FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 20 kwietnia 2024, 05:36 - sob

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 41 ] 
Autor Wiadomość
Post: 01 kwietnia 2014, 20:51 - wt 

Rejestracja: 25 marca 2014, 12:12 - wt
Posty: 27
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Korzenna
Witajcie. Mam pytanie, czym najlepiej dezynfekować ule styropianowe by było dobrze i szybko??


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 kwietnia 2014, 20:54 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 października 2012, 17:46 - wt
Posty: 2279
Lokalizacja: Poznań- Trzek Mały
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie korp i 1/2
Soda kaustyczna.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 kwietnia 2014, 21:09 - wt 

Rejestracja: 28 grudnia 2012, 18:48 - pt
Posty: 2450
Lokalizacja: Kraków/Jura
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
2% i nie więcej.

_________________
Jedynie cenzor cesarski Jüang, Co umie dać się we znaki,
Nie żałuje swej pięknie haftowanej sukni, Pył ściera z uwagą, czyta. [Bo Juyi, Wiersze na ścianie]
http://www.pasiekatilia.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 kwietnia 2014, 21:14 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 października 2012, 17:46 - wt
Posty: 2279
Lokalizacja: Poznań- Trzek Mały
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie korp i 1/2
W opcji szukaj znajdziesz więcej szczegółów ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 kwietnia 2014, 21:22 - wt 
robert-a pisze:
Soda kaustyczna.

Owszem Można ale w obecnym czasie lepszy jest Rapicid albo Virkon


Na górę
  
 
Post: 01 kwietnia 2014, 21:27 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 października 2012, 17:46 - wt
Posty: 2279
Lokalizacja: Poznań- Trzek Mały
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie korp i 1/2
BoCiAnK pisze:
robert-a pisze:
Soda kaustyczna.

Owszem Można ale w obecnym czasie lepszy jest Rapicid albo Virkon
Rapicid super ale jak się o nim wspomina to wszystkim się kojarzy z zwalczaniem warozy :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 kwietnia 2014, 21:32 - wt 

Rejestracja: 28 grudnia 2012, 18:48 - pt
Posty: 2450
Lokalizacja: Kraków/Jura
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
soda umyje, virkon nie. Rapicidu nie mam bom centuś i taniej wyszedł virkon ;>

_________________
Jedynie cenzor cesarski Jüang, Co umie dać się we znaki,
Nie żałuje swej pięknie haftowanej sukni, Pył ściera z uwagą, czyta. [Bo Juyi, Wiersze na ścianie]
http://www.pasiekatilia.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 kwietnia 2014, 21:39 - wt 
robert-a pisze:
Rapicid super ale jak się o nim wspomina to wszystkim się kojarzy z zwalczaniem warozy :D



to dobrze :wink:
asan pisze:
Rapicidu nie mam bom centuś i taniej wyszedł virkon ;>

No to masz problem :haha:
Wpierw się myje ludwikiem i szczotą a potem dezynfekuje


Na górę
  
 
Post: 01 kwietnia 2014, 22:13 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 października 2012, 17:46 - wt
Posty: 2279
Lokalizacja: Poznań- Trzek Mały
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie korp i 1/2
asan pisze:
Rapicidu nie mam bom centuś i taniej wyszedł virkon ;>
Ale on tak zle nie wychodzi cenowo ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 kwietnia 2014, 22:44 - wt 

Rejestracja: 28 grudnia 2012, 18:48 - pt
Posty: 2450
Lokalizacja: Kraków/Jura
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
ojtam, miałem do wyboru 20 czy 30zł, albo 60. Jako że nie poję pszczół ludwikiem, ACE czy innym rapicidem to wybrałem tańszą opcję.
I tak myłem w ługu, więc virkon był mi potrzebny do odkażania dłuta, miodarki itp - jakieś drobne ilości.
Swoją drogą, czy ktoś robił ciasto z virkonem ? Pachnie całkiem ładnie ;)

_________________
Jedynie cenzor cesarski Jüang, Co umie dać się we znaki,
Nie żałuje swej pięknie haftowanej sukni, Pył ściera z uwagą, czyta. [Bo Juyi, Wiersze na ścianie]
http://www.pasiekatilia.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 kwietnia 2014, 15:45 - śr 

Rejestracja: 23 października 2007, 18:57 - wt
Posty: 1216
Lokalizacja: MAŁOPOLSKA
Tylko virkon jak rozpieczętujesz to musisz zużyć i to dość szybko .
Rapicid kupujesz ile Ci potrzeba ,albo całą flachę i robisz tyle roztworu ile ci w danej chwili potrzeba , a reszta rapicidu zakręcasz i odstawiasz do następnego razu . Jest podobno już virkon w tabletkach . To jest lepsze rozwiązanie . Jedna tabl. + 1 l wody ( np .nie znam proporcji ) i mamy tyle roztworu ile nam potrzeba w danej chwili . Nie zawsze jest nam potrzebne np. 5 litrów .Virkon wcale nie jest taki tani , a to z tego względu że jest narzucony do dezynfekcji w wielu zakładach produkcyjnych , no i jest zbyt :oczko:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 kwietnia 2014, 17:59 - śr 

Rejestracja: 28 grudnia 2012, 18:48 - pt
Posty: 2450
Lokalizacja: Kraków/Jura
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Rozpakowałem, przesypałem do słoika zakreciłem. Nie sądzę by był mniej trwały :)

_________________
Jedynie cenzor cesarski Jüang, Co umie dać się we znaki,
Nie żałuje swej pięknie haftowanej sukni, Pył ściera z uwagą, czyta. [Bo Juyi, Wiersze na ścianie]
http://www.pasiekatilia.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 kwietnia 2014, 19:48 - śr 

Rejestracja: 05 czerwca 2008, 20:23 - czw
Posty: 451
Lokalizacja: podhale
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
po sodzie koniecznie woda z octem, żeby sode zneutralizować


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 kwietnia 2014, 20:32 - śr 

Rejestracja: 23 października 2007, 18:57 - wt
Posty: 1216
Lokalizacja: MAŁOPOLSKA
asan pisze:
Rozpakowałem, przesypałem do słoika zakreciłem. Nie sądzę by był mniej trwały :)

Lubi zmieniać barwę , :haha:
Tabletki są wygodniejsze to tak dla informacji , bo wielu pewnie nie wie że jest wirkon w tej postaci a sprzedawcy nie zawsze podpowiedzą .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 marca 2020, 14:57 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 kwietnia 2017, 20:06 - czw
Posty: 279
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: małopolska
Odkopię temat. W czy soda kaustyczna usuwa też plesn z Uli styropianowych? Mam kilka korpusów po zimie z takim problemem i chce je przygotować na sezon. Z drewnem nie byloby problemu a jak to wygląda za styropianem.

A może wystarczy polecany tu rqpicydw i spyskac korpus?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 marca 2020, 19:05 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 stycznia 2011, 17:54 - śr
Posty: 3365
Lokalizacja: Lubelskie.51°10'51.50"N 22°35'32.23"E
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski DanLan 435/170
Viator pisze:
W czy soda kaustyczna usuwa też plesn z Uli styropianowych?
Tak włącznie z propolisem . Do styropianów jest bardzo dobra i tania .

_________________
Wiesiek33

TANKUJĘ TYLKO NA-PKN ORLEN


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 marca 2020, 20:01 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 kwietnia 2017, 20:06 - czw
Posty: 279
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: małopolska
Dzięki, chciałem się właśnie upewnić.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 kwietnia 2020, 00:40 - pt 

Rejestracja: 26 lutego 2012, 13:22 - ndz
Posty: 173
Ule na jakich gospodaruję: WLKP
Jak tej sody używać ?
Szczota i pojechał czy lepiej jakiś spryskiwacz ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 kwietnia 2020, 08:55 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8668
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
neryng,
kastra na zaprawe kupiona w markecie budowlanym robisz roztwór odpowiedni u mnie na oko wolę sypnąć więcej niż mniej i obracasz sobie ścianka po ściance jak przelecisz wszystkie to szczota i trzeba podrapac i znowu rundka w roztworze, jak ocieknie wkładam do kastra z wodą z octem jak ocieknie to do kastra z czystą wodą i na stos u mnie idzie taśmowo

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 kwietnia 2020, 09:07 - pt 

Rejestracja: 23 października 2007, 18:57 - wt
Posty: 1216
Lokalizacja: MAŁOPOLSKA
,, Na oko" robiony roztwór może być za słaby lub za mocny , zależy co ma na celu mycie korpusów . Dezynfekcja po zgnilcu , tak . Wszystko inne to tylko odświeżanie korpusu. Oczywiście małe odstępstwa są dopuszczalne , to nie apteka . Uwaga na skórę , a szczególnie na oczy , z sodą nie ma żartów.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 kwietnia 2020, 09:16 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8668
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
lalux5,
kiedyś się pofatygowałem i policzyłem ile ma być tego na kaster i wiem ile trzeba wsypać, to nie apteka żeby za każdym razem odmierzać wagowo, wszystkie nieboszczyki tak traktuje jak mam chwilę to od czasu do czasu profilaktycznie reszte też
drewniane wszystkie skrzynki odkładowe co roku są traktowane palnikiem, moim zadaniem przy większej pasiece trzeba się bardziej pilnować ze wszystkim bo losowe korpusy i sprzęt trafiają na losowe rodziny,
te same kastry mam do moczenia korpusów w oleju lnianym i nie tylko więc cały czas są w użyciu,
co do rękawic i okularów to podstawa podobnie jak to że sodę sypiemy do wody a nie odwrotnie

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 kwietnia 2020, 10:02 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 marca 2020, 10:55 - ndz
Posty: 799
Ule na jakich gospodaruję: wlp
Miejscowość z jakiej piszesz: małopolska
Soda kaustyczna jest bardzo żrąca ,eksperci którzy badali temat twierdzą że oparza nogi pszczół ,po za tym stosując ją trzeba uważać na skórę i oczy . rapicyd 2% albo palnik .przepylenie rapicydem trwa chwilę ,palnik też jest dobry ale to trwa dłużej . :wink:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 kwietnia 2020, 10:21 - pt 

Rejestracja: 23 października 2007, 18:57 - wt
Posty: 1216
Lokalizacja: MAŁOPOLSKA
Pisiorek pisze:
,palnik też jest dobry ale to trwa dłużej . :wink:

Przy styropianach, jak w temacie , palnikiem wcale długo nie trwa :oczko:
Trzeba tylko zutylizować czarny dym.
Przy sodzie należy uważać i zneutralizować , jak opisał kudlaty,


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 kwietnia 2020, 10:23 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 marca 2020, 10:55 - ndz
Posty: 799
Ule na jakich gospodaruję: wlp
Miejscowość z jakiej piszesz: małopolska
lalux5, AAA sorki ,jak zwykle nie doczytałem że to o styropiany chodzi :wink:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 kwietnia 2020, 13:24 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2289
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
wiesiek33 pisze:
W czy soda kaustyczna usuwa też plesn z Uli styropianowych?


jeżeli chodzi Ci o takie szarzenie uli to i tak i nie... nie schodzi to łatwo - długie moczenie coś daje albo mocny 5% gorący roztwór tyle że farba po moczeniu schodzi- potem i tak zostaje lekkie szorowanie... podobny efekt uzyskasz polewając nierozcieńczonym Domestosem (agentem z Biedronki) i zostawiając na 30-60 min tak aby nie wysechł - ale jak nowe to wg mnie nie będzie... przynajmniej te moje "babiki" które kiedyś kupiłem używane tak miały - ładnie wybielały ale nie były to jak nówki sztuki...

w tym roku myję ule wodą z detergentem potem daje oprysk z Rapicidu (ok 10ml na 1 l) - to jakieś 1% - i na tym koniec - nie spłukuje już... nie wiem jak ustalić dawkę bo na opakowaniu napisali że do odkażania stosuje się rozcieńczenie od 1:20-1:600 w zależności od powierzchni - moje jest wyliczone jako 1:100 tj 1% - a sama powierzchnia po myciu jest już raczej czysta... - ogólnie wygodniejsze to od wodorotlenku sodu który najlepiej działa na ciepło... tu wodę mam zawsze czysta i ciepłą kiedy chce...a i mogę gołymi rękami w niej grzebać... 2% rapiciudu to wg mnie za dużo - bo na opakowaniu np. dla mat dezynfekcyjnych zalecane stężenie zaczyna się od 1:180 (0,55%) mój 1% roztwór ma kolor b. mocnej herbaty... z czasem bieleje - czyli działa utleniając się na opryskanej powierzchni...

sodą kaustyczną (wodorotlenkiem sodu) jak robiłem to wyglądało to tak jak u kudłatego... z tym ze u mnie ocet z wodą był na koniec a woda pośrodku (tą wodę częściej wymieniałem) - woda z octem była na sam koniec do już czystych moczenia i dezaktywacji tego co zostało - to co jej zostało wyparowało i nie było czuć już octu... a nawet jeżeli cos tego octu zostało to lekko kwaśne środowisko jest wskazane (ogranicza pleśń i choroby grzybowe)...
1% Rapicidem odkaziłem po zimie profilaktycznie też wylotki wszystkim jak leci jak już nie latały...

zaletą sody jest to że ładnie rozpuszcza propolis... wadą - środki ochrony osobistej... a do samego opryskiwania Rapciem wystarczy szalik/masaczka + cienkie rękawiczki (lateks) + okulary (ja i tak pracuję zawsze w korekcyjnych) - jak nie ma wiatru to nic nie leci tam gdzie nie trzeba... ostatnio porobiłem chwilę bez rękawiczek bo to teraz towar strasznie drogi dezynfekcję Rapicidem 1% ... i też nic się nie stało.. rączki mam całe - umyte po wszystkim mydłem i pokremowane - 3 dni temu to było robione i nic się nie dzieje.. ogolnie dość fajny i praktyczny ten rapicid - wygodny przede wszystkim i relatywnie tani w stosunku do wydajności (1l -100l wody przy 1% roztworze) a nie mocze w nim tylko opryskuje dokładnie wiec zużycie roztworu jest małe - nie ma tez problemu co zrobić ze zużytym roztworem bo go zwyczajnie nie ma.. nie potrzeba misek kadzi etc..

zobaczymy jak to tylko będzie w praktyce co do zdrowotności...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 kwietnia 2020, 14:11 - pt 

Rejestracja: 26 lutego 2012, 13:22 - ndz
Posty: 173
Ule na jakich gospodaruję: WLKP
tomi007 pisze:

w tym roku myję ule wodą z detergentem potem daje oprysk z Rapicidu (ok 10ml na 1 l) - to jakieś 1% - i na tym koniec -


czy robisz tak zawsze albo czy jest to bezpieczne ? Wydaje się proste wygodne , więc poco komplikować sobie życie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 kwietnia 2020, 21:00 - pt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4573
Lokalizacja: stare polichno
Kiedyś zamiast Rapicidem odkażałem ule bardziej bezpiecznym dla pszczół Virkonem S . Kiedy pojawił się w sklepach pszczelarskich równie skuteczny Ecocid S - / środek grzybobójczy , bakterio i wirusobójczy / zacząłem go stosować w zamian Virkonu . Środek był szeroko stosowany przy zwalczaniu ptasiej grypy . Kiedy dowiedziałem się o odkażaniu nim wody pitnej dla zwierząt gospodarskich , zacząłem bardzo ostrożnie dodawać go do poideł dla pszczół . Po pewnym czasie zauważyłem , że pszczoły chętniej pobierały wodę z kwaśnym Ecocidem S niż z poideł z nieodkażoną wodą ze strumyka . Spróbowałem pójść dalej . Zacząłem wczesną wiosną odkażać puste plastry, tuż przed poddaniem ich do czerwienia . O dziwo - matka błyskawicznie opryskane plastry zaczerwiała . Minął rok nim odważyłem się w jednym ulu opryskać na plastrach Ecocidem również czerw i pszczoły . Po zabiegu stałem przed ulem z duszą na ramieniu i czekałem na rezultat - nic się nie działo . Następnego dnia pszczoły były ożywione , zachowywały się identycznie jak po oprysku jaskółczym zielem . Myślałem , że " odkryłem Amerykę " . Potem dowiedziałem się , że jak zwykle i ja również "Jestem ileś tam lat za Murzynami" . Ci za wschodniej granicy już od dłuższego czasu przebadali ten środek , używając go regularnie do wiosennych oprysków uli wraz z pszczołami a nawet skutecznie stosowali przy zwalczaniu zgnilca amerykańskiego . Jakoś to przeżyłem - odtąd dwukrotnie po wiosennym oblocie pryskałem ule i pszczółki na ich modłę , które nigdy mi nie chorowały .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 kwietnia 2020, 21:59 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
ja od kilku lat stosuje podchloryn do odkażania. Oskrobuję dokładnie sprzęt pszczelarski z wosku propolisu itp. A później spryskuję solidnie wszystko z opryskiwacza plecakowego roztworem podchlorynu. Natomiast mniejszy sprzęt, korki, dłutka itp. czyszczę na gorąco roztworem sody.

_________________
Matki pszczele oraz odkłady Carnica Celle, AGT, Buckfast, Elgon z Pasieki Górskie Miody
http://www.gorskie-miody.pl/matki-pszczele/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 kwietnia 2020, 08:22 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2289
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
neryng,

Pierwszy rok tak robię - na razie dużo b mi się to podoba niż poprzednia metoda - aczkolwiek ciepła wodą z detergentem kitu się tak nie rozpuści jak ciepła wodą z wodorotlenkiem sodu... Także cos za coś - ale ule mam raczej czyste - podejrzewam że dla takich mocno zafajdanych lepsza bedzue ta bardziej pracochłonna opcja - w sumie to musiałem umyć z 5 korpusów i 5 dennic na ponad 130 zazimowanych uli z czego tylko 3 były dość brudne - brak matki - więc niekoniecznie była to nosema..

Być może profilaktycznie też zdezynfekuje pozostałe korpusy miodnie samym opryskiem Rapicidu... - tylko z drugiej strony to chyba to odpuszczę bo nie ma sensu przesadzać a i takie całkowicie jałowe środowisko też nie jest dobre - zobaczę jak. Mi się bedzue chciało...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 kwietnia 2020, 16:44 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 kwietnia 2017, 20:06 - czw
Posty: 279
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: małopolska
Jak wygląda farba na babikach po moczeniu ich w roztworze sody? Schodzi i lepiej sam środek myć, czy nic im się nie dzieje?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 kwietnia 2020, 18:20 - sob 

Rejestracja: 23 października 2007, 18:57 - wt
Posty: 1216
Lokalizacja: MAŁOPOLSKA
Przy dawnych nie schodziła,tak z 3-4 lata temu mieli wpadkę i farba schodziła
bez mycia .Jak jest na dzień dzisiejszy , nie wiem , nie mam najnowszych.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 kwietnia 2020, 19:38 - sob 

Rejestracja: 11 stycznia 2015, 19:34 - ndz
Posty: 248
Ule na jakich gospodaruję: wp
Miejscowość z jakiej piszesz: Biała Rawska
paraglider pisze:
Minął rok nim odważyłem się w jednym ulu opryskać na plastrach Ecocidem również czerw i pszczoły
A jaki stężeniem kolega pryskał,jak można wiedzieć.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 kwietnia 2020, 21:16 - sob 

Rejestracja: 15 stycznia 2011, 21:23 - sob
Posty: 1182
Lokalizacja: Beskid Wyspowy
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
Kupuję ule od Babika 25 lat Z pierwszych trochę schodziła a le później i do teraz już się z tym nie spotkałem chociaż roztwór sody u mnie ma ok 80-90"C

_________________
http://www.beskidzkabarc.pl/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 kwietnia 2020, 22:03 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8668
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Viator pisze:
Jak wygląda farba na babikach po moczeniu ich w roztworze sody? Schodzi i lepiej sam środek myć, czy nic im się nie dzieje?

schodziła z daszków sama z siebie reklamowałem dostałem dwa litry farby żeby sobie pomalować jak brałem następne :haha: chcieli żeby im odwieść ale to nie było konieczne bo ule nie są do oglądania tylko pracy, to było pare lat temu a jak dostałem ostatnią partie z logo wtopionym w korpusie miarka się przebrała bo są niewymiarowe :!: dając ramkę wymiarową do korpusa i nakładając na to drugi korpus z ramkami wymiarowymi zostaje odległośc między górą a spodem ramki w drugim korpusie jakieś 5mm, przy daniu kraty metalowej ramki stoją na kracie, wymiar wewnętrzny jest prawie 38cm, podkarmiaczki powałkowe wchodza na wcisk na nowe korpusy znaczy że są szersze matematyka nie kłamie,prawdopodobnie będę to wszystko reklamował z tym logo mam koło 60sztuk, sprawa wyszla dopiero w trakcie sezonu bo bym im to natychmiast kazał zabierać, niech mi zrobią nowe na starych formach albo zwrot 100% kasy + to co bym stracił w przypadku utraty refundacji,
wcześniej chwaliłem producenta ale to było 3 lata temu, dwa temu była już inna jakość a w ubiegłym przeszli samych siebie, tak własnie działa refundacja, szkoda bo robili naprawdę super ule na pewno lepsze niż monopolista bo macałem jedne i drugie

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 kwietnia 2020, 10:37 - ndz 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4573
Lokalizacja: stare polichno
sylwek000 pisze:
A jaki stężeniem kolega pryskał,jak można wiedzieć.

Paczuszka 50 g na 5 l wody


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 kwietnia 2020, 10:53 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 listopada 2014, 19:36 - sob
Posty: 2205
Lokalizacja: Janów Lubelski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Zamosc
Apibiofarma piszą że również odkaza i leczy, ktoś stosował?

_________________
Pasieka Knieja .https://www.youtube.com/channel/UCZZuAq ... subscriber


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 kwietnia 2020, 14:14 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 listopada 2010, 19:13 - ndz
Posty: 113
Lokalizacja: Tarnów
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
A czy ktoś może myślał o ozonowaniu korpusów ramek z suszem ? Pytam bo jest dużo dużo madrzejszych ode mnie i może znający temat ozonowanie


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 kwietnia 2020, 19:46 - czw 

Rejestracja: 21 grudnia 2016, 16:38 - śr
Posty: 2469
Ule na jakich gospodaruję: wz, 1/2 dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Puławy
rycho65,

Idzia, coś ozonuje.
A sam ozonator można zrobić za parę groszy, części od skośnookich.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 kwietnia 2020, 19:13 - ndz 

Rejestracja: 21 grudnia 2016, 16:38 - śr
Posty: 2469
Ule na jakich gospodaruję: wz, 1/2 dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Puławy
paraglider pisze:
Kiedyś zamiast Rapicidem odkażałem ule bardziej bezpiecznym dla pszczół Virkonem S . Kiedy pojawił się w sklepach pszczelarskich równie skuteczny Ecocid S - / środek grzybobójczy , bakterio i wirusobójczy / zacząłem go stosować w zamian Virkonu . Środek był szeroko stosowany przy zwalczaniu ptasiej grypy . Kiedy dowiedziałem się o odkażaniu nim wody pitnej dla zwierząt gospodarskich , zacząłem bardzo ostrożnie dodawać go do poideł dla pszczół . Po pewnym czasie zauważyłem , że pszczoły chętniej pobierały wodę z kwaśnym Ecocidem S niż z poideł z nieodkażoną wodą ze strumyka . Spróbowałem pójść dalej . Zacząłem wczesną wiosną odkażać puste plastry, tuż przed poddaniem ich do czerwienia . O dziwo - matka błyskawicznie opryskane plastry zaczerwiała . Minął rok nim odważyłem się w jednym ulu opryskać na plastrach Ecocidem również czerw i pszczoły . Po zabiegu stałem przed ulem z duszą na ramieniu i czekałem na rezultat - nic się nie działo . Następnego dnia pszczoły były ożywione , zachowywały się identycznie jak po oprysku jaskółczym zielem . Myślałem , że " odkryłem Amerykę " . Potem dowiedziałem się , że jak zwykle i ja również "Jestem ileś tam lat za Murzynami" . Ci za wschodniej granicy już od dłuższego czasu przebadali ten środek , używając go regularnie do wiosennych oprysków uli wraz z pszczołami a nawet skutecznie stosowali przy zwalczaniu zgnilca amerykańskiego . Jakoś to przeżyłem - odtąd dwukrotnie po wiosennym oblocie pryskałem ule i pszczółki na ich modłę , które nigdy mi nie chorowały .


paraglider, poważnie stosowałeś Ecocid ?
w jakim stężeniu 0,5 czy 1 % ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 kwietnia 2020, 06:52 - pn 

Rejestracja: 27 lutego 2011, 11:46 - ndz
Posty: 158
Lokalizacja: Pajęczno
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
rycho65 pisze:
A czy ktoś może myślał o ozonowaniu korpusów ramek z suszem ? Pytam bo jest dużo dużo madrzejszych ode mnie i może znający temat ozonowanie


Pytałem prowadzącego szkolenie pszczelarskie w tym roku o ozonowanie,
Stwierdził, że jest jak najbardziej OK - likwiduje grzyby, bakterie itp. ale ma jedną wadę nie zabija przetrwalników zgnilca.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 kwietnia 2020, 08:02 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
jarek123, na przetrwalniki zgnilca w przypadku suszu to i tak zostają metody zniszczeniowe. Spalenia albo wycięcie suszu i autoklawu a ramki w chemię.

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 41 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: tomaszgenda i 36 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji