddanym matecznikiem i one go zaakceptowały to i zaakceptowały wygryzioną matkę . Pewnie nie do końca są świadome po co i dlaczego go zakładały i tu może coś być w tym .
W większym stopniu będzie to zależało od linii choć by nawet popularnej kraiki , pory roku i przybytku nektaru w danym okresie . Ale również spotykamy 5-letnią babcię bez jednej nogi i postrzępionymi skrzydełkami , która ledwie chodzi po plastrach i czerwi już cieniutko a pszczoły jak nigdy nic tolerują jaj niedołężność .


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 29 listopada 2009, 11:31 - ndz 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4573
Lokalizacja: stare polichno
Właśnie mam taką pięcioletnią babkę reproduktorkę /germankę/, którą przez 4 lata była trzymana tylko na 1 półnadstawce Wlkp , a w tym roku puszczona na "żywioł" , z nadzieją na cichą wymianę . Okazało się że pobiła wszelkie rekordy w mojej pasiece, zarówno pod względem ilości czerwiu jak i miodu a pszczoły ani myślą o jej wymianie. Zostawiłem ją z ciekawości na następny sezon


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji