FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 19 kwietnia 2024, 21:32 - pt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 28 ] 
Autor Wiadomość
Post: 16 maja 2010, 17:06 - ndz 
Witam!
W jaki sposób można ograniczyć błądzenie pszczół między rodzinami? Bardzo mi zależy na Waszej opinii i doświadczeniach!!
Serdecznie pozdrawiam.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 16 maja 2010, 17:19 - ndz 
Wydaje mi się ,ze musi być zachowana odpowiednia odległość między ulami najlepiej to 60 cm. i to powinno wystarczyć.
Przy 60cm. odległosci między środkami wylotków pszczoły potrafią błądzić.
Dtuga wazna sprawa ule powinny stać obok siebie na przemian kolorami np. wskazany jest żółty i niebieski :P


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 16 maja 2010, 17:33 - ndz 
Okey, dziękuję ;) a co powiecie na znakowanie pszczół? Jak to można wykonać?


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 16 maja 2010, 17:48 - ndz 
Co do ustawienia uli:
U siebie w pasiece mam ule w różnych kolorach, z powodu niezbyt ciekawego ulokowania pasieki wylotki uli mam w trzy różne strony. Jeżeli masz wszystkie ule jednego koloru i nie chce Ci się ich przemalowywać możesz namalować jakieś znaczki na ścianie ula gdzie jest wylot - kółka, trójkąty, kwadraty wielkości około 10x10cm- to również w pewnym zakresie zmniejsza błądzenie.

Nie wiem co masz na myśli "znakowanie pszczół" jeżeli chodzi Ci o znakowanie matek to przyjęte jest trzymanie się konwencji kolorystycznej - dzięki temu jesteś w stanie rozpoznać z którego roku masz matkę. Jest animacja na górze strony jaki kolor przypisany jest do danego roku. Opalitki i klej szelakowy możesz kupić w każdym sklepie pszczelarskim. Jak to zrobić? Są różne szkoły - jeżeli wcześniej poćwiczysz możesz trzymać matkę w ręku, końcówką zapałki (lub specjalnym przyrządem) nanosisz odrobinę kleju i przyklejasz opalitkę. Ja kupiłem sobie specjalny tłoczek z gąbką do tego celu - większa gwarancja, że nie ściśniesz matki za mocno. Jeżeli nie chcesz opalitków dostępne w sprzedaży są również markery w odpowiednich kolorach - ja takich nigdy nie stosowałem także niech inni pszczelarze wypowiedzą się na ich temat. Jak będziesz stosował opalitki i klej - uważaj by nie posklejać matce skrzydełek ;)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 16 maja 2010, 17:49 - ndz 
znakuje sie matki , a pszczoły? jak by ci się chciało to tez mozesz poznakowac


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 16 maja 2010, 17:58 - ndz 
Co do znakowania matek, tak wiem jak to się robi, ale słyszałam, że pszczoły również można oznakować, dlatego pytam. Opalitki w tym wypadku chyba odpadają, prawda? Strasznie dużo pracy..


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 16 maja 2010, 18:42 - ndz 
Pomysł ogólnie wydaje mi się strasznie dziwny... :lol: słyszałem o znakowaniu pszczół w placówkach badawczych - np partii trutni które wygryzają się danego dnia ale znakowanie pszczół przez pszczelarzy to bez urazy głupota :)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 16 maja 2010, 18:50 - ndz 
Jak o tym usłyszałam, też tak pomyślałam ;) ale mimo wszystko wolę zapytać :P Dziękuję ;)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 16 maja 2010, 19:57 - ndz 
wmichal pisze:
Co do ustawienia uli:
U siebie w pasiece mam ule w różnych kolorach, z powodu niezbyt ciekawego ulokowania pasieki wylotki uli mam w trzy różne strony. )


Tak To bardzo mądre rozwiązanie
Na jednej mojej pasiece mam rzędy gdzie ul od ula jest 3m a rząd od rzędu 4 m i ule właśnie kolorowe na innej mam inaczej znaczna część rodzin jest właśnie poustawiana byle jak na wschód ,południe i zachód i za uwarzyłem minimalne błądzenie pszczół a mogę to stwierdzić bo mam pszczoły Żółte i czarne
Pszczoły błądzą do 18 % a Włoszki i ich krewne nawet do 21%


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 16 maja 2010, 20:00 - ndz 
Bogdan ty łopate i wał umacniac na stryszawce bo podobno zalewa suchą a nie klikac na forum


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 16 maja 2010, 20:04 - ndz 
Dziękuję bardzo :):) piszę pracę badawczą i Państwa opinia bardzo mi się przydała ;)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 19 maja 2010, 09:40 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 sierpnia 2007, 09:21 - pn
Posty: 1610
Lokalizacja: Wawa
Jego nie zaleje za wysoko mieszka . :pl:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 listopada 2010, 15:54 - ndz 
Właśnie mnie interesuje ustawiając ul obok ula jak to jest z tym błądzeniem i nalatywaniem pszczół na inne ule jak temu zapobiegać najlepiej ' :oczko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 28 listopada 2010, 16:45 - ndz 
ja w tym roku przekonałem się na własnej skórze jak wygląda błądzenie i naloty na skrajne ule a stało się to gdy wywiozłem pszczoły na gryke i postawiłem 36 uli na środku łąki w jednym rzędzie i mimo że mam na wywózke stojaki na 2 ule i stały w odstępach i kolory też były naprzemian to i tak nic to nie dało natomiast w innym miejscu miałem taką samą ilość i też w jednym rzędzie ale stały przy zaroślach i tego problemu nie było na pasiece stacjonarnej mam 150 rodzin i też nie błądzą ale są drzewka krzewy itp. Więc to co mówiliście kolory odstępy to wszystko jest ważne ale muszą też być tzw. punkty odniesienia. Pozdrawiam


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 28 listopada 2010, 18:06 - ndz 
konradziu pisze:
ja w tym roku przekonałem się na własnej skórze jak wygląda błądzenie i naloty na skrajne ule a stało się to gdy wywiozłem pszczoły na gryke i postawiłem 36 uli na środku łąki w jednym rzędzie i mimo że mam na wywózke stojaki na 2 ule i stały w odstępach i kolory też były naprzemian to i tak nic to nie dało

No -OK
Nie mam doświadczenia w zalatywaniu się pszczół gdyż mam dość duże odstępy i wiele różnorakich drzew ,krzaków na pasiece
Ale ciekawi mnie co powiesz na temat pawilonu o którym mowa w innym temacie
tam widać tylko wyloty i zastanawiam się właśnie nad tym błądzenie ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 28 listopada 2010, 18:45 - ndz 
Tak to wyglądało. A co do pawilonu to mam taki na 56 rodzin i nie zauważyłem tam błądzenia, nie wiem czym to tłumaczyć.


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 28 listopada 2010, 18:55 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 czerwca 2008, 22:30 - śr
Posty: 1153
Lokalizacja: Kwidzyn
Ule na jakich gospodaruję: leżak wielkopolski z nads 1/2D
Prawdopodobnie to musiało być spowodowane , częstymi załamaniami pogody ,tzn. nadciagające chmury deszczowe ,wtedy pszczoły masowo powracaja do uli i może nastepować nasilenie błądzeń .To przecież wyglada jak powracająca rójka w takiej ilości uli ,totalny szum i zamęt w pasieczysku .I tu trza tego upatrywać .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 listopada 2010, 19:34 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 stycznia 2010, 12:21 - pt
Posty: 3523
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
Badzenie pszczol nie jest tak duze w pasiece stacjonarnej najwieksze zloty pszczol sa gdy stoja na rzepaku zbyt blisko porzytku nalezy cofnac je o 4 mery w tyl , wtedy nie bedze zlotow na skrajne ule ,malowanie uli dobra sprawa tylko nie kazdy kolor jes odbierany przez pszczoly wlasciwie .pozdrawiam Pawel


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 listopada 2010, 21:14 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 stycznia 2010, 12:21 - pt
Posty: 3523
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
do 1 tematu pszczoly zawsze maja orietacje wzgledem slonca, chociaz jest za chmurami ,kolory ktore rozrozniaja to oile mnie pamiec nie zawodzi to bialy, czarny ,zolty niebieski i kolor takzwanypozafiolkowy nie widoczny dla ludzi ale moge sie mylic bo to dawno otym czytalem a do ksiazek nie zagladam z wyjatkiem dzisejszego tematu o fermetacji miodu trzeba by bylo troche pamiec odswiezyc tylko poco.pawel :głupek ze mnie:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 listopada 2010, 22:04 - ndz 
No mi się wydaje że rozróżniają od białego do bodaj że brązowego, a reszta to jako odcienie szarości, ale mogę się mylić.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 28 listopada 2010, 23:53 - ndz 

Rejestracja: 21 lipca 2008, 21:38 - pn
Posty: 1114
Lokalizacja: Małopolska
Według literatury rozróżniają tak jakpawel, pisze niebieski, żółty, czarny oraz dwa białe( jeden taki jak ludzie, drugi pozafioletowy).
Według moich obserwacji bardzo dobrze widzą niebieski, można się o tym przekonać przestawiając ule, lub dając korpusy innego koloru niż wcześniej miały, oraz biały, ale ten ostatni razi je gdy wykonują pierwszy oblot przy dużej ilości śniegu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 listopada 2010, 16:03 - pn 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4573
Lokalizacja: stare polichno
Pszczoły od zawsze zalatywały i zalatywać będą do obcych uli , bez względu na sposób ustawienia , punkty odniesienia czy kolor ula One jedynie to błądzenie mogą częściowo ograniczać. Mówiąc o kolorach rozróżnianych przez pszczoły , uparcie patrzymy na widzenie pszczół przez pryzmat własnego wzroku - co jest wielkim błędem - o czym pisałem dość obszernie na ten temat na naszym forum. Warto się z tym zagadnieniem zapoznać.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 listopada 2010, 16:22 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 października 2010, 10:49 - sob
Posty: 465
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
paraglider, Z Błądzeniem to jest podobnie jak u ludzi. :uśmiech:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 listopada 2010, 00:11 - wt 

Rejestracja: 21 lipca 2008, 21:38 - pn
Posty: 1114
Lokalizacja: Małopolska
paraglider, Mógłbyś podać mniej więcej gdzie Pisałeś, chętnie poczytam, trochę szukałem ale nie mogę znaleźć.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 listopada 2010, 12:38 - wt 
anZag, Sorki kolega ma rację, sprawdziłem.
Poniżej cytaty z Encyklopedii Pszczelarskiej.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 30 listopada 2010, 13:50 - wt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4573
Lokalizacja: stare polichno
anZag pisze:
paraglider, Mógłbyś podać mniej więcej gdzie Pisałeś, chętnie poczytam, trochę szukałem ale nie mogę znaleźć.

Wejdż na stronę Ciekawostki, Nowinki , znajdziesz temat; Inne pszczoły - tam znajdziesz mój post.
Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 listopada 2010, 23:26 - wt 

Rejestracja: 21 lipca 2008, 21:38 - pn
Posty: 1114
Lokalizacja: Małopolska
paraglider, Dziękuje , bardzo ciekawe informacje. Kacper4500, w tym wycinku niżej napisane jest , że widzą również kolor zielony, z taką informacja się spotkałem pierwszy raz, i mam wątpliwości czy jest prawdziwa.
Maluje ule głównie na kolor niebieski i żółty, wprowadził bym jeszcze trzeci kolor , ale nie wiem przy jakim by najmniej błądziły, próbowałem jeszcze czerwony i biały oraz biały z lekką domieszką innych. Z moich obserwacji wynika że najlepiej widzą niebieski. Może mi doradzicie jaki kolor jeszcze wprowadzić, żeby nie był mylący dla pszczół i nie popsuł estetyki pasieki.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 grudnia 2010, 10:04 - śr 
anZag, a faktycznie, książka "Hodowla Pszczół" wydana w 1978 roku autorstwa:
dr Jan Curyło
prof dr Antoni Demianowicz, Jadwiga Guderska
prof.dr Stanisław Kirkor
dr Zofia Konopacka
dr Tadeusz Wawrzyn
prof,dr habili. Jerzy Woyke

Przedstawia to tak ja na poniższym wycinku, ale jest pewne ale.
Encyklopedia Pszczelarska jest wydana w 1989 roku tak więc być może coś się zmieniło w badaniach, bo w książce pisze: "First przypuszczał że, nie odróżniają również koloru zielonego" nie stwierdził tego tylko przypuszczał, a Encyklopedia jest nowsza, więc może się coś zmieniło.


Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 28 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji