FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 20:12 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 53 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Post: 03 grudnia 2010, 21:39 - pt 
Chciałbym wam zaprezentować ramkę opisującą ilość pszczół osadzających jedną stronę ramki.

Obrazek


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 04 grudnia 2010, 11:17 - sob 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
Warto również wiedzieć :
Składając 2.000 jajeczek dziennie matka pszczela w ciągu 21 dni zaczerwi 42.000 komórek. Ponieważ na 1 dm² plastra pszczelego mieści się ok. 830 komórek pszczół robotnic lub ok. 520 komórek trutowych, więc wymagana powierzchnia wynosi ok. 50 dm².
Znając wielkość ramki i powierzchnie czerwiu na tych ramkach obsiadanych na czarno , łatwo obliczyć w przybliżeniu ile nam jeszcze pszczółek przybędzie w kondygnacji i jaka wielkość gniazda jest potrzebna do prawidłowego rozwoju rodziny.
Pozdrawiam - paraglider


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04 grudnia 2010, 13:01 - sob 
paraglider pisze:
Warto również wiedzieć :
Składając 2.000 jajeczek dziennie matka pszczela w ciągu 21 dni zaczerwi 42.000 komórek. Ponieważ na 1 dm² plastra pszczelego mieści się ok. 830 komórek pszczół robotnic

Na tej podstawie nożna z powodzeniem również obliczyć ile w danym typie ula potrzeba jest ramek jako rodni
Biorąc pod uwagę maksymalną siłę rodziny przykładowo 80 tys robotnic /pszczół
można obliczyć nawet dla danej rasy czy linii
biorąc po uwagę moment maksymalnego czerwienia
- Krainka = 2800 jaj
- Kaukaska 2000 jaj
- Bucfast =3000 jaj
- Włoszki i ich pochodne = 3500 jaj


Na górę
  
 
Post: 05 grudnia 2010, 00:12 - ndz 

Rejestracja: 22 stycznia 2008, 21:06 - wt
Posty: 91
Lokalizacja: Wrocław
Tazon pisze:
Chciałbym wam zaprezentować ramkę opisującą ilość pszczół osadzających jedną stronę ramki.

Obrazek

Kolego Tazon jeśli publikujesz coś w internecie to zrób to porządnie weź kalkulator i z podanych wymiarów ramki dla różnych typów uli powypełniaj rubryki np dla ula Ostrowskiej nie mówiąc już o oczywistym błędzie miodu na ramce ula warszawskiego poszerzanego którą podałeś na 2kg a to przynajmniej 3kg.Pozdrawiam Stanisław S


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 grudnia 2010, 09:31 - ndz 
stanislawS pisze:
Tazon pisze:
Chciałbym wam zaprezentować ramkę opisującą ilość pszczół osadzających jedną stronę ramki.

Obrazek

Kolego Tazon jeśli publikujesz coś w internecie to zrób to porządnie weź kalkulator i z podanych wymiarów ramki dla różnych typów uli powypełniaj rubryki np dla ula Ostrowskiej nie mówiąc już o oczywistym błędzie miodu na ramce ula warszawskiego poszerzanego którą podałeś na 2kg a to przynajmniej 3kg.Pozdrawiam Stanisław S


Ja tej ramki nie wypełniałem !! znalazłem w internecie ! :oczko:


Na górę
  
 
Post: 05 grudnia 2010, 10:55 - ndz 
Tazon pisze:
stanislawS pisze:
Tazon pisze:
Chciałbym wam zaprezentować ramkę opisującą ilość pszczół osadzających jedną stronę ramki.

Obrazek

Kolego Tazon jeśli publikujesz coś w internecie to zrób to porządnie weź kalkulator i z podanych wymiarów ramki dla różnych typów uli powypełniaj rubryki np dla ula Ostrowskiej nie mówiąc już o oczywistym błędzie miodu na ramce ula warszawskiego poszerzanego którą podałeś na 2kg a to przynajmniej 3kg.Pozdrawiam Stanisław S


Ja tej ramki nie wypełniałem !! znalazłem w internecie ! :oczko:


Nie ma się o co gorączkować
Stanisławie
Bo to i po to wstawione zostało by udowodnić jakie to właśnie Błędne publikacja robiące wodę z mózgu krążą po internecie pisane przez rzekomych Fachowców
sam na to zwróciłem uwagę gdyż 1dcm/2 pokarmu to 33deko x powierzchnia plastra daje kg w Przypadku ramki Warsz-Posz - 3,3 kg
tylko pytanie czy decymetry powierzchni się zgadzają :?: ;-)


Na górę
  
 
Post: 02 marca 2016, 12:53 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lutego 2016, 18:43 - pn
Posty: 11
Lokalizacja: Konstancin-Jeziorna
Ule na jakich gospodaruję: na razie dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Konstancin-Jeziorna
Witam.

Przepraszam, że odgrzewam tak stary temat, ale nie do końca rozumiem poprawność stałych obliczeniowych, które podaliście.

(Nie mogę powiedzieć o sobie nawet, że jestem pszczelarzem, bo moje pszczoły dopiero mają się urodzić. W niecierpliwym oczekiwaniu na tą wielką chwilę napełniam mózg teorią, czytam i liczę.)

Poniżej obliczenie, które zrobił arkusz kalkulacyjny. Jedyny przelicznik, który może być niejasny, to stosunek R do r = 0,866. Bazowałem w tej materii na >>tym artykule<<. Jak widać, ma się to nijak do podanej przez Was stałej 820 komórek robotnic na dm2.
Obrazek

Jak to rozumieć?

Zakładam, że podana przez Was stała jest skuteczna. Jeżeli jest tak zawyżona, musi czemuś służyć. Zwykle, jak sądzę, obliczeniu, ile plastrów rodnych potrzeba na rodzinę. Jedno, co mi przychodzi do głowy, to oczywisty fakt, że matka czerwi po elipsoidzie i nie zaczerwia przecież całego plastra - a zatem potrzeba ich więcej, niż wynika z prostego obliczenia pola.

Czy dobrze odgadłem?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 marca 2016, 13:35 - śr 
Nie wiem jak inne matki ale moje po elipsie czerweią tylko początkiem sezonu i końcem, w szczycie ramki są zaczerwione w prostokąt od belki do belki pomijając kilka wolnych komórek na pierzgę i trutnia i na skrajnych ramkach większa ich ilość na pierzgę.


Na górę
  
 
Post: 02 marca 2016, 14:05 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
flamenco108,
nie wiem czy liczyłeś plaster jednostronnie czy obu, na forum wszyscy podają 1dm2 plastra obustronnie zaczerwionego czyli 2 dm2 do obliczeń

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 marca 2016, 15:27 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lutego 2016, 18:43 - pn
Posty: 11
Lokalizacja: Konstancin-Jeziorna
Ule na jakich gospodaruję: na razie dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Konstancin-Jeziorna
kudlaty pisze:
flamenco108,
nie wiem czy liczyłeś plaster jednostronnie czy obu, na forum wszyscy podają 1dm2 plastra obustronnie zaczerwionego czyli 2 dm2 do obliczeń

W cytowanej tabelce obliczenie jest jednostronne. Jeżeli pomnożyć przez 2, odpowiednio mamy:
1017,95
1183,89
1282,5
W tym upatruję poprawkę wobec nominalnej, podanego wyżej stałej = 830.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 marca 2016, 16:07 - śr 

Rejestracja: 21 sierpnia 2014, 20:44 - czw
Posty: 253
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Tarnów
Faktycznie coś nie tak z tym 830
jak liczę z grubym przybliżeniem to wychodzi w granicach 740-768 w zależności czy węza 5,1 czy 5,4
przy 4,9 wychodzi koło 800

_________________
Pozdrawiam
Jarek(jarok)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 marca 2016, 16:14 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2009, 20:09 - czw
Posty: 879
Lokalizacja: Jakubowice/opolskie
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
flamenco108, masz błąd w obliczeniach, który wynika ze złego odczytania danych, otóż komórka ma promienie r i R:
2r - to wielkość komórki, czyli przykładowo 4,9 lub 5,5
r = 0,866R
R=a
P - pole komórki :
P = [3*a^2*(3)^(1/2)]/2
wg moich obliczeń (małe zaokrąglenia) komórka ma powierzchnię 26,27 mm2 dla wielkości 5,5
czyli na dm2 masz 380 komórek a dwustronnie 760
resztę sobie popraw i Ci wyjdzie

_________________
https://www.facebook.com/miodyfinezja


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 marca 2016, 17:49 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
flamenco108 pisze:
Witam.

Przepraszam, że odgrzewam tak stary temat, ale nie do końca rozumiem poprawność stałych obliczeniowych, które podaliście.

(Nie mogę powiedzieć o sobie nawet, że jestem pszczelarzem, bo moje pszczoły dopiero mają się urodzić. W niecierpliwym oczekiwaniu na tą wielką chwilę napełniam mózg teorią, czytam i liczę.)

Poniżej obliczenie, które zrobił arkusz kalkulacyjny. Jedyny przelicznik, który może być niejasny, to stosunek R do r = 0,866. Bazowałem w tej materii na >>tym artykule<<. Jak widać, ma się to nijak do podanej przez Was stałej 820 komórek robotnic na dm2.
Obrazek

Jak to rozumieć?

Zakładam, że podana przez Was stała jest skuteczna. Jeżeli jest tak zawyżona, musi czemuś służyć. Zwykle, jak sądzę, obliczeniu, ile plastrów rodnych potrzeba na rodzinę. Jedno, co mi przychodzi do głowy, to oczywisty fakt, że matka czerwi po elipsoidzie i nie zaczerwia przecież całego plastra - a zatem potrzeba ich więcej, niż wynika z prostego obliczenia pola.

Czy dobrze odgadłem?


Pole powierzchni komórki 5,4 - 25,3, komórki 5,1 -22,5, komórki 4,9 - 20,8. Na 1 dm2 plastra po jednej stronie jest przy 5,4 - 396, przy 5,1 - 444, a przy 4,9 - 481 komórek. Nie chce mi się analizować Twoich obliczeń, ale na pewno masz gdzieś błąd. Te powyższe to moje wyliczenia z przed kilku lat jak pojawił się temat węzy 4,9 i 5,1.

_________________
Matki pszczele oraz odkłady Carnica Celle, AGT, Buckfast, Elgon z Pasieki Górskie Miody
http://www.gorskie-miody.pl/matki-pszczele/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 marca 2016, 20:20 - śr 

Rejestracja: 10 stycznia 2011, 21:51 - pn
Posty: 996
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 dadan
flamenco108, przyjąłeś komórkę jako okrąg a nie sześcian i tu jest ta róźnica z tym co podają pszczelarze a tym co wyszło Ci z obliczeń.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 marca 2016, 21:06 - śr 

Rejestracja: 16 listopada 2007, 16:38 - pt
Posty: 900
Lokalizacja: bieszczady
Ule na jakich gospodaruję: WP
zento pisze:
flamenco108, przyjąłeś komórkę jako okrąg a nie sześcian i tu jest ta róźnica z tym co podają pszczelarze a tym co wyszło Ci z obliczeń.


Według mnie obliczenia są prawidłowe.Promień okręgu opisanego na sześciokącie foremnym jest równy bokowi sześciokąta, zaś promień okręgu wpisanego w sześciokąt służy do obliczenia pola sześciokąta przy danym boku.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 marca 2016, 21:17 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2009, 20:09 - czw
Posty: 879
Lokalizacja: Jakubowice/opolskie
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
marian, obliczenia są błędne ze względu na fakt, że kolega podstawił do wzoru na pole złą wartość a mianowicie przyjął, że 2R jest równe (w zależności od wielkości komórki) 5,5; 5,1 lub 4,9
stąd R = 2,75; 2,55 i 2,45
http://pasieka24.pl/images/stories/Pasi ... s%20K1.jpg z tej grafiki łatwo zauważyć że to
2r = 5,5 itd.
czyli
r = 2,75; 2,55 i 2,45
z kolei
r=0,866*R
Dalej już pisałem w poście wyżej

_________________
https://www.facebook.com/miodyfinezja


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 marca 2016, 21:32 - śr 

Rejestracja: 16 listopada 2007, 16:38 - pt
Posty: 900
Lokalizacja: bieszczady
Ule na jakich gospodaruję: WP
[quote="baniak"]r = 2,75; 2,55 i 2,45 [/quot

Racja po Twojej stronie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 marca 2016, 11:27 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lutego 2016, 18:43 - pn
Posty: 11
Lokalizacja: Konstancin-Jeziorna
Ule na jakich gospodaruję: na razie dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Konstancin-Jeziorna
Witam.
górski_pszczelarz pisze:
flamenco108 pisze:
Obrazek


Pole powierzchni komórki 5,4 - 25,3, komórki 5,1 -22,5, komórki 4,9 - 20,8. Na 1 dm2 plastra po jednej stronie jest przy 5,4 - 396, przy 5,1 - 444, a przy 4,9 - 481 komórek. Nie chce mi się analizować Twoich obliczeń, ale na pewno masz gdzieś błąd. Te powyższe to moje wyliczenia z przed kilku lat jak pojawił się temat węzy 4,9 i 5,1.


Jak rozumiem, źle podstawiłem. Gdzie było R powinno być r. Oto poprawione wyliczenie.

Obrazek

Teraz się zgadza z tym, co mówisz. Wynik w ostatniej kolumnie rozbiega się z podaną przez rozmówców wyżej stałą 830 komórek. Dla węzy 5,4 będzie to ca. 790 komórek. Skąd ten nadmiar? Czy ktoś to policzył ręcznie i wyszło inaczej niż ze wzorków, czy może taka tradycja?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 listopada 2016, 19:48 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 września 2013, 22:31 - sob
Posty: 578
Lokalizacja: Góry Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowskiej 19 cm
Wystarczy podzielić 100mm na 5,4 szer komórki =18,5 teraz 18,5x18,5=342 na 1 dcm2. Co prawda nie idealnie bo będą drobne odchyłki, ale matka też nie czerwi cały plaster od dechy do dechy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 listopada 2016, 22:52 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 stycznia 2016, 20:17 - sob
Posty: 875
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: ok. Łukowa
RysiekS pisze:
ale matka też nie czerwi cały plaster od dechy do dechy.

Ale naukowcom chodzi - aby mieli co liczyć- robić


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 grudnia 2016, 00:56 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
RysiekS pisze:
Wystarczy podzielić 100mm na 5,4 szer komórki =18,5 teraz 18,5x18,5=342 na 1 dcm2.
Komuś może się i wydaje, że wystarczy podzielić, ale to mu się tylko wydaje.
A bo z takiego podziału powstają komórki kwadratowe, tymczasem pszczoły uparły się i nie chcą takich budować, tylko sześciokątne.

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 grudnia 2016, 20:10 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 września 2013, 22:31 - sob
Posty: 578
Lokalizacja: Góry Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowskiej 19 cm
JM nie zabieraj głosu na tematy o których nie masz pojęcia, a tym bardziej wyobraźni. Komórki węzy mierzone są pomiędzy przeciwstawnymi ściankami. I nie ważne czy są to kwadraty, sześciokąty, ośmiokąty, itd. Byle były parzyste. Ale widocznie to za trudne do ogarnięcia przez twój kwadratowy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 grudnia 2016, 20:55 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 lipca 2016, 13:43 - czw
Posty: 640
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Konopiska
RysiekS pisze:
JM nie zabieraj głosu na tematy o których nie masz pojęcia, a tym bardziej wyobraźni. Komórki węzy mierzone są pomiędzy przeciwstawnymi ściankami. I nie ważne czy są to kwadraty, sześciokąty, ośmiokąty, itd. Byle były parzyste. Ale widocznie to za trudne do ogarnięcia przez twój kwadratowy.


Chyba jednak ma znaczenie, bo pole kwadratu o długości pomiędzy bokami 5,4mm jest inne niż pole sześciokątna foremnego o długości pomiędzy bokami 5,4mm. Dlatego powyżej wyszły błędne 342 komórki na decymetr kwadratowy. Gdybyś policzył pole szcześciokątu foremnego to wyszłoby Ci około 400, a tak naprawdę 396.

Naprawdę RysiekS, wierz mi, że pole kwadratu i sześciokątu foremnego liczy się inaczej.
I tu JM, miał rację :D


Pozdrawiam

_________________
Pozdrawiam
Sławek
Moje psiaki: http://www.cavaliery.com


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 grudnia 2016, 21:33 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 września 2013, 22:31 - sob
Posty: 578
Lokalizacja: Góry Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowskiej 19 cm
Ja nie dążę do idealnych obliczeń, tylko w powyższym poście podałem przykład na łatwe wykazanie błędnych obliczeń kolegi, który podawał liczbę 830 komórek na dcm2. Z moich prostych obliczeń wyszło 342, a to już znaczna różnica. Koledzy po wnikliwych obliczeniach dowiedli że jest około 390. Zresztą te obliczenia nijak się mają do ilości złożonych jajek na dcm2, ilości czerwiu, obsiadanych pszczół. Wpływ na to mają warónki, pogoda, rasa, i w chol...rę innych.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 grudnia 2016, 21:41 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 lipca 2016, 13:43 - czw
Posty: 640
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Konopiska
Ostrowska w swojej książce podawała 800 komórek na decymetr ramki obustronnie. Czyli 400 na jedną stronę.
Myślę, że z tego się biorą te pomyłki.
Liczyła ilość dm kwadratowych w ramce jednostronnie i mnożyła x800.
Jak ktoś mnoży x400, to musi jeszcze dodać drugą stronę, czyli pomnożyć x2 ;-)

_________________
Pozdrawiam
Sławek
Moje psiaki: http://www.cavaliery.com


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 grudnia 2016, 22:02 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
Tak więc kolego RysiekS, mający pojęcie i wyobraźnię, wyobraź sobie i pojmij co obliczasz:

licząc inaczej:
pole jednej takiej komórki wg Ciebie to 5,4x5,4=29,16 mm2
ile więc takich komórek przypada na 1 dcm2?
10000:29,16=342,9... a więc potwierdza się jakoby Twoje obliczenie.

Tylko, że z jednym, nie wymagającym nawet zbyt wielkiej wyobraźni, zastrzeżeniem.
Z zobacz sobie na rysunku, skoro wyobraźnia jednak szwankuje, jak ma się Twoja komórka w porównaniu do prawdziwej komórki pszczelej
Obrazek
Pole sześciokątnej komórki pszczelej o wym. 5,4 mm2 wynosi jak łatwo można obliczyć 25,27 mm2 (a nie 29,16 co ma miejsce w Twojej wersji)
wobec tego na jednym dcm2 mieści się:
10000:25,16= 395,6... komórek.
cbd.
Co prawda 342 to "prawie" 395, ale tylko "prawie", bo to tak jak 10 ramek równa się "prawie" 11,5 ramek

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 grudnia 2016, 22:08 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 września 2013, 22:31 - sob
Posty: 578
Lokalizacja: Góry Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowskiej 19 cm
Całkowicie się z tobą zgadzam. Tylko czy nam pszczelarzom jest to aż tak potrzebne. Może czasem mnie, bo jestem w niektórych sprawach niepoprawnym perfekcjonistą i chce dopasować coś do moich wyobrażeń. Przeliczyć z czegoś na to co jest u mnie ale nie o takich samych parametrach. Choć wiem że robiąc coś tak samo jak inny i wzorując się na nim zawsze będę tylko z tyłu. Ale wywód.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 grudnia 2016, 22:11 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
Tak to jest jak się pszczelarzom w zimowe już wieczory trochę nudzi... :D

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 grudnia 2016, 22:30 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 września 2013, 22:31 - sob
Posty: 578
Lokalizacja: Góry Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowskiej 19 cm
Niestety i dodał bym Polskim pszczelarzom, bo gdzie dwóch Polaków tam trzy poglądy na dany temat. :pojedynek:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 grudnia 2016, 23:02 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 marca 2012, 21:04 - czw
Posty: 3637
Lokalizacja: Góry Sowie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Ilość komórek na plastrze jest wbrew pozorom potrzebna. Mając w przybliżeniu ilość odciągniętych komórek (nigdy w ramce nie będzie idealnie po tyle samo) i znając nośność rasy matki, możemy nie tylko przewidzieć jaka jest potrzebna kubatura, ale również wspomóc się przy rotacji systematycznej ramek, ułatwia to także pracę przy odkładach. Dobrze wiedzieć ile dni matka zaczerwia dany typ ramki na jakim aktualnie gospodarujemy. Powierzchnia plastrów nigdy nie jest w 100% (mogę się mylić) zaczerwiona. Przy pszczołach średnio plennych z reguły jest to 4/5 powierzchni plastra, u plennych 5/6 powierzchni, pszczoły selekcjonowane na zbiory pyłku obficie składające pyłek masowo dookoła czerwiu jeszcze średnio o 15 procent czerwiu mniej. Matematyka tutaj się przydaje, ale tylko wspomagająco. Pracujemy z żywymi stworzeniami, które mają swoje nastroje i przewidzenie wszystkiego, jest po prostu nie realne.

_________________
"Mała jest pszczoła wśród latających stworzeń, lecz owoc jej ma pierwszeństwo pośród słodyczy." (Syr 11, 3);


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 grudnia 2016, 00:38 - pt 

Rejestracja: 10 stycznia 2011, 21:51 - pn
Posty: 996
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 dadan
adriannos, i tu masz rację, każdy rok u pszczół jest inny, trudno jest niektóre zachowania przewidzieć i przeprowadzić niezbędne prace w dogodnym okresie dla nas, nie dla pszczoł.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 grudnia 2016, 14:20 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 marca 2012, 21:04 - czw
Posty: 3637
Lokalizacja: Góry Sowie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
zento, Bo u pszczół decyzję podejmuje się stosownie do chwili, czy to patrząc na wylotek, pogodę, czy robiąc wgląd. Jak się o tym pamięta i wie co robić, to zawsze jest z górki.

_________________
"Mała jest pszczoła wśród latających stworzeń, lecz owoc jej ma pierwszeństwo pośród słodyczy." (Syr 11, 3);


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 grudnia 2016, 22:00 - pt 

Rejestracja: 10 marca 2016, 11:05 - czw
Posty: 270
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Kraków
JM
adriannos,
zeby nie było za prosto 2 ramki 1/2 dadant nie są równe 1 pełnej ramce
zaczerwienie eliptyczne (4/5 powierzchni) 2 połówek 1/2 dadant
to nie nie równa się elipsie czerwiu 4/5 powierzchni pełnej ramki.

JM jak masz czas i ochotę policz, i podziel się wynikiem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 grudnia 2016, 23:23 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 stycznia 2015, 23:41 - sob
Posty: 663
Lokalizacja: Lublin/ Wierzchowiska Drugie-Świdnik
Ule na jakich gospodaruję: Dadant 1/2
Miejscowość z jakiej piszesz: Lublin
Ja proponuję powołać komisję w tej sprawie :D

_________________
Pozdrawiam Paweł


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 grudnia 2016, 23:59 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
beekate pisze:
JM
adriannos,
zeby nie było za prosto 2 ramki 1/2 dadant nie są równe 1 pełnej ramce
zaczerwienie eliptyczne (4/5 powierzchni) 2 połówek 1/2 dadant
to nie nie równa się elipsie czerwiu 4/5 powierzchni pełnej ramki.
JM jak masz czas i ochotę policz, i podziel się wynikiem.

Ale czy ktoś twierdzi, że są równe?
Oczywiście, że nie są równe.
Po pierwsze pole ramki 1/2 D = 5,2 dcm2,
a pole pełnej 1/1 D = 11,4 dcm2
Po drugie inaczej matka czerwi na ramce pełnej, a inaczej na połówce.
Na 1/1 D bardzo rzadko potrafi zaczerwić 4/5 powierzchni, raczej powiedział bym że tak średnio to 3/4.
Natomiast na niskiej ramce 1/2 D czerw bywa bardzo często dosłownie od listewki do listewki, pomijane są tylko całkiem skrajne niepełne komórki, a już na ciasnym gnieździe to jest reguła.
A na obrazkach widzę to tak:

Obrazek

Obrazek

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 grudnia 2016, 11:51 - sob 

Rejestracja: 10 marca 2016, 11:05 - czw
Posty: 270
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Kraków
JM,
nie mam doświadczenia z gospodarką gniazdową na półnadstawkach, nie wiem jak się będzie rozkładał czerw. Na załączonym zestawieniu jest nieścisłość:
nie ma pokazanego schematu zaczerwienia 2 ramek, jako
- jednej górnej
- drugiej dolnej
Jest to ważne, gdyż pszczoły dążą do tworzenia wianków pokarmu na każdej z ramek,
pokazano na ramce pełnej powyżej elipsy,
brak rozmieszczenia zapasów na połówce.

Doświadczalnie w moim przypadku,
mając dadanty z gniazdem na 6 ramkach, mam więcej pszczół
niż w wielkopolskim z gniazdem 10 ramkowym.

Podsumowując:
Powierzchnia gniazda dadanta(6 ramek) jest mniejsza, jest więcej pszczół
niż w wielkopolskim(10 ramek).


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 grudnia 2016, 13:17 - sob 

Rejestracja: 10 stycznia 2011, 21:51 - pn
Posty: 996
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 dadan
beekate, przy obecnych matkach, w ulu 1/2dadan, przy dwóch półkorpusach stanowiacych gniazdo, ramki w obu sa podobnie zaczerwione, pszczoly staraja sie nie gromadzić w tych ramkach miodu. Bywa tak, źe w sezonie gdyby zabrać miód znad kraty, to w gnieździe jest 0 miodu i pszczółki mogłyby się osypać z głodu, przy niekorzystnej pogodzie. O upadku pszczół w lipcy z głodu, ktoś pisał o tym na tym forum.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 grudnia 2016, 13:26 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 lipca 2010, 10:15 - sob
Posty: 2911
Lokalizacja: Pogórze Izerskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 dadanta
beekate pisze:
Doświadczalnie w moim przypadku,
mając dadanty z gniazdem na 6 ramkach, mam więcej pszczół
niż w wielkopolskim z gniazdem 10 ramkowym.

Podsumowując:
Powierzchnia gniazda dadanta(6 ramek) jest mniejsza, jest więcej pszczół
niż w wielkopolskim(10 ramek).


Jakie jest wytłumaczenie?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 grudnia 2016, 14:27 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 marca 2012, 21:04 - czw
Posty: 3637
Lokalizacja: Góry Sowie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
emka24 pisze:
Jakie jest wytłumaczenie?
Umie gospodarować na takim schemacie ula i gniazda.

_________________
"Mała jest pszczoła wśród latających stworzeń, lecz owoc jej ma pierwszeństwo pośród słodyczy." (Syr 11, 3);


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 grudnia 2016, 15:04 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 lipca 2010, 10:15 - sob
Posty: 2911
Lokalizacja: Pogórze Izerskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 dadanta
Chodzi mi własnie o to by kolega powiedział jak z mniejszego gniazda(mniejsza powierzchnia plastrów )uzyskuje więcej pszczół.

6 plastrów dadanta=8,5 plastra wielkopolskiego,
10 " wlkp. =10 " " .
I czy próbował kolega jeszcze bardziej zmniejszyć gniazdo by otrzymać jeszcze więcej pszczół?
Pytam bo ja idę w drugą stronę.W zeszłym roku trzymałem gniazda na 10-11 ramkach dadanta,a w tym roku chcę eksperymentalnie puścić na 12 ramek.
W ciasnym gnieździe pszczoły zapasy miodu będą gromadzić w nadstawkach,ale pierzga i tak ląduje w gnieździe i to ona w ciasnym gnieździe" wypycha" pszczoły na drzewa.Z pierzgą jest jak z nakropem-nie ma miejsca to ograniczamy czerwienie.
takie są moje obserwacje.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 grudnia 2016, 15:20 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 marca 2012, 21:04 - czw
Posty: 3637
Lokalizacja: Góry Sowie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
emka24, na pierzgę przy ciepłej zabudowie jest prosty sposób. Przy niskiej ramce również.

_________________
"Mała jest pszczoła wśród latających stworzeń, lecz owoc jej ma pierwszeństwo pośród słodyczy." (Syr 11, 3);


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 grudnia 2016, 16:58 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 lipca 2010, 10:15 - sob
Posty: 2911
Lokalizacja: Pogórze Izerskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 dadanta
adriannos,
Dyskusja po staremu,
Ja piszę jak z mniejszej ilości komórek można mieć więcej pszczół-Ty na to:
adriannos pisze:
Umie gospodarować na takim schemacie ula i gniazda.


Ja piszę,że błędne jest myślenie iż całe miejsce w gnieździe wykorzystywane jest na czerw i że pierzga jest gromadzona w gnieździe bez względu na to czy jest ono duże czy małe i że ciasne gniazdo+dużo pierzgi =drzewo i że ja aby do tego nie dochodziło poszerzam gniazdo, by nie wyciągać przy każdym przeglądzie ramek-a Ty na to:
adriannos pisze:
na pierzgę przy ciepłej zabudowie jest prosty sposób. Przy niskiej ramce również.

Masz rację- część.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 grudnia 2016, 18:18 - sob 

Rejestracja: 10 marca 2016, 11:05 - czw
Posty: 270
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Kraków
emka24,
robiłem doświadczenie z gniazdem na 7 ramkach dadant, nie zauważyłem różnicy w ilości pszczół
W zeszłym roku przyszły mi dadanty korpusowe z ApiKoz, gniazdo będzie na 10, nie ma możliwości ograniczenia,
mam nadzieje, po rozwinięciu się odkładów w tych ulach, matki będą czerwić tyle co trzeba, i nie przejedzą całego zbioru, a później na drzewo.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 grudnia 2016, 18:46 - sob 

Rejestracja: 25 stycznia 2009, 21:29 - ndz
Posty: 166
Lokalizacja: mazowsze
przy tej dyskusji nie zapominajcie o możliwościach czerwienia matek chyba że wszystkie są rekordzistkami, ale nawet i są czy rodnia z 2 korpusów dadanta to nie za wiele.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 stycznia 2017, 19:47 - wt 

Rejestracja: 14 stycznia 2011, 12:35 - pt
Posty: 647
Lokalizacja: płońsk
beekate pisze:
robiłem doświadczenie z gniazdem na 7 ramkach dadant, nie zauważyłem różnicy w ilości pszczół
Bo różnicy być nie może,jako że 7 ramek dadanta to około 61600komórek: 21 dni=2933.Mało jest matek składających tyle jaj przez dłuższy okres czasu.Można dać i 15 ramek,ale pszczół będzie raczej mniej,bo matka będzie latać po ulu jak metro od Młocin do Kabat i szukać miejsca,a pszczoły będą zalewać gniazdo.Na ograniczonym gnieździe każda zwalniana komórka jest natychmiast zaczerwiana i jest to faktycznie ramka czerwiu,a nie ramka z czerwiem.

_________________
godzięba


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 stycznia 2017, 16:42 - sob 

Rejestracja: 26 stycznia 2017, 15:22 - czw
Posty: 233
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Zduńska Wola
Robiłem swoje badania na pszczołach srodkowoeuropejskich to przez krótki okres 7-8 dni jak matki sa młode potrafią po 4 tyś. jaj składać na dobę ,a starsze matki w okresie maja przed rójką też 4 tyś.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 stycznia 2017, 10:33 - ndz 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
kiełczyński pisze:
Robiłem swoje badania na pszczołach srodkowoeuropejskich to przez krótki okres 7-8 dni jak matki sa młode potrafią po 4 tyś. jaj składać na dobę ,a starsze matki w okresie maja przed rójką też 4 tyś.


" Bez kozyry - powiem 500 tyś."


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 stycznia 2017, 11:47 - ndz 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6405
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Co 21,6 sekundy i tak przez całą dobę ,nic tylko podziwiać .
Acha i nie wolno robić przeglądu bo wtedy matka przestaje czerwić .Później musi ruchy zagęścić ,żeby normę wyrobić ;)

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 stycznia 2017, 18:39 - ndz 

Rejestracja: 14 stycznia 2011, 12:35 - pt
Posty: 647
Lokalizacja: płońsk
baru0 pisze:
Co 21,6 sekundy i tak przez całą dobę ,nic tylko podziwiać .
Bo środkowoeuropejska to nie biega po plastrze szukając odpowiednich komórek,tylko siedzi w jednym miejscu,wali jajami,a pszczoły je roznoszą.U wybitnych fachowców to jeż standard.

_________________
godzięba


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 stycznia 2017, 18:59 - ndz 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6405
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Godziemba pisze:
,tylko siedzi w jednym miejscu,wali jajami,a pszczoły je roznoszą

I tu mamy rozwiązany problem skąd się biorą mateczniki nad kratą.

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 53 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji