FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 11 czerwca 2026, 15:08 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
Post: 24 maja 2026, 11:57 - ndz 

Rejestracja: 30 stycznia 2014, 18:56 - czw
Posty: 35
Lokalizacja: Łódzkie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 12
Miejscowość z jakiej piszesz: Łódzkie
Koledzy,
Mam odwieczny problem z brakiem sklepienia miodu w nadstawkach.
Nadstawki 1/2 wlkp, 12r.
Pszczoły naniosły po 3 nadstawki, ale prawie wcale nie sklepią.

Kiedyś dawałem puste pod pełną nadstawkę(lub prawie pełną),
to olewały to co jest górnej nadstawce.
W tym roku postanowiłem zrobić inaczej: puste kładę na górę (na te zapełnione)
Efekt taki, że nie dość że tych na na dole prawie nie sklepią (w porywach do 2%) to jeszcze ciągle donoszą nowego nakropu.
Teraz mam po 3 nadstawki (w niektórych rodzinach nawet 4ry), ale niczego nie mogę odwirować.
Może jakaś dobra dusza coś poradzi?

Pozdrowienia dla wszystkich.

_________________
--
Pozdrawiam
Piotr


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 maja 2026, 17:20 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 maja 2020, 10:41 - pn
Posty: 249
Lokalizacja: Lublin
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
Doradzam refraktometr.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 maja 2026, 07:52 - pn 

Rejestracja: 26 grudnia 2021, 20:12 - ndz
Posty: 568
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Rzeszów
A może problem w ilości nadstawek , a jak byś dał np. 20 to by ci sklepiły ? Mają za dużo miejsca to wszędzie po trochę noszą . jak nie będzie pożytku to nektar odparują , jak będzie to nie odparują


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 maja 2026, 19:25 - wt 

Rejestracja: 30 stycznia 2014, 18:56 - czw
Posty: 35
Lokalizacja: Łódzkie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 12
Miejscowość z jakiej piszesz: Łódzkie
Kolejne miodnie dokładałem, gdy poprzednia była wypełniona w 80%
Nie wiem czy nie za późno, bo już zalewały gniazdo, w niektórych sporo mateczników rojowych...
A z pożytkiem było słabo po tym jak się ochłodziło po weekendzie majowym.
i jakoś im nie było śpieszno do odparowywania (wtedy miały po 1,5 nadstawki wypełnione)
Od tygodnia jest już ciepło, nastrój rojowy raczej opanowany.
W niedzielę przestawiłem najbardziej wypełnione na górę, a te najmniej na gniazdo.
trochę jakby się wzieły za odparowywanie, ale ze sklepieniem to im słabo idzie.

_________________
--
Pozdrawiam
Piotr


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 maja 2026, 20:54 - wt 

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3764
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
Zaraz po tym ochłodzeniu była okazja do odwirowania tego co już było naniesione.
Sam też z tym zaspałem i mam podobną sytuację - po 3 nadstawki 1/2D prawie pełne, ale nie posklepione. U mnie w tym sezonie wielkiego problemu nie widzę, bo rzepak się skończył i będzie krótka dziura pożytkowa wystarczająca na odparowanie.
W innej sytuacji przeglądam ramka po ramce - jak wypełniona na maksa i po potrząśnięciu nic nie skapnie - to odbieram.
O tej porze roku, na tym etapie rozwoju rodzin sklepią niechętnie.

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 maja 2026, 21:01 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 marca 2021, 00:59 - pn
Posty: 474
Lokalizacja: Radomsko/Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: wlkp 12r
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
W łódzkim rzepak jeszcze kwitnie, wydłużył się ten pożytek znacznie dzięki ochłodzeniu.
Ciekawe czy nie nałoży się z akacją.

Dane miejsce wykorzystują do rozłożenia miodu bo tak się najefektywniej odparowuje wilgoć, jak się pożytek skończy powinny zacząć pakować do pełnych komórek i sklepić. Mam takie same ule i podobnie prawie w ogóle nieposklepione.
Ale to specyfika tego roku a nie kolejność nadstawek, moim zdaniem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 maja 2026, 11:03 - śr 

Rejestracja: 26 grudnia 2021, 20:12 - ndz
Posty: 568
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Rzeszów
Na podkarpaciu w Rzeszowskim wszystko przekwitło , kwitnie robinia tam gdzie jest . W ulach posucha od tygodnia , aktualnie odsklepiają zapasy tam gdzie poszyły . Tam gdzie się wyroiły praktycznie nie ma nic , a gdzie nie ,druga nadstawka 18 poszyta w 90-100%, pierwsza w 10%.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 maja 2026, 13:08 - śr 

Rejestracja: 20 sierpnia 2015, 22:28 - czw
Posty: 110
Lokalizacja: Ziemia Sieradzka
Ule na jakich gospodaruję: Dadant 1/2, Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Łubna Jakusy
Taki rok, grzebanie w nadstawkach i wyjmowanie tylko dojrzałego miodu.
Aby ograniczyć rozrzucanie po całych nadstawkach, ramki z miodem układam na środku a po bokach daję węzę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 czerwca 2026, 06:54 - śr 
MODERATOR

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6841
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Rzepiennik
Nacek pisze:
Aby ograniczyć rozrzucanie po całych nadstawkach, ramki z miodem układam na środku a po bokach daję węzę.

Jest to sposób , u mnie ponad 80% rodzin układa miód od wylotka.
Nie wiem czy to zasługa pszczół , czy ciepłej zabudowy.

_________________
W wolnej chwili, zapraszam.
Było by niebo dookoła, gdyby każdy dał z siebie tyle co pszczoła.
autor B.B.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 czerwca 2026, 12:20 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 czerwca 2015, 17:35 - pt
Posty: 467
Lokalizacja: Świętokrzyskie - k. Jędrzejowa
Ule na jakich gospodaruję: WLP18
Miejscowość z jakiej piszesz: Siemianowice Śląskie
U mnie do tych co dałem 3 nadstawkę WLP 18 bo miały siłę i pełno to nie zasklepiły, a tam gdzie dałem tylko 2 nadstawki to zasklepiły ładnie i oczywiście zalały gniazdo.... ale to chyba lepsze rozwiązanie niż mieć 3 nadstawki i z tego wybierać kilka najlepszy ramek, a reszta rzepaku zostanie i zaraz będzie krystalizować mimo braku zasklepu.... Czyli na ciasno trzeba... :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 czerwca 2026, 15:15 - pt 

Rejestracja: 14 czerwca 2016, 08:15 - wt
Posty: 903
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Białystok
Drugą nadstawkę stawiam na górze. Robię to, jak muszę, czyli jak pszczoły nie mieszczą się w ulu, lub pierwsza nadstawka jest wypełniona cała miodem i zaczynają sklepić a z ramek kapie. Kilkudniowe zalanie gniazda nie jest wielkim problemem. Dodawanie drugiej nadstawki to zawsze opóźnienie miodobrania, czasami duże opóźnienie. Staram się tego unikać.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

            



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji