FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 17:42 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
Post: 20 marca 2008, 17:24 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 października 2007, 21:05 - wt
Posty: 208
Lokalizacja: Wambierzyce
Dla zainteresowanych jak zgłosić dział specjalny produkcji rolnej-pasiekę:Obowiązek zgłoszenia działu specjalnego w Urzędzie Skarbowym leży na właścicielu więcej niż 80 rodzin pszczelich.Zgłoszenia możemy dokonać o każdej porze roku,a w następnych latach prowadzenia działu do 30 listopada każdego roku przedstawiamy na formularzu PIT-6 planowaną produkcję(ilość pni) na rok kolejny.W praktyce zgłoszenie działu specjalnego to zakładanie działalności gospodarczej jednak w formie uproszczonej bowiem nie trzeba odwiedzać urzędu statystycznego w celu nadanie nr REGON.W teorii mamy wybór w US czy chcemy się rozliczać poprzez prowadzenie ksiąg przychodów i rozchodów,w praktyce jednak wszyscy wybierają rozliczenie na podstawie norm szacunkowych bo wówczas nie płaci się żadnego podatku(żeby podatek zapłacić trzeba więcej niż ok.1200pni).
Po dokonaniu zgłoszenia w US,jeśli nie podlegamy ubezpieczeniu społecznemu udajemy się do KRUS w celu zgłoszenia się do ubezpieczenia.Przed udaniem się do KRUS musimy mieć w kieszeni zaświadczenie naczelnika US o prowadzeniu działów specjalnych.
Ubezpieczenie w KRUS będzie nas kosztowało kwartalnie ok.250zł,oraz dodatkowo prowadzący dział specjalny płacą ubezpieczenie zdrowotne(obowiązkowe) w kwocie 101zł/miesięcznie.
Po tym wszystkim jesteśmy "przedsiębiorcą" i "Rolnikiem" w jednym.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 marca 2008, 20:33 - czw 
Lepiej nie można tego przedstawić. Ja tylko dodam że co drugi rok kontrola z U S
/ tak przynajmniej w naszym regionie praktykowane


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 20 marca 2008, 22:19 - czw 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 18:41 - sob
Posty: 5356
Lokalizacja: Czaszyn /Londyn
Ule na jakich gospodaruję: ,wielkopolski i 435x250
Miejscowość z jakiej piszesz: Czaszyn
Hehe miałem działy specjalne przez piec lat i zadnej kontroli a zreszta jak chca to moga sobie skontrolowac beda liczyc pszczoły?????????



heniek

_________________
https://www.facebook.com/10000202901431 ... zMQagKKAl/
henry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 marca 2008, 22:37 - czw 
Otrzymałem informacje z US o terminie kontroli. Zadzwoniłem i mówię że mam w 4 miejscach pasiekę. Chyba niemyśli pan że będe jeżdziła po pasiekach- odpowiedzała pani Przyjechali sporządzili protokół o ilości zgłoszonych pni, i zapowiedzieli wizytę za dwa lata. Czysta formalność


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 20 marca 2008, 22:45 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 października 2007, 21:05 - wt
Posty: 208
Lokalizacja: Wambierzyce
U mnie kontrola co roku.Pierwszym razem goście chodzili po pasiece i liczyli pnie.Paranoja ale tak było.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 grudnia 2008, 21:39 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 listopada 2008, 10:35 - czw
Posty: 33
Lokalizacja: Wołomin
Witam!
Mam pytanie do forumowiczów mających rozeznanie w temacie (najlepiej oparte na własnym doświadczeniu).
Chodzi mi o taką sprawę: Po zgłoszeniu działu specjalnego w skarbowym można przystąpić do KRUS.
<< Ile osób może być "klientami" KRUS w ramach jednej pasieki???
<<Czy w razie zatrudnienia pomocnika na miesiąc - dwa w szczycie sezonu on też staje się KRUS-owcem???

Czy ktoś może wie i powie?
A jeśli bardzo nieśmiały, to poproszę na priv. :D

_________________
Pozdrawiam Krzysiek

niżej: mój pradziadek
lata 30-te, Tarnopol


GW** czytasz, GW ** wiesz ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 grudnia 2008, 22:17 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 października 2007, 21:05 - wt
Posty: 208
Lokalizacja: Wambierzyce
Nie ma takiej możliwości.W ramach jednej pasieki powyżej 80 pni a mniej niz 162 pnie może być zgłoszona w Krus tylko jedna osoba.I to nie sprawa Krusu tylko wykładni US.Troche to absurdalne ale np.jest w przepisach podatkowych "rozliczanie się małżonków ze wspólnego prowadzenia działów specjalnych".Okazuje się że czegoś takiego jak wspólne prowadzenie działów specjalnych praktycznie nie ma bo każdy z małżonków powinien zkładać pit6 z liczba rodzin dzieląc pasiekę,tzn.z żoną masz zadeklarować mimimum po 81 rodzin.czyli w sumie każdy z was prowadzi działy osobno.Jaki kraj takie prawo.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 grudnia 2008, 08:46 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 listopada 2007, 13:03 - wt
Posty: 156
Lokalizacja: Białystok
Witam,

Jeśli natomiast chodzi o zatrudnienie kogoś przy pszczołach to jest identycznie jak i w gospodarstwie rolnym. To jest zatrudnienie i zawsze zatrudniony podlega ubezpieczeniu w ZUS. Wszelkie inne zatrudnienia są po prostu na czarno i nie podlegają żadnym ubezpieczeniom.
pozdrawiam
Włodek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 grudnia 2008, 09:20 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 listopada 2008, 10:35 - czw
Posty: 33
Lokalizacja: Wołomin
Dzięki wielkie za odpowiedzi! Chodzi mi po głowie parę pomysłów, a bez porad Kolegów byłoby trudniej podjąć decyzję.

_________________
Pozdrawiam Krzysiek

niżej: mój pradziadek
lata 30-te, Tarnopol


GW** czytasz, GW ** wiesz ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 grudnia 2008, 22:55 - pn 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 18:41 - sob
Posty: 5356
Lokalizacja: Czaszyn /Londyn
Ule na jakich gospodaruję: ,wielkopolski i 435x250
Miejscowość z jakiej piszesz: Czaszyn
Apaczpk miałem działy specjalne płaciłem krus i zona tez płaciła a miałem tylko 81 rodzin pszczelich ale juz zmniejszyłem bo pracujac za granica niemoge byc ubezpieczony w dwóch krajach



henry

_________________
https://www.facebook.com/10000202901431 ... zMQagKKAl/
henry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji