FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 29 marca 2024, 01:05 - pt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 31 ] 
Autor Wiadomość
Post: 24 maja 2011, 20:44 - wt 

Rejestracja: 14 maja 2010, 20:21 - pt
Posty: 194
Lokalizacja: wielkopolska
Dzisiaj mialem bardzo przykry dzien. Pierwszy raz pszczoly nawywijaly.
Przywiozlem wczoraj 15 odkladow w skrzynkach odkladowych dzisiaj z rana przelozylem je do nowych uli. Duzo bylo pszczoly lotnej w odkladach. Pszczoly daly sie we znaki sasiadom po jednej i po drugiej stronie dzialki.
Nie ma mowy ze te odklady sa jakies trefne bo biora od sprawdzonego czlowieka i zreszta u niego na pasiece mozna chodzic bez kapelusza. Rozumiem ze zmiana miejsca spowodowala male zamieszanie ale do tego stopnia.?
W tamtym roku nie mialem takich problemow wogole przez caly rok nigdy nikt nie narzekal i nie widzial u siebie na dzialce ani jednej pszczoly. Mam zywoplot pow 2 metrow.
Jezeli jutro sytuacja sie powtorzy bede zmuszony niestety wywiezc pasieke a myslalem ze bedzie tak pieknie.
Sasiad jeden zreszta niemily bardzo sie wsciekl i mi zagrozil konsekwencjami. Drudzy sasiedzi chociaz mozna z nimi porozmawiac i wyjasnic zeby poczekali co bedzie jutro.
Co o tym sadzicie


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 maja 2011, 20:57 - wt 
jacoby76 pisze:
Dzisiaj mialem bardzo przykry dzien. Pierwszy raz pszczoly nawywijaly.
Przywiozlem wczoraj 15 odkladow w skrzynkach odkladowych dzisiaj z rana przelozylem je do nowych uli

Kolego popełniłeś błąd i to może Cię teraz drogo kosztować
Wczoraj przywiozłeś odkłady mam rozumieć ze w nocy bo do 21 pszczoły jeszcze latają
A nawet jak czekały na Ciebie zamknięte to i tak źle postąpiłeś przekładając ich dziś
Trzeba było im dać się oblecieć i przekładać jutro dopiero pod wieczór i nie było by żadnego larma :szok:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 24 maja 2011, 21:11 - wt 

Rejestracja: 14 maja 2010, 20:21 - pt
Posty: 194
Lokalizacja: wielkopolska
\nie rozumiem co masz na mysli

wczoraj przywiozlem ok 21.30 i pootwieralem wylotki w skrzynkach odkladowych zeby sie nie zagotowaly chociaz dziruki tam sa. Dzisiaj je poprzekladalem rano kolo 7-8.
A gdybym je przelozyl dopiero dzisiaj wieczorem to pewnie i tak by bladzily juz po oblocie.?
Myslicie ze jutro bedzie juz ok jak zrobily oblot i zajma sie robota zamiast sasiadami?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 maja 2011, 21:16 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 sierpnia 2008, 08:59 - wt
Posty: 115
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkoposkie
Cytuj:
\nie rozumiem co masz na mysli

Panu Bogdanowi chodzi o to że tak wczesnie rano nie zdarzyły się oblecieć ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 maja 2011, 21:18 - wt 
jacoby76 pisze:
nie rozumiem co masz na mysli

wczoraj przywiozlem ok 21.30 i pootwieralem wylotki w skrzynkach odkladowych zeby sie nie zagotowaly chociaz dziruki tam sa. Dzisiaj je poprzekladalem rano kolo 7-8.

Kolego te pszczoły się nie obleciały nie zapoznały się z stanowiskiem nawet po otwarciu skrzynek wybuchły po prostu nie wiedząc co się z nimi dzieje nawet
Przywiezione Odkłady nim się przełoży do uli należy ustawić dokładnie tam gdzie będzie stał ul muszą się oblecieć zapoznać zapamiętać skąd wyleciały i gdzie mają wrócić a to trwa min 24 godziny po czym na to miejsce co stała skrzynka wstawia się ul i dopiero przenosi ramki


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 24 maja 2011, 21:21 - wt 

Rejestracja: 14 maja 2010, 20:21 - pt
Posty: 194
Lokalizacja: wielkopolska
Dziekuje za wyjasnienia teraz zrozumialem. Myslisz ze jutro bedzie ok czy nadal beda sie blakac niektore?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 maja 2011, 21:24 - wt 
Myślę że już dziś ok 15 był spokój
Tylko sprawdź se te rodzinki co na końcu przekładałeś bo zapewne ubyło im pszczół a najmocniejsze będziesz miał te co pierwsze przełożyłeś ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 24 maja 2011, 21:31 - wt 

Rejestracja: 14 maja 2010, 20:21 - pt
Posty: 194
Lokalizacja: wielkopolska
Miejmy nadzieję bo nie mam miejsca zorganizowanego zeby je przewiezc natychmiast jakby jutro znowu daly czadu. A po sądach nie mam zamiaru sie ciagac.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 maja 2011, 22:14 - wt 
BoCiAnK pisze:
jacoby76 pisze:
nie rozumiem co masz na mysli

wczoraj przywiozlem ok 21.30 i pootwieralem wylotki w skrzynkach odkladowych zeby sie nie zagotowaly chociaz dziruki tam sa. Dzisiaj je poprzekladalem rano kolo 7-8.

Kolego te pszczoły się nie obleciały nie zapoznały się z stanowiskiem nawet po otwarciu skrzynek wybuchły po prostu nie wiedząc co się z nimi dzieje nawet
Przywiezione Odkłady nim się przełoży do uli należy ustawić dokładnie tam gdzie będzie stał ul muszą się oblecieć zapoznać zapamiętać skąd wyleciały i gdzie mają wrócić a to trwa min 24 godziny po czym na to miejsce co stała skrzynka wstawia się ul i dopiero przenosi ramki

Bogdan ,ja za 2 tyg być może będę miał odkłady na ramce dadanta.Nie wiem o ,której godz przywiozę na pasiekę,ale czy tez muszę poczekać na drugi dzień z włożeniem ramek do ula?Pewnie będę miał pszczoły w skrzyneczce ,lub rojnicy ,wiec jak z tym postąpić? :szok:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 24 maja 2011, 22:23 - wt 
Marek Podlaskie pisze:
jak z tym postąpić?

Normalnie postaw to coś tam gdzie ul będzie stał i uchyl wylot nawet wieko delikatnie możesz i się oblecą byleś ramki nie wyjął z 24 godz
jeżeli to będzie rojnica nadkryj czymś aby słońce nie parzyło bo to ma cienkie ścianki


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 24 maja 2011, 22:25 - wt 

Rejestracja: 10 lutego 2011, 12:34 - czw
Posty: 266
Lokalizacja: G Śląsk
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowski
Pytanie nie było do mnie, ale moim zdaniem powinieneś poczekać, bo może się stać to samo co u kolegi jacoby


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 maja 2011, 08:15 - śr 

Rejestracja: 16 marca 2011, 00:12 - śr
Posty: 94
Lokalizacja: ŁOSICE
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Witam.
Właśnie miałem poruszy ten temat z odkładami. Niedługo przyjdą moje nowe i pierwsze 4 odkłady. Dzięki Bogdanowi wiem już jak postąpic gdy je dostanę. Czyli nie stawiac odkladów w chlodnej i ciemnej piwnicy jak to niektórzy sugerują, tylko w miejscu, w którym później postawię ul.
A o której mw. godzinie najlepiej przekładac na drugi dzień?
Pozdrawiam
Dominik


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 maja 2011, 09:32 - śr 
DOMINIK SIEDLCE pisze:
Witam.
Właśnie miałem poruszy ten temat z odkładami. Niedługo przyjdą moje nowe i pierwsze 4 odkłady. Dzięki Bogdanowi wiem już jak postąpic gdy je dostanę. Czyli nie stawiac odkladów w chlodnej i ciemnej piwnicy jak to niektórzy sugerują, tylko w miejscu, w którym później postawię ul.
A o której mw. godzinie najlepiej przekładac na drugi dzień?
Pozdrawiam
Dominik

A po co niby je gdzieś wstawiać to nie rój przecież
Najlepiej przekładać po 2 dobach (dniach ) gdzie przez te dwa dni się oblecą i zaczną spokojnie nosić pyłek i nektar ,,, a przekłada się pod wieczór wtedy nie wzbudza to lotów ani nalotów z innych uli a następnego dnia już wychodzą z swojego ula i wracają spokojnie


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 27 maja 2011, 19:47 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 grudnia 2009, 18:32 - wt
Posty: 2155
Lokalizacja: Płock
Pożyteczne to RADY. Wielu z nich skorzysta. Ale aby nie zakładać nowego tematu to mam pytanie : po zmarłym pszczelarzu odziedziczyłem trzy rodziny. Rodzinki te od mojej pasieki stały w odległości ok. 1,5 km w linii prostej. Wczoraj wieczorem wywiozłem je na odległość ok. 15 km w linii prostej. Muszę je ponownie przywieźć do mojej pasieki. I tu mam pytanie po jakim czasie (minimum) mogę je przywieźć do siebie bo tam gdzie stoją obecnie są małe dzieci i trochę się obawiam o ich bezpieczeństwo ( dzieci oczywiście). Dziękuję za rady. Nadmienię, że planowałem przywieźć je w środę tj. 01.06.

_________________
waldek6530


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 maja 2011, 20:46 - pt 

Rejestracja: 16 listopada 2007, 16:38 - pt
Posty: 900
Lokalizacja: bieszczady
Ule na jakich gospodaruję: WP
waldek6530 pisze:
planowałem przywieźć je w środę tj. 01.06.


Na pewno będzie dobrze.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 maja 2011, 20:58 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 grudnia 2009, 18:32 - wt
Posty: 2155
Lokalizacja: Płock
Dziękuję Marian-myślę, że inni są tez takiego zdania.

_________________
waldek6530


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 maja 2011, 21:28 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 października 2009, 18:37 - pn
Posty: 291
Lokalizacja: Karmanowice
Ule na jakich gospodaruję: Dadant+2x1/2
za dwa dni od wywieziena mogles je przywozic :oczko:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 maja 2011, 22:53 - sob 
marian pisze:
waldek6530 pisze:
planowałem przywieźć je w środę tj. 01.06.


Na pewno będzie dobrze.


Będzie OK ale jeżeli możesz to czym dłużej to lepiej jeszcze z racji tego ze dziś leje to na pewno nie poszły w pole ale u Ciebie mogła być pogoda i mogły latać ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 29 maja 2011, 18:35 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 października 2009, 18:37 - pn
Posty: 291
Lokalizacja: Karmanowice
Ule na jakich gospodaruję: Dadant+2x1/2
u mnie dwa dni wystarczyly i zadna nie wrocila na stare miejsce :oczko:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 maja 2011, 21:52 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 grudnia 2009, 18:32 - wt
Posty: 2155
Lokalizacja: Płock
Dziękuje wszystkim za porady. Przywiozę je we wtorek 31-go bo mam wolny wieczór. Nie mogłem się spieszyć bo dostałem je od spadkobierców po zmarłym koledze pszczelarzu i nie mogłem ryzykować jakimiś powrotami aby ich tam żądliły.

_________________
waldek6530


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 maja 2011, 21:57 - ndz 
A ja teraz dzwoniłem do gościa w sprawie odkładów .Chciałem ustalić jakiś termin i czas odbioru. Gdy powiedziałem ,że zabiorę o godz np 19-20 ,to facet powiedział ,że to kiepska godzina.Że najlepiej rano 5-6.Wtedy pszczoły są spokojniejsze.Po przewiezieniu na moja pasiekę ,odczekać godz i można przekładać do ula.Więc ,jak to ma się do poprzednich postów.Dlaczego ,ten pszczelarz ,a ma kilka pasiek i sporo uli zaproponował taka godzinę odbioru pszczół. :szok:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 29 maja 2011, 22:03 - ndz 

Rejestracja: 19 grudnia 2008, 21:44 - pt
Posty: 571
Lokalizacja: Kuj-pomorskie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
i z pewnością miał rację bo przez noc się uspokoiły
a wczesna poranna godzina to tylko dlatego żeby jeszcze nie zdążyły iść w polę :zeby:
ale moim skromnym zdaniem możesz je też odebrać wieczorem ale najważniejsze jest to żeby przewozić je po zakończeniu lotów albo przed


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 maja 2011, 22:03 - ndz 
Marek Podlaskie pisze:
Gdy powiedziałem ,że zabiorę o godz np 19-20 ,to facet powiedział ,że to kiepska godzina.Że najlepiej rano 5-6.Wtedy pszczoły są spokojniejsze.

Dupa Jaś i Skrzypce
po prostu nie chce byś mu otwierał odkład , może to co napiszę wkurzy kogoś ale mnie to :całusy:
Gdybym był na kupnie i ktoś mi dyktował co i kiedy a zwłaszcza nie chciał bym przeglądnął odkład /y to bym po prostu nie kupił i tyle


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 29 maja 2011, 22:12 - ndz 
Nie ma problemu ,jeżeli chodzi o czas odbioru.Powiedział ,że może być i wieczorem ,ale lepsza godzina ,to godzina ranna. Odkład i tak będzie musiał przełożyć do moich transportówek ,więc można będzie zobaczyć co i jak.Tyle ,że ja sam to nie za bardzo sie zoorientuję.Matka ma być tegoroczna i jak facet mówi ,,musi zobaczyć czy matka czerwi i jak ,a dopiero wtedy może mi sprzedać odkłady .Na 6 ramkach w cenie 180 zł. Ale za 3 odkłady zeszliśmy na 500 zł.Sądzę ,że nie wciska kitu ,ale zawsze są jakieś ale


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 29 maja 2011, 22:28 - ndz 
Marek Podlaskie pisze:
.Powiedział ,że może być i wieczorem ,ale lepsza godzina ,to godzina ranna. Odkład i tak będzie musiał przełożyć do moich transportówek

i co rano Ci przekładał będzie :leży_uśmiech: to połowa pszczół w pole poleci Nie bądź Śmieszny Marku kto to rano o 5 odkłady przekłada i wywozi , mnie to nie obchodzi zrobisz jak zrobisz ale zawsze to się robi wieczorem wieczorem przewozi otwiera a rano już latają u siebie na całego ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 29 maja 2011, 23:11 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 kwietnia 2011, 11:48 - pn
Posty: 11
Lokalizacja: Żywiec
Witam dopiero zaczynam swoją przygodę z pszczołami ale też tam myślę ze wieczorem będzie dużo lepiej jak je odbierzesz. Ja kupiłem odkłady po 200zł na 4 ramkach pszczoła krainka, a Ty Marku też ta pszczoła czy może jakiś buckfast :uśmiech:

_________________
blondys


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 maja 2011, 05:17 - pn 
Marku jak napisał Bogdan jedź wieczorkiem ok 19 przełóżcie ramka z odkładami do twoich skrzynek, przy okazji zobaczysz sobie jak wyglądają odkłady, spojrzysz czy na ramku którymś jest matka, czy są jaja w którejś ramce, po przełożeniu do twoich skrzynek zostawicie je na kilkanaście minut by pszczoły co mogą się wzbić z odkładów zleciały się do nich spokojnie, skrzynki wtedy zamkniesz, przywieziesz do siebie, postawisz sobie tuż przed ulami swoimi, otworzysz im wylotki i zostaw je całą noc i cały kolejny dzień niech spokojnie się już u siebie oblecą, kolejną noc i dzień je również zostaw a w drugim dniu popołudniem przełóż sobie odkłady do uli i tyle, daj po ramce wody na skraju gniazda tuż za ramką z miodem, po ramce suszu w środek gniazda by matula miała gdzie czerwić i daj im spokój by się rozwijały. :oczko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 30 maja 2011, 08:30 - pn 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 18:41 - sob
Posty: 5356
Lokalizacja: Czaszyn /Londyn
Ule na jakich gospodaruję: ,wielkopolski i 435x250
Miejscowość z jakiej piszesz: Czaszyn
A moze to zabobony poprostu w zasadzie po 19 to juz wieczór a niektorzy sa przesadni i wieczorem juz nic niesprzedaja znam taki przypadek



henry

_________________
https://www.facebook.com/10000202901431 ... zMQagKKAl/
henry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 maja 2011, 21:59 - pn 
blondys pisze:
Ja kupiłem odkłady po 200zł na 4 ramkach pszczoła krainka


odokład za 200 zł ja za silną rodzinkę na wiosnę po 250 płaciłem(zrobione po 2 odkłady cztero ramkowe i jeszcze liczę na ostatni miód) ZDZIERSTWO :wnerw:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 30 maja 2011, 22:45 - pn 
BoCiAnK pisze:
Marek Podlaskie pisze:
.Powiedział ,że może być i wieczorem ,ale lepsza godzina ,to godzina ranna. Odkład i tak będzie musiał przełożyć do moich transportówek

i co rano Ci przekładał będzie :leży_uśmiech: to połowa pszczół w pole poleci Nie bądź Śmieszny Marku kto to rano o 5 odkłady przekłada i wywozi , mnie to nie obchodzi zrobisz jak zrobisz ale zawsze to się robi wieczorem wieczorem przewozi otwiera a rano już latają u siebie na całego ;-)

Bogdan to nie chodzi o to ,że zrobię jak zechcę :bosie: .Ja chcę zrobić ,to dobrze ,dlatego pytam na forum i opisuję co mówi gostek. Zrobię z pewnością tak jak Ty ,Cordovan i inni radzą. Pojadę wieczorkiem po odkłady ,zostawię nawet 36 godz. Będę miał postawione ule na długich stojakach ,więc będzie stał ul i obok odkład.Jak się oblecą ,to do ula i niech kursują po lasach ,polach i nad rzekę :mniam miodek: Oby tylko gość dał znać.
Co do rasy pszczół to krainka.A jaka linia to dokładnie nie wiem.
Czy po włożeniu do ula odkładu ,potrzebne są maty ,lub zatwory?


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 30 maja 2011, 22:48 - pn 
Marek Podlaskie pisze:
więc będzie stał ul i obok odkład.


Odkład w skrzynce postaw przed ulem a nie obok ula. :oczko:


Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 31 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji