FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 16 kwietnia 2024, 06:09 - wt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 104 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
Post: 01 stycznia 2013, 19:21 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 lutego 2011, 19:48 - śr
Posty: 78
Lokalizacja: Darłowo
Ule na jakich gospodaruję: wlkp/ostr
Witam
chciałbym poruszyć temat jak to tu się określa -zawodostwa- w tej dziedzinie. koledzy którzy mają po 80 pni może powiedzą jakie są tego konsekwecje. wiem że do us trzeba zapłacić ok 300zł na rok ryczałtowo. czy przejcie ze sprzedaży bezpośredniej do 80 pni teraz zakładam działalność opłacam us mogę ubezpieczyć się w krus i co dalej. jakie mogę wystawiać rachunki jak by się trafił kupiec itp. proszę o pomoc bo wielu spełnia te wymogi a boją się zakładać tą działalność.na wat chyba mało kto wejdzie bo obroty żedu 80 tyś mało kto spełni.
Maciej

_________________
www.pasiekaumaciusia.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 stycznia 2013, 19:27 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2011, 22:40 - sob
Posty: 151
Lokalizacja: Stryszawa
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowska, Wielkopolski
A po co pchać się w US. 80 uli na Ciebie, 80 ma żonka i 80 synek lub córka.....


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 stycznia 2013, 19:49 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 marca 2012, 21:04 - czw
Posty: 3637
Lokalizacja: Góry Sowie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
mirco102, Święte słowa. Policz jeszcze siostrę, brata, teściową, teścia i rodziców i jakoś to leci.
A tak na poważnie, to jeszcze o emeryturze trzeba myśleć.

_________________
"Mała jest pszczoła wśród latających stworzeń, lecz owoc jej ma pierwszeństwo pośród słodyczy." (Syr 11, 3);


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 stycznia 2013, 19:57 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 lutego 2011, 19:48 - śr
Posty: 78
Lokalizacja: Darłowo
Ule na jakich gospodaruję: wlkp/ostr
ja mam 35 pni i nie zamierza na razie mieć więcej ale właśnie młodzi pszczelarze którzy mają ule nie pracują nie mają ubezpieczeń to jest jakaś alternatywa za 300 zł rocznie myśląc o emeryturze.
Maciej

_________________
www.pasiekaumaciusia.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 stycznia 2013, 20:01 - wt 
Cześć Maćku trzeba było pytać u jak byliśmy u Mirka wyślij mi nr tel na pw jutro do Ciebie zadzwonie :D
Pozdrowienia z Nysy :D


Na górę
  
 
Post: 01 stycznia 2013, 20:11 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 stycznia 2011, 17:54 - śr
Posty: 3365
Lokalizacja: Lubelskie.51°10'51.50"N 22°35'32.23"E
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski DanLan 435/170
Maciej Frey pisze:
ja mam 35 pni i nie zamierza na razie mieć więcej ale właśnie młodzi pszczelarze którzy mają ule nie pracują nie mają ubezpieczeń to jest jakaś alternatywa za 300 zł rocznie myśląc o emeryturze.
Maciej

_________________

Emerytura chyba od urzędu skarbowego?
Aby mieć emeryturę trzeba opłacać składki ZUS lub KRUS.

_________________
Wiesiek33

TANKUJĘ TYLKO NA-PKN ORLEN


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 stycznia 2013, 20:46 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 października 2011, 20:19 - śr
Posty: 236
Lokalizacja: Węgorzyno
wiesiek33 pisze:
Maciej Frey pisze:
ja mam 35 pni i nie zamierza na razie mieć więcej ale właśnie młodzi pszczelarze którzy mają ule nie pracują nie mają ubezpieczeń to jest jakaś alternatywa za 300 zł rocznie myśląc o emeryturze.
Maciej

_________________

Emerytura chyba od urzędu skarbowego?
Aby mieć emeryturę trzeba opłacać składki ZUS lub KRUS.



Z czego się orientuję to będąc krusowcem na rok płaci się składkę w granicy 1200 zł kwartalnie ponad 300 zł

Pozdrawiam SL


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 stycznia 2013, 20:52 - wt 

Rejestracja: 10 stycznia 2011, 17:43 - pn
Posty: 764
Lokalizacja: łódzkie
Do US około 0,55 zł od rodziny pszczelej przy czym jeżeli pasieka to jedyny dochód to trzeba mieć z 1200 rodzin żeby zapłacić 1 zł podatku.
Do KRUS 345 zł co kwartał ubezpieczenie emerytalno rentowe i 135 zdrowotnego co miesiąc.
VAT chyba, że na własne życzenie jak się robi dużą inwestycję warto b mżna z kosztów odliczyc vat ale po co ta papierologia.
Rachunki wystawia kupujący sprzedającemu tzw RR


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 stycznia 2013, 20:59 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 stycznia 2011, 17:54 - śr
Posty: 3365
Lokalizacja: Lubelskie.51°10'51.50"N 22°35'32.23"E
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski DanLan 435/170
fb01667 pisze:

Z czego się orientuję to będąc krusowcem na rok płaci się składkę w granicy 1200 zł kwartalnie ponad 300 zł

Owszem , dokładnie to 390 zł. ale powyżej 80 pni to już ponad 500 zł w KRUS miesięcznie.

_________________
Wiesiek33

TANKUJĘ TYLKO NA-PKN ORLEN


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 stycznia 2013, 21:07 - wt 

Rejestracja: 10 stycznia 2011, 17:43 - pn
Posty: 764
Lokalizacja: łódzkie
wiesiek33 pisze:
fb01667 pisze:

Z czego się orientuję to będąc krusowcem na rok płaci się składkę w granicy 1200 zł kwartalnie ponad 300 zł

Owszem , dokładnie to 390 zł. ale powyżej 80 pni to już ponad 500 zł w KRUS miesięcznie.

:nonono:
Dokładnie to wychodzi 251 zł miesięcznie i niezalżnie ile rodzin się ma no chyba, że się ma dodatkowo 300 h pola


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 stycznia 2013, 21:15 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 stycznia 2011, 17:54 - śr
Posty: 3365
Lokalizacja: Lubelskie.51°10'51.50"N 22°35'32.23"E
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski DanLan 435/170
wiesiek33 pisze:
ponad 500 zł w KRUS miesięcznie.

Mała pomyłka :oops: 606zł kwartalnie.
Wysokość składek na ubezpieczenie społeczne rolników
w IV kwartale 2012 r. i I kwartale 2013 r.
http://www.krus.gov.pl/krus/krus-w-licz ... -rolnikow/

_________________
Wiesiek33

TANKUJĘ TYLKO NA-PKN ORLEN


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 stycznia 2013, 21:34 - wt 

Rejestracja: 10 stycznia 2011, 17:43 - pn
Posty: 764
Lokalizacja: łódzkie
wiesiek33 pisze:
wiesiek33 pisze:
ponad 500 zł w KRUS miesięcznie.

Mała pomyłka :oops: 606zł kwartalnie.
Wysokość składek na ubezpieczenie społeczne rolników
w IV kwartale 2012 r. i I kwartale 2013 r.
http://www.krus.gov.pl/krus/krus-w-licz ... -rolnikow/

czytaj ze zrozumieniem tabele
Prowadzenie pasieki to nie działalność pozarolnicza a dział specjalny produkcji rolnej.
według tabeli 366 zł kwartalnie + 135 zł miesięcznie zdrowotne
To jest składka od działów specjalnych produkcji rolnej.
Jeżli za kogoś już jest opłacany ZUS to juz nie płaci KRUSu


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 stycznia 2013, 21:38 - wt 
może troszkę wyjaśnienia bo ktoś może siedzieć i myśleć po co mi to płacić . Do czego to służy i co będę miał jak będę opłacał


Na górę
  
 
Post: 01 stycznia 2013, 21:41 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2011, 22:40 - sob
Posty: 151
Lokalizacja: Stryszawa
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowska, Wielkopolski
Czyli jeżeli pracujesz to nie ma sensu pchać się w ZUS i US, a KRUS cię nie przyjmie, a jeżeli nie pracujesz to na każdego członka rodziny po 80 uli a ze swojej działki opłacić sobie KRUS ale bez US.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 stycznia 2013, 21:44 - wt 

Rejestracja: 10 stycznia 2011, 17:43 - pn
Posty: 764
Lokalizacja: łódzkie
To zależy czy masz zamiar zajmować się tylko pszczołami czy jako dodatkowe zajęcie a normalnie pracować gdzieś w firmie?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 stycznia 2013, 21:45 - wt 
Co to da na lata jeśli ja będę opłacał to czy to ma jakiś +


Na górę
  
 
Post: 01 stycznia 2013, 21:49 - wt 

Rejestracja: 10 stycznia 2011, 17:43 - pn
Posty: 764
Lokalizacja: łódzkie
W ZUSsie jest więcej do zapłacenia ale i emerytura jest większa.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 stycznia 2013, 21:51 - wt 
To powiedzmy jak by to wyglądało gdybym miał 200 rodzin to jaka by mnie składka wynosiła . I co miałbym powiedzieć tam pani że przyszedłem zarejestrować działalność gospodarczą .


Na górę
  
 
Post: 01 stycznia 2013, 21:52 - wt 
A ja mając 16 lat mogę iść i zarejestrować ?


Na górę
  
 
Post: 01 stycznia 2013, 22:03 - wt 

Rejestracja: 10 stycznia 2011, 17:43 - pn
Posty: 764
Lokalizacja: łódzkie
idziesz DO US i zgłaszasz, że chciałbyś zarejestrować dział specjalny produkcji rolnej, wyślą cię po regon do urzędu statystycznego. po rejestracji w US skarbowym z dokumentami od US do KRUSU i tam zarejestrowanie się jako rolnik tam obliczą składkę która bedzie wynosiła przy samych pszczołach tak jak napisałem wcześniej. Jeszcze wcześniej rejestracjia w urzedzie gminy.
http://ksiegowosc.infor.pl/podatki/inne ... olnej.html

najlepiej przeczytaj sobie ten temat pod podanym linkiem a potem pytaj.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 stycznia 2013, 22:08 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 października 2009, 17:52 - sob
Posty: 2566
Lokalizacja: Szczecin okolice
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
Czy zgłaszając taką pasiekę i płacąc KRUS jesteśmy już rolnikami w rozumieniu prawa i czy wtedy przysługują nam przywileje takie same jak dla rolników, np. możliwość budowy zagrodowej domu na ziemi rolnej?
Będę wdzięczny za odpowiedź :thank:

_________________
www.pszczolyimiod.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 stycznia 2013, 22:09 - wt 

Rejestracja: 10 stycznia 2011, 17:43 - pn
Posty: 764
Lokalizacja: łódzkie
Korzyści z rejestracji pasieki są takie, że zawsze warto postępować uczciwie a wtedy ma się spokojny sen. A od pszczelarzy tej uczciwości powinno się wymagać bardziej . Pszczelarz to kiedyś, kiedyś był zawodem zaufania publicznego :wink:
A oprócz tego niska składka na ubezpieczenie społeczne,
raz w roku składana dokumentacja do US i to cała papierologia dupokrytka jak cię zapytają skąd cię stać na kolejnego mercedesa


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 stycznia 2013, 22:11 - wt 
A czy ktoś ma tylko pszczoły i tak zarejestrowane jak to później wyjdzie z emeryturą mniej więcej ile ona by mogła wynosić tak na oko ?


Na górę
  
 
Post: 01 stycznia 2013, 22:14 - wt 

Rejestracja: 10 stycznia 2011, 17:43 - pn
Posty: 764
Lokalizacja: łódzkie
Na dziś dzień prawie 800 zł. malo płacisz mało dostajesz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 stycznia 2013, 22:16 - wt 

Rejestracja: 10 stycznia 2011, 17:43 - pn
Posty: 764
Lokalizacja: łódzkie
adidar pisze:
Czy zgłaszając taką pasiekę i płacąc KRUS jesteśmy już rolnikami w rozumieniu prawa i czy wtedy przysługują nam przywileje takie same jak dla rolników, np. możliwość budowy zagrodowej domu na ziemi rolnej?
Będę wdzięczny za odpowiedź :thank:

Stajemy się rolnikami zgodnie z ustawą o gospodarstwach rolnych.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 stycznia 2013, 23:26 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 lutego 2011, 19:48 - śr
Posty: 78
Lokalizacja: Darłowo
Ule na jakich gospodaruję: wlkp/ostr
dzięki panowie za informacje co do poprzednika jeśli masz h ziemi koło pasieki i jest ona nie orna w planach zagospodarowania przestrzennego a jako siedliskowa to do 30 m2 możesz budować większe gabarytowo budynki gosp już z zezwoleniem ale jako rolnika nie płacisz podatku z anie.

_________________
www.pasiekaumaciusia.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 stycznia 2013, 23:56 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 grudnia 2010, 23:05 - sob
Posty: 3002
Lokalizacja: Łódź
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
KRUS_okresy składkowe nie dolicza się do okresów składkowych w ZUS w tym znaczeniu że emerytura z ZUS wzrośnie w zauważalny sposób dzięki składkom na działy specjalne z KRUS-u , będzie to mieśęcznie pare
zł 20-40 :lol:

_________________
Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 stycznia 2013, 09:04 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2011, 22:40 - sob
Posty: 151
Lokalizacja: Stryszawa
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowska, Wielkopolski
DROBNY pisze:
idziesz DO US i zgłaszasz, że chciałbyś zarejestrować dział specjalny produkcji rolnej, wyślą cię po regon do urzędu statystycznego. po rejestracji w US skarbowym z dokumentami od US do KRUSU i tam zarejestrowanie się jako rolnik tam obliczą składkę która bedzie wynosiła przy samych pszczołach tak jak napisałem wcześniej. Jeszcze wcześniej rejestracjia w urzedzie gminy.
http://ksiegowosc.infor.pl/podatki/inne ... olnej.html

najlepiej przeczytaj sobie ten temat pod podanym linkiem a potem pytaj.

Bez urazy ale nie taka kolejność.
Idziesz do Urzędu Gminy i działa tzw "jedno okienko" czyli to UG rozsyła już za Ciebie informację o rozpoczęciu działalność do US, ZUS, KRUS i Urzędu Statystycznego. Niedawno sam to przerabiałem. Powodzenia


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 stycznia 2013, 09:18 - śr 

Rejestracja: 10 stycznia 2011, 17:43 - pn
Posty: 764
Lokalizacja: łódzkie
Ja to robiłem 15 lat temu wtedy "jedno okienko" nie działało. Ale zgadza się najpierw UG potem urząd statystyczny i numer regon potem i tak trzeba do US zgłosić ilość rodzin aby mogli wystawić decyzję podatkową, następnie z decyzją trzeba się zgłosić do krus aby wyliczyli wielkość składki zdrowotnej i tak co roku do 30 listopada do US potem na początku roku z decyzją z US do KRUS.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 stycznia 2013, 09:18 - śr 

Rejestracja: 10 stycznia 2011, 17:43 - pn
Posty: 764
Lokalizacja: łódzkie
.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 stycznia 2013, 10:36 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 maja 2012, 20:51 - pn
Posty: 2203
Lokalizacja: Lubelskie
Ule na jakich gospodaruję: warszawski, ostrowskiej
Koledzy nie wspomnieliście nic koledze o rachunku bankowym.

Jak to wygląda przy tej działalności?
Wystarczy swój prywatny rachunek czy tak jak przy działalności trzeba mieć oddzielny pod sama działalność?

Bo jeżeli tak to też pewnie koszt ok 30zł/m-c


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 stycznia 2013, 10:40 - śr 

Rejestracja: 11 stycznia 2010, 01:33 - pn
Posty: 2667
Lokalizacja: Śląsk...ale Dolny ;)
Maciej Frey pisze:
co do poprzednika jeśli masz h ziemi koło pasieki i jest ona nie orna w planach zagospodarowania przestrzennego a jako siedliskowa to do 30 m2 możesz budować


Tak nie jest, jeśli masz hektar to jesteś rolnikiem i możesz na swojej ziemi postawić budynki gospodarcze w tym dom. Pod zabudowę możesz przeznaczyć do 5 arów. Przerabiałem to jakieś 15 lat temu i od tego czasu raczej nic się nie zmieniło (w międzyczasie na tych samych zasadach domy zbudowało dwóch moich braci)

_________________
https://t.me/pump_upp


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 stycznia 2013, 11:03 - śr 

Rejestracja: 10 stycznia 2011, 17:43 - pn
Posty: 764
Lokalizacja: łódzkie
Nie ma obowiązku posiadania rachunku na pasiekę. Ale jeżeli już byś chciał to BGŻ ma darmowe rachunki dla rolników tylko, że operacje kosztują 1,5 zł


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 stycznia 2013, 14:18 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 czerwca 2008, 11:35 - pn
Posty: 1851
Lokalizacja: Opolskie
mirco102 pisze:
Bez urazy ale nie taka kolejność.
Idziesz do Urzędu Gminy i działa tzw "jedno okienko" czyli to UG rozsyła już za Ciebie informację o rozpoczęciu działalność do US, ZUS, KRUS i Urzędu Statystycznego. Niedawno sam to przerabiałem. Powodzenia

Tak to działa, jak chcesz założyć działalność gospodarczą.

Działów specjalnych produkcji rolnej urzędy gminy nie rejestrują.
Udajesz się bezpośrednio do urzędu skarbowego i wypełniasz NIP-7 oraz PIT-6. Jak masz potwierdzone kopie tych dokumentów to udajesz się do KRUSu. Zgłoszenie do ubezpieczenia przyjmą Ci, ale musisz do jakiegoś czasu donieść zaświadczenie z US. Nie które jednostki KRUS tego nie wymagają. Jak nie masz potwierdzonych kopii- to składasz w US wniosek o wydanie zaświadczenia. Z zaświadczeniem udajesz się do KRUSu. Niektóre placówki terenowe KRUS proszę o dostarczenie decyzji z US w sprawie ustalenia wysokości wymiaru działów specjalnych produkcji rolnej.
W KRUSie opłacasz składki co kwartał a zdrowotną co miesiąc.
W US (jak nie masz innych dochodów) doliczasz sobie dochód z decyzji w zeznaniu rocznym PIT-36.
Jeżeli nie jesteś podatnikiem VAT to nie masz obowiązku posiadania rachunku bankowego na prowadzenie działalności gospodarczej.
Zapomniałem wspomnieć o regonie. W niektórych US wymagany jest. Wtedy udajesz się do GUSu, nadają Ci numer i aktualizujesz dane o ten nr we wniosku NIP-7.
To masz taki skrót na 81 rodzin pszczelich.
Jest to podstawowa informacja. Więcej to już wywody podchodzące pod doradztwo podatkowe. Można i ten temat przerobić. Ale wtedy musisz przedstawić więcej danych, na których należy się oprzeć.
Jak ktoś Ci z góry powie, że np. opłaci Ci się być watowcem, to potraktuj to jak "bicie piany".
Nie da się wszystkiego Ci doradzić nie znając dużo, dużo danych na Twój temat, Twoich planów i założeń, i oczywiście ostrzegając Ciebie o możliwych zmianach podatkowych (o których nie wiemy), a które ewentualnie mogłyby mieć wpływ na podjęcie przez Ciebie pewnych decyzji.

_________________
Obrazek Staram się pisać poprawnie po polsku


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 stycznia 2013, 14:40 - śr 

Rejestracja: 14 marca 2009, 16:53 - sob
Posty: 979
Ule na jakich gospodaruję: brak
adidar pisze:
Czy zgłaszając taką pasiekę i płacąc KRUS jesteśmy już rolnikami w rozumieniu prawa i czy wtedy przysługują nam przywileje takie same jak dla rolników, np. możliwość budowy zagrodowej domu na ziemi rolnej?
Będę wdzięczny za odpowiedź :thank:

Nie - wedle polskiego prawa rolnikiem jest osoba z 1ha ziemi - działy specjalne nie robią z Ciebie rolnika - przynajmniej tak było kilka lat temu jak chciałem wziąć trochę kasiory jako "młody rolnik", ale bez pola nie jestem rolnikiem :(

_________________
Internetowy pszczelarz z kilkoma wirtualnymi rodzinami + kolejne cztery w pokrzywach za stodołą


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 stycznia 2013, 15:54 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 maja 2011, 19:55 - pt
Posty: 1540
Lokalizacja: Tomice
Ule na jakich gospodaruję: klasyczny wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Tomice/Wadowice
pewex pisze:
adidar pisze:
Czy zgłaszając taką pasiekę i płacąc KRUS jesteśmy już rolnikami w rozumieniu prawa i czy wtedy przysługują nam przywileje takie same jak dla rolników, np. możliwość budowy zagrodowej domu na ziemi rolnej?
Będę wdzięczny za odpowiedź :thank:

Nie - wedle polskiego prawa rolnikiem jest osoba z 1ha ziemi - działy specjalne nie robią z Ciebie rolnika - przynajmniej tak było kilka lat temu jak chciałem wziąć trochę kasiory jako "młody rolnik", ale bez pola nie jestem rolnikiem :(


Nie do końca tak jest, nawet hodując rybki akwariowe możesz ubezpieczyć się w KRUS. Oczywiście w uproszczeniu piszę bo są pewne uwarunkowania.
http://podatki.wieszjak.pl/pit/309526,D ... chodu.html

_________________
Pozdrawiam! Krzysztof


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 stycznia 2013, 16:16 - śr 

Rejestracja: 10 stycznia 2011, 17:43 - pn
Posty: 764
Lokalizacja: łódzkie
Osoba prowadząca dział specjalny produkcji rolnej też jest rolnikiem i posiada gospodarstwo rolne.
1. Za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów, o których mowa w art. 1, o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki, nieposiadającej osobowości prawnej.

2. Za działalność rolniczą uważa się produkcję roślinną i zwierzęcą, w tym również produkcję materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcję warzywniczą, roślin ozdobnych, grzybów uprawnych, sadownictwa, hodowlę i produkcję materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcję zwierzęcą typu przemysłowego fermowego oraz chów i hodowlę ryb.
Działy specjalne nie były brane pod uwagę przy" młodym rolniku" a powinny bo może więcej młodych zainteresowałoby się przejęciem pasieki od rodziców czy dziadków. Takie 70 000 pozwoliłoby nieźle zmodernizaować pasieki.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 stycznia 2013, 17:02 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 czerwca 2008, 11:35 - pn
Posty: 1851
Lokalizacja: Opolskie
DROBNY pisze:
(...)
Działy specjalne nie były brane pod uwagę przy" młodym rolniku" a powinny bo może więcej młodych zainteresowałoby się przejęciem pasieki od rodziców czy dziadków. Takie 70 000 pozwoliłoby nieźle zmodernizaować pasieki.

Ja korzystałem z opcji "młody rolnik 50 tys. zł".
Pasieka mogła być w to włączona, ale zawsze najpierw musiał być areał pola uprawniający do rolnictwa.
Dochodowość docelową ekonomiczną można było osiągnąć przez rozbudowę pasieki do odpowiedniej ilości rodzin pszczelich.

_________________
Obrazek Staram się pisać poprawnie po polsku


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 stycznia 2013, 18:01 - śr 

Rejestracja: 23 października 2011, 09:10 - ndz
Posty: 472
Lokalizacja: Czeladź
Ule na jakich gospodaruję: wlk
Reasumując korzyści z rejestracji działów specjalnych w US.

Jeśli masz duży budynek gospodarczy (pracownia pasieczna) i podatek byś płacił ok 1000 zł a po zarejestrowaniu płacisz podatek 81 rodzin x około 2,7zł za rodzinę oszczędzasz 781 zł. Budynki wykorzystane do działów specjalnych zwolnione z opodatkowania

Jeśli nie jesteś ubezpieczony w ZUS to masz możliwość ubezpieczenia siebie i członków rodziny w KRUSIE - o ile ty czy twoja rodzina nie jest ubezpieczona w ZUSIE bo to wyklucza ubezpieczenie KRUS.

Jeśli masz założoną firmę i zarejestrowany dział możesz wystawiać faktury za miód (korzystne dla odbiorców hurtowych którzy chcieli by mieć fakturę za zakup miodu typu sklepy spożywcze do których możesz wstawić miód)

Jeśli masz zarejestrowany dział specjalny masz możliwość zrobienia (zgodnie z przepisami) kursu na mistrza w zawodzie pszczelarz.

_________________
www.pasiekazarki.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 stycznia 2013, 18:21 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 lutego 2012, 16:53 - pn
Posty: 271
Lokalizacja: Świętokrzyskie-Kielce
Ule na jakich gospodaruję: WLKP.WZ.WP.
paweln, z tymi fakturami to super sprawa :) Sklepy spożywcze boją się przyjmować miód jeśli nie mają faktury a tak to lajcik :)
A za założenie firmy dostanie się około 18 tyś. zł od Unii Europejskiej.

_________________
Pozdrawiam
Tomek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 stycznia 2013, 18:33 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 czerwca 2008, 11:35 - pn
Posty: 1851
Lokalizacja: Opolskie
paweln pisze:
Reasumując korzyści z rejestracji działów specjalnych w US.

Jeśli masz duży budynek gospodarczy (pracownia pasieczna) i podatek byś płacił ok 1000 zł a po zarejestrowaniu płacisz podatek 81 rodzin x około 2,7zł za rodzinę oszczędzasz 781 zł. Budynki wykorzystane do działów specjalnych zwolnione z opodatkowania

Jeśli nie jesteś ubezpieczony w ZUS to masz możliwość ubezpieczenia siebie i członków rodziny w KRUSIE - o ile ty czy twoja rodzina nie jest ubezpieczona w ZUSIE bo to wyklucza ubezpieczenie KRUS.

Jeśli masz założoną firmę i zarejestrowany dział możesz wystawiać faktury za miód (korzystne dla odbiorców hurtowych którzy chcieli by mieć fakturę za zakup miodu typu sklepy spożywcze do których możesz wstawić miód)

Jeśli masz zarejestrowany dział specjalny masz możliwość zrobienia (zgodnie z przepisami) kursu na mistrza w zawodzie pszczelarz.

Mieszacie wszystko, jak groch z kapustą.

_________________
Obrazek Staram się pisać poprawnie po polsku


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 stycznia 2013, 19:13 - śr 

Rejestracja: 23 października 2011, 09:10 - ndz
Posty: 472
Lokalizacja: Czeladź
Ule na jakich gospodaruję: wlk
A co według Ciebie namieszane ?

_________________
www.pasiekazarki.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 stycznia 2013, 19:17 - śr 

Rejestracja: 15 stycznia 2011, 21:23 - sob
Posty: 1181
Lokalizacja: Beskid Wyspowy
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
żeby wystawiać faktury nie musisz mieć firmy wystarczy być rolnikiem i rozliczać vat na zasadach ogólnych . Najlepiej idź do biura księgowego i wszystkiego się dowiesz.

_________________
http://www.beskidzkabarc.pl/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 stycznia 2013, 19:29 - śr 
krzysglo pisze:
Mieszacie wszystko, jak groch z kapustą.
:haha:
A najbardziej mnie wnerwia płacenie tej skladki zdrowotnej w działach specjalnych 135 zł miesiecznie,a rolnik który ma 10 ha płaci 120zł na rok i gdzie tu sprawiedliwość więc lepiej kupić lub wydzierżawić 1 ha i tez zarejestrują w krusie i odpuścić sobie te działy specjalne.


Na górę
  
 
Post: 02 stycznia 2013, 19:35 - śr 
Lenin pisze:
żeby wystawiać faktury nie musisz mieć firmy wystarczy być rolnikiem i rozliczać vat na zasadach ogólnych . Najlepiej idź do biura księgowego i wszystkiego się dowiesz.

Dobrze prawisz. Powiedz tylko czy zwykły rolnik ma prawo wystawić Fakturę VAT ? Otóż Kolego nie.
paweln pisze:
korzystne dla odbiorców hurtowych którzy chcieli by mieć fakturę za zakup miodu typu sklepy spożywcze do których możesz wstawić miód

Bażant001 pisze:
z tymi fakturami to super sprawa Sklepy spożywcze boją się przyjmować miód jeśli nie mają faktury a tak to lajcik

Nikt im nie zabrania legalnego zakupu za pomocą Faktury RR. Tylko pewnie nie chce im się takowej wystawić albo nie mają o tym pojęcia.


Na górę
  
 
Post: 02 stycznia 2013, 20:07 - śr 

Rejestracja: 09 lutego 2011, 21:21 - śr
Posty: 60
Lokalizacja: lubuskie
Teraz jak mamy dziłalność gospodarczą ( na ryczałcie) nie potrzebujemy numeru konta ani pieczątki, wiem bo niedawno zakładałem a teraz planuje przejść jednak na dział specjalny rolnictwa ( zawsze to troche taniej) w us wybrałem dwa pity mam im wypełnić a potem do krusu. Oczywiście najpierw zawiesić pierwszą działalność. Mam tylko pytanie bo nie posiadam tych 80 pni czy oni to jakoś sprawdzają?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 stycznia 2013, 20:12 - śr 
damian2_2007 pisze:
Mam tylko pytanie bo nie posiadam tych 80 pni czy oni to jakoś sprawdzają?

Mogą sprawdzić. Ale 80 pni to jest obowiązek zgłoszenia jako działu specjalnego. Nie musisz mieć 80. Gdybyś miał 80 a nie zgłosił, no to wtedy fiskus :pala: :tasak:


Na górę
  
 
Post: 02 stycznia 2013, 20:13 - śr 

Rejestracja: 09 lutego 2011, 21:21 - śr
Posty: 60
Lokalizacja: lubuskie
Z tego co mi powiedzieli to od 80 moge przejść na dział specjalny


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 stycznia 2013, 20:15 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 października 2009, 17:52 - sob
Posty: 2566
Lokalizacja: Szczecin okolice
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
A czy wydzierżawienie 1-2 ha ziemii może dać takie prawo budowy, ale nie na tej ziemi dzierżawionej , a np. na powierzchni rolnej 0,3 ha ?
Tylko czy tak można zrobić w 2 różnych gminach?
Trochę to zagmatwane, ale przedstawię mój wariant:
jeśli bym miał 0,3 ha ziemii rolnej, na której chciałbym się wybudować, a wydzierżawić 1-2 ha ale 100 km dalej u znajomego, w obrębie jednego województwa, ale wtedy już w innym powiecie?

_________________
www.pszczolyimiod.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 stycznia 2013, 20:59 - śr 

Rejestracja: 15 stycznia 2011, 21:23 - sob
Posty: 1181
Lokalizacja: Beskid Wyspowy
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
kolopik pisze:
Dobrze prawisz. Powiedz tylko czy zwykły rolnik ma prawo wystawić Fakturę VAT ? Otóż Kolego nie.

Rolnik ryczałtowy nie , ale rolnik na zasadach ogólnych tak(to nie jest działalność gospodarcza bo nie podlega wpisowi do ewidencji podmiotów gospodarczych ale regon trzeba nieć i cały wat od zakupów Ci urząd skarbowy wraca.)

_________________
http://www.beskidzkabarc.pl/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 104 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: ssarna i 35 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji