FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 20 kwietnia 2024, 02:29 - sob

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
Post: 14 października 2009, 02:53 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 listopada 2007, 19:39 - śr
Posty: 1622
Lokalizacja: Polska
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 Dadanta
Kto nie lubi pszczół?
13.10.2009

I znów posłowie się nie popisali. Nie uznali za konieczne chronienie za wszelką cenę pszczół odrzucając na ostatnim posiedzeniu Komisji Rolnictwa - 8 października br. dezyderat w sprawie pogarszającej się sytuacji w polskim pszczelarstwie.
Posłom opozycji chodziło o to, iżby pszczoły uznać za tak zwany marker (wskaźnik) stanu środowiska naturalnego. Dlaczego? Bo badania naukowe wykazują, że ponad 80% upraw prowadzonych przez człowieka wymaga intensywnego zapylania przez pszczoły. Tymczasem w roku ubiegłym i bieżącym pszczoły masowo ginęły z niewiadomych przyczyn. I właśnie w trosce o zachowanie wielowiekowego dziedzictwa pszczelarskiego, by ochronić pszczoły i zachować bioróżnorodność wraz z pozytywnym wpływem na rolnictwo i całą gospodarkę posłowie zwracali się w nieprzyjętym dezyderacie do ministra rolnictwa z żądaniem sprawdzenia zasad rejestracji pestycydów pod kątem ich ewentualnej szkodliwości na organizmy owadów jakimi są pszczoły miodne a także przegląd dopuszczonych środków ochrony roślin, zwłaszcza tych zwierających imidacloprid z rodziny neonikotynoidów i natychmiastowego wycofania tych które wykazują trujące działanie na pszczoły.

Pszczelarze oczekiwali też, by wprowadzić dopłaty za zapylanie, umożliwienia uzyskania zwrotu poniesionych przez pszczelarzy kosztów utrzymania i unowocześnienia sprzętu pasiecznego i pasieki.

O co jeszcze zabiegali w projektowanym dezyderacie posłowie opozycji w imieniu pszczelarskiego środowiska? Chodziło między innymi o uproszczenie procedury likwidacji szkód (padnięć) spowodowanych zatruciami stosowanych przez rolników środkami ochrony roślin, zniesienia zakazu trzymania pszczół na terenie miast, opracowania normy na paszę dla tych pożytecznych owadów, przyznania rekompensat w przypadku wystąpienia syndromu masowych padnięć i zgnilca amerykańskiego. Środki unijne z powodzeniem, zdaniem posłów, mogłyby być przyznane na aktywizację produkcji pszczelarskiej na terenach wiejskich jako środek przeciwdziałający bezrobociu wykluczeniu, zwłaszcza wśród młodych ludzi, kobiet i osób niepełnosprawnych. W projektowym dezyderacie sugerowano także utworzenie funduszu promocji miodu, obniżenie VAT na karmę i powołanie grupy specjalistów, którzy zbadaliby wpływ GMO na pszczołę miodną.

Obawy, że za odrzuceniem dezyderatu stali lobbyści produkujący środki chemiczne niszczące pszczoły sprawiły, że posłowie PiS, mając na uwadze ciężką sytuację w pszczelarstwie, złożyli wniosek o zwołanie Komisji w trybie art.. 152 ust. 2 Regulaminu Sejmu, w celu ponownego rozpatrzenia dezyderatu.

A zatem posłowie tak czy siak jeszcze raz będą musieli pochylić się nad dolą i niedolą robotnic, trutni i królowych.

Bez komentarza, bo mozna go zamiescic po artykulem, ktory znajduje sie pod tym adresem:
http://www.ppr.pl/artykul-kto-nie-lubi- ... 155549.php[/b]


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 października 2009, 02:56 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 listopada 2007, 19:39 - śr
Posty: 1622
Lokalizacja: Polska
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 Dadanta
Poprawka do adresu strony:

http://www.ppr.pl/artykul-kto-nie-lubi- ... 155549.php


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 października 2009, 20:16 - czw 
posłuchajcie >>>>>>>>>> Tego <<<<<<<<<< :mrgreen:
chłopaki zakładamy konta :mrgreen:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 15 października 2009, 20:28 - czw 

Rejestracja: 25 września 2008, 11:18 - czw
Posty: 590
Lokalizacja: Wymysłów
BoCiAnK pisze:
posłuchajcie >>>>>>>>>> Tego <<<<<<<<<< :mrgreen:
chłopaki zakładamy konta :mrgreen:

Pobożne życzenie albo jak kto woli obiecanki cacanki ....
Pzdrawiam Mariusz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 października 2009, 20:29 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 08:23 - pt
Posty: 1940
Lokalizacja: Kraków / Maków Podhalaski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
25$$ daja :D

O ja jestem Ciekaw jak oni będą dawać te "pieniądze" to jak sprawdza czy przczelarz wywiózł pszczółki? ale pomysł "jedności" naukowców w celu znalezienia winowajców ginecia pszczół to m się podoba tylko powinien być wczesniej taki pomysł ale lepiej teraz niż wcale:)

:mrgreen: :mrgreen:

_________________
Pasieka Majowa Pszczela manufaktura


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 października 2009, 20:42 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 sierpnia 2008, 23:08 - pn
Posty: 305
Lokalizacja: lubsko
Co ten prezydent gada. Jak nasz minister rolnictwa ma walczyć o dotacje i badania jak komisja rolnictwa nie che podjąć uchwały o dezyderacie w tej samej sprawie o czym pisze Jerzy trzy posty wyżej. Cuda na patyku. W niedzielę mam zebranie kola. Mam nadzieję, że będzie ktoś z okręgu to z nim podyskutuję. Sabad gada publicznie różne rzeczy korzystne dla pszczelarzy, ale jakoś słabo wpływa na komisję i ministra.

_________________
A wy , pszczółki pracowite ,
Robotniczki boże ,
Zbierajcie wy miody z kwiatów ,
Ledwo błysną zorze !A wy , pszczółki , robotniczki ,
Chciałbym ja wam sprostać ,
Rano wstawać i pracować ,
Byle miodu dostać !


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 listopada 2009, 23:08 - śr 

Rejestracja: 30 kwietnia 2009, 00:01 - czw
Posty: 226
Lokalizacja: lubelskie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
I co wyszło z tego posiedzenia , jakie decyzje i postanowienia ? Wie ktoś coś na ten temat, bo jakoś nic nie słyszałem. Może staneło na Gierkowskiej obietnicy, Wy tymi pszczółkami sie zajmujcie ,a my Wam nie bójcie się ........ :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 listopada 2009, 23:29 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 czerwca 2008, 11:35 - pn
Posty: 1851
Lokalizacja: Opolskie
mariuszk pisze:
I co wyszło z tego posiedzenia , jakie decyzje i postanowienia ? Wie ktoś coś na ten temat, bo jakoś nic nie słyszałem. Może staneło na Gierkowskiej obietnicy, Wy tymi pszczółkami sie zajmujcie ,a my Wam nie bójcie się ........ :D


Poczytać możesz tu

tu

a posłuchać co opowiada Prof. Huszcza >>> tu <<<

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 listopada 2009, 20:37 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 sierpnia 2008, 23:08 - pn
Posty: 305
Lokalizacja: lubsko
Ładny cyrk. Facek, ktory powinien dzien i noc bronić polskiego pszczelarstwa nie robi nic i gdy inni coś probują on wycofuje swoje poparcie. Mimo, że od wiosny jestem członkiem PZP nie znam dokładnie statutu, ale wydaje mi się , że członkowie związku powinni podjąć statutowe kroki do wyjaśnienia powodów takiej decyzji T.Sabata i przy stwierdzeniu działania na szkodę PZP usunąć go z funkcji. Jak czytam różne informacje to już pojawiło się kilka faktów jego polityki na szkodę pszczelarzy: prawdopodobny dług PZP, niedbalstwo i pozbawienie członkostwa w międzynarodowej organizacji no i wreszcie niezrozumiały dla mnie brak zaangażowania w stworzeniu aktów prawnych zmuszających rząd do właściwego traktowania pszczelarstwa. Traktowania na równi z innymi działami rolnictwa.
Mowi się wiele o wlywie silnych finansowo korporacji na tworzenie prawa. Obserwując to jak jesteśmy traktowani to siłą rzeczy mógłbym pomyśleć, że importerzy miodów z chin, importerzy środkow chemicznych tez z chin mogą mieć jakiś dziwny, mocny wpływ na decydentów.

_________________
A wy , pszczółki pracowite ,
Robotniczki boże ,
Zbierajcie wy miody z kwiatów ,
Ledwo błysną zorze !A wy , pszczółki , robotniczki ,
Chciałbym ja wam sprostać ,
Rano wstawać i pracować ,
Byle miodu dostać !


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji