FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 18 kwietnia 2024, 17:18 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Prawo Polskie
Post: 03 lipca 2008, 16:41 - czw 

Rejestracja: 16 grudnia 2007, 19:20 - ndz
Posty: 33
Lokalizacja: Pruchnik
Korzystając z wolnej chwili napisze w koncu jakiś post.

Może ktoś z kolegów orientuje sie w prawie. A konkretnie: odległość sadzenia drzew od granicy działki? ustawienie uli na swojej działce?

Dlaczego pytam. Mam upierdliwego sąsiada. Przekonałem sie o tym w poniedziałek.
Po kilku latach stwierdziłem ze zakupie sobie działkę pod lasem do którego wozilem pszczoly na spadz. wszystko poszlo pieknie działka kupiona juz w tamtym roku wszystko poszlo jak po maśle. Pszczoly juz nawet tam rok zimowały(5 uli na próbę). Ale w okncu pojawił sie problem, oczywiście sąsiad. W poniedziałek jak kosiłem działkę przyszedł i na początku wszystko w porzadku spokojnie do momentu jak sie dowiedział ze chce przywiesc swoją reszte uli. Przystąpił do ataku, i zaczął sypać przepisami. Konkretnie podawał odleglości jakie maja byc. troche sie obroniłem ale wszystkich ataków nie odparłem. Z ustawiania pszczół sie obroniłem. Wiem ze mają byc 6 metrów od granicy działki i 100 m od zabudowań. Dodatkow jakieś 3 tyg temu ogrodziłem teren na przywiezienie pszczól plastikową siatką z rzadkimi oczkami wysoką na 2 metry. Zarzuty pożądlenia odparlem ubezpieczeniem OC.
Natomiast nie mam pojęcia co do sadzenia drzew. Posadziłem dos duzo klonów wokół dzialki zeby szybko urosły i wraz z zywoplotem utworzyły odpowiednia zasłonę. Rosną okolo 3,5 metra od granicy. Sąsiad twierdzi ze powinny rosnąc conajmniej 6 a zgodnie z prawem to nie wolno mi sadzic na działce drzew leśnych, tylko owocowe.

Co wy na to :?:

Ciekawostka(opowiedziana przez sąsiada):
Pszczoły szkodzą malinom:)
Ma 2 h malin i wyrzadzają mu szkody. Jak owoce dojrzeja to zjadają je w całości. A jak ma w koszyczku to obsiadają caly koszyczek i nie zostaje w nim nic.

Proszę o opinie


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 lipca 2008, 17:02 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 lipca 2007, 21:44 - pn
Posty: 1593
Lokalizacja: północna wielkopolska
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Na temat sadzenia przy granicy zobacz tu , albo tu .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 lipca 2008, 17:46 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 października 2007, 02:42 - czw
Posty: 830
Lokalizacja: bory dolnośląskie
są ograniczenia na odległość żywopłotu, drzew itp. od granicy posesji. Z tego co dowiedziałam się odległość taka jest zależna od wysokości (czy raczej na odwrót) i nie powinna być mniejsza niż połowa wysokości zwartejściany zieleni.
Jeżeli ma Pan trzymetrowy żywopłot, to powinien on rosnąć ok. 1.5 metra od płotu


i jeszcze coś ale początek jest trochę inny
Nie ma przepisów, które określałyby, w jakiej odległości od granicy działki można sadzić drzewa i krzewy.
Ale trzeba mieć na uwadze kwestię związane z korzystaniem z przygranicznych pasów gruntu regulowane przez przepisy prawa sąsiedzkiego.
Sa one zamieszczone w KC w art. 148-150. Uprawniają właściciela sąsiedzkiego gruntu do obcięcia zwieszających się gałęzi na teren jego działki, a także przechodzących z sąsiedniej posesji korzeni (za wyznaczeniem właścicielowi uprzednio terminu do ich usunięcia).
Najlepiej sadzić drzewa czy krzewy w takiej odległości aby rozrośnięte gałęzie nie wykraczały poza teren działki. pamiętac proszę, że drzewa mogą po pewnym czasie zacieniać dom czy ogród sąsiada. jeżeli będzie to ponad przeciętną miarę utrudniało korzystanie z działki sąsiedniej jej właściciel może domagać się usunięcia rożlinności znajdującej się przy granicy jego działki.

a myślę że klona można uznać za żywopłot owocowy dla pszczelaża bo mamy z niego pożytek oraz za drzewo ozdobne (kwitnące)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 lipca 2008, 10:07 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 sierpnia 2007, 09:21 - pn
Posty: 1610
Lokalizacja: Wawa
Kolego wejdż sobie w Polski Związek Działkowy tam jest regulamin o Rodzinnych Ogrodach i dowież się konkretnie. Tam jest o nasadzeniach i w jakich odległościach i jakie drzewa się sadzi .
Pozdrawiam
Wiesław


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji