FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 16 kwietnia 2024, 19:10 - wt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 217 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna
Autor Wiadomość
Post: 22 listopada 2021, 17:28 - pn 

Rejestracja: 07 października 2015, 15:09 - śr
Posty: 763
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Gostynin
Dostaliście takiego meila z Celle
Jedna z rodzin ojcowskich nie spełnia wymagań .

Treść meila

W tym roku kupiłeś matkę z naszej stacji krycia na wyspie Neuwerk. Dziękujemy za zakup i dziękujemy za zainteresowanie królowymi z Instytutu Pszczelarstwa LAVES.




Niestety pod koniec sezonu ferma hodowlana zauważyła, że ​​1 z 12 kolonii dronów nie spełnia wymagań do krycia w punkcie krycia linii. W związku z tym istnieje potencjalne ryzyko, że drony z tej kolonii zaczęły się kojarzyć.




Przepraszamy za te niefortunne okoliczności i chcielibyśmy zaoferować następujące opcje rekompensaty:




wersja 1

Częściowy zwrot 30,00 € za królową. To jest różnica między matką wyspy a matką z matką. W przypadku niezgodności, pozyskana przez Ciebie matka spełniałaby wymagania skojarzonej matki. Podaj swoje dane bankowe w celu zwrotu pieniędzy.




Wariant 2

W sezonie 2022 otrzymasz taką samą liczbę matek, jaką kupiłeś w 2021 r. za cenę zapłodnionej matki (35,00 €/szt.).




Połączenie obu wariantów nie jest możliwe ze względów administracyjnych.

Prosimy o poinformowanie nas o swojej decyzji do 6 grudnia 2021 r


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 listopada 2021, 18:30 - pn 

Rejestracja: 15 października 2021, 21:25 - pt
Posty: 56
Ule na jakich gospodaruję: ostrowska
Miejscowość z jakiej piszesz: niemcy
Hieronim pisze:
Z metryk , które przysłali z matkami , wynika , że średnia zbiorów grupy kontrolnej , wyniosła od 66,7 do 74 kg z ula a u nas , taki jeden za stodołą w pokrzywach wyhodował linie , które przynoszą 100kg lub więcej , to po co te instytuty , trutowiska , wyspy i inne udziwnienia. :thank:

-
Na linie przez pokrzywy to ryzyko bedzie pieklo i moze peknac, Lepiej w nocy na pasku na plecach ..bo jak wlasciciel ma flinte to troche ochroni.A te sto kilo to co noc ? Juz wiem okazja czyni przczelarzem,,,pierwszy trzeba zawedzic :thank:


Ostatnio zmieniony 22 listopada 2021, 22:02 - pn przez baru0, łącznie zmieniany 1 raz
Już pisałem dwa razy,żebyś nie używał w nadmiarze znaków specjalnych bo rozwalasz układ strony , na razie pierwsze ostrzeżenie .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 listopada 2021, 19:20 - pn 

Rejestracja: 21 marca 2018, 10:52 - śr
Posty: 49
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski, Wielkopolski 18
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
pegaz1970,
Dostałem dzisiaj taka sama informacje.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 listopada 2021, 19:26 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2289
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
Wg mnie otrzymaliśmy towar niezgodny z umową...brak gwarancji że mamy matki z wyspy które dadzą w 100 proc kraińskie córki f1... W związku z tym powinno być nie 30 Eur zwrotu/rabatu a pełny zwrot 65 EUR lub darmowe matki w przyszłym roku ale już "pelnowartosciowe" - a co z stratami - pracą z podaniem matek... Potencjalnymi przyszłymi przychodami po ocenie tych reproduktorek ze sprzedaży ich córek f1? To są wszystko też "straty" Więc niech stają na wysokości zadania i się nie błaźnią oferując 30 EUR... A co z rodzinami jak już ktoś pociągnął serię po tych matkach - praca w plecy...? Co że straconym rokiem? Poważny instytut a b. Niepoważne zachowanie... Gdybym ja wysłał komuś bcf zamiast krainki to bym mu zwrócił koszt zakupu lub niezwłocznie wysłał to co chciał a nie proponował rabat skoro ja się pomyliłem... Bo ja za 35 EUR nie zamawiałem matki... Chciałem czysto liniowy krainke tj za taka zapłacilem a tej za 35 EUR bym np. Już nie zamówił... Proponuję uzgodnić jeden wariant odp - postaram się do końca tyg tu zamieścić odp - jutro pogadam w pracy z kolegą prawnikiem i poproszę o krótkie prawnicze pisemko ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 listopada 2021, 19:27 - pn 

Rejestracja: 15 października 2021, 21:25 - pt
Posty: 56
Ule na jakich gospodaruję: ostrowska
Miejscowość z jakiej piszesz: niemcy
Czesc.. podajcie tego mailaw jezykuo niemieckim,, zobaczymy o co chodzi moze to trik handlowy ..poz
Ja tez kupuje z celle
Bardzo dobre matki kupilem 10 na prube potem juz 2021 ,,,, 2sztuki hodowlane i bedzie pod koniec maja pasieka wiesio80 tylko z 1 lini pszczoly bo 2 lata sprawdzalem jest pewne.
https://www.bienenpower.de/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 listopada 2021, 19:32 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2289
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
Tu masz po ang to co dostałem - to żaden marketing "jeno hańba" Dla tak poważnego Instytutu - serio nie spr skrzydelek 12 rodzinom ojcowskim w tak poważnym instytucie?

This year you purchased 8 queens from our island mating station Neuwerk. We thank you for the purchase and welcome your interest in the queens from the Institute for Bee Science Celle.

Unfortunately at the end of the season we realized that one of the twelve drone colonies we had on our mating station did not meet the characteristics for the mating of a pure Carnica line as we intended. Thus the potential exists that some of theses drones ended up mating successfully.

We apologize for these unfortunate circumstances and would like to offer you the following options to compensate for this situation:

Option 1

A partial refund of 30€ per queen. This is the price difference between an island mated queen and an open-mated queen. In the case of an inappropriate crossing, the queen you received would still meet the quality standards of an open-mated queen. For this refund, please send us your bank details.

Option 2

In 2022 you will receive the same number of island mated queens that you purchased in 2021 for the price of a open-mated queen (35.00€/queen)

Out of administrative reasons a combination of these two options is not possible. Please let us know which option you prefer by December 6th, 2021.

We deeply regret the current situation, as it is always our goal to offer you appropriate genetic material. We wanted to let you know about the circumstances, so you can adjust your own breeding plans accordingly.


Warm Regards


Dr. Kirsten Traynor Paul Brehmer

Director Head of the Beekeeping Department


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 listopada 2021, 19:41 - pn 

Rejestracja: 15 października 2021, 21:25 - pt
Posty: 56
Ule na jakich gospodaruję: ostrowska
Miejscowość z jakiej piszesz: niemcy
Czesc
Teraz dobrze ze nie handluje matkami :haha:
Kto mi by kupil matke.
Nie handluje tylko czasami sprzedaje.
Trik handlowy to trzeba sie dostosowac do klienta.
W tym roku sprzedawalem Elgon bo wszyscy chcieli.
A to byl buckfast...ale jakie opinie mam super takich pszczol nie mieli.
A jak sie trafi kupiec na krainke to tez on dostanie buckfasta a cieszy sie ze takie miodne ze nigdy nie chce buckfasta :haha: Trzeba sie tylko usmiechac klijent twoim panem. Jak ten kawal
================================
Szef sekretarka i pracownik .Zlapali zlota rybke..
wypuscie mnie mowi rybka ..spelnie po 1-nym zyczeniu
1.. pracownik mowi ja chce na Hawaje na plaze
2..sekretarka mowi ja chce do ameryki9 poludniowej na dlugi urlop.
3 szef mowi a ja chce zeby tych dwoje dalej zapierdalali a ja na urlop.
wniosek z tego taki ...daj zawsze szefowi pierwszemu mowic
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Tak powiedzialem.. jak znalazlem nowa robote szef pytal.. a ile ty chcesz u mnie zarabiac...Ja slabo po niemiecku mowie ..Jest takie stare Polskie przyslowie zawsze daj szefowi pierwszemu mowic .No i powiedzial od razu z grubej rury musialem to opic..pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 listopada 2021, 19:51 - pn 

Rejestracja: 15 października 2021, 21:25 - pt
Posty: 56
Ule na jakich gospodaruję: ostrowska
Miejscowość z jakiej piszesz: niemcy
https://www.bienenpower.de/
Tam gdzie ja kupuje to jest 7 km od celle.(buckfast)
W te linie wpadl zolty kolor i to dlatego ten problem :haha:
To widac buckfasty w powietrzu szybsze :haha:
Powinniscie sie cieszyc..


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 listopada 2021, 20:07 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
wiesio80, to już Twój siódmy post o niczym, ale nachalnie z tym samym linkiem.
A mówisz, że matek nie sprzedajesz?

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 listopada 2021, 20:41 - pn 

Rejestracja: 15 października 2021, 21:25 - pt
Posty: 56
Ule na jakich gospodaruję: ostrowska
Miejscowość z jakiej piszesz: niemcy
Czesc
Staram sie byc aktywny.Leczylem pszczoly tym Rapicydem ale zostalo mi okolo 5 litrow to chyba na pszczoly nie dziala tylko je oslabia ,,i teraz jak znalazl ......wlewam to do stawu z pstragami i do innych stawow.Przeciw grzybicy. U mnie sie nic nie marnuje.
Panie Jozefie a co u pana teraz pszczoly robia.Te co juz spia zamiatam i to jest przysmak dla pstragow.Musza cos od czasu do czasu innego zjesc nie tylko psi susz :haha:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 listopada 2021, 20:56 - pn 

Rejestracja: 18 marca 2013, 21:12 - pn
Posty: 1235
Lokalizacja: woj. kujawsko-pomorski
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
tomi007 pisze:
Wg mnie otrzymaliśmy towar niezgodny z umową...brak gwarancji że mamy matki z wyspy które dadzą w 100 proc kraińskie córki f1... W związku z tym powinno być nie 30 Eur zwrotu/rabatu a pełny zwrot 65 EUR lub darmowe matki w przyszłym roku ale już "pelnowartosciowe" - a co z stratami - pracą z podaniem matek...

Też dostałem takiego e-maila. Takie matki reprodukcyjne nie mają dla mnie żadnej wartości i zawnioskowałem o zwrot 100 % wartości matek. Plus taki , że uprzedzili , że matki są bezwartościowe.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 listopada 2021, 16:58 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 grudnia 2020, 14:18 - czw
Posty: 545
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowskiej
Miejscowość z jakiej piszesz: Gliwice
JM, słusznie. Myślę, że powinno to zwiększyć czujność Administracji Forum.

Sam też mam pewną linie jako główną, ale nie jest to wystarczający powód, aby rozpowszechniać link do sklepu hodowcy w co drugim poście. Do tego głupio byłoby robić to zupełnie za darmo. :) - no chyba że ktoś tu liczy na pośrednictwo.


tomi007 pisze:
Tu masz po ang to co dostałem - to żaden marketing "jeno hańba" Dla tak poważnego Instytutu - serio nie spr skrzydelek 12 rodzinom ojcowskim w tak poważnym instytucie?


Jednak, pomyłki zdarzają się najlepszym. Mam jedynie nadzieję, że działanie nie jest celowe. Obecnie jestem naprawdę mało ufny, bo przez ogromne braki kadrowe (szczególnie dot. pracowników sezonowych) dzieją się cuda na produkcji. Jednak jeżeli jest to prawa i jest to zwykły błąd to brawo za to, że jednak byli gotowi się do niego przyznać. Jak rozumiem proponują zwrot wartości względem sprzedaży matek po cenie matki NU, co śmierdzi mi pewną celowością działania. Towar przecież jest wadliwy, niezgodny z umową i zakupiony przez Internet. Jasno też mamy określonego winnego, który to sam się przyznał do popełnionego błędu. Odesłanie matek na koszt dostawcy jest absurdalne i naraża go na jeszcze większy koszt. Myślę, że należy walczyć jedynie o zwrot całej kwoty i utrzymanie kwoty sprzedaży w roku następnym dla poszkodowanych w ramach rekompensaty. Aby również nie okazało się, że w następnym roku cena matek będzie 2 razy droższa (przy całkowitym zwrocie kwoty zakupu w roku bieżącym).

_________________
przywiało.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 listopada 2021, 17:48 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2289
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
licho,

Celle ma 2 rodzaje matek w ofercie co wynika z 2 trutowisk

- trutowisko Neuwerk na wyspie - izolowane - matka UN - 65 EUR
- trutowsiko "Górskie" - gdzie nie gwarantują czystości trutni - matka UN -35 EUR

zaproponowali nam, że oddadzą kasę 30 EUR trakując matki z Neuwerk jako matki z trutowiska górskiego... - tyle, że my zamawialiśmy UN naturalnie na wyspie z tj. "gwarancją czystości linii" - w moim konkretnym przypadku zamówiłem 10 matek - 2 z gór 8 z wysypy (nie wszystkie były dla mnie - większość poszła do znajomych) ale jak widać chciałem 8 z wyspy a niejako dostałem teraz w tej propozycji na siłę 8 z gór których normalnie ja i znajomi pewnie byśmy nie zamówił wcale - i tu jest pies pogrzebany - że zaproponowali rabat wciskając na siłę "inny produkt" jakiego by się pewnie wcale nie zamówiło...

co do kolejnych zamówień to mam mieszane uczucia... jak zwrócą całość kwoty to pewnie zamówię a jak nie... - to niestety ale chyba odpuszczę zamawianie matek z Celle - przynajmniej na jakiś czas...

co do tego przyznania się - chwała im za uczciwość... ale podejrzewam, że ktoś zrobił badania skrzydełek pogłowia reproduktorek z Celle z tego roku i wyszło co wyszło - mogła to zrobić nawet konkurencja - ale nawet jeśli - to miała do tego pełne prawo - wszak kupiła czysto liniowe kraniki i za nie zapłaciła...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 listopada 2021, 18:00 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 grudnia 2020, 14:18 - czw
Posty: 545
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowskiej
Miejscowość z jakiej piszesz: Gliwice
tomi007, a co byś zrobił na ich miejscu? Ale bez słodzenia, co powinno się zrobić. Tylko co byś zrobił.

Pytanie na ile podcina im to skrzydełka w całej płynności finansowej :)

_________________
przywiało.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 listopada 2021, 18:38 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 lutego 2017, 17:00 - wt
Posty: 1113
Ule na jakich gospodaruję: D17
Miejscowość z jakiej piszesz: Sucha Beskidzka
licho pisze:
Towar przecież jest wadliwy, niezgodny z umową i zakupiony przez Internet
Trzeba zapakować, i wysłać na koszt dostawcy. Zostanie wychuchany ulu bez matki. No i fajnie. Od teraz do lutego jest dobry okres by powstały bezmatek połączyć.

_________________
--
Najlepszy czas na zasadzenie drzewa był 20 lat temu. Następny najlepszy czas jest teraz.

https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/2uXs/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 listopada 2021, 18:42 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2289
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
Już wyżej napisałem co bym zrobił... Co do płynności finansowej - to też mogą zaproponować darmowe matki w przyszłym roku... Wówczas nie muszą oddawać kasy ale też i nie zarobią tyle w przyszłym roku - nie stracą kasy tj płynności a pokryją tylko "koszty" Bo przecież w tych 65 EUR jest jeszcze ich zysk.... A nas to mało wiele co powinno obchodzić - ja uczciwie zapłaciłem ile chcieli i mam prawo żądać za to pełnowartościowego towaru a nie czegoś za pół ceny czego nie chciałem.. Dlaczego mam im "współczuć i coś darować? To jest wszak jest ich biznes... A w biznesie nie ma sentymentu... Druga sprawa - to pszczoły to tylko część ich działalności z tego co się orientuję bo to taki kompleks ala nasze ODRy... Mają też trzodę etc więc stać ich na to... Niestety ale za błedy trzeba płacić...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 listopada 2021, 14:16 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 grudnia 2020, 14:18 - czw
Posty: 545
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowskiej
Miejscowość z jakiej piszesz: Gliwice
Maxik pisze:
licho pisze:
Towar przecież jest wadliwy, niezgodny z umową i zakupiony przez Internet
Trzeba zapakować, i wysłać na koszt dostawcy. Zostanie wychuchany ulu bez matki. No i fajnie. Od teraz do lutego jest dobry okres by powstały bezmatek połączyć.


Maxik, nie dosłownie. Ale masz rację zbyt duży skrót myślowy, przepraszam. Chodziło mi o porównanie pewnych zaszłości prawnych, które wymusiła sama UE na obrocie towarami przez Internet. Z drugiej strony ciągnąć polemikę, też zaraz po zakupie nie otrzymujesz matki w ciągu kilku dni. Więc też mogą poczekać. :P

tomi007, a no tak! Pominąłem, przepraszam. Zgadzam się z Tobą. Wizualnie też wiele osób mimo wszystko traci zaufanie, więc chyba lepiej iść w koszty, ale zadbać o klienta, który już jest. Inaczej jak się na robi kwasu to przy kolejnym takim wątku za kilka lat nawet na tym Forum, odezwą się osoby mówiącej o tej zaszłości. A wizerunkowo jest to bardzo dla nich mocno nieprofesjonalne.

_________________
przywiało.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 listopada 2021, 19:44 - czw 

Rejestracja: 16 września 2013, 17:56 - pn
Posty: 47
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
To samo u mnie. Z mojego punktu widzenia wiem, że będę miał dziure w wychowie bo po to kupiłem, żeby mieć zapas albo nadmiar przy ewentualnej stracie na zimę, bądź innych sytuacjach losowych. A teraz się okazuję, że materiał jest wadliwy. Jak przesłali buty bez podeszwy to powinni zwrócić całość albo przysłać nowe.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 listopada 2021, 19:57 - czw 

Rejestracja: 16 września 2013, 17:56 - pn
Posty: 47
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
licho pisze:
tomi007, a co byś zrobił na ich miejscu? Ale bez słodzenia, co powinno się zrobić. Tylko co byś zrobił.

Pytanie na ile podcina im to skrzydełka w całej płynności finansowej :)

Zapierd... bym dwa razy więcej, pogodził się ze stratą finansową i zaproponował darmowe matki w tym roku zamiast tych wadliwych. Pytanie czy dbamy o siebie i klienta czy olewamy temat bo i tak się znajdą frajerzy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 listopada 2021, 21:17 - czw 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6432
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
To jest oferta dla klienta który nie widzi świata poza tymi matkami.
Normalnie to do kosza ,jak chcesz dowolność to ok,jak czystą linę to kicha na cał…ej linii i należało by wycofać ofertę nie tylko w Niemczech ;)
Co na to oferenci z kraju ?

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 listopada 2021, 11:40 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 grudnia 2020, 14:18 - czw
Posty: 545
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowskiej
Miejscowość z jakiej piszesz: Gliwice
baru0 pisze:
Co na to oferenci z kraju ?


No tak, zakup matek był konieczny, aby podtrzymać sprzedaż w latach następnych. Sam chciałem zainwestować w zakup do 20 szt. matek Celle aby sprawdzić coś nowego, a teraz klops. Do tego przyszły rok u mnie tak trafiło, że szykuje mi spore podmiany. Co więcej, też spodziewam się 20% podwyżek w cenie w przyszłym roku, więc chyba mocno miodnego, albo spadziowego roku mi potrzeba.

_________________
przywiało.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 listopada 2021, 13:23 - pt 

Rejestracja: 18 marca 2013, 21:12 - pn
Posty: 1235
Lokalizacja: woj. kujawsko-pomorski
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
licho pisze:
baru0 pisze:
Co na to oferenci z kraju ?


No tak, zakup matek był konieczny, aby podtrzymać sprzedaż w latach następnych. Sam chciałem zainwestować w zakup do 20 szt. matek Celle aby sprawdzić coś nowego, a teraz klops. Do tego przyszły rok u mnie tak trafiło, że szykuje mi spore podmiany. Co więcej, też spodziewam się 20% podwyżek w cenie w przyszłym roku, więc chyba mocno miodnego, albo spadziowego roku mi potrzeba.

Matki Celle są generalnie dobre , ale szału nie ma.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 listopada 2021, 13:29 - pt 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6432
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
licho pisze:
więc chyba mocno miodnego, albo spadziowego roku mi potrzeba.

I taki ma być ,czego Tobie ,sobie i wszystkim życzę .
Sam zainwestowałem w rep. (z polski) ale nie wiem czy doczeka wiosny ,taka jakaś krzywa chodzi . :wink:

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 listopada 2021, 13:49 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2289
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
lech pisze:
Matki Celle są generalnie dobre , ale szału nie ma.


ja je lubię - nic lepszego nie znalazłem - ale nie są to ideały...… - po nich najlepiej podoba mi się Nieska…ale ma dwa minusy w porównianiu z Celle - jest wolniejsza trochę ze startem na wiosnę... a i lubi mieć spore wianki w gnieździe (co jest zaleta ale i wadą...) - natomiast miodnośc w 2021r wypadała u mnie Nieski i Cellki tak samo (no może Celle ciut lepiej bo szybciej startuje ale i rok sprzyjał Niesce bo było dłużej zimno w maju...)..._... a i Nieska nawet trochę łagodniejsza chyba... zresztą matką reprodukcyjna Celle z 2017r była wg mnie trochę lepsza od tej jaką mam z 2019r...szkoda że nie mam już tej z 2017r.. ale mam wybraną jedną "niebieską" jej najlepszą córkę która mi się b. spodobała i po której pociągnąłem kilka "białych" szt .na próbę - b. ładne odkłady poszły z nimi do zimy a i wydają się być póki co b. łagodne :) - wiec jak coś to mam dla siebie jako takie "zastępstwo" za tą zieloną reproduktorkę z 2019r... bo podejrzewam, że w 2022r odpadnie...

a jak coś mam jeszcze inne reproduktorki kraniki - 2 Hinderhofery i 2 Nieski… także nie musi być tej Celle :) ale mogę już założyć że nie będę w nich miał ciągłości przez to zamieszanie... te nowe reproduktorki z tego roku wydawały mi się coś podejrzenie o lekką agresje o czym pisałem w innym miejscu jeszcze przed tym mailem z jaki przysłali z Celle - uściślę o co chodzi - nie podobało mi się to że kilka szt. startuje do strzału przy dolewaniu syropu do plastikowych podkarmiaczek ramkowych bo takie dostały odkłady z nimi... a inne rodziny u mnie tego nie miały w tym czasie - a do innych reproduktorek to mógłbym śmiało tą dolewkę zrobić bez stroju... no ale wiadomo jesień... a i jeszcze może być w tych rodzinach pszczoła "odkładowa" po innej matce - przy czym nie robiłem odkładów dla repo ze złośliwych rodzin - w zasadzie te Celle były podane "na zypańca" - wiec po 5-6 tyg powinno być już dość mało tej pszczoły "bazowej" - w zasadzie to tylko "podejrzenie"... i stąd pytanie czy ktoś zauważył coś podobnie niepokojącego u swoich najnowszych Cellek kupionych w Niemczech w 2021


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 listopada 2021, 13:58 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 lipca 2010, 10:15 - sob
Posty: 2911
Lokalizacja: Pogórze Izerskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 dadanta
tomi007 pisze:
zresztą matką reprodukcyjna z 2017r była wg mnie trochę lepsza od tej jaką mam z 2019r...szkoda że nie mam już tej z 2017r.

Kupujecie matki czystorasowe reprodukcyjne , a z tego co powyżej wynika, że co roku są różnice. Można wyciągnąć wnioski, ze wspólna jest tylko nazwa.
Marketing to silne narzędzie no i oby to nie było tak jak mówił mój murarz :
"raz kielnią ,raz pacą a frajerzy niech płacą"


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 listopada 2021, 15:05 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2289
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
emka24,

różnica jakaś zawsze będzie- popatrz jak wyglądają ludzie -po tych samych rodzicach a brat od brata inny... siostra od siostry - ale jak się przyjrzeć to niby podobni do siebie ale bez problemu widzisz na pierwszy rzut oka, że to inne osoby (a rodzice nawet potrafią rozróznić jakoś bliźniaków jednojajowych... ) tak samo i u pszczół też się różnią - ale jednocześnie są do siebie podobne - i tak córki po reproduktorek z Celle z 2017 i Celle z 2019 są do sobie bardziej podobne niż np. do Nieski - a najłatwiej zobaczyć tą różnicę po wiankach w rodni - a to i to przeiceż krainka…


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 listopada 2021, 15:25 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 lipca 2010, 10:15 - sob
Posty: 2911
Lokalizacja: Pogórze Izerskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 dadanta
No, no tak są podobne i tak je rozróżniacie, że gdyby hodowca z Niemiec się nie przyznał to byście sprzedawali je jak oryginały(chyba tak będzie ,bo co zrobicie) i pisalibyście ,że te 2021 są bardziej ruchliwe od tych z 2017(gdzieś tak o 3%) i najpierw sklepią ramki z lewej strony a te z 2019 sklepiły od prawej.
Tak samo mogą rozróżnić wasi klienci , o tym jaką dostali pszczołę dowiadują się z klateczki.
Jeżeli walory matki użytkowej po reproduktorce , po unasienieniu naturalnym na pasieczysku są tak samo niewiadome i obarczone ryzykiem szczęścia ,podobnie jak moje po moich pszczołach ,to po co za to płacić.
Chyba ,że mi zagwarantujesz , że każda kupiona u Ciebie matka przyniesie tyle samo miodu itd.
No ale to moje zdanie .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 listopada 2021, 16:05 - pt 

Rejestracja: 21 grudnia 2016, 16:38 - śr
Posty: 2469
Ule na jakich gospodaruję: wz, 1/2 dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Puławy
emka24, :haha: :haha:
Troszkę to przerysowałeś, bo te matki statystyczne są co najmniej w 90% czyste rasowo.
A to, że nasze własne matki w którymś tam Fx są nadal dobre to duża sługa właśnie nasycenie rynku matkami hodowlanymi.
Baa, na którymś forum nawet czytałem, że wszyscy, którzy rzadko kupują matki to, tacy troszkę ZŁODZIEJE :oops:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 listopada 2021, 17:38 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2289
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
Bartek.pl pisze:
statystyczne są co najmniej w 90% czyste rasowo.


no właśnie tak to jest ze statystyką... już pomijam "COVIDOZĘ" ale dam inny neutralny przykład - statystycznie to 80% ludzi umiera w łóżku - więc można na tej "suchej statystyce" uznać, że łóżko to najniebezpieczniejsze miejsce dla człowieka...

prawo wielkich liczb mówi, że może być też tak, że te matki z Celle z tego roku są w 100% czyste rasowo... jak i w 0% i to jest problem... statystycznie to 1 z każdych 12 trutni "bzykających" był z rodziny nie spełniającej czystości rasowej... zatem córki tych matek powinny być w 11/12 czyste rasowo... tak mówi statystyka... a rozum podpowiada że rodowód można o kant pupy rozbić... bo jak ktoś kupuje F1 to chce 100% pewności - choć można byłoby sprzedawać "statystycznie 11 + 1 gratis" - ehhh gdyby nie to "prawo wielkich liczb" to "statystyka" byłaby dużo prostsza..


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 listopada 2021, 18:14 - pt 

Rejestracja: 21 grudnia 2016, 16:38 - śr
Posty: 2469
Ule na jakich gospodaruję: wz, 1/2 dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Puławy
tomi007, mój post odnosił się raczej od
emka24 pisze:
gdyby hodowca z Niemiec się nie przyznał to byście sprzedawali je jak oryginały(chyba tak będzie ,bo co zrobicie) i pisalibyście ,że te 2021 są bardziej ruchliwe od tych z 2017(gdzieś tak o 3%) i najpierw sklepią ramki z lewej strony a te z 2019 sklepiły od prawej.

Nie piszę o reklamacji, bo jak dla mnie to nie ma innej opcji jak zwrot całej kwoty (towar niezgodny z umową).

PS
emka24, :haha: :okok:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 listopada 2021, 19:50 - pt 

Rejestracja: 18 marca 2013, 21:12 - pn
Posty: 1235
Lokalizacja: woj. kujawsko-pomorski
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
emka24 pisze:
tomi007 pisze:
zresztą matką reprodukcyjna z 2017r była wg mnie trochę lepsza od tej jaką mam z 2019r...szkoda że nie mam już tej z 2017r.

Kupujecie matki czystorasowe reprodukcyjne , a z tego co powyżej wynika, że co roku są różnice. Można wyciągnąć wnioski, ze wspólna jest tylko nazwa.
Marketing to silne narzędzie no i oby to nie było tak jak mówił mój murarz :
"raz kielnią ,raz pacą a frajerzy niech płacą"

Matki reprodukcyjne Celle kupuję już troszkę lat i corocznie córki po tych matkach są takie same. Dotyczy to koloru , złośliwości , miodności itd. Oprócz Celle kupuję jeszcze inne matki i podczas hodowli Celle traktuję troszkę jak rezerwowe. W związku z tym obecnie mam mały procent Celle. Bazuję głównie na rzepakach i ważny jest dla mnie rozwój wiosenny. U Celle widać pochodzenie od Troiseka czyli troszkę wolniejszy rozwój wiosenny. Dlatego od kilku lat bazuję głównie na Sklenarach. Jak ktoś ceni nie składanie miodu w gniazdach to polecam G10.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 listopada 2021, 23:26 - pt 

Rejestracja: 05 października 2012, 01:48 - pt
Posty: 355
Ule na jakich gospodaruję: 435x170, WLKP12
Co jest fenomenem tych matek?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 listopada 2021, 00:05 - sob 

Rejestracja: 15 października 2021, 21:25 - pt
Posty: 56
Ule na jakich gospodaruję: ostrowska
Miejscowość z jakiej piszesz: niemcy
LECH pisze Troiseka czyli troszkę wolniejszy rozwój wiosenny. Dlatego od kilku lat bazuję głównie na Sklenarach. Jak ktoś ceni nie składanie miodu w gniazdach to polecam G10.
Ja ci radz poczytaj sobie jak sie prawidlowo hoduje pszczoly.
To ci zadna pszczola nie bedzie skladac NEKTARU w gniezdzie.
A jak juz sie doczytasz to i nie bedziesz mial pylku w miodni.
I jedno jeszcze dowiedz sie dlaczego zawodowi pszczelarze hoduja buckfasta a nie troisaki czy sklanery i inne nazwy to trik handlowy.
mfg


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 listopada 2021, 10:26 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 lutego 2017, 17:00 - wt
Posty: 1113
Ule na jakich gospodaruję: D17
Miejscowość z jakiej piszesz: Sucha Beskidzka
wiesio80 pisze:
Ja ci radz poczytaj sobie jak sie prawidlowo hoduje pszczoly
Ciekawy temat, jaką pozycję byś polecił. U mnie temat kuleje, zostawiłem Kauzkazkim 3 korpusy na gniazdo, jeden korpus miodnia, efekt był taki, ze miód był pod gniazdem, w gnieździe i oczywiscie w nadstawce. Wiem wiem, trzeba było zostawić gniazdo na 2 korpusach, ale chyba to nie wszystko :x

_________________
--
Najlepszy czas na zasadzenie drzewa był 20 lat temu. Następny najlepszy czas jest teraz.

https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/2uXs/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 listopada 2021, 14:17 - sob 

Rejestracja: 15 października 2021, 21:25 - pt
Posty: 56
Ule na jakich gospodaruję: ostrowska
Miejscowość z jakiej piszesz: niemcy
czesc
Jak ja cos juz pisze, to mi sie wydaje ze mnie gardlo boli .Takie mam odczucie.Dlatego nie bede pisal tylko przedstawial dowody.. mfg..
Ide szukac jakies madre ksiazki .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 listopada 2021, 14:59 - sob 

Rejestracja: 15 października 2021, 21:25 - pt
Posty: 56
Ule na jakich gospodaruję: ostrowska
Miejscowość z jakiej piszesz: niemcy
Czesc
prosze poczytac te ksiazki ..ta nowa jest od Paul Jungels z luxemburga
kto pszczoly ma to go zna.
Maxik
zasada pszczelarstwa EKONOMICZNEGO jest prosta .
:google: wesmy zwyklego pszczelarza Josef Koller
Opisuje on swoja gospodarke caloroczna,
Tam nie ma gniazda na 2 czy 3 korpusach.
jest 1 korpus gniazdowy.
A jak ci nosily pszczoly nektar pod gniazdo i mase pylku to juz widzisz ze twoja gospodarka to nici.Przetlumacze ci tylko to co pisze przy zdjeciu gdzie snieg lezy reszte sobie poradzisz czytaj ze zrozumieniem
RODZINY PSZCZELE BEDA ZIMOWANE NA 1 KORPUSIE GNIAZDOWYM I POD NIM POSTAWIONYM JEDNYM KORPUSIE MIODNI.
z tego juz mozesz wnioskowac ze na jesien po wywirowaniu ramek z miodu podstawiamy do zimowli ten korpus pod gniazdo.
Natomiast na wiosne marzec krate i korpus miodni nad gniazdo rysunek dolny. Itd...
https://www.josefkoller.de/betriebsweise.php


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 listopada 2021, 18:20 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
Maxik pisze:
Wiem wiem, trzeba było zostawić gniazdo na 2 korpusach, ale chyba to nie wszystko :x
Z trudem się to przebija, bo ciągle pokutują teorie wyliczające wielkość gniazda na zasadzie ile to miejsca potrzeba na czerwienie, składanie nektaru, żelazne zapasy, - ale na gniazdo należy przeznaczyć tylko 1 korpus, zabezpieczający wyłącznie miejsce na czerwienie i na nic więcej, mniejszy lub nieco większy w zależności od plenności matki.

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 listopada 2021, 19:11 - sob 

Rejestracja: 15 października 2021, 21:25 - pt
Posty: 56
Ule na jakich gospodaruję: ostrowska
Miejscowość z jakiej piszesz: niemcy
Czesc
JM-taki post milo sie czyta.
ten post to lata doswiadczen i obserwacji .Podajesz komus na talezu i tak nie zrozumi.Dodajac do twojego postu.Dzieki temu ze bedzie 1 korpus bedzie bardzo malo pylku.Przy 2 korpusach zawala nawet 4 ramki pylkiem.
.Dzieki temu ze wyjmiemy ramki ze starym pylkiem i dzieki ze rodzina bedzie na 1korpusie moze nie dojsc do rojki.Ale ze pszczola jest zaprogramowana na rojenie trzeba temu wczesniej zaradzic.
Panie dziadku jozefie proponuje w maju zamknac matke w klateczce na 10 dni ..po 10 dniach przegladnac czy nie ma matecznikow gdy beda wyciac je wszystkie i dopiero wtedy wstawic pasek z jajeczkami od matki hodowlanej.(stara matke usunac )
Prosze sie nie bac ..gdy wszystkie larwy sie wykluja ..odymic 1x.
nie bedzie rojki nie bedzie pseudo rojki nowa matka startuje na wolnych od czerwiu ramkach.Jest to rodzina przygotowana juz na nastepny rok...Prosze nastepnie porownac ilosc miodu,??? bedzie taka sama jak w innych ulach.
Nie ma co ukrywac gdy mi wychodzi niech inni probuja i sie ucza. :mrgreen: mfg-(z powazaniem- mfg.)
(Pasek z jajeczkami musi byc na starej ramce ciemnej 2cm na 5cm
polozyc na stole ,obciac ostrym nozykiem o polowe glebokosc dojscia do jaj i wstawic miedzy ramki larwami na dol ..po paru dniach ostrym nozykiem wyciac pasek z miedzy ramek usunac mateczniki uszkodzone przy wyciaganiu, srodkowe mateczniki porownac i zostawic najwiekszy ,Pasek spowrotem umiescic miedzy ramkami) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 listopada 2021, 19:14 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 lutego 2017, 17:00 - wt
Posty: 1113
Ule na jakich gospodaruję: D17
Miejscowość z jakiej piszesz: Sucha Beskidzka
jak to mówią, od przybytku głowa nie boli, zwłaszcza kiedy inne dały o polowe mniej miodu. Pogoda jest zmienna, co znacząco wpływa na zachowanie się rodzin. Dlatego też został wybrany scenariusz nie ograniczonego gniazda z małym haczykiem. Czerwimy od góry do dołu, a rodzina musi pokonać trudność zejścia z czerwieniem na kondygnację niżej.

Dwa wnioski: 2 xD17 jest w zupełności wystarczające, oraz składanie miodu pod gniazdo, lub do gniazda nie do końca jest złe, zwłaszcza kiedy mamy linie która pożytkiem ogranicza matkę.

Z drugiej strony D17 to nie LN230. Zablokowanie matki na jednym korpusie D17, wymusza kontrole, wyciąganie czerwiu, pierzgi, może poławianie pyłku.

_________________
--
Najlepszy czas na zasadzenie drzewa był 20 lat temu. Następny najlepszy czas jest teraz.

https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/2uXs/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 listopada 2021, 19:25 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 lutego 2017, 17:00 - wt
Posty: 1113
Ule na jakich gospodaruję: D17
Miejscowość z jakiej piszesz: Sucha Beskidzka
no wiesio80, zakładając ze matka ruchliwa i godzinę trzeba szukać, brak rójki i kilka słoików wynagrodzenia za fatygę.

jak sie nie chce szukać jest opcja Cloake board. Po odwroceniu wylotka z korpusem zmatką w teori powinno zostać nie wiele pszczół. Dodatkowe gadzety, ale coś za coś,

_________________
--
Najlepszy czas na zasadzenie drzewa był 20 lat temu. Następny najlepszy czas jest teraz.

https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/2uXs/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 listopada 2021, 19:32 - sob 

Rejestracja: 15 października 2021, 21:25 - pt
Posty: 56
Ule na jakich gospodaruję: ostrowska
Miejscowość z jakiej piszesz: niemcy
Czesc
Nic nie rozumie z tego powyzszego postu.
Co to jest D17.
Jak bym chcial tak myslec jak ty maxik to bym musial dokupic 160 korpusow plus 160x11= ramek. I musial bym ramki z czerwiem wirowac.
I jedno musisz wiedziec pszczola zaczyna skladanie nektaru w punkcie jak najdalszym od wylotka.Czyli zaczynaja od ostatniej gornej tylniej ramki.
Poczytaj sobie jak sie hoduje pszczoly na korpusach bez kraty odgrodowej.
A pszczole trzeba sobie dobrac Taka pszczole trzeba kochac ktora nie nosi nad przegrode do miodni pylku :haha: Poniewarz klopot bedzie taki gdy ten pylek zacznie szymlowac to sie idzie wtedy wku--ic mfg


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 listopada 2021, 19:38 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 lutego 2017, 17:00 - wt
Posty: 1113
Ule na jakich gospodaruję: D17
Miejscowość z jakiej piszesz: Sucha Beskidzka
Ramki z czerwiem i miodem mają miejsce przy np przy Wielkopolskim, Dadant. Dla ramki D17 czyli dadant o wysokości 17cm segregacja jest generalnie całkiem dobra.

systemów ulowych mamy wiele, lini mamy wiele, literatura jest pod typu ula a w miejszym stopniu pod linie.

_________________
--
Najlepszy czas na zasadzenie drzewa był 20 lat temu. Następny najlepszy czas jest teraz.

https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/2uXs/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 listopada 2021, 19:39 - sob 

Rejestracja: 15 października 2021, 21:25 - pt
Posty: 56
Ule na jakich gospodaruję: ostrowska
Miejscowość z jakiej piszesz: niemcy
Maxik pisze:
no wiesio80, zakładając ze matka ruchliwa i godzinę trzeba szukać, brak rójki i kilka słoików wynagrodzenia za fatygę.

Matke jest latwo znalesc po-patrz ogolnie na ramke na pszczoly i tam gdzie jest najwiekszy ruch kuleczko pszczol i jajeczkana na ramce tam jest matka nie wolno uzywac dymu pukac w ul szarpac ramki
Jak dupniesz dymem matka ucieknie na sciane i szukaj wiatru wp.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 listopada 2021, 21:45 - sob 

Rejestracja: 08 czerwca 2009, 20:51 - pn
Posty: 156
Lokalizacja: Ciechanowiec
Ule na jakich gospodaruję: D 1/2
Maxik pisze:
Kauzkazkim 3 korpusy na gniazdo, jeden korpus miodnia, efekt był taki, ze miód był pod gniazdem, w gnieździe i oczywiscie w nadstawce. Wiem wiem, trzeba było zostawić gniazdo na 2 korpusach, ale chyba to nie wszystko
Niektórych Kaukazkich to nawet kijem do nadstawki nie zagonisz :D .Coś tam wrzucą jak zaleją gniazdo .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 listopada 2021, 00:15 - ndz 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3958
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
wiesio80 pisze:
I jedno jeszcze dowiedz sie dlaczego zawodowi pszczelarze hoduja buckfasta a nie troisaki czy sklanery i inne nazwy to trik handlowy.
mfg

Bardzo ciekawe rzeczy kolega wiesio80, pisze , z tego co wiem , to BF w Niemczech zajmuje z 10 % populacji tamtejszej pszczoły i jest hodowany przez pszczelarzy , którzy żyją z zapylania większych obszarów roślin uprawnych lub zapylania szklarni i tuneli foliowych i w tym się sprawdzają , natomiast nikt nie oczekuje od nich jakiś wybitnych wyników w wydajności miodu , bo do tego się nie nadają. Ot , taka odmiana naszej murarki :haha: :haha:
W Polsce , z tego co podczas swoich wędrówek widziałem , jest kilka miejsc , gdzie pewnie by się sprawdziła [ Beskid Mały, Warmia i Mazury ] , ale w większości kraju trzeba by je podczas przerw pożytkowych podkarmiać ,czyli uprawiać tzw pszczelarstwo "mauzerowe" , co moim zdaniem, jest zaprzeczeniem zasad , jakimi powinnyśmy się kierować. :thank:
Najciekawsze z tego jest to , że pszczoła BF , chyba nigdzie nie jest oficjalnie uznawana , ot taki pszczelarski kundelek.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 listopada 2021, 00:29 - ndz 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6432
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Hieronim pisze:
ot taki pszczelarski kundelek.

To nie kundel, to brojler.

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 listopada 2021, 01:39 - ndz 

Rejestracja: 05 października 2012, 01:48 - pt
Posty: 355
Ule na jakich gospodaruję: 435x170, WLKP12
Ja mam gniazdo na 2x D17, nie ograniczam do jednego korpusu. Jakos nie widuje miodu w gniezdzie i nie wiruje ramek z czerwiem... miodnia od 3 do 4 a czasem 5 korpusow... i jest fajnie... jest sila to i jest co brac... jak nie ma w polu to stoja... jak za duzo to podzial, wyrownanie miodniami i tak jakos leci... jeszcze nigdy nie latalem z konewka i podkarmialem w sezonie... mam krainki i bfy, ktore obecnie stanowia wiekszosc pasiek... na plus oczywiscie tych drugich...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 listopada 2021, 02:28 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
robik, "A dla kogo ten wywiad?"...

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 listopada 2021, 03:23 - ndz 

Rejestracja: 05 października 2012, 01:48 - pt
Posty: 355
Ule na jakich gospodaruję: 435x170, WLKP12
JM, szkoda pradu... pozdrawiam...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 listopada 2021, 04:13 - ndz 

Rejestracja: 13 marca 2021, 02:44 - sob
Posty: 261
Ule na jakich gospodaruję: langstroth
Miejscowość z jakiej piszesz: USA
Z zainteresowaniem czytam przedstawiane tu ostatnie dygawacje odnosnie pisma z Celle. Pomijam juz proby okreslania "wyzszosci Swiat na Swietami" czyli pszczol nad pszczolami (tak skrotowo poprostu). Nie moge natomiast zrozumiec kilku rzeczy z tego wszystkiego. No bo czy to jest mowa o "matkach reproduktorkach" czy mowa o "matkach z certifikatem czystosci". Czy to sa zamawiane matki jednoroczne i uznawane jako reproduktorki czy tez to sa matki reprodukcyjne ( u nas min. dwuletnie po sprawdzeniu ich cech a nie tylko czystosci liniowej). Czytajac to forum widze tez najczesciej ze corki tych matek sa odsprzedawane dalej jako "nieunasiennione" (najczesciej) przez "hodowcow linii jakiejs tam". Inaczej mowiac - bardzo zgadzam sie z wpisem @emka24.
emka24 pisze:
No, no tak są podobne i tak je rozróżniacie, że gdyby hodowca z Niemiec się nie przyznał to byście sprzedawali je jak oryginały(chyba tak będzie ,bo co zrobicie) i pisalibyście ,że te 2021 są bardziej ruchliwe od tych z 2017(gdzieś tak o 3%) i najpierw sklepią ramki z lewej strony a te z 2019 sklepiły od prawej.
Tak samo mogą rozróżnić wasi klienci , o tym jaką dostali pszczołę dowiadują się z klateczki.
Jeżeli walory matki użytkowej po reproduktorce , po unasienieniu naturalnym na pasieczysku są tak samo niewiadome i obarczone ryzykiem szczęścia ,podobnie jak moje po moich pszczołach ,to po co za to płacić.
Chyba ,że mi zagwarantujesz , że każda kupiona u Ciebie matka przyniesie tyle samo miodu itd.
No ale to moje zdanie .

Dodatkowo mam bardzo mieszane odczucia co do intencji takiej informacji chociazby ze wzgledow na fakt ze nie macie Panowie (i Panie) najmniejszego wplywu ani wiedzy na procesy doboru i kwalifikacji materialu rodzicielskiego w Instytucie. Plus z tego co mi wiadomo to w tym roku zmienil sie zarzad tego Instytutu lacznie z naczelnym szefostwem wiec zalatuje to mi proba podniesienia prestizu poprzez pokazanie ze Instytut dba o material jaki sprzedaje.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 217 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 35 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji