FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 kwietnia 2024, 13:58 - ndz

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ] 
Autor Wiadomość
Post: 12 maja 2013, 13:33 - ndz 
Temperatura +13*C po nocnej burzy pszczoły nie pracują w żadnej rodzinie a w tych dwóch siedzą na wylotku i co one robią? Nie mam jak zrobić przeglądu bo trochę za zimno i deszczyk mży na cały tydzień jadę w delegację i poprzedni tydzień też mnie nie było. W zeszłym tygodniu w niedzielę dałem nadstawki pół na pół susz z węzą.
Obrazek
Obrazek


Na górę
  
 
Post: 12 maja 2013, 13:40 - ndz 
Ja bym zwiększył wylotek.Wczoraj też powiększyłem w niektórych ulach.


Na górę
  
 
Post: 12 maja 2013, 14:45 - ndz 

Rejestracja: 30 czerwca 2012, 18:36 - sob
Posty: 299
Lokalizacja: piotrkow tryb/oprzezow
Ule na jakich gospodaruję: WZ WLKP
a to nie sa czasem krainki?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 maja 2013, 15:38 - ndz 

Rejestracja: 29 marca 2013, 21:08 - pt
Posty: 504
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowski wlkp
Pewnie mają ciasno .
13 C to pikuś ,dzisiaj z racji ,ze wolne od roboty przekładałem mateczniki przy 10 C i padającym deszczu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 maja 2013, 15:53 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 stycznia 2013, 01:03 - ndz
Posty: 3409
Lokalizacja: dolnośląskie/ Lubomierz
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski korpusowy
Zwiększ wentylację ,wylotek i powałkę oraz sprawdż siłę rodziny ,może być za ciasno i za ciepło. Taki stan to zalążek do stanu rojowego. Zaobserwuj też przy przeglądzie czy są jajeczka. Jak są to jak wyżej.

_________________
Ewa
Nie sztuką jest leczyć. Sztuką jest zdrowych przy zdrowiu utrzymać.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 maja 2013, 17:00 - ndz 
Moim zdaniem wygląda to tak że same zmniejszyły wylotek przed wnikającym chłodem za ciasno raczej nie mają jak delikatnie zajrzałem pod dachopowałkę. W ulu z PVC jest sklener /H/ 47 a w drugim kundelka z cichej wymiany ale pracowita, obie matki z zeszłego roku.


Na górę
  
 
Post: 12 maja 2013, 17:06 - ndz 

Rejestracja: 01 listopada 2011, 21:30 - wt
Posty: 315
Lokalizacja: podkarpackie
Ule na jakich gospodaruję: wz,wlkp
U mnie też sie tak czasami robią w chłodniejsze dni/ranki< w tym sezonie jeszcze nie>. I nie miało to raczej nigdy związku z nastrojem rojowym mimo, że ja mam wylotki dość wąskie :roll:

_________________
kobayashi


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 maja 2013, 17:15 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lutego 2012, 16:26 - wt
Posty: 736
Lokalizacja: Włocławek
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Mam taką obserwację z wylotkiem u siebie: Kiedy zakładałam wkładki zmniejszające wylotek, w jednym ulu nie mogłam jej normalnie zamontować, nie chciałam się szarpać, więc pinezkami przyszpiliłam tą wkładkę na zewnątrz - i w pewnym momencie ona się przesunęła (być może to jakiś zwierzak się dobierał). W każdym razie teraz w wyniku tego przesunięcia pszczoły mają do dyspozycji normalny wylotek i z brzega ula taką sobie małą szczelinę na dwie pszczoły. Miałam zamiar to poprawiać, ale obserwuję, że ta szczelinka jest o wiele częściej używana przez pszczoły niż szerszy wylotek. Myślałam, że wylotek jest czymś zatkany, ale nie jest. Ciekawe, może macie jakieś pomysły, czemu pszczoły preferują mniejsze wejście?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 maja 2013, 04:39 - pn 
ja-lec pisze:
Temperatura +13*C po nocnej burzy pszczoły nie pracują w żadnej rodzinie a w tych dwóch siedzą na wylotku i co one robią?
Przygotowują się na drzewo.

ja-lec pisze:
Nie mam jak zrobić przeglądu bo trochę za zimno i deszczyk mży na cały tydzień jadę w delegację i poprzedni tydzień też mnie nie było. W zeszłym tygodniu w niedzielę dałem nadstawki pół na pół susz z węzą.
Węza zapewne w nadstawce odbudowana, pozalewana, możliwe że już częściowo poszyta, gniazdo nabite pierzgą i czerwiem, brak zajęcia dla woszczarek w gnieździe, ochłodzenie przez które nie latają, bezrobotne lotne pszczoły obsiadające skrajne plastry gniazda, początkowa faza nastroju rojowego, miseczki pewnie poodciągane lub już podlane mateczniki z larwami, słonko się pokaże i szukaj ich po drzewach. Wylot o 100 % zwiększ. Mimo deszczyku zdejmij nadstawkę i na szybko przejrzyj gniazdo, za zimno nie jest, czerwiu szybkim przeglądem by ew. wyeliminować rójkę nie zaziębisz. Jak będzie konieczność i siła rodziny daj na gniazdo korpus w połowie z suszem w połowie z czerwiem zamkniętym/na wygryzaniu z gniazda (czerw w środku) a do gniazda odrazu jednorazowo 5 ramek węzy na boki osłonowo dla czerwiu otwartego, nadstawkę przestaw sobie na inną rodzinę, która już ma półkorpus lub na taką, na której jeszcze półkorpusu nie postawiłeś. Oczywiście wszystko to powinieneś zrobić z uwagi na tygodniowe wyjazdy w delegację bo jak byś mógł skontrolować sytuację w tygodniu to można by inaczej podziałać ale ty na to czasu nie masz pisałeś. :wink:


Na górę
  
 
Post: 13 maja 2013, 08:48 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 lipca 2007, 21:44 - pn
Posty: 1593
Lokalizacja: północna wielkopolska
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Cordovan, jeśli już sugerujesz nastrój rojowy, to nie doradzaj wkładania do gniazda 5 ramek węzy jako środek zapobiegawczy.
Węzę to się daje żeby zapobiec nastrojowi rojowemu, jak już jest, to podaniem węzy nic nie zdziałasz.
Pszczoły w nastroju rojowym nie budują węzy! A wkładając ja do gniazda jeszcze bardziej ograniczasz miejsce na czerwienie, powiekszajac nastrój rojowy.
Dla rozładowania nastroju rojowego daje się matce gotowe, ładne plastry, jak je zaczerwi, to znajdzie się zajęcie dla młodej pszczoły... itd...

_________________
Niniejszym oświadczam, że powyższy post wyraża mój osobisty punkt widzenia.
Zastrzegam sobie prawo do zmiany poglądów w dowolnej chwili i bez podania przyczyny.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 maja 2013, 09:18 - pn 

Rejestracja: 28 grudnia 2012, 18:48 - pt
Posty: 2450
Lokalizacja: Kraków/Jura
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
A co jeśli nie mam plastrów ? W jednej rodzinie łaziły mi po wylotku, węzę odbudowują, mateczników nie widziałem. Teraz stoją na rzepaku i zaglądnę do nich dopiero za kilka dni, ale latają i zbierają oraz odbudowują węzę w nadstawce.

_________________
Jedynie cenzor cesarski Jüang, Co umie dać się we znaki,
Nie żałuje swej pięknie haftowanej sukni, Pył ściera z uwagą, czyta. [Bo Juyi, Wiersze na ścianie]
http://www.pasiekatilia.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 maja 2013, 09:41 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 stycznia 2011, 17:54 - śr
Posty: 3365
Lokalizacja: Lubelskie.51°10'51.50"N 22°35'32.23"E
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski DanLan 435/170
ja-lec pisze:
W zeszłym tygodniu w niedzielę dałem nadstawki pół na pół susz z węzą.

Prawdopodobnie kiedy dawałeś nadstawki były już mateczniki zerknij czy odbudowały tą węzę i czy coś przyniosły, jak nie to szykują się na drzewo i przy pierwszym ociepleniu wyjdą

_________________
Wiesiek33

TANKUJĘ TYLKO NA-PKN ORLEN


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 maja 2013, 19:52 - pn 
Cordovan, tojest najbardziej prawdopodobna wersja ale sprawdzę dopiero w czwartek wziołem wolne i napiszę co było.Dzięki za potpowiedź.


Na górę
  
 
Post: 13 maja 2013, 20:55 - pn 
minikron, sugeruję iż to początkowa faza nastroju rojowego i węzą właśnie, w tym zatrudnieniem woszczarek i lotnej pszczoły poprzez nadchodzące od jutra pogody można by to szybko wyeliminować. :wink:


Na górę
  
 
Post: 16 maja 2013, 20:20 - czw 
Niestety ze względu na wyjazd związany z pracą zawodową nie dałem rady dzisiaj zrobić przeglądu i do poniedziałku muszą pszczółki poczekać. Z tego co mi wiadomo jeszcze się nie wyroiły.


Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 36 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji