FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 19 kwietnia 2024, 10:53 - pt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ] 
Autor Wiadomość
Post: 14 października 2010, 20:35 - czw 

Rejestracja: 19 czerwca 2010, 21:40 - sob
Posty: 136
Lokalizacja: lubelskie
witam.
o co chodzi z tym działem specjalnym .
że niby jak ma się powyżej 80 rodzin to chyba trzeba takowy zgłosić do gminy.
trzeba wtedy płacić jakieś podatki. ?(nie mam ziemi,pracuje i płace zus)
trzeba się rozliczać z tego dodatkowo?
po powodzi nie dostałem żadnego wsparcia finansowego bo powiedzieli mi że nie było działu specjalnego i że nic sie w takim wypadku nie należy.
ale jak ktoś miał 2ary malin to dostał 2tys zł z gminy :załamka:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 października 2010, 22:20 - czw 

Rejestracja: 21 lipca 2008, 21:38 - pn
Posty: 1114
Lokalizacja: Małopolska
Musisz co roku składać Pit-6 , zapłacic 2 zł 16 gr od ula podatku i co miesiąc 120 zł ubezpieczenia zdrowotnego.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 października 2010, 08:24 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 czerwca 2008, 11:35 - pn
Posty: 1851
Lokalizacja: Opolskie
poczytaj tutaj:

http://free4web.pl/3/2,92259,225699,780 ... hread.html

Nadal obowiazuje, ale jak długo - to nie wiem.

_________________
Obrazek Staram się pisać poprawnie po polsku


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 października 2010, 09:09 - pt 
anZag pisze:
Musisz co roku składać Pit-6 , zapłacic 2 zł 16 gr od ula podatku i co miesiąc 120 zł ubezpieczenia zdrowotnego.


Raczej pit 7 i zdrowotne okolo 10 procent od calej sumy w rozliczeniu na 12 miesiecy, czyli na caly rok za 81 uli jakies 20zl. (tak placilem)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 15 października 2010, 11:44 - pt 

Rejestracja: 19 czerwca 2010, 21:40 - sob
Posty: 136
Lokalizacja: lubelskie
ale jak pracuje to chyba nie musiał bym płacić jeszcze raz zusu.
ma ktoś zgłoszony taki dział?
co to daje


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 października 2010, 12:10 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 czerwca 2008, 11:35 - pn
Posty: 1851
Lokalizacja: Opolskie
piotrwicha pisze:
ale jak pracuje to chyba nie musiał bym płacić jeszcze raz zusu.
ma ktoś zgłoszony taki dział?
co to daje


Czy czytałeś tekst z linku, który podałem ?

Na stronie 3 pisze:

"(...) Jeżeli nie jest się zgłoszonym przez pracodawcę do ubezpieczenia społecznego w ZUS -ie, to należy zarejestrować się w KRUS –ie (...)"

_________________
Obrazek Staram się pisać poprawnie po polsku


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 października 2010, 13:23 - pt 
krzysglo pisze:
piotrwicha pisze:
ale jak pracuje to chyba nie musiał bym płacić jeszcze raz zusu.
ma ktoś zgłoszony taki dział?
co to daje


Czy czytałeś tekst z linku, który podałem ?

Na stronie 3 pisze:

"(...) Jeżeli nie jest się zgłoszonym przez pracodawcę do ubezpieczenia społecznego w ZUS -ie, to należy zarejestrować się w KRUS –ie (...)"


Krzysglo- Pozwoliłem sobie to tu przekopiować
1. Zarejestrować się w Urzędzie Skarbowym (US) muszą te osoby, które posiadają pasiekę większą niż 80 rodzin pszczelich.
Posiadając 81 i więcej rodzin rejestrują się jako działy specjalne produkcji rolnej i jest to forma opodatkowania szacunkowa. Czyli na 2009 rok kwota na 1 rodzinę wynosi 2 zł, przy 81 rodzinach – kwota wynikająca z decyzji US będzie wynosiła 162 zł dochodu na rok 2009. Na rok 2010 należy zadeklarować do 30 listopada 2009 ilość jaka będzie w 2010 roku. Urząd wg norm z tabeli określi ile będzie wynosił szacunkowy dochód na 2010 rok.
Przy tej formie opodatkowania nie trzeba rejestrować działalności gospodarczej. Nie trzeba prowadzić żadnej dokumentacji papierowej. Jeżeli nie jest się zgłoszonym przez pracodawcę do ubezpieczenia społecznego w ZUS -ie, to należy zarejestrować się w KRUS –ie, otrzymując wcześniej zaświadczenie z US o zgłoszeniu do działów specjalnych produkcji rolnej. Należy zgłosić się do GUS –u w celu zarejestrowania i nadania numeru REGON.
W tym przypadku składa się zeznanie roczne PIT-36 (do 30 kwietnia roku następnego) i wypełnia się pozycje: działy specjalne produkcji rolnej.

2. Wg przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym również nie ma przeciwwskazań do zarejestrowania działalności gospodarczej. Wg PKWiU - Miód naturalny, jest sklasyfikowany pod numerem 01.49.21 , czyli mieści się w kategorii nie wyłączania z ryczałtu.
Jeżeli, ktoś chciałby skorzystać z tej formy opodatkowania, to sprzedając miód, musiałby zapłacić 3% od obrotu (przychodu), 5,5% usługi budowlane i 8,5% od usług (ale nie wiem czy usługi związane z pszczelarstwem mieszczą się w tej kategorii), miesięcznie jako zaliczkę. Z możliwością odliczenia od przychody przed opodatkowaniem składek na ubezpieczenie społeczne, i po obliczeniu podatku odliczyć można kwotę zapłaconej składki na ubezpieczenie zdrowotne.
Zaliczki płaci się miesięcznie (jeżeli wystąpią) do 20 –go następnego miesiąca po miesiącu którego dotyczy.
W tym przypadku składa się zeznanie roczne PIT-28 (do 31 stycznia roku następnego).

3. Zasady ogólne. Podatek liniowy. I tutaj podatek płaci 19% się od dochodu. Czyli typowe prowadzenie książki przychodów i rozchodów.
Przychód minus koszty uzyskania przychodów równa się dochód lub strata.
Zaliczki od dochodu płaci się miesięcznie (jeżeli wystąpią) do 20 –go następnego miesiąca po miesiącu którego dotyczy.
W tym przypadku składa się zeznanie roczne PIT-36L (do 30 kwietnia roku następnego) i wypełnia się pozycje: działalność gospodarcza.

4. Zasady ogólne. Tutaj podatek płaci 18% się od dochodu, do kwoty dochodu 85.528 zł – powyżej 32%. (Oczywiście wyliczone wzorem). Prowadzi się typową książkę przychodów i rozchodów.
Przychód minus koszty uzyskania przychodów równa się dochód lub strata.
Zaliczki od dochodu płaci się miesięcznie (jeżeli wystąpią) do 20 –go następnego miesiąca po miesiącu którego dotyczy.
W tym przypadku składa się zeznanie roczne PIT-36 (do 30 kwietnia roku następnego) i wypełnia się pozycje: działalność gospodarcza.

5. Z przypadku 3 i 4 mogą (jeżeli w poprzednim roku podatnik cały rok prowadził działalność gospodarczą na tej formie opodatkowania i wystąpił dochód) wybrać formę uproszczoną wpłacania zaliczek.
Zakładamy że jest 20 styczeń 2009 r. (do tego terminu trzeba wybrać formę opodatkowania na 2009 rok). Podatnik rozliczający się w roku podatkowym 2008 wg punktu 3 osiągnął dochód i zapłacił podatek w wysokości 12.000zł. Może (jeżeli chce) wybrać formę wpłacania zaliczek w formie uproszczonej. Składa oświadczenie, że podatek za 2008 rok wynosi 12 tys zł i będzie wpłacał zaliczkowo (miesięcznie) w 2009 po 1000 zł. (12.000 zł : 12 miesięcy = 1.000 zł). Jeżeli na koniec roku dochód i tym samym wyliczony łączny podatek będzie niższy – otrzyma zwrot, jak będzie wyższy – będzie musiał dopłacić do 30 kwietnia roku następnego.

6. Może być jeszcze inna forma wpłacania zaliczek w przypadku 3 i 4.
Można rozliczać się i wpłacać kwartalnie podatek. Tzn. po zakończonym kwartale wpłacamy zaliczkę za cały poprzedni kwartał do 20-go miesiąca po kwatrale.
Zeznania roczne składamy jak poprzednio.

7. W przypadku 2 również można wpłacać zaliczki kwartalne. Ale tam jest limit kwotowy. Jak się ma jakąś ? (nie pamiętam)większą kwotę to nie można wpłacać kwartalnie.


Te wymienione wcześniej formy opodatkowania dotyczą podatników – osób fizycznych.


Przedsiębiorcy tzn. osoby prawne – rozliczają się płacąc podatek dochodowy od osób prawnych tzw. CIT
Wysokość procentowa tego podatku jest stała i wynosi 19% od dochodu. Zeznanie roczne składa się do 31 marca roku następnego. Zaliczki wpłacane są tak jak na zasadach ogólnych do 20 – go następnego miesiąca po w którym wystąpił dochód.
Tutaj może być również wybrana forma wpłacania zaliczek kwartalnie.

To wszystko co napisałem to jest tylko podatek dochodowy. O podatku od towarów i usług (VAT) napiszę - jak będę miał więcej czasu.

Pozwoliłem sobie poprawić.
To co poprawiłem to pogrubiłem


Co do rozliczania z dochodów uzyskanych z rolnictwa a takim jest pszczelarstwo to jeżeli nie przekroczy się danej kwoty To nie podlega opodotkowaniu od dochodu
Teraz jest pytanie kiedy wejdzie w życie w Polsce ustawa uznająca pszczelarza zawodowego dopiero powyżej 150 rodzin Pszczelich tak jak to jest w UNI


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 15 października 2010, 17:31 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 października 2007, 09:08 - wt
Posty: 106
Lokalizacja: Ropczyce
Poza tym że troszkę dołożysz działy specjalne nic nie dają pszczelarzowi.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 października 2010, 19:12 - pt 

Rejestracja: 21 stycznia 2010, 00:27 - czw
Posty: 351
Lokalizacja: warmia-mazury
grunt że za wiele i nie zabierają bo by połowa zawodowców zniknęła zresztą jak sam nie zgłosisz nikt nawet se tym głowy zawracać nie będzie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 października 2010, 19:28 - pt 
no a co z ubezpieczeniem ??? jak sie coś stanie nie daj boze to lekarz powie dowidzenia i zamknie drzwi chyba ,ze mu posmarujesz ,ale to koszta niesamowite pisze o tych co zajmują sie zawodowo pszczołami bo ci co opłacają zus mają stała pracę i 81 uli to przeciez nie warto zakładać działów specjalnych,ale ci co mają juz więcej rodzin ,a są sami jak palec w dupie ??? co oni mają zrobić ??? ja rozumiem ,ze wiekszośc pszczelarzy to albo policjanci albo górnicy czy tez inni ,a co maja powiedziec ci młodzi , którzy chca sie pszczołami zajmować ??? Płacić ,ale z czego jak przy takim roku jak 2010 to o suchym chlebie trzeba będzie zyć :oczko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 15 października 2010, 19:43 - pt 
piotrwicha pisze:
ale jak pracuje to chyba nie musiał bym płacić jeszcze raz zusu.
ma ktoś zgłoszony taki dział?
co to daje


Miałem zgłoszony taki dział ....ale jak to w zyciu bywa szybko musiałem zrezygnować bo sie nie poukładało pszczoły zeżarł wirus izraelski :język: a o 4,88 zł krus upominał sie 2 lata , w koncu zapłaciłem ...ale pewnie jak odbuduje pasieke to w 2012 znowu zgłosze działy specjalne :zeby:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 15 października 2010, 20:59 - pt 

Rejestracja: 21 lipca 2008, 21:38 - pn
Posty: 1114
Lokalizacja: Małopolska
knieja100
Raczej pit 7 i zdrowotne okolo 10 procent od calej sumy w rozliczeniu na 12 miesiecy, czyli na caly rok za 81 uli jakies 20zl. (tak placilem)
Ja wypełniam Pit 6, 10 procent od dochodu, ale nie mniej niż od płacy minimalnej czyli razem z opłatą bankową dokładnie 121zł do 15 dnia każdego miesiąca, tak jest obecnie wiem bo płace.
A korzyści z tego tak jak pisze wyżej leonzawodowiec żadne. Najlepiej w to nie wchodzić.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 października 2010, 09:05 - sob 

Rejestracja: 21 stycznia 2010, 00:27 - czw
Posty: 351
Lokalizacja: warmia-mazury
Rater tak niestety jest płacić też muszę krus i zdrowotne choć i z dochodami bywało różnie nikt niestety nie pomyślał o gospodarstwie pasiecznym nie ma zwolnień czy odroczeń np w wypadku klęsk tak jak to mają rolnicy gospodarstwo pasieczne to ino nazwa a my radzić musimy sobie sami ,dali by nazwę pszczelarz pokrzywowy uli to też by to przyjęli ich nic nie obchodzi ty zgłaszasz,opłać co trzeba i na tym koniec nikt tego nie sprawdza i nie wnika czy masz 60 czy 600 pni czy dochód tysiąc pln czy 70 tyś ile zgłosisz tyle będzie i twój biznes czy masz z czego opłacać czy nie.Tak to organizacje i reszta włodarzy o pszczelarstwo dba.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 października 2010, 03:39 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 stycznia 2010, 23:00 - pn
Posty: 354
Lokalizacja: Podlasie
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
anZag pisze:
A korzyści z tego tak jak pisze wyżej leonzawodowiec żadne. Najlepiej w to nie wchodzić.

Korzyści niestety jakieś z tego są , a dlatego niestety gdyż jeśli dobrze mnie poinformowali w ODRze , to aby dostać dotacje na inwestycje związane z modernizacją prowadzonych gospodarstw lub działów specjalnych (mi chodziło głównie o program wsparcia na lata 2010 - 2013) , trzeba być ,,szczęśliwym,, posiadaczem iluś tam hektarów ziemi i coś tam jeszcze , coś tam jeszcze , LUB być posiadaczem ponad 120 rodzin pszczelich , co daje przy tych rodzinach lub wymaganej ilości ziemi z uprawami bodajże 4 ECU , co jest podstawą do otrzymania takowej dotacji :wnerw:

_________________
PRAWDZIWY MĘŻCZYZNA NIE JE MIODU , PRAWDZIWY MĘŻCZYZNA ŻUJE PSZCZOŁY


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 października 2010, 07:47 - ndz 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 18:41 - sob
Posty: 5356
Lokalizacja: Czaszyn /Londyn
Ule na jakich gospodaruję: ,wielkopolski i 435x250
Miejscowość z jakiej piszesz: Czaszyn
cezarwedkar dobrze piszesz ale koledze chodzi tylko o 81 rodzin nie wiecej bo 120 to juz dozo wiecej ,owszem jest to dobre bo jak ktos niema ubezpieczenia społecznego to placi krus i ma swiadczenia a po trzech latach mozna dokładac inne dzialalnosci niepłacąc ZUS tak miałem ale jakis czas temu zrezygnowałem


henry

_________________
https://www.facebook.com/10000202901431 ... zMQagKKAl/
henry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 października 2011, 18:08 - pn 

Rejestracja: 23 października 2011, 09:10 - ndz
Posty: 472
Lokalizacja: Czeladź
Ule na jakich gospodaruję: wlk
A korzyść wynikająca ze zwonienia z podatku od nieruchomosci pomieszczeń przeznaczonych na działy specjalne (szklarnie, budynki gospodarcze, pracownie pszczelarskie)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji