FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 13:14 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 140 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3
Autor Wiadomość
Post: 04 grudnia 2019, 09:50 - śr 

Rejestracja: 21 grudnia 2016, 16:38 - śr
Posty: 2462
Ule na jakich gospodaruję: wz, 1/2 dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Puławy
chyba dajecie się wkręcić :roll:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 grudnia 2019, 10:13 - śr 

Rejestracja: 18 stycznia 2011, 20:17 - wt
Posty: 564
Lokalizacja: lubelskie
Cykada pisze:
tadziu.m, przykre że straciłeś pszczółki, zapamiętaj na całe życie że pszczoły umierają nie zdychaja.

Teraz to już wszystkie zwierzęta umierają.
A kolega niech się nie załamuje, tylko uczy, wyciąga wnioski, spróbuje znowu - najlepiej z pomocą pszczelarza - i da radę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 grudnia 2019, 10:21 - śr 
Nowo zarejestrowani użytkownicy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 listopada 2019, 09:18 - sob
Posty: 18
Ule na jakich gospodaruję: warszawskie
Miejscowość z jakiej piszesz: limanowa
na warrozę dawałem paski swojej roboty wujek je sam wykonał z listewek lipowych .wisiały między ramkami od połowy września do listopada .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 grudnia 2019, 10:27 - śr 
Nowo zarejestrowani użytkownicy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 listopada 2019, 09:18 - sob
Posty: 18
Ule na jakich gospodaruję: warszawskie
Miejscowość z jakiej piszesz: limanowa
ule które dostałem nie mają wkładek i nie wiem ile warrozy spadło ? od wiosny zacznę jeszcze raz od dwóch uli .trudno się pracuje ponieważ mieszkam w mieście do pszczół muszę dojechać 60km przez większość lata nie wiem co tam się dzieję ?
dziękuję za pomoc i podpowiedzi.tadzio


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 grudnia 2019, 16:12 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2286
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
Cykada pisze:
Kup dwa odkłady lub dwie rodziny


lepsze dwie rodziny wiosną niż odkłady - może wyjdzie drożej ale będzie chociaż trochę miodu i może uda się zrobić kilka uli więcej... - z drugiej strony początkującym łatwiej uczyć się na odkładach - tylko że to taka nauka na pół gwizdka

tadziu.m, - zimę wykorzystaj do zgłębiania wiedzy teoretycznej - na razie odpuść Internet - kup dobrą książkę i przeczytaj - z mądrościami pszczelarskimi w Internecie różnie może być - stąd warto zacząć od "klasyki" a i tak "im dalej w las tym więcej drzew" :) pamiętaj też że od maja do czerwca musisz poświęcić pszczołom więcej uwagi - wizyty raz na 2 tyg w tym okresie to trochę mało (możliwy nastrój rojowy)... niestety nie wystarczy tylko postawić uli i już... na start rozważ ile czasu jesteś w stanie im poświęcić - w końcu to zwierzęta które potrzebują opieki - niby "dzikie" ale jednak jak już są w czyimś posiadaniu to warto o nie dbać - tak samo jak o psa czy kota - nie mogą być chore (warroza) ani głodne (brak zapasu w ulu) - ogólnie nie potrzebują b dużo uwagi ale nie mogą być zaniedbane i puszczone na "samopas bo jakoś to będzie"...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 grudnia 2019, 16:13 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2286
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
Bartek.pl pisze:
chyba dajecie się wkręcić :roll:


też mam takie obawy no ale cóż...

jest gdzieś zuzia.t, ??


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 grudnia 2019, 16:49 - śr 

Rejestracja: 07 października 2015, 15:09 - śr
Posty: 763
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Gostynin
tadziu.m pisze:
do pszczół muszę dojechać 60km przez większość lata nie wiem co tam się dzieję ?
Tadziu ,a może zastanów się ,uderz się w pierś ,spojrzyj w lustro i powiedz sobie ,czy masz czas chęci i samozaparcie w hodowli pszczół .
Pszczoły to nie zabawka .naprawdę wymagają opieki ,a tym bardziej w tych czasach. Jak się nie czujesz na siłach to lepiej odpuść szkoda pszczól
Pszczelarz po trochu musi być stolarzem ,rolnikiem ogrodnikiem chemikiem musi znać się na pogodzie i ją obserwować i wyciągać wnioski Przejdż się po okolicy zobacz ile jest pasiek ,jakie masz pożytki dookoła ,czy dasz radę ,a jeden ,czy dwa ule to zamało nawet na małe hobby ,bo w razie czego nie masz się czym ratować ZASTANÓW SIE
Jak powiesz sobie tak chcę mieć pszczoły próbuj -jest zima czytaj ,ucz się uważaj na filmy na youtubie i posty na forach .
sam sobie odpowiedz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 grudnia 2019, 17:14 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 stycznia 2010, 12:21 - pt
Posty: 3523
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
tadziu.m, Kolego nie załamuj się rób swoje nie ma takich na forum pszczelarzy co urodzili się z ulem i pszczołami zawsze są na początku nie powodzenia ,praktyka przyjdzie sama ja także kiedyś do pasieki dojeżdżałem ,pawel


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 grudnia 2019, 18:23 - śr 

Rejestracja: 15 stycznia 2011, 21:23 - sob
Posty: 1178
Lokalizacja: Beskid Wyspowy
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
W pasiece z twoim poziomem wiedzy powinieneś być raz w tygodniu. Jak nie możesz tyle czasu poświęcić w sezonie swoim pszczołom z racji np. wykonywanej pracy lub innych obowiązków to daj sobie spokój bo po pierwsze szkoda pszczół a po drugie więcej szkody spowodujesz swoim postępowaniem w sąsiednich zadbanych pasiekach niż to wszystko warte. Zastanów się trzy razy zanim kupisz następne rodziny.

_________________
http://www.beskidzkabarc.pl/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 grudnia 2019, 22:26 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 lutego 2017, 17:00 - wt
Posty: 1113
Ule na jakich gospodaruję: D17
Miejscowość z jakiej piszesz: Sucha Beskidzka
pegaz1970 pisze:
Pszczelarz po trochu musi być stolarzem ,rolnikiem ogrodnikiem chemikiem musi znać się na pogodzie i ją obserwować i wyciągać wnioski
dobrze powiedziane.

_________________
--
Najlepszy czas na zasadzenie drzewa był 20 lat temu. Następny najlepszy czas jest teraz.

https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/2uXs/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 grudnia 2019, 17:08 - czw 
Nowo zarejestrowani użytkownicy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 listopada 2019, 09:18 - sob
Posty: 18
Ule na jakich gospodaruję: warszawskie
Miejscowość z jakiej piszesz: limanowa
, Dziękuję wszystkim za porady i udział w dyskusji, wiosną rozpoczynam od nowa Nie poddam się ponieważ pszczoły to dla mnie bardzo ważne.
Przymierzam się do zmiany uli na wielkopolskie styrodurowe od łysonia lub coś w tym stylu, może ktoś z państwa będzie miał dwa odkłady lub dwie rodziny wiosną do sprzedania?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 grudnia 2019, 17:28 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2286
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
tadziu.m pisze:
wielkopolskie styrodurowe od łysonia


Łysoń robi styropianowe - ewentualnie rozważ też ule poliuretanowe - ponoc są bardziej ekologoczne - tzn mająć ule poliuretanowe można mieć pasiekę "ekologiczną" przy styropianie nie ma już takiej opcji...

natomiast ule styrodurowe omijaj szerokim łukiem - są to ule b. mało wytrzymałe - dobre co najwyżej dla odkładów..

co do rodzin to masz za daleko do mnie :) może coś na wiosnę będzie...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 grudnia 2019, 17:57 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2286
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
tadziu.m,
Cykada,

Widzę że ładną spółdzielnie tworzycie... Grzesiu znając Kudlatego to raczej nie licz na benefity... Ja na jego miejscu to bym się wkurzył bo tu aż z daleka widać że to naganianie i nie podejrzewam Staszka aby o to prosił... Poza tym zima długa - nawet najlepszy pszczelarz może się zdziwić... Także każdy kto już dziś sprzedaje rodziny niech da gwarancję że one będą np jak ich nie dostarczy to płaci 100 od brakującej rodziny - zaraz zmadrzeje
.. Na sprzedaż rodzin czas bedzie w marcu i kwietniu....


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 grudnia 2019, 18:04 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
tadziu.m, skoro dopiero zaczynasz, to masz wspaniałą okazję zacząć od razu na nowoczesnych ulach korpusowych niskich, a nie męczyć się z dziadostwem wielkopolskim.
Gdybyś się zdecydował np. na 1/2D to dwie rodziny na wiosnę z pewnością powinienem mieć do dyspozycji, mogą być z ulami, ule drewniane jednościenne z rabatem.

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 grudnia 2019, 18:42 - czw 
Nowo zarejestrowani użytkownicy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 listopada 2019, 09:18 - sob
Posty: 18
Ule na jakich gospodaruję: warszawskie
Miejscowość z jakiej piszesz: limanowa
JM, dziękuję za propozycję rozwiąże ją z pewnością. do wiosny mamy jeszcze dużo czasu, z przyjemnością odwiedziłbym tak zacnego doświadczonego i fajnego pszczelarza jak Pan Panie Joziu :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 grudnia 2019, 18:52 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 sierpnia 2007, 18:10 - czw
Posty: 937
Lokalizacja: Poznań
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
JM pisze:
tadziu.m, skoro dopiero zaczynasz, to masz wspaniałą okazję zacząć od razu na nowoczesnych ulach korpusowych niskich, a nie męczyć się z dziadostwem wielkopolskim.
Gdybyś się zdecydował np. na 1/2D to dwie rodziny na wiosnę z pewnością powinienem mieć do dyspozycji, mogą być z ulami, ule drewniane jednościenne z rabatem.


Dajcie spokój już z tym dziadostwem wielkopolskim.
Jeszcze nie dawno cała polska trzymała ule w warszawiakach i na zime pakowało do środka kołdry i inne cuda.
A teraz jednościenne, z niską ramką - objawienie stulecia i jak można co innego..

Za ulem stoi pszczelarz.

_________________
Pura Vida


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 grudnia 2019, 20:15 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
bo lubię pisze:
JM pisze:
zacząć od razu na nowoczesnych ulach korpusowych niskich, a nie męczyć się z dziadostwem wielkopolskim.
Wielkopolski 1/2 nie jest już korpusowym niskim ?.

Wielkopolski 1/2 to może i jest korpusowym niskim, ale z kolei stawiać wieże na 6 korpusów i 60 ramek to przesada.

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 grudnia 2019, 21:07 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
Cykada pisze:
Wielkopolski 10 ramkowy a na górze pół korpusy, na takim ulu bardzo fajnie się gospodaruje.

I ciągłe kombinacje, a już szczególnie z wymianą ramek gniazdowych, no bo niby jak?

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 grudnia 2019, 21:26 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
Czyli jednak kombinacje, bo gdyby nawet i chcieć to do połówkowej miodni ramki gniazdowej nie zmieści.

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 grudnia 2019, 21:30 - czw 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 18:41 - sob
Posty: 5356
Lokalizacja: Czaszyn /Londyn
Ule na jakich gospodaruję: ,wielkopolski i 435x250
Miejscowość z jakiej piszesz: Czaszyn
JM pisze:
Cykada pisze:
Wielkopolski 10 ramkowy a na górze pół korpusy, na takim ulu bardzo fajnie się gospodaruje.

I ciągłe kombinacje, a już szczególnie z wymianą ramek gniazdowych, no bo niby jak?


Nie wiem jak inni ale ja mam na 13 ramek i zimują jak najciaśniej 8 ramek i mam możliwość na wiosnę włożyć 5 ułamek plus robię odkłady

_________________
https://www.facebook.com/10000202901431 ... zMQagKKAl/
henry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 grudnia 2019, 21:38 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
Cykada pisze:
JM, Oczywiście że da się przyznaję przyjacielu że jest to troszkę kłopotliwe jednak się da
No i tak mi się właśnie wydawało.
Wszystko się da...
Pozostało tylko jeszcze się zaprzyjaźnić.

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 grudnia 2019, 22:37 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 listopada 2013, 21:57 - czw
Posty: 2450
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 12 ramkowy 5x1/2
Miejscowość z jakiej piszesz: lubelskie
JM pisze:
bo lubię pisze:
JM pisze:
zacząć od razu na nowoczesnych ulach korpusowych niskich, a nie męczyć się z dziadostwem wielkopolskim.
Wielkopolski 1/2 nie jest już korpusowym niskim ?.

Wielkopolski 1/2 to może i jest korpusowym niskim, ale z kolei stawiać wieże na 6 korpusów i 60 ramek to przesada.
48 ramek 1/2 mam w czterech korpusach .

_________________
Dzisiaj spojrzałem na swój nick ,potem na awatar.To nie jest tak jak myślisz się uśmiałem,ale i tak jestem za legalizacją.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 grudnia 2019, 23:08 - czw 
Nowo zarejestrowani użytkownicy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 listopada 2019, 09:18 - sob
Posty: 18
Ule na jakich gospodaruję: warszawskie
Miejscowość z jakiej piszesz: limanowa
JM pisze:
Cykada pisze:
Wielkopolski 10 ramkowy a na górze pół korpusy, na takim ulu bardzo fajnie się gospodaruje.

I ciągłe kombinacje, a już szczególnie z wymianą ramek gniazdowych, no bo niby jak?


To już teraz nie wiem na jaki typ ula się zdecydować? W ulach warszawskich poszerzanych też są problemy przecież z wymianą ramek gniazdowych, trzeba kombinować z kratą odgrodową przekładać ramki z czerwiem i tak już czas na to się traci


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 grudnia 2019, 23:34 - czw 

Rejestracja: 01 września 2013, 10:18 - ndz
Posty: 5353
Lokalizacja: woj. Śląskie, Beskid Żywiecki
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Żywiec
tadziu.m, jak nie chcesz się bawić w kombinacje to ul korpusowy i 1 wymiar ramki w pasiece: wielkopolski gniazdowy lub 18, LN3/4, Ostrowskiej, połówki wszelkiego rodzaju i tego typu ramki.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 grudnia 2019, 01:36 - pt 
Nowo zarejestrowani użytkownicy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 listopada 2019, 09:18 - sob
Posty: 18
Ule na jakich gospodaruję: warszawskie
Miejscowość z jakiej piszesz: limanowa
przemyślę wszystko i podejmę decyzję ,mam na to 4 miesiące czasu .
będę czytał i nabierał wiedzy .pozdrawiam tadzio


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 grudnia 2019, 08:43 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
tomi007 pisze:
tadziu.m,
Cykada,

Widzę że ładną spółdzielnie tworzycie... Grzesiu znając Kudlatego to raczej nie licz na benefity... Ja na jego miejscu to bym się wkurzył bo tu aż z daleka widać że to naganianie i nie podejrzewam Staszka aby o to prosił... Poza tym zima długa - nawet najlepszy pszczelarz może się zdziwić... Także każdy kto już dziś sprzedaje rodziny niech da gwarancję że one będą np jak ich nie dostarczy to płaci 100 od brakującej rodziny - zaraz zmadrzeje
.. Na sprzedaż rodzin czas bedzie w marcu i kwietniu....


na chleb nie ma to trzeba prosić obcych ludzi żeby reklamowali zupełnie jak na portalu drzewnym :haha: jakoś tą moją biede klepie w samotności :roll: tylko jeszcze nie wiem czym sobie zasłużyłem na tą "reklame", no chyba że tadziu kupował i mu się gwarancja do bramy skończyła :thank: było w tym roku kilku klinetów z KaLIforni to wszystko możliwe :haha:
co do rodzin to niektórym sie już w pasiekach wyklarowało jesienią czas pomyśleć o zakupach bo wiosną będzie ciężko bo mało ogłoszeń i ceny będą atrakcyjne dla sprzedających :haha: po wszystkich świętych były juz pierwsze telefony czy można kupić jeszcze jesienią :oops: mimo że nigdzie się nie ogłaszałem z niczym
niestety byłem zajęty przebieraniem marchewek (trzeba jakoś na życie zarabiać) i transakcje nie zostały zrealizowane :cry: a szkoda bo by piniądz się przydał na święta a w radio trąbili że w tym roku znowu drożej o 16%, ta inflacja nas kiedyś zje :? wiosną chyba będę sprzedawał ale wymiana za złoto albo drogie kamienie bo makulatury nie potrzebuje bo to się nawet do gumofilcy nie nadaje lepsze bawełniane onuce :P a jak komuś dalej zimno :cold: polecam wkładki ze styropianu bo do tego jest akurat a materiałem na ule jest słabym :pl:
rano -8 stopni kto jeszcze kaleson nie ubrał jest jeszcze nadzieja to zmienić :rolf:

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 grudnia 2019, 09:08 - pt 

Rejestracja: 03 listopada 2014, 11:11 - pn
Posty: 544
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: sieradzkie
tadziu.m pisze:
Dziękuję wszystkim za porady i udział w dyskusji,

Miodu nie masz ale na serwer 2020 możesz coś przelać, będzie Ci się lepiej forum czytało :haha:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 grudnia 2019, 22:26 - pt 

Rejestracja: 10 lutego 2013, 20:06 - ndz
Posty: 382
Lokalizacja: małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
tadziu.m pisze:
Nowy temat Odpowiedz w temacie Strona 3 z 3
[ Posty: 127 ] Przejdź na stronę Poprzednia 1, 2, 3

Szybka odpowiedź

tadziu.m, nie czytaj i nie pisz podczas prowadzenia tramwaju bo dojdzie do wypadku.

_________________
Jestem pszczelarzem i kolekcjonerem kapsli. Jeśli masz jakieś kapsle napisz do mnie na PW, lub maila. Moja kolekcja: http://www.janko-kapsle.prv.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 lutego 2020, 11:55 - sob 

Rejestracja: 27 marca 2013, 11:37 - śr
Posty: 65
Lokalizacja: Trzebinia
Ule na jakich gospodaruję: Dadant, Wielkopolski
paraglider pisze:
Jak żyć bez pszczół ??? - w dosłownym tego słowa znaczeniu .
Muszę się wreszcie przyznać . Od kilku miesięcy nie mam już pszczół .
"Starość nie radość" a w wieku 86 lat "wyżej siedzenia nie podskoczysz" . Musiałem je przekazać w młodsze , choć niedoświadczone ręce mając nadzieję , że zaopiekują się nimi lepiej od trzęsących się ze starości rąk . Poinstruowałem adepta z grubsza jak je przygotować do zimy i na tym moja rola się skończyła . Wczoraj usłyszałem , że wszystko jest OK a po nowe instrukcje zgłosi się wiosną . Powinienem odetchnąć z ulgą , pożegnać się z Wami i spać spokojnie . Tymczasem w dalszym ciągu błąkam się po tym forum , coś tam wypacam udając wielkiego pszczelarza - za co wszystkich przepraszam .
"Bedę się zwijał" , pozostając z pytaniem madmax-a bez odpowiedzi :
"Jak żyć bez pszczół" ?


Na razie nie wyobrażam sobie życia bez pszczół więc pomimo zdiagnozowanej zwyrodnieniowej skoliozy i spondylozy lędźwiowej w stanie prawie operacyjnym będę starał się utrzymać jeszcze naszą pasiekę.
Weekendowo pracujemy w niej wspólnie z żoną i musimy zdecydowanie zmniejszyć ilość rodzin a dla tych, które pozostaną opracować sobie sposób działania minimalizujący "podnoszenie ciężarów".

Dzisiaj wystawiłem ofertę sprzedaży (po oblocie) kilkunastu rodzin na olx (głównie ramka dadant i kilka wielkopolskich), gdyby ktoś był zainteresowany zakupem to proszę o kontakt na PW.

Pozdrawiam,
Józek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 lutego 2020, 18:15 - sob 

Rejestracja: 27 marca 2013, 11:37 - śr
Posty: 65
Lokalizacja: Trzebinia
Ule na jakich gospodaruję: Dadant, Wielkopolski
JoeF pisze:
... kilkunastu rodzin na olx (głównie ramka dadant i kilka wielkopolskich)...


Wszystkie rodziny wielkopolskie zostały już zarezerwowane. Trochę nam ich żal bo pójdą do osoby, której tej zimy padła cała pasieka... ale to chyba na tym polega, że kupującymi będą Ci, którym się nie powiodło.
Z rozmowy telefonicznej wynikało, że mogła to być warroza bo zostały ule bez pszczół (niewielki osyp na dennicach) z ramkami pełnymi pokarmu... a jesienią leczone były "jakimś żelem". Być może gdy faktycznie dojdzie do tej sprzedaży to pomożemy swoim pszczołom udzielając kilku porad na temat walki z pasożytem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 lutego 2020, 21:00 - sob 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3954
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
https://www.o2.pl/artykul/wymieranie-ps ... 782642305a


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 lutego 2020, 18:08 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 listopada 2013, 21:57 - czw
Posty: 2450
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 12 ramkowy 5x1/2
Miejscowość z jakiej piszesz: lubelskie
Hieronim pisze:
https://www.o2.pl/artykul/wymieranie-pszczol-zaskakujace-wyniki-nowego-badania-6478961782642305a
O co chodzi w tym artykule ,tak po łebkach,o2 strona niebezpieczna mi wyskakuje .

_________________
Dzisiaj spojrzałem na swój nick ,potem na awatar.To nie jest tak jak myślisz się uśmiałem,ale i tak jestem za legalizacją.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 lutego 2020, 18:33 - ndz 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3954
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
bo lubię pisze:
Hieronim pisze:
https://www.o2.pl/artykul/wymieranie-pszczol-zaskakujace-wyniki-nowego-badania-6478961782642305a
O co chodzi w tym artykule ,tak po łebkach,o2 strona niebezpieczna mi wyskakuje .

Ponoć pszczoły najlepiej się mają , jak jest dostęp do pól konopi indyjskich ;. Według jego wyników, legalizacja rekreacyjnej marihuany w niektórych stanach USA, pozytywnie wpływa na populacje pszczół na tych terenach. Rośliny cannabis sativa wytwarzają bowiem dużą ilość potrzebnych owadom pyłków. Pod lupę wzięto 11 upraw na terenie stanu Nowy Jork.
Czyli teraz trzeba wystąpić o zalegalizowanie marhiuany i siać koło pasiek konopie indyjskie. :haha:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 lutego 2020, 18:57 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Hieronim pisze:
bo lubię pisze:
Hieronim pisze:
https://www.o2.pl/artykul/wymieranie-pszczol-zaskakujace-wyniki-nowego-badania-6478961782642305a
O co chodzi w tym artykule ,tak po łebkach,o2 strona niebezpieczna mi wyskakuje .

Ponoć pszczoły najlepiej się mają , jak jest dostęp do pól konopi indyjskich ;. Według jego wyników, legalizacja rekreacyjnej marihuany w niektórych stanach USA, pozytywnie wpływa na populacje pszczół na tych terenach. Rośliny cannabis sativa wytwarzają bowiem dużą ilość potrzebnych owadom pyłków. Pod lupę wzięto 11 upraw na terenie stanu Nowy Jork.
Czyli teraz trzeba wystąpić o zalegalizowanie marhiuany i siać koło pasiek konopie indyjskie. :haha:


Hieronim,
tu nie chodzi o to z czego jest pyłek tylko o to aby on był wtedy kiedy trzeba, bo na puste i salomon nie naleje :oops: a w lipcu sierpniu robi sie problem zwłaszcza jeśli ktoś ma wokoło setki ha lasu lub pszenicy czy innych upraw z których nic pszczoły nie moga przynieść pyłku bo brak nektaru nie jest problemem bo kłania się tesko czy inni wybawcy, braku pyłku tak łatwo nie nadrobisz

problem jest taki że zarówno uprawę konopi włóknistej jak i maku zdemonizowano do granic absurdu, bo co ma wspólnego konopia indyjska z konopią włóknistą? której nie można uprawiać a kiedyś Polska słynęła z tych upraw same rośliny można wykorzystać od a do z przy czym mają bardzo wiele zastosowań od spożywczego zaczynając przez budowlane kończąc na odzieżówce a jakby coś jeszcze zostało jest źródłem biomasy, wyrośnie to na każdej glebie i nie wymaga żadnej ochrony przed szkodnikami itp nie to co bawełna i spółka a jak na czymś nie ma zarobku to nie jest dobrze bo nikt nie zarobi na ludziach którzy chcieli by ją uprawiać i to chyba największy problem

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 lutego 2020, 19:07 - ndz 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 18:41 - sob
Posty: 5356
Lokalizacja: Czaszyn /Londyn
Ule na jakich gospodaruję: ,wielkopolski i 435x250
Miejscowość z jakiej piszesz: Czaszyn
Kudłaty jak w około sam las to jest super bo w lesie zawsze coś kwitnie i dla siebie coś zawsze mają A trzeba być nawiedzonym żeby stawiać pasiekę przy uprawie przenicy

_________________
https://www.facebook.com/10000202901431 ... zMQagKKAl/
henry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 lutego 2020, 20:03 - ndz 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6405
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
henry650, 20-30kg pyłku na rodzinę sam las nie wyda potrzebne łąki ,polany a nie polanki .
Wiele rodzin właśnie w lesie głoduje pyłkowo .
U Ciebie na pewno polan -łąk nie brakuje.

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 lutego 2020, 20:04 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
henry650 pisze:
Kudłaty jak w około sam las to jest super bo w lesie zawsze coś kwitnie i dla siebie coś zawsze mają A trzeba być nawiedzonym żeby stawiać pasiekę przy uprawie przenicy


to postaw pszczoły w sosonowej lub bukowej monokulturze :mrgreen:
nie wiem jak u ciebie ale w samym lesie w lipcu czy sierpniu jest taka sama pustynia jak w polu pszenicy chyba że trafi się spadź ale z tego i tak pyłku nie ma dlatego rodziny się spracowują na takich pożytkach
kwitnąć to może cos ale na obrzeżach lasu w maju czy czerwcu, jakieś drzewa, krzewy czy malina jeżyna, jagody jeśli jest dostęp światła do podszytu, wszystko zależy jaki las co w nim głównie rośnie i jakim wieku,

piszesz że trzeba być nawiedzonym aby stawiać pszczoły przy polu pszenicy, jeszcze pare lat temu miałem pasiekę w terenie rolniczym jak przekwitł rzepak i to co rosło w jakichś dziurach które jeszcze nie zaorane zostawały pola pszenicy oraz laski brzozowe, jakas tam łąka ale pszczoły i tak miały sie tam lepiej niż te postawione centalnie w moich stronach gdzie jest praktycznie sam las, odłogi porośnięte brzozami a zielonego tyle co trawniki przed domami koszone dwa razy w tygodniu wiec są niewielkie szanse że coś zakwitnie, w jednych rejonach problemem jest rolnictwo monokulturowe a w innych brak żadnego rolnictwa, łąki które nie są koszone choć raz w roku nie są produktywne dla pszczół a po kilkunastu latach zarastają brzeziną albo druga lepsza opcja jaworami które kwitną końcem maja i to wszystko w temacie, jak sobie w maju nie naniosą ile trzeba przy dużym gnieździe i miejscu na magazynowanie to później bieda przez reszte sezonu

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 lutego 2020, 20:06 - ndz 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 18:41 - sob
Posty: 5356
Lokalizacja: Czaszyn /Londyn
Ule na jakich gospodaruję: ,wielkopolski i 435x250
Miejscowość z jakiej piszesz: Czaszyn
baru0 pisze:
henry650, 20-30kg pyłku na rodzinę sam las nie wyda potrzebne łąki ,polany a nie polanki .
Wiele rodzin właśnie w lesie głoduje pyłkowo .
U Ciebie na pewno polan -łąk nie brakuje.


U mnie problem z pyłkiem w lesie występuje jedynie w czasie bardzo obfite spadzi przynajmniej tak było do tej pory

_________________
https://www.facebook.com/10000202901431 ... zMQagKKAl/
henry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 marca 2020, 00:15 - sob 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3954
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
https://niezalezna.pl/316071-bez-pszczol-nie-ma-zycia


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 marca 2020, 00:38 - sob 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6405
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Cytuj:
I do kogo te pieniądze poszły?? Na wiatr??? Czy dostał , który zwykły rasowy pszczelarz? Nie, nie dostał, dostali działacze, zrobili prelekcje ,ze pszczoły należy chronić, masło maślane.

Cytuj:
W Małopolsce jest tzw przepszczelenie tzn, że w tym województwie pszczół jest już ZA DUŻO! Zbyt wiele rodzin pszczelich przypada na 1 km2. Pszczelarzy jak i pszczół co roku przybywa w całej Polsce za to pastwiska pszczele się kurczą i przez to spada zdrowotność pszczół.

Tylko organizacje :( ,która organizacja zasieje choćby 10 arów ,kpina i marnotrawstwo.
widziałem projekt za 80 tys .
Ja za swoich kilka tyś.mam to samo .
Przyzwolenie na "przepuszczanie " wspólnych pieniędzy powinno się skończyć .
Ktoś coś podsunie ?

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 140 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 36 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji