FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 18 kwietnia 2024, 05:21 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 18 ] 
Autor Wiadomość
Post: 27 września 2016, 10:29 - wt 

Rejestracja: 20 września 2016, 21:05 - wt
Posty: 96
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Elbląg
Witam,
w tym sezonie wiosną w części uli korpusowych przeszłam na dennicę wysoką z poławiaczem pyłku i wkładką higieniczną. Jak z tego korzystać by nie narobić sobie i pszczołom kłopotu.
Na czas poławiania pyłku jest kratka z dziurkami oraz pojemniczek na pyłek. W pozostałej części sezonu wyciągam to. Zastanawia mnie co robić z białą wkładką higieniczną kiedy ma być w ulu a kiedy nie wskazana. Strasznie się brudzi, lęgnie się motylica bo pszczoły nie mają do niej dostępu. Jakie macie sposoby na zastosowanie tej wkładki. Kiedy ma być na stałe w ulu a kiedy ją wyciągacie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 września 2016, 06:46 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 kwietnia 2014, 23:07 - wt
Posty: 358
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Kraków
Ewaapi , ja korzystam z białej wkładki tylko gdy kontroluję naturalny osyp warozy w ciągu lata , zakładam ją na kilka dni.Następnie kiedy leczę rodziny do zimowli i po pierwszym wiosennym oblocie i wtedy trzymam ją do czasu jak zrobi się ciepło.Posiadam takie dennice:http://www.sulkowski.com.pl/index.php?module=OfferItem&id=149

_________________
Pozdrawiam Krzysztof


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 września 2016, 08:37 - czw 

Rejestracja: 09 września 2013, 21:57 - pn
Posty: 199
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Trzeba je czyścić co kilka dni to nic nie będzie się lęgło.
U mnie są włożone od przełomu sierpień/wrzesień do drugiej połowy września czyli okres kiedy rodzina najpierw dostaje pokarm na pobudzenie a później jest leczona i zakarmiana do zimowli.
Drugi okres z wkładką to przełom luty/marzec do połowy kwietnia w zależności od warunków, żeby pszczoły miały cieplej podczas wiosennego rozwoju.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 września 2016, 11:28 - pt 

Rejestracja: 20 września 2016, 21:05 - wt
Posty: 96
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Elbląg
Krzysztof ja mam dennice od ulebartodziej. Taki nick nie każdy ma czas co kilka dni czyścić dennice. Nie po to wymyślono nowoczesne dennice które nazywają się higieniczne by je czyścić samodzielnie :D Raczej trzeba je używać z głową i o to doświadczenie pytam.
Też się domyślam, że w okresie ważnego czerwienia początek wiosny i przełom sierpień/wrzesień są niezbędne. Wątpliwości mam natomiast by w pozostałej części roku trzymać pszczoły na osiatkowanej dennicy bo mam wentylowane daszki. Jakie macie u siebie daszki?
Najoptymalniej byłoby trzymać je na dennicy osiatkowanej i szczelnym daszku tak jak pszczoły miały kiedyś w naturze.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 września 2016, 11:33 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 stycznia 2016, 20:17 - sob
Posty: 875
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: ok. Łukowa
Ewaapi pisze:
Też się domyślam, że w okresie ważnego czerwienia początek wiosny i przełom sierpień/wrzesień są niezbędne

po co szuflady sierpień wrzesień chyba tylko w czasie odymiania apiwarolem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 października 2016, 11:41 - wt 

Rejestracja: 20 września 2016, 21:05 - wt
Posty: 96
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Elbląg
Na dymienie nie trzeba zakładać szuflady ze względu na uciekający dym. Jedynie jako forma sprawdzenia osypu. A szuflady na przełomie sierpnia i września po to by zapewnić ciepło dla wychowywanego czerwiu - wszak noce są wówczas chłodne.

_________________
blog Ewa gotuje


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 października 2016, 14:05 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 marca 2012, 21:04 - czw
Posty: 3637
Lokalizacja: Góry Sowie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Ewaapi pisze:
Na dymienie nie trzeba zakładać szuflady ze względu na uciekający dym. Jedynie jako forma sprawdzenia osypu. A szuflady na przełomie sierpnia i września po to by zapewnić ciepło dla wychowywanego czerwiu - wszak noce są wówczas chłodne.
Całe życie bylem w błędzie!!!! Ja pierdziele. Biedne te moje pszczoły!!! Tyle lat się bidule męczą!!! O ja zły pszczelarz jestem!!! Zły!!!

Sierpień/wrzesień większość z nas już przerywa czerwienie u pszczół. Dym z apiwarolu ma się rozejść po ulu, dotrzeć do tych badziewi pod tergitami i w centrum kłębu. Ciepło utrzymywane dookoła czerwiu jest regulowane przez pszczoły z dokładnością do 0,2 st celcjusza.
Proponuję uważać na niektóre porady.

_________________
"Mała jest pszczoła wśród latających stworzeń, lecz owoc jej ma pierwszeństwo pośród słodyczy." (Syr 11, 3);


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 października 2016, 11:07 - śr 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4572
Lokalizacja: stare polichno
Dennice przysłaniam tylko na okres wiosennego rozwoju , potem aż do następnej wiosny tylko same siatki . W sierpniu mam tyle pszczół w ulach , że się w nich nie mieszczą a nie chciałbym ich ugotować . Moje "buckfaściki" nigdy nie przerywają czerwienia , nawet nocne przymrozki nie pomagają , dlatego muszę ich we właściwym czasie "wsadzić za kratki" .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 października 2016, 18:28 - śr 

Rejestracja: 22 lutego 2011, 01:19 - wt
Posty: 454
Lokalizacja: Podkarpackie / Okolice Jasła / Małopolskie i Lublin pasieka na Dachu KULu
Ule na jakich gospodaruję: Dadant 1/2
Ewaapi pisze:
Witam,
w tym sezonie wiosną w części uli korpusowych przeszłam na dennicę wysoką z poławiaczem pyłku i wkładką higieniczną. Jak z tego korzystać by nie narobić sobie i pszczołom kłopotu.
Na czas poławiania pyłku jest kratka z dziurkami oraz pojemniczek na pyłek. W pozostałej części sezonu wyciągam to. Zastanawia mnie co robić z białą wkładką higieniczną kiedy ma być w ulu a kiedy nie wskazana. Strasznie się brudzi, lęgnie się motylica bo pszczoły nie mają do niej dostępu. Jakie macie sposoby na zastosowanie tej wkładki. Kiedy ma być na stałe w ulu a kiedy ją wyciągacie.


To się zamyka w lutym i otwiera w końcówce kwietnia. Jak dymie apiwarolem we wrześniu to wsuwam, by sprawdzić stan osypu warrozy. Poza tym okresem trzeba znaleźć dla nich miejsce, by mogły spokojnie czekać na swój dzień. Po co ci dennica osiatkowana jakbyś miał trzymać wkładki cały rok?

Kiedyś jak pierwszy raz zacząłem stosować to się bałem, ale dziś już wiem, że nie ma się co bać.

Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 października 2016, 09:09 - czw 

Rejestracja: 05 lipca 2016, 20:59 - wt
Posty: 180
Lokalizacja: Warmia
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Lidzbark
Dennica osiatkowane, a daszki macie z wentylacją czy bez?

_________________
przepisy na pyszne sałatki


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 października 2016, 11:30 - czw 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4572
Lokalizacja: stare polichno
AntoniRymsza pisze:
Dennica osiatkowane, a daszki macie z wentylacją czy bez?

Daszki to sobie mogą być z wentylacją , ale gniazdo i tak musisz szczelnie przykryć , by nie było żadnych przeciągów / może być folia , albo powałka z zamkniętymi pajączkami / .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 października 2016, 18:32 - czw 

Rejestracja: 05 lipca 2016, 20:59 - wt
Posty: 180
Lokalizacja: Warmia
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Lidzbark
Te pełne przykrycie w jakim okresie od zakarmienia - koniec sierpnia do pierwszego czerwienia w lutym? Po pierwszym oblocie osiatkowane dennice zakrywasz i ocieplasz górę? Czy tylko ocieplasz i dennica nadal osiatkowana?

_________________
przepisy na pyszne sałatki


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 stycznia 2022, 12:44 - wt 

Rejestracja: 22 września 2016, 11:43 - czw
Posty: 369
Lokalizacja: woj. mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
Cześć,

Jestem na etapie budowy nowych dennic do uli jednościennych. Są to dennice o wysokości 8cm. Od siatki do korpusu 3cm i pod spodem 5cm. Ze względu na sikorki które wyciągają osyp przez siatkę mam zamiar zbudować wkładki dennicowe które będą zamykały dennice szczelnie a po odwróceniu wkładki będzie szczelina na 7mm na całej szerokości dennicy.

Wentylacja w moich ulach jest tylko przez siatkę daszki są bez otworów a na górze korpusów mam folie.

I tutaj pojawia się pytanie czy wentylacja będzie wystarczająca ?

_________________
Pozdrawiam
Misiek123


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 stycznia 2022, 13:36 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 lipca 2010, 10:15 - sob
Posty: 2911
Lokalizacja: Pogórze Izerskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 dadanta
Misiek123 pisze:
Ze względu na sikorki które wyciągają osyp przez siatkę mam zamiar zbudować wkładki dennicowe które będą zamykały dennice szczelnie


Bez przesady z tą szczelnością-sikorka to nie woda czy powietrze. Ważne by nie mogła się dostać do siatki od spodu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 stycznia 2022, 15:08 - wt 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6434
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Misiek123 pisze:
7mm na całej szerokości dennicy.

Według mnie wystarczy ,mam takie dwie,testowałem w tym sezonie, nic się nie działo.

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 stycznia 2022, 01:13 - śr 

Rejestracja: 22 września 2016, 11:43 - czw
Posty: 369
Lokalizacja: woj. mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
emka24 pisze:
Misiek123 pisze:
Ze względu na sikorki które wyciągają osyp przez siatkę mam zamiar zbudować wkładki dennicowe które będą zamykały dennice szczelnie


Bez przesady z tą szczelnością-sikorka to nie woda czy powietrze. Ważne by nie mogła się dostać do siatki od spodu.


To ja źle sformulowakem zdanie. Chodziło mi o to że wkładka po włożeniu np na wiosnę zamknie ul szczelnie od tyłu ocieplając gniazdo a po odwróceniu jej o 180 stopni będzie szczelina na 7mm tworząc wentylację w ulu. To 7 mm wzięło się stąd że miałem włożone wkładki jesienią też odwrócone i był tam otwór około 2cm to myszy zrobiły sobie kryjówkę w kilku ulach. Dlatego chcę zrobić nowe wkładki do uli.

_________________
Pozdrawiam
Misiek123


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 stycznia 2022, 23:47 - czw 

Rejestracja: 22 września 2016, 11:43 - czw
Posty: 369
Lokalizacja: woj. mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
baru0 pisze:
Według mnie wystarczy ,mam takie dwie,testowałem w tym sezonie, nic się nie działo.


Dzięki za informację też mam taką nadzieję. Najwyżej będę musiał robić kolejne

_________________
Pozdrawiam
Misiek123


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 stycznia 2022, 20:13 - pt 
Nowo zarejestrowani użytkownicy

Rejestracja: 19 stycznia 2022, 22:11 - śr
Posty: 24
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Raciborz
Witam ta białą wkładka to pewnie płyta PCV. Jeśli chodzi o gospodarkę u mnie to standard służy do określenia ilości osypu oraz ograniczenia wentylacji po pierwszym oblocie aż do ustabilizowania się pogody. Wkładkę Dobrze czyścić raz na tydzień.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 18 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 16 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji