FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 14:56 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 21 ] 
Autor Wiadomość
Post: 21 marca 2008, 00:40 - pt 
Tak jak w temacie , co tak naprawdę powinno być zamieszczone na etykiecie z miodem , żeby żadna kontrola nie przyczepiła się do naszego słoika z miodem . Takich inspekcji mamy co najmniej trzy :1 ) Weterynaryjna - za brak nr. do sprzedaży bezpośredniej . 2) Urzędu Miar - za niewłaściwe podanie masy + czy - oraz wysokości liter przy tym oznaczeniu itp. 3) Handlowa - za niewłaściwe umieszczeni czegokolwiek , co nie odpowiada rozporządzeniom i ustawom .

Obecnie zleciłem zaprojektowanie etykiet wzorując się na artykule oraz wytycznych zamieszczonych w Pszczelarstwie nr. 6 2005r. str. 12 przez Lek. wet. A. Arszułowicza z małymi zmianami . Rozmawiałem z Panem Doktorem i już wydawało się że wszystko mam i będzie poprawnie , nagle afera z kontrolą opisana na innym forum , wypowiedz prawnika i znów nic nie wiem .
Zaprojektowanie i wykonanie etykiet , to są pewne koszty i nie można sobie pozwolic na ciągłą zmianę i żeby zrozumieć wszystkie przepisy , trzeba być prawnikiem . Wysłałem zapytanie do UM i dostałem odpowiedz , tylko moje pytanie brzmiało " co powinna zawierać etykieta " w odpowiedzi dostałem następne przepisy i ustawy .
Wszystkie etykiety zamieszczone w internecie , prasie i oferowane do sprzedaży są złe , każdej coś brakuje , karę będzie płacił nie ten co nam sprzedał , tylko pszczelarz który ją zamieścił na słoiku z własnym miodem .

To co obecnie ustaliłem co powinna zawierać etykieta , wygląda tak :

1) Miód pszczeli ze spadzi liściastej lub iglastej .
2) Miód pszczeli nektarowo spadziowy .
3) Miód pszczeli nektarowy wielokwiatowy .
4) Miód pszczeli nektarowy gryczany .
5) i.t.d.

6) Z pasieki-wszystkie dane z dokładnym adresem i wet. nr. identyfikacyjny .
7) Ulega naturalnej krystalizacji .
8 Masa netto 1 300 g tutaj ważna jest wysokość liter
9) Przechowywać w temp. do 18 st.C
10) Chronić przed działaniem promieni słonecznych .
11) Produkt Polski
12) Data rozlewu jest nr. parti ( dz. m. r.) może być pieczątka
13) Okres przydatności do spożycia 36 m-cy

Nie umieszczać PN - może ulec zmiamie , flag , godła oraz innych zachwalaczy naszego produktu. Tu jest zasadnicze pytanie , kto i do czego może się przyczepić według rozporządzeń i przepisów .

Ryszard B.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 21 marca 2008, 11:43 - pt 

Rejestracja: 02 września 2007, 21:38 - ndz
Posty: 176
Lokalizacja: busko zdroj
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Kolego Ryszardzie moje zdanie jest takie ze zebys nie wiem co robil to jak sie chce komus przylozyc to kij sie zawsze znajdzie mamy przyklad Pani Gebalowej i sam czasami sie zastanawiam czy nie lepiej siedziec cicho i nikomu sie w oczy nie rzucac a robic swoje w mysl starej maksymy ciszej jedziesz dalej zajedziesz.Miejmy nadzieje ze w koncu przepisy zmienia sie na tyle ze bedzie mozna spokojnie sprzedac swoj produkt nie bojac sie kontroli wynikajacej ze zwyklej ludzkiej zazrdosci albo co gorsze zawisci.Pozdrawiam i ZYCZE WESOLYCH SWIAT WIELKIEJ NOCY.

_________________
Michał Lewandowski - Miody Ponidzia


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21 marca 2008, 13:02 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 listopada 2007, 19:39 - śr
Posty: 1622
Lokalizacja: Polska
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 Dadanta
Nasze narodowe przywary zawsze beda nam przeszkadzaly, przeciez pies ogrodnika sam kapusty nie zje, ale i tobie nie da. To pewnie skads znamy.
Jest bardzo trudno pozbywac sie tych zalet i jak sam czegos potrzebuje to jestem 'slodki', slodszy od miodu, ale jak juz mam, nawet jak tylko 'juz prawie mam', to czego chialem, to wszystkich mam w ...glebokim powazaniu. Tak, to prawda i nie podlega to zadnej dyskusji chociaz nie dotyczy wszystkich, ale jest takie powiedzenie, ze: "lyzka dziegciu potrafi zepsuc cala beczke miodu", a my tu na Forum musimy produkowac ten 'miod' w sposob czysty.
Osobiscie mi sie wydaje, ze po glebszej analizie i zastanowieniu sie te watpliwosci i obawy mozna byloby pokonac, skoro tak jest jak piszecie, ze i tak sie przyczepia, jak zechca.

A moze po opracowaniu projektu takiej etykiety - jak juz w naszym przekonaniu jest na niej 'wszystko' - dac ja do oceny i zaakceptowania tym, ktorzy beda chcieli pozniej jej sie przygladac, zeby 'cos' zobaczyc? Niech dadza na pismie swoja opinie.
Przeciez siebie nie beda pozniej krytykowac ani tym bardziej karac?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21 marca 2008, 13:41 - pt 
Kol. Jerzy , też tak na początku myślałem że jak będę miał projekt to wyślę do UM do oceny i niech mi powiedzą czy jest właściwy . Tym samym , podam im namiary na własną osobę na której będą sie znęcać gdy tylko będą mieli adres .
To że ładna etykieta może przyciągać klijenta nie ma wątpliwości i dlatego powinna być zamieszczona .

Rozmawiałem również z Panią Gembalą po tym incydencje i właśne od niej dowiedziałem się że masa powinna być oznaczona w gramach a nie w kg . tak wynikało z tej kontroli podana jako masa minimalna .
Dlatego przy wadze pisząc + - 0,05 jest nie właściwe , to są dla nas mało znaczące cyferki , dla kontrolujących będą bardzo duże . To że nie mieli prawa kontrolować , my tego nie znamy i pszczelarz rozlewając swój miód nie jest Przedsiębiorstwem paczkującym .
Łatwiej jest wydać kilka tomów ogólnych przepisów dotyczących art. spożywczych , niż zamieścić jedną prawidłową etykietę . Cel takich panów jest jeden , dorwać i unieszkodliwić .
Dodam , że powinno się pisać masa a nie waga , bo na wadze to się waży a nie określa zawartość miodu i niby nic a tak wiele .

Ryszard B.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 21 marca 2008, 13:58 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 listopada 2007, 19:39 - śr
Posty: 1622
Lokalizacja: Polska
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 Dadanta
No widzisz, bo to wredota i narodowy debilizm, zeby zabijac kure, ktora dla nas znosi zlote jajka! Dlatego ten kraj i jego narod nigdy - jak pokazuje historia - nie mogl egzystowac nawet samodzielnie, a zawsze musial dostawac baty, jak nie zabor, to ... itd. I zawsze musi byc biedny i glupszy, najglupszy!
A wydawaloby sie, ze etykieta to taka prosta sprawa? No to i ja juz jestem bogatszy w te wiedze.
Tu jeden drugiego zjada, ale - co ciekawe - nie moze tez i strawic. Czy pisze nieprawde?

No, a co z tymi zdjeciami TOPIARKI slonecznej?

Pozdrawiam
Jerzy


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21 marca 2008, 14:06 - pt 
Kochany jak nie wiadomo o co chodzi to zawsze o kasę i o udupienie pszczelarza przez handlarza podam Ci prosty przykład jak już dotrzesz do Ojczyzny to wejdź do pierwszego lepszego sklepu popatrz na półkę weź dwa słoiki jednakowe miodu do ręki i na oko zobaczysz różnice w ilości miodu co dopiero jak poleciał byś na wagę z nim Nam się wciska upierdliwe rozporządzenia których wielcy tego kraju handlarze mają w dupie serdecznie


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 23 marca 2008, 01:01 - ndz 
Ryszard- ja swoja etykiete projektowalem / napisy/ w oparciu o Ustawe o znakowaniu towarow. Znajde to podrzuce na forum. Plus winno tam byc Nr. Wet. dot. sprzedazy bezposredniej oraz to co napisales, tylko tych miodow wydaje mi sie za duzo.
Balagan ten powstal w zw. z przepisami UE i ich dostosowaniu do Naszych potrzeb, jedne przepisy byly a brak bylo przepisow wykonawczych, innych nie bylo. Czy to juz wszystkie zmiany i co nas jeszcze czeka- niewiadomo.
Wesolych, Spokojnych Swiat.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 10 kwietnia 2008, 10:12 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 sierpnia 2007, 09:21 - pn
Posty: 1610
Lokalizacja: Wawa
Co zrobił nasz Polski Związek Pszczelarski , to jego obowiązkiem jest ustalenie co powinna zawierać etykieta . Uzgodnić z UE co do etykiet itd , podać wzor ,co powinna zawierać . A oni tylko trwonią nasze pieniądze i mają nas gdzieś .
pozdrawiam
Wiesław.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 września 2008, 09:45 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 października 2007, 21:05 - wt
Posty: 208
Lokalizacja: Wambierzyce
Jakby wszystkie informacje jakie powinny się znajdować z przodu na etykiecie tam umieścić to etykieta byłaby nieczytelna i nie bardzo przyciągałaby klienta.Ja wymyśliłem to w taki sposób że na głównej przedniej etykiecie mam umieszczone logo firmy, szkic graficzny miejsca z którego słynie nasza miejscowość,nazwę rodzaju miodu, adres pasieki i termin przydatoności do spożycia 3 lata.
Resztę bzdur umieszczam na małej tylnej kontretykiecie:opis działania danego miodu(tego pewnie nie powinno się pisać),datę zbiorów(rozlewu),przechowywanie itp.Jak jeszcze trzeba będzie coś dopisać to nie muszę zmieniać głównej etykiety(kosztowniejszej) tylko tą tylną gdzie zawsze mogę ją powiększyć i coś dopisać.
Przednią można zobaczyć na stronie www.miodywambierzyce.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: etykieta
Post: 04 grudnia 2008, 08:53 - czw 

Rejestracja: 05 sierpnia 2007, 08:26 - ndz
Posty: 177
Lokalizacja: Kraków
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D i wlkp.
Witam. Czy ustawa nakazuje podanie masy produktu? czy może być pojemność np. 900ml. Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 stycznia 2009, 22:00 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lutego 2008, 11:45 - pn
Posty: 796
Lokalizacja: Kopcie
Ule na jakich gospodaruję: 360x200
Jestem w trakcie opracowywania własnej etykiety.
Mam pytanie do kolegów czy trzeba jeszcze coś dodać na etykietę oprócz tych danych które opisał Ryszrd B.

Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 stycznia 2009, 13:31 - pt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Rysiek trzeba podać mase neto w gramach. Np. miód ze słoikiem 09 waży 1650g a masa neto 1300g miodu. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 października 2010, 19:28 - ndz 
Witam
Mam pytanie.
Mam swoją własną etykietę, a chciałbym żeby jej wzór był zastrzeżony i żeby jej nikt nie mógł wykorzystać, no to co gdzie i jak mam zastrzec czy zgłosić?


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 17 października 2010, 19:40 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
teoretycznie możesz zacząć od tego http://www.sciaga.pl/tekst/96228-97-och ... ficznych_i

A w praktyce Ci powiem, daj sobie spokój. Po pierwsze masz pewność, że Twoja etykieta będzie warta całego korowodu rejestracyjnego, że będzie na nią tylu chętnych??
A po drugie, na pewno będzie Ci się chciało ciągać z wątpliwym skutkiem kogoś po sądach za to, że skopiował Twój pomysł??

Przerabiam to na polu fotografii. Tu o ile warto się spierać z wydawcami na gazet to w stosunku do dzieciaka który wstawił nie swoje zdjęcie do sieci jest to walka z wiatrakami.

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 maja 2013, 13:50 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lutego 2012, 16:26 - wt
Posty: 736
Lokalizacja: Włocławek
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Odświeżam temat, bo mnie zaintrygowało jedno - czego nie można na etykiecie umieścić:
"Czego nie powinna zawierać etykieta miodu - na podstawie najczęściej popełnianych błędów

Nie powinno być na niej określeń: „ zdrowy”, „bezpieczny” lub innych wprowadzających w błąd konsumenta.
Sugerowania, że ten rodzaj miodu ma specjalne właściwości, które w rzeczywistości posiadają wszystkie dobrej jakości miody.
Umieszczania tekstu lub rysunku i tym samym przypisywania miodowi właściwości lub działania, którego on nie posiada" żródło: http://ww.org.pl/?p=1891&c=9446
To znaczy, że nie mogę napisać "pyszny miodek" Albo "Pierzga z miodem - da Ci zdrowie i urodę"... Jestem niepocieszona! :|
W ogóle to co - miód nie jest produktem zdrowym? Szkodliwy jest?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 maja 2013, 14:00 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 października 2012, 17:46 - wt
Posty: 2279
Lokalizacja: Poznań- Trzek Mały
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie korp i 1/2
Marysiu "Pyszny miodzik" może by przeszedł "miód z pierzga bogactwem witamin" chyba też a co powiesz by zamiast na etykietce zrobić ulotkę ?

Temat fakt do odświeżenia na 2014 dużo zmian się szykuje. Nawet kupując gotowa etykietkę trzeba sprawdzić czy jest zgodna z naszym towaram.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 maja 2013, 14:03 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lipca 2011, 16:47 - pt
Posty: 4332
Lokalizacja: Mrozy/mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 18cm
Ja rozmawiałem ze swoim LW - nie mogę bez pisemnych badań napisać miód rzepakowy, akacjowy czy jakikolwiek inny odmianowy - tylko wielokwiatowy.. więc.. to jest dopiero problem..

_________________
Węza z własnego wosku.
511 110 110


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 maja 2013, 14:06 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
adamjaku, napiszesz wielokwiatowy na rzepakowym i też porażka w razie kontroli :)

Grunt to nie dać się zwariować :)

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 maja 2013, 08:44 - ndz 
adamjaku pisze:
Ja rozmawiałem ze swoim LW - nie mogę bez pisemnych badań napisać miód rzepakowy, akacjowy czy jakikolwiek inny odmianowy - tylko wielokwiatowy.. więc.. to jest dopiero problem..
Zmień LW albo daruj go sobie wogóle. :haha: Jeśli nie wstawiasz miodu do sklepów i nie wystawiasz rachunku a sprzedajesz tylko swoim klientom możesz sobie nawet napisać na etykiecie miód bananowy i jak klient uwierzy to jego i twoja sprawa. :wink:


Na górę
  
 
Post: 26 maja 2013, 09:16 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lipca 2011, 16:47 - pt
Posty: 4332
Lokalizacja: Mrozy/mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 18cm
Widzisz, mój miodzik stoi sobie w restauracji i w 2 sklepach. Teraz chcę, aby stał tam całkowicie legalnie. Zmienić nie mogę, na powiat tylko jedna osoba się tym zajmuje. Pomijając tę niedogodność, cała reszta wygląda znacznie prościej niż w opisach kolegów z forum.. Od 6 czerwca przepisy znacznie łagodniejsze będą.

_________________
Węza z własnego wosku.
511 110 110


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 maja 2013, 09:28 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 lipca 2007, 21:44 - pn
Posty: 1593
Lokalizacja: północna wielkopolska
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Nie jest ważne jak sprzedajesz miód, przepisy są jednakowe dla wszystkich, ale też nie jest tak, jak mówi PLW, on w zasadzie nie ma nic do tego, tym się zajmuje IJHARS.
Masz prawo napisać na etykiecie gatunek miodu bez żadnych badań, jeśli jednak przy kontroli IJHARS okaże się, że miód nie odpowiada wymaganiom dla tej odmiany, to łupną Ci karę. I tyle :)

_________________
Niniejszym oświadczam, że powyższy post wyraża mój osobisty punkt widzenia.
Zastrzegam sobie prawo do zmiany poglądów w dowolnej chwili i bez podania przyczyny.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 21 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji