FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 17:20 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 30 ] 
Autor Wiadomość
Post: 07 stycznia 2013, 19:21 - pn 

Rejestracja: 27 grudnia 2010, 15:32 - pn
Posty: 69
Lokalizacja: Gniezno
Witam! Drodzy koledzy mam problem i liczę na Waszą pomoc. Mianowicie: wstawiłem nieco miodu do sklepów, bo otworzyła się taka możliwość. Niestety okazuje się, że numer sprzedaży nadany przez PLW nie ma tu żadnego znaczenia. Powinienem mieć zarejestrowany dział specjalny. Problem w tym że nie mam jeszcze tych 81 uli i dotychczas nie było konieczności takiej rejestracji. Bladego pojęcia nie mam co z tym zrobić bo tam chcą mieć tą fakturę. Koledzy dordźcie co z tym fantem zrobić :thank:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 stycznia 2013, 19:24 - pn 

Rejestracja: 09 listopada 2011, 21:42 - śr
Posty: 450
Lokalizacja: Ruszajny k.Olsztyna
Ule na jakich gospodaruję: Dadant i 1/2 Dadanta.
Dariusz, nie koniecznie musi być faktura ty wystawiasz KP a oni na tej podstawie wystawiają dowód wewnętrzny i księgują.Wiem bo teściu ma sklep spożywczy i jak kupuje u rolnika warzywa lub na giełdzie warzywnej to tak właśnie się robi.

_________________
Pozdrawiam
Lopez


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 stycznia 2013, 13:12 - śr 
Dariusz pisze:
Witam! Drodzy koledzy mam problem i liczę na Waszą pomoc. Mianowicie: wstawiłem nieco miodu do sklepów, bo otworzyła się taka możliwość. Niestety okazuje się, że numer sprzedaży nadany przez PLW nie ma tu żadnego znaczenia.

Kolego bo to robi się inaczej
Ty Sprzedajesz miód właścicielowi sklepu a resztę to on się już martwi jak go zaksięgować


Na górę
  
 
Post: 09 stycznia 2013, 17:35 - śr 

Rejestracja: 20 grudnia 2010, 16:37 - pn
Posty: 3036
Lokalizacja: Sokołow/ Warszawa
Dariusz, to sklep niech wystawi Ci fakturę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 stycznia 2013, 17:38 - śr 
ADMINISTRATOR

Rejestracja: 24 listopada 2011, 23:28 - czw
Posty: 111
Lokalizacja: Podkarpacie
Ule na jakich gospodaruję: wielkop.korp.
Sklep wystawia fakturę RR nie TY.

_________________
Hary


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 stycznia 2013, 18:49 - śr 
Dariusz pisze:
Powinienem mieć zarejestrowany dział specjalny. Problem w tym że nie mam jeszcze tych 81 uli i dotychczas nie było konieczności takiej rejestracji. Bladego pojęcia nie mam co z tym zrobić bo tam chcą mieć tą fakturę. Koledzy dordźcie co z tym fantem zrobić

Nic nie musisz mieć.
Sprzedaj mu na fakturę RR. Będziesz miał dowód sprzedaży i dodatkowo 7 % wartości sprzedaży. Rzecz w tym, że kupujący musi ci zapłacić przlewem, wtedy on te 7% (ZPP) odlicza sobie z podatku.
Wszystko jest dokładnie opisane w ustawie o podatkach od towarów i usług.


Na górę
  
 
Post: 09 stycznia 2013, 23:38 - śr 

Rejestracja: 27 grudnia 2010, 15:32 - pn
Posty: 69
Lokalizacja: Gniezno
To wszystko nie jest takie oczywiste. Nie mogę gościa zostawić z tym samego. Bo to taki znajomy i dzięki temu znalazłem się w kilku jego sklepach z miodem. Poza tym zapłacone było gotówką. A nie sztuka sprzedać raz. Poza tym wiem że to sklep wystawia tą fakturę tylko tam jest jakiś zapis, że ja jestem rolnikiem i składam pod tym podpis. No a jak już wspomniałem na razie nie mam "statusu" rolnika to tam księgowa robi jakiś problem. Słabo się na tym znam. Ale tak jak to przedstawili to faktycznie jest z tym mały problem. Te sklepy to tylko część tej firmy a oni mają tam pełną księgowość i musi im wszystko grać.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 stycznia 2013, 23:43 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 maja 2012, 20:51 - pn
Posty: 2203
Lokalizacja: Lubelskie
Ule na jakich gospodaruję: warszawski, ostrowskiej
Dariusz, no ale to oni powinni wystawić Ci fakturę. Ewentualnie poszukaj kogoś kto wystawi Ci fakturę RR a on później wystawi im normalna. Wszystko się da. I będzie wilk syty i owca w ciąży :mrgreen:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 stycznia 2013, 00:11 - czw 

Rejestracja: 27 grudnia 2010, 15:32 - pn
Posty: 69
Lokalizacja: Gniezno
Wiem że to oni wystawiają tą fakturę Ale na dole tej wystawionej faktury podpisuje się rolnik czyli ja (ale jak już wspomniałem nim nie jestem). Zobaczymy co się z tego urodzi. Próbuję zastosować Wasze sugestie. W razie W jak ktoś będzie miał jeszcze jakiś pomysł to bardzo proszę. Z góry dziękuję za odzew. Fajnie że można na Was liczyć. Pozdrawiam Darek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 stycznia 2013, 08:58 - czw 
Dariusz pisze:
Wiem że to oni wystawiają tą fakturę Ale na dole tej wystawionej faktury podpisuje się rolnik czyli ja (ale jak już wspomniałem nim nie jestem).

To, że w oświadczeniu widnieje słowo rolnik, nie znaczy, że musisz nim być.
Pszczelarstwo i jego produkty są produktami rolniczymi w zrozumieniu ustawy o podatkach od towarów i usług. Swojemu kontrahentowi zaproponuj zmianę księgowej skoro ona nie zna ustawy która trzyma jej pracodawcę za kieszeń.
Pozdrawiam.


Na górę
  
 
Post: 10 stycznia 2013, 09:26 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 maja 2012, 20:51 - pn
Posty: 2203
Lokalizacja: Lubelskie
Ule na jakich gospodaruję: warszawski, ostrowskiej
Dariusz, najlepiej zadzwoń na infolinie do krajowej informacji podatkowej i sie wszystkiego dowiesz jak trzeba


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 stycznia 2013, 09:47 - czw 
Masz ustawę :
http://www.przepisy.gofin.pl/przepisy,2 ... 3godc28AUw
Dział XII, Rozdział 2.


Na górę
  
 
Post: 10 stycznia 2013, 09:53 - czw 
ADMINISTRATOR

Rejestracja: 24 listopada 2011, 23:28 - czw
Posty: 111
Lokalizacja: Podkarpacie
Ule na jakich gospodaruję: wielkop.korp.
Pszczelarz, posiada status rolnika.
Pszczelarstwo to sztuka a pszczelarz to artysta...

_________________
Hary


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 stycznia 2013, 10:03 - czw 

Rejestracja: 16 listopada 2007, 16:38 - pt
Posty: 900
Lokalizacja: bieszczady
Ule na jakich gospodaruję: WP
Pszczelarstwo to poezja rolnictwa.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 stycznia 2013, 11:30 - czw 
Gdyby to było takie proste to prawie każdy pszczelarz<posiadający zezwolenie na sprzedaż bezpośrednią> sprzedawał by swój produkt<miód > w sklepach ,a tak nie jest i na półkach sklepowych widać tylko miód importowany i miód dużych firm skupujących miód od polskich pszczelarzy po cenach głodowych .


Na górę
  
 
Post: 10 stycznia 2013, 11:35 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 października 2012, 17:46 - wt
Posty: 2279
Lokalizacja: Poznań- Trzek Mały
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie korp i 1/2
Jak maja pełna księgowość to nie ma problemu wiedza jak wystawić fakturę RR. Jak możliwości sprzedaży tego warte to zgłoś dział specjalny produkcji rolnej ( w sumie zgłosić powinieneś bo sprzedając to już nie hobby tylko zarobek). Jeśli zbyt był by tego warty to nawet możesz założyć działalność wszystko zależne od obrotów jakie będziesz mieć w sklepie.

Jak Ci się udało wstawić miód do sklepu to masz za sobą więcej niż inni mogą pomarzyć pozdrawiam.


Tylko przypilnuj porządnej wagi i nalepki bo jak ktoś zareklamuje albo będzie kontrola to wtedy nie będzie zmiłuj.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 stycznia 2013, 11:40 - czw 

Rejestracja: 09 lipca 2009, 20:37 - czw
Posty: 198
Lokalizacja: Lubartów
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Również nie jestem rolnikiem w pełnym tego słowa znaczeniu. Nie posiadam na siebie ziemi, nie płace składek do Krusu, nie płacę podatków do gminy. Przez jakiś czas współpracuję z pewną firmą, dość dużą. W niczym im to nie przeszkadza żeby kupując ode mnie towar wystawić mi najnormalniejszą fakturę RR. Jedyne co mam to nadany przez ARiMR numer producenta rolnego, ale tylko dlatego że chciałem mieć wszystko zgodnie z przepisami. Nawet obiekt w którym prowadzę "produkcję" i na który jest nadany ten numer jest na umowę dzierżawy. A kwoty też nie są jakieś małe żeby to się gdzieś "zgubiło" więc nie wiem dlaczego ci robią jakiś problem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 stycznia 2013, 11:51 - czw 
ADMINISTRATOR

Rejestracja: 24 listopada 2011, 23:28 - czw
Posty: 111
Lokalizacja: Podkarpacie
Ule na jakich gospodaruję: wielkop.korp.
Dopiero powyżej 80 uli to dział specjalny rolnictwa, do 80 uli nie płaci się podatków i można sprzedawać produkty po wystawieniu przez kupującego faktury RR, musisz mieć konto, zapłata musi yć przelana na konto w ciągu 14 dni. Pszczelarstwo jest gałęzią rolnictwa nie musi pszczelarz posiadać ziemi.
Pozdrawiam.

_________________
Hary


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 stycznia 2013, 21:59 - czw 

Rejestracja: 27 grudnia 2010, 15:32 - pn
Posty: 69
Lokalizacja: Gniezno
Bardzo Wam dziękuję za te wszystkie rady. Myślę, że w obliczu tych informacji wszystko się da załatwić. Jeszcze raz dzięki :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 stycznia 2013, 17:50 - wt 

Rejestracja: 26 listopada 2010, 19:26 - pt
Posty: 160
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Dariusz napisz jak to się skończyło -pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 stycznia 2013, 20:24 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 stycznia 2010, 18:23 - pt
Posty: 318
Lokalizacja: Małopolska
W wielu przepisach podatkowych jest mowa o działalności rolniczej , a taką jest np posiadanie 2 rodzin pszczelich , czy nawet uprawianie marchewki w ogródku. efektem takiej działalności jest pewien produkt którego nadwyżkę możemy w zgodzie z prawem podatkowym sprzedać nie dając nic fiskusowi .Kupujący może ten produkt od nas nabyć na podstawie tzw. dowodu wewnętrznego, faktury RR, a nawet sprzedający może wystawić zwykły rachunek z numerem i datą co stanowi potwierdzenie transakcji .
jedna z wielu publikacji które można znaleź w necie;

Grzegorz Musolf

ekspert z zakresu podatków i ceł

Co do zasady, rolnik dokonujący dostaw produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczących usługi rolnicze, korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku VAT, z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Rolnik korzystający z takiego zwolnienia nosi nazwę rolnika ryczałtowego.
Dokumentowanie zakupu od rolnika, który nie chce faktury VAT RR


Rolnikowi ryczałtowemu dokonującemu dostawy produktów rolnych dla podatnika podatku, który rozlicza ten podatek, przysługuje zryczałtowany zwrot podatku z tytułu nabywania niektórych środków produkcji dla rolnictwa opodatkowanych tym podatkiem. Kwota zryczałtowanego zwrotu podatku jest wypłacana rolnikowi ryczałtowemu przez nabywcę produktów rolnych i wynosi 6,5 % kwoty należnej z tytułu dostawy produktów rolnych pomniejszonej o kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku.

W celu dokonania powyższego zwrotu, podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT czynny nabywający produkty rolne od rolnika ryczałtowego wystawia w dwóch egzemplarzach fakturę dokumentującą nabycie tych produktów. Faktura ta musi być oznaczona jako „Faktura VAT RR”, a jej oryginał jest przekazywany dostawcy (rolnikowi). Zawierać ona musi odpowiednie elementy, w tym właściwe oświadczenie tego rolnika.



Problem pojawia się w sytuacji, kiedy rolnik dostarczający towary oświadcza, że nie chce korzystać z powyższego zryczałtowanego zwrotu podatku, nie poda swoich danych osobowych ani też nie wystawi żadnego rachunku, bo nie musi i nie chce tego robić. Jak wtedy udokumentować zakup i co wpisać do podatkowej księgi przychodów i rozchodów ?

Jak wynika z treści wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu interpretacji indywidualnej nr ILPP2/443-1740/10-2/JK z dnia 13 stycznia 2011 r., nie należy się bać takiej sytuacji.



Jeżeli bowiem transakcja taka dotyczyć będzie zakupu bezpośrednio od krajowego producenta lub hodowcy, produktów roślinnych i zwierzęcych, nieprzerobionych sposobem przemysłowym (ewentualnie przemysłowo kiszonych produktów roślinnych lub produktów przetwórstwa mleka albo z uboju zwierząt rzeźnych i ich obróbki poubojowej), to w przypadku odmowy ujawnienia swoich danych przez tego rolnika, nie ma konieczności wystawienia faktury VAT RR.

W takiej sytuacji należy wystawić dowód wewnętrzny, na podstawie którego dokonamy zaewidencjonowania tej operacji gospodarczej.
Autor: Grzegorz Musolf ekspert podatkowy

_________________
Starajmy się zrozumieć co pszczoły ''mówią'' do Nas , a pszczelarstwo stanie się łatwiejsze.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 lutego 2013, 20:01 - czw 

Rejestracja: 27 grudnia 2010, 15:32 - pn
Posty: 69
Lokalizacja: Gniezno
Witajcie. Chciałbym zakomunikować, że zastosowałem Wasze rady i ostatnio uzupełniłem miodek w tych sklepach. Jeszcze raz dzięki za odpowiedzi. Pozdrawiam Darek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 listopada 2013, 19:23 - pt 

Rejestracja: 21 listopada 2009, 21:49 - sob
Posty: 915
Lokalizacja: małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Witam.
Temat trochę rdzewieje ,może go troszkę odnowimy ,otóż Firma nie zajmująca się handlem(biuro) czy może wystawić fakturę RR,lub czy ja mając zarejestrowaną Sprzedaż Bezpośrednią mogę sprzedać miód takiej firmie na zwykły rachunek ?
Firma ta chce dla swoich pracowników zrobić paczki mikołajkowe i chcieli by, aby w każdej paczce znalazł się słoik miodu a że pracowników w biurze jest ponad sto osób więc gra jest warta świeczki .
Może ma ktoś doświadczenie jak ten temat ugryźć


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 listopada 2013, 19:55 - pt 
jerzy9666,
Jeśli Firma jest płatnikiem VAT a Ty nie jesteś to ta firma na Twoje żądanie ma obowiązek wystawić Ci Fakturę RR. Zauważ. Firma ta nie ponosi żadnych obciążeń podatkowych wynikających z faktu wystawienia takiej faktury. Obciążenia wystąpią wtedy gdy nie zmieści się w terminie realizacji zapłaty.


Na górę
  
 
Post: 15 listopada 2013, 20:16 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 lipca 2007, 21:44 - pn
Posty: 1593
Lokalizacja: północna wielkopolska
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
jerzy9666, możesz sprzedać na rachunek, firma może Ci wystawić fakturę RR.
Ciebie w sumie nie interesuje, co oni dalej z tym robią.

_________________
Niniejszym oświadczam, że powyższy post wyraża mój osobisty punkt widzenia.
Zastrzegam sobie prawo do zmiany poglądów w dowolnej chwili i bez podania przyczyny.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 listopada 2013, 20:49 - pt 

Rejestracja: 21 listopada 2009, 21:49 - sob
Posty: 915
Lokalizacja: małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Gdzieś czytałem że przy wystawieniu faktury RR firma może sobie odliczyć WAT a przy rachunku zwykłym nie mają chyba takiej możliwości ,tylko czy takie biuro może wystawić fakturę RR


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 listopada 2013, 21:00 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Najlepiej zapytać się w biurze. Myślę, że jeśli chcą zakupić miodzik to odpowiedzą. A jeśli sami nie są pewni to na pewno przy zatrudnianiu 80 osób korzystają z pomocy radcy prawnego to przy okazji przy wizycie mogą się go zapytać.

_________________
Matki pszczele oraz odkłady Carnica Celle, AGT, Buckfast, Elgon z Pasieki Górskie Miody
http://www.gorskie-miody.pl/matki-pszczele/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 listopada 2013, 21:06 - pt 
jerzy9666,
Czytałeś ale źle zrozumiałeś. Firma nie może sobie odliczyć VAT tylko ZZP które wypłaca rolnikowi w ustawowym terminie.
ZZP to zryczałtowany zwrot podatku VAT który płaci rolnik przy zakupie środków do produkcji rolnej. Dotyczy to również pszczelarzy bo pszczelarstwo jest dziedziną produkcji rolnej.


Na górę
  
 
Post: 15 listopada 2013, 21:12 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 lipca 2010, 10:15 - sob
Posty: 2911
Lokalizacja: Pogórze Izerskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 dadanta
jerzy9666,
Firma zatrudniajaca tyle osób napewno jest płatnikiem VAT,więc może wystawiać fakturę RR.Zadzwoń tylko czy będą chcieli(nie wszyscy księgowi chcą-dodatkowa praca).Jesli bedą chcieli, to kup dla ułatwienia bloczek druków takich faktur- kosztują parę zł. tobie się przydadzą na następne okazje .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 listopada 2013, 21:22 - pt 

Rejestracja: 21 listopada 2009, 21:49 - sob
Posty: 915
Lokalizacja: małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
kolopik
Masz rację źle doczytałem ,a co do zapytania w biurze to wiem że mogę zapytać tylko chciałem coś więcej się dowiedzieć z doświadczenia Kolegów ,dzięki za podpowiedzi :piwko:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 30 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji