FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 03 czerwca 2024, 22:01 - pn

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 18 ] 
Autor Wiadomość
Post: 04 czerwca 2014, 22:33 - śr 

Rejestracja: 24 grudnia 2010, 23:02 - pt
Posty: 72
Lokalizacja: Lubaczów
witam,
mam pytanie. Na wstępie przyznam się że szukałem na nie odpowiedzi na tym forum ale dokładnej nie znalazłem.
Otóż chciałem wymienić 15 matek tydzień temu, ponieważ z zeszłego roku mam złapane roje a matki są hodowlane.
Na 15 matek zaledwie 5 widzę w ulu. Reszta na to wskazuje, że nie wróciła z lotu godowego.... Dziwne bo to dość duży współczynnik do tych, które pszczoły przyjęły...
Prosiłbym o porady jak postępować w tym przypadku, konkretnie po jakim czasie od włożenia do ula klateczki wyłamać ten plastik?
Dodam, że stare matki znalazłem i najzwyczajniej w świecie zabiłem, ponieważ pszczoły charakteryzowały się dużą agresywnością, a w ulach nie było czerwiu niezasklepionego...(nie wiem czy to ma wpływ)

Tych 15 matek co poddawałem to po 24 godzinach trzymania klateczek w ulu wyłamywałem ten plastik.
Moje pytania:
1) czy trzeba dłużej czekać żeby się przyzwyczajały do nowej matki?
2) czy trzeba inne rzeczy zrobić sprawdzić itd?
3) czy to zupełnie normalne żeby na 15 poddań zaledwie 5 się przyjęło?
czekam na odpowiedzi z góry dziękuję :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 czerwca 2014, 22:56 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 stycznia 2011, 16:58 - pn
Posty: 68
Lokalizacja: Nakło nad Notecią
Ule na jakich gospodaruję: korpusowe
Witam. Było to wałkowane na forum. Ja robie tak
1. zabijam starą matkę.
2. czekam 5-6 dni
3. wycinam wszystkie mateczniki
4. poddaje matkę nu z wyłamanym plastikiem w klateczce
5. po 10 do 15 dniach zaczyna składać jaja

Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 czerwca 2014, 22:59 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8680
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
StasieQ pisze:
1) czy trzeba dłużej czekać żeby się przyzwyczajały do nowej matki?2) czy trzeba inne rzeczy zrobić sprawdzić itd?3) czy to zupełnie normalne żeby na 15 poddań zaledwie 5 się przyjęło?czekam na odpowiedzi z góry dziękuję


najpierw trzeba załatwić stare matki a po zasklepieniu czerwiu czyli po kilku dniach robisz przegląd i kasujesz mateczniki ratunkowe, jeśli przegapisz jakiś albo będą miały jeszcze na czym pociągnąć matecznikii matki nie przyjmą zwłaszcza jeśli są o agresywnym nastawieniu, nie włamuje zabezpieczenia w klateczkach tylko odsuwam szybke w klateczce tak żeby pszczoły mogły wyjesc ciasto i uwolnnic matke, 5 przyjetych na 15 poddanych nie jest normalne... musiałeś coś zawalić natomiast na unasienianie nie mamy wpływu w większosci przypadków ponad 90% matek wraca i czerwi, ale zdażają się wypadki pogodowe np nagłe nawałnice i można strać tak jak ja ostatnio 30% matek z jednej serii

_________________
sprzedam korpusy wielkopolskie i dadant produkcja babik nowe i używane 724227381


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 czerwca 2014, 23:01 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
gang8410 pisze:
Witam. Było to wałkowane na forum. Ja robie tak
1. zabijam starą matkę.
2. czekam 5-6 dni
3. wycinam wszystkie mateczniki
4. poddaje matkę nu z wyłamanym plastikiem w klateczce
5. po 10 do 15 dniach zaczyna składać jaja

Pozdrawiam


1. zabijamy starą matkę
2. po 7dniach ścinamy mateczniki
3. w 9 dniu przeglądamy gniazdo jeszcze raz dla pewności i podkładamy matkę z oderwanym zabezpieczeniem w klateczce.
4. Po 5 dniach dniach sprawdzamy czy jest mateczka (można ale nie trzeba)
5. Przy sprzyjającej pogodzie po 10-15 dnaich od podłożenia już czerwi. Przy beznadziejnej okres może wydłużyć się do 16-20.

_________________
Matki pszczele oraz odkłady Carnica Celle, AGT, Buckfast, Elgon z Pasieki Górskie Miody
http://www.gorskie-miody.pl/matki-pszczele/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 czerwca 2014, 14:57 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 stycznia 2011, 20:49 - sob
Posty: 825
Lokalizacja: Radłów Koło tarnowa
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
rzeczywiśćie 7 dni trzeba czekać po zabraniu starej matki aby podać nową NU? ja podaję po kilku godzinach i się przyjmują NU


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 czerwca 2014, 18:12 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 lutego 2011, 23:40 - śr
Posty: 1088
Lokalizacja: Chełm- lubelskie
vitara ja robię tak jak ty i jest super. A nawet jest to lepszy sposób niż czekać x dni, bo co jeśli ominiemy jakiś dobrze ukryty matecznik? później taką mikrą matkę to ciężko znaleźć, a już nie mówiąc o tym że tam już na pewno żadnej matki nie przyjmą i dobrych kilka dni w przerwie w czerwieniu więcej niż wtedy gdy poddajemy kilka godzin po osieroceniu. Ale każdy ma swój sposób.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 czerwca 2014, 08:59 - czw 

Rejestracja: 11 lutego 2014, 10:47 - wt
Posty: 74
Lokalizacja: lubuskie
Ule na jakich gospodaruję: wlkp, dadant, wlkp 18
Miejscowość z jakiej piszesz: lubuskie
Witajcie, podepnę się tutaj z pytaniem, jak szybko pszczoły są w stanie zaciukać matkę NU po uwolnieniu jej z klateczki? Poddałem matkę w klateczce zamkniętej po zerwaniu mateczników, po dwóch dniach zerwałem kolejne i odsunąłem szybkę klateczki. Po kolejnych czterech dniach zaglądam a tam nowe mateczniki a pszczoły okłębiały matkę, nie wiem w jakim celu, mateczniki zerwałem i zaglądnę za kilka dni. Czy powinienem zabrać stamtąd matkę, chciały ją zlikwidować okłębiając??


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 czerwca 2014, 09:08 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8680
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Przemek.K pisze:
Witajcie, podepnę się tutaj z pytaniem, jak szybko pszczoły są w stanie zaciukać matkę NU po uwolnieniu jej z klateczki? Poddałem matkę w klateczce zamkniętej po zerwaniu mateczników, po dwóch dniach zerwałem kolejne i odsunąłem szybkę klateczki. Po kolejnych czterech dniach zaglądam a tam nowe mateczniki a pszczoły okłębiały matkę, nie wiem w jakim celu, mateczniki zerwałem i zaglądnę za kilka dni. Czy powinienem zabrać stamtąd matkę, chciały ją zlikwidować okłębiając??

weź ale jakąś książke i poczytaj o poddawaniu będzie Ci łatwiej i może więcej z tego zrozumiesz, widze od jakiegoś czasu mode na zadawanie podstawowych pytań odpowiedzi na które można znalezc w pierwszej lepszej książce tylko ją trzeba mieć i przeczytać a to nie boli
wracajac do pytania pszczoły tak dłlugo będą odciągały mateczniki do poki będą miały na czym, do tego czasu możesz nawet 4 x dziennie chodzić i zrywać mateczniki i dziwić się ze są następne

_________________
sprzedam korpusy wielkopolskie i dadant produkcja babik nowe i używane 724227381


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 czerwca 2014, 09:10 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8680
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
vitara pisze:
rzeczywiśćie 7 dni trzeba czekać po zabraniu starej matki aby podać nową NU? ja podaję po kilku godzinach i się przyjmują NU

a ile matek poddales w ten sposób zeby go uznać za skuteczny i warty polecenia???

_________________
sprzedam korpusy wielkopolskie i dadant produkcja babik nowe i używane 724227381


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 czerwca 2014, 09:13 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
kudlaty, czy próba 20-30 rocznie będzie wiarygodna?? (w sztucznym mateczniku)

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 czerwca 2014, 09:17 - czw 
górski_pszczelarz pisze:
Przy sprzyjającej pogodzie po 10-15 dnaich od podłożenia już czerwi. Przy beznadziejnej okres może wydłużyć się do 16-20.


kupiłem 6 matek bf nu i z nich czerwi mi tylko 1 zaczela w 14-tym dniu,kolejna po 20-tu dniach nie czerwila i zniknela z ula ? nie mam pojęcia jak to się stalo, 1-na nie wrocila z lotu, 1-na mi sciely,na 2 jeszcze czekam az się obleca , a potem zamowilem u polbarta 2 elgony nu i w 8-mym dniu po poddaniu już czewily, a czerwia tak ze az milo popatrzec ,koledzy mysle ze to zależy od jakości matek :roll:


Na górę
  
 
Post: 12 czerwca 2014, 10:42 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8680
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
CYNIG pisze:
kudlaty, czy próba 20-30 rocznie będzie wiarygodna?? (w sztucznym mateczniku)

poddać a poddać to różnica... no bo podając matke w klateczce na bank by nie przyjęly, w niektórych przypadkach trzeba postępować w określony sposób a pisanie ogolnikowe zamiana UN na NU może doprowadzić do kłopotów naśladowców :mrgreen:

_________________
sprzedam korpusy wielkopolskie i dadant produkcja babik nowe i używane 724227381


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 czerwca 2014, 10:46 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
kudlaty, fakt, 100% racji.

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 czerwca 2014, 10:49 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8680
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
pisiorek pisze:
górski_pszczelarz pisze:
Przy sprzyjającej pogodzie po 10-15 dnaich od podłożenia już czerwi. Przy beznadziejnej okres może wydłużyć się do 16-20.


kupiłem 6 matek bf nu i z nich czerwi mi tylko 1 zaczela w 14-tym dniu,kolejna po 20-tu dniach nie czerwila i zniknela z ula ? nie mam pojęcia jak to się stalo, 1-na nie wrocila z lotu, 1-na mi sciely,na 2 jeszcze czekam az się obleca , a potem zamowilem u polbarta 2 elgony nu i w 8-mym dniu po poddaniu już czewily, a czerwia tak ze az milo popatrzec ,koledzy mysle ze to zależy od jakości matek :roll:


myslałem że najwięcej zależy od pogody, u mnie z powodu kilkutygodniowych deszczy czerwienie od 95 do 30% matek podjęło normalne czerwienie procent zależał od terminu wygryzienia się matek i ich szczęścia do pogody, najwięcej krwi napsuły mi matki które były w rodzinach a się nie obleciały trzeba było je szukac i kasować

_________________
sprzedam korpusy wielkopolskie i dadant produkcja babik nowe i używane 724227381


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 czerwca 2014, 18:09 - czw 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4575
Lokalizacja: stare polichno
. Poddania niepłodnej matki , przy pomocy klateczki .
Odszukujemy starą matkę , zamykamy ją w klateczce i umieszczamy między ramkami z czerwiem . Na następny dzień , zabieramy z klateczki starą matkę i w niej umieszczamy młodą , nieunasienioną . Nie zapominamy dać do klateczki odrobinę pokarmu / ciasta , miodu / . Zamkniętą / zabezpieczoną / klateczkę umieszczamy w tym samym miejscu . Po kilku godzinach – lub na następny dzień obserwujemy zachowanie się pszczół na klateczce – jeżeli jest przychylne / karmienie matki / , odbezpieczamy klateczkę , zaklejamy otwór paskiem węzy , pozwalając w ten sposób , uwolnić pszczołom matkę .
Niektórzy przy zamianie pocierają jeszcze odwłokiem starej matki o zewnętrzną powierzchnię klateczki / wręcz ją rozgniatają / , by pozostawić na niej jak najwięcej jej feremonu .
Pewniejszą metodą , jest przytrzymanie starej matki w klateczce do 9-tego dnia , zniszczenie mateczników /może ich nie być wcale / i zamiana matek j.w.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 czerwca 2014, 22:46 - czw 
Myślę ,że każdy ma swoje sposoby. Skuteczne,lub tez mniej. Ja ostatnio robiąc odkład ,zabrałem matkę do odkładu(nie była jeszcze wtedy oznakowana.) Po kilku dniach zaglądam do macierzaka ,brak jajek ,larw ,są mateczniki. Czyli brak matki.W odkładzie swieżutkie jajeczka ,więc matula jest tutaj.
Przeglądam silna rodzinkę w macierzaku ,strząsając pszczoły ,żeby nie przegapić mateczników. Po kolejnych dwóch dniach ponowny wgląd i w tym dniu dostałem matki nieunasiennione. Poddaję matkę w klateczce zabezpieczonej w sobotę ,w pon usuwam zabezpieczenie. Matula jest czerwi .
Po kolejnych kilku dniach ,dając matce czas na lot i czerw daję rodzince ramkę z jajkami .I rodzinka po 3 dniach ciągnie mateczniki. Są 3 ,ale matka siedzi na jednym i zdecydowanie jej matecznik przeszkadza. Zrywam pozostałe i ten którym się zajmowała . Patrzę na tę ramkę ,a tam jajeczka od tej matki. Kwestia czy jak nie czerwiła ,to pszczoły ciągnęły mateczniki :?: ,czy też nie chcą tej matuli :?: .Zobaczę w sobotę co się dzieje.
Powiem ,ze mam chyba farta do podawania matek ,jak narazie. Bo poddałem z 30 jednodniówek i tylko 2 zostały wywalone.W jednej rodzince była matka młoda ,ale nie czerwiła ,a w drugiej primorska wyleciała szybciej ,jak do mnie dotarła :haha:


Na górę
  
 
Post: 13 czerwca 2014, 01:01 - pt 
powiem wam ze jak człowiekowi nie zależy to się udaje a jak ci zależy to wtedy lipa he. miałem stara matke do kasacji , zlapalem ja i w tym momecie kumpel przylazł i gada ze mu matka w odkładzie zginela wiec wzielismy ta babcie :) do niego , polozylem ja na ramki bez zadnych ceregieli maczania w sycie itd. i jest matka czerwi wszystko gra , dostala drugie zycie ... :wink:


Na górę
  
 
Post: 13 czerwca 2014, 08:41 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 stycznia 2009, 15:51 - ndz
Posty: 2941
Lokalizacja: Białaczów, łodzkie
Ule na jakich gospodaruję: warsz. posz. wklp korp
Bo czerwiącą zawsze przyjmą. Ale mowa o czerwiacej z ulika /rodziny. Te z poczty to inna sprawa.

_________________
"Bo pszczelarz jest dla pszczół, nigdy pszczoły dla pszczelarza"

Pozdrawiam Wszystkich, którzy kochają pszczółki :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 18 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 50 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji