FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 29 marca 2024, 07:12 - pt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Przepisy
Post: 19 września 2009, 12:37 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 stycznia 2009, 10:35 - śr
Posty: 77
Lokalizacja: sudety
Mam problem
Chciałem ogrodzić działkę na której znajdują się ule posadzić krzaki pszczele a zarazem tworzące plot sąsiad naskoczył na mnie że muszę sadzić w odległości 1m od granicy żeby mu nie spadały liście na jego działkę
jakie są właściwe odległości z tego co mi wiadomo żywopłot nie jest płotem betonowym czy siatkowym gdzie należy kopać słupki na swoim tak aby nie naruszyć posesji sąsiada
widziałem płoty stawiane centralnie w granicach i dobrze było
z góry dziękuję za pomoc

_________________
Co dwie głowy to nie jedna Uczeń nie jedno ma imię
Pozdrawiam pszczelarzy i chylę czoła


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 września 2009, 14:53 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
poszukałem trochę i znalazłem w muratorze: <sorki że nie dałem linka tylko wkleiłem stwierdziłem że to może się przydac i warto zachowac dla potomnych;)>

"""Drzewa i krzewy mogą się znajdować przy ogrodzeniu, trzeba jednak wziąć pod uwagę, że z czasem się rozrosną i mogą powodować uszkodzenie ogrodzenia albo uniemożliwić jego konserwację. Dlatego trzeba zachować odległość odpowiednią dla gatunku i wielkości drzewa.

Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku sadzenia drzew w pobliżu ściany budynku sąsiada. Roślinność może nie tylko zacieniać jego dom, ale także powodować zawilgocenie i uszkodzenie elewacji. Sąsiad ma wówczas prawo domagać się odszkodowania oraz usunięcia takiej roślinności.

Przyczyną konfliktów może być też przerastanie gałęzi i korzeni na sąsiedni grunt. W takiej sytuacji sąsiad może zażądać od właściciela drzewa usunięcia tych gałęzi i korzeni w wyznaczonym terminie, a po jego upływie może sam je obciąć. Musi jednak uważać, aby nie okaleczyć drzewa i nie doprowadzić do jego obumarcia. Za zniszczenie drzewa, które ma więcej niż pięć lat i nie jest drzewem owocowym, grozi kara w wysokości zależnej od gatunku i wielkości drzewa.
Przykład:

Za usunięcie lub zniszczenie klonu lub topoli o obwodzie pnia 50 cm kara wynosi 2575,30 zł (51,51 zł za każdy centymetr obwodu pnia mierzonego na wysokości 130 cm), za dąb lub lipę o takim obwodzie będzie większa – 17 030,53 zł (340,61 zł za każdy centymetr obwodu pnia)*.
"""


""""W przypadku działek pracowniczych okresla te sprawy "Regulamin POD":
§ 80

1. Przy sadzeniu krzewów i drzew owocowych nalezy dobierac gatunki i odmiany zalecane dla ogrodów dzialkowych.
2. Zaleca sie sadzenie drzew slabo rosnacych i karlowych.
3. Gatunki i odmiany drzew slabo rosnacych i karlowych nalezy sadzic w odleglosci co najmniej 2 m od granicy dzialki. W przypadku moreli nalezy zachowac odleglosc co najmniej 3 m. Czeresnia i orzech wloski nie moga byc sadzone w odleglosci mniejszej niz 5 m od granicy dzialki, z wyjatkiem szczepionych na podkladach slabo rosnacych , które mozna sadzic w odleglosci nie mniejszej niz 3m.
4. Krzewy owocowe nalezy sadzic w odleglosci nie mniejszej niz 1 m od granicy dzialki, a w przypadku leszczyny 3 m.

# § 81Dopuszcza sie sadzenie drzew ozdobnych, w tym iglaków, pod warunkiem, ze beda to gatunki i formy slabo rosnace, polecane dla pracowniczych ogrodów dzialkowych.
# Drzewa ozdobne, o których mowa w ust. 1, nalezy sadzic w odleglosci co najmniej 2 m od granic dzialki.
# Krzewy ozdobne silnie rosnace nalezy sadzic w odleglosci co najmniej 2 m, a krzewy slabo rosnace i plozace formy iglaków co najmniej 1 m od granic dzialki.W "Prawie budowlanym" nie natknalem sie na zadne tego typu informacje nt. działek budowlanych. """

"""Zielone ogrodzenie
Aby odciąć się od świata zewnętrznego i cieszyć prywatnością nawet w środku miasta wielu z nas sadzi wysokie żywopłoty. Jednak i tu musimy wykazać się rozsądkiem i pamiętać, że nasza bujna roślinność może być drażniąca dla sąsiadów. Niestety prawo również tej kwestii nie rozwiązało. Przyjęto zasadę: odległość żywopłotu od granicy działki sąsiada powinna wynosić przynajmniej połowę jego wysokości (więc, gdy pnie się na wysokość 5 metrów to odległość od drugiej posesji powinna wynosić 2,5 metra). """



małe podsumowanie: nie ma przepisów konkretnie okreslających odległosci drzew i krzewów od ogrodzenia takrze można robic co komu odpowiada trzeba jednak pamietac że nasza roslinnosc nie powinna wystawac poza nasz teren, nie powodując utrudnien w korzystaniu z posesji sąsiada <sąsiad ma prawo zarządac usuniecia gałęzi oraz lisci znajdujących sie na jego terenie albo pokrycia kosztów związanych z ich usunieciem> tak więc trzeba zachowac w tym wszystkim zdrowy rozsądek pzdr :)

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 września 2009, 09:16 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 czerwca 2008, 11:35 - pn
Posty: 1851
Lokalizacja: Opolskie
Gdzieś czytałem, ale teraz nie mogę tego znaleźć.

W przypadku nasadzeń - las, na warunkach zmiany użytkowania gruntów rolnych, choćby pod dopłaty. To tam były warunki - 4 metry od granicy działki, nie zależnie od areału.
No ale to jest las (drzewa).
A co w przypadku krzaków ? Nie wiem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 września 2009, 09:49 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
A nie wystarczy zdrowy rozsadek??

Wystarczy sprawdzić jaką średnicę osiągają "dorosłe" krzewy i uwzględnić to przy nasadzeniach. Przecież to jest normalne że jak komuś włażę (bez wcześniejszych uzgodnień) z gałęziami i liśćmi na jego teren to może wywołać to protest.

Zdrowe sąsiedzkie podejście i sprawa załatwiona.

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 września 2009, 10:19 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 grudnia 2007, 01:11 - ndz
Posty: 643
Lokalizacja: Tarnów
Z tego co sie orientuje mozna sadzic jak sie chce umownie jest 3 metry ale prawo nie mowi nic na ten temat. Jedynie jak drzewa wrastaja galeziami na dzialke sasiada to moze kazac on nam je usunac(te galezie) a jezeli tego nie zrobimy to moze sam obciac ale tylko do granicy dzialki


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 września 2009, 15:45 - ndz 

Rejestracja: 17 grudnia 2007, 19:50 - pn
Posty: 411
Lokalizacja: mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: wilekopolski
ja sadziłem żywopłot z roślin miododajnych: ałycza, głóg, wierzby pytłkodajne, śnieguliczka w odległości 40 cm od granicy. Ale jest to żywopłot do przycinania. rośnie na 3-4 m. i sie zagęszcza. a szeroki na jakieś 30-40 cm. bo dość gęsto tam wszystkiego co się trafiło. także nie ma co się przejmować i sadzić jak najwięcej drzewek miododajnych, bo wszędzie tylko tuje i świerki ozdobne :(


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji