FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 25 kwietnia 2024, 21:51 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ] 
Autor Wiadomość
Post: 22 listopada 2015, 17:48 - ndz 

Rejestracja: 12 marca 2014, 21:40 - śr
Posty: 21
Ule na jakich gospodaruję: wz/wp
Miejscowość z jakiej piszesz: Podkarpacie
Witam.
W tym roku pierwszy raz zimuje na wielkopolskich 18kach,nie bylem w domu przez 3miesiace,dziś ściągnąłem powałke i w jednym ulu pszczoły siedzą pod powałka na górnym korpusie,czy zamienić korpusy miejscami??


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 listopada 2015, 19:29 - ndz 

Rejestracja: 08 grudnia 2010, 12:44 - śr
Posty: 178
Lokalizacja: mazowiecki
Ja też mam 18 ale nigdy czegoś takiego nie robiłem. Sprawdzałeś ile mają pokarmu i czy w ogóle masz pewność ze w dolnym korpusie jest pokarm. Pszczoły gromadząc pokarm na zimę dają go na górę a nie na dół. Piszesz ze 3 miesiące nie było ciebie w domu to kto ich karmił na zimę a teraz karmić to już późno i czym. Napisz coś więcej o karmieniu ich. Pozdrawiam Styanisław


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 listopada 2015, 20:00 - ndz 

Rejestracja: 05 grudnia 2010, 21:54 - ndz
Posty: 1492
Lokalizacja: Wołów
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski/dadant
Stanisław Ł. pisze, Piszesz ze 3 miesiące nie było ciebie w domu to kto ich karmił na zimę a teraz karmić to już późno i czym.
Jedyny ratunek ciasto na ramki miodowo-cukrowe na gazetę folią przykryć i
ocieplić i co jakiś czas kontrolować czy im nie brakło

_________________
Odkłady pszczele: wielkopolskie i dadant tel.693305282 lub PW


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 listopada 2015, 21:18 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 stycznia 2011, 09:09 - pn
Posty: 1276
Lokalizacja: Busko-Zdrój woj.świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: 40 uli 360x300 plus 3x 1/2 WLP
peter pisze:
dziś ściągnąłem powałke i w jednym ulu pszczoły siedzą pod powałka na górnym korpusie,czy zamienić korpusy miejscami??


Ja pier......
Aby taka operacja miała jakakolwiek sens i szanse powodzenia, musisz sobie peter odpowiedzieć najpierw na pytanie : czy w dolnym korpusie jest jakiś pokarm ?.
.......i skąd miałby się tam niby znaleźć ?.

pozdrawiam

_________________
sklep internetowy ModneButy.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 listopada 2015, 00:53 - wt 

Rejestracja: 12 marca 2014, 21:40 - śr
Posty: 21
Ule na jakich gospodaruję: wz/wp
Miejscowość z jakiej piszesz: Podkarpacie
komeg pisze:
Ja pier......
dole
W sierpniu podkarmiałem pobudzająco rzadkim syropem 1:1
i zacząłem podkarmiać gęstym,później wyjechałem za granice dokarmiać kończył mój tato,pszczoły dostały po 8kg cukru nie licząc tego co dostały pobudzająco w sierpniu,dodatkowo kwitła na jesień facelia i gorczyca.Dzis chciałem zamienić korpusy ale w dolnym tez sa pszczoły.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 listopada 2015, 01:12 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 maja 2014, 21:13 - śr
Posty: 1424
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
No to spora siła i jak dobrze leczyłeś, to mogły zapasy przejeść w dużej mierze. Jeżeli jest pokarm po bokach, to się przesuną i może do wiosny wystarczy. Na pewno nie mieszałbym korpusami teraz. Jeśli braki w pokarmie, to
Zenon pisze:
ciasto na ramki miodowo-cukrowe
albo najlepiej dołożyć ramki, które wycofałeś. Ale najpierw unieś te korpusy, jak Ci strzyknie w kręgosłupie, to dadzą radę:) Pozdrawiam.

_________________
Życie jest poszukiwaniem właściwego konserwanta...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 listopada 2015, 11:40 - wt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4573
Lokalizacja: stare polichno
Warszawiak pisze:
albo najlepiej dołożyć ramki, które wycofałeś.

Jeżeli masz ramki pokarmowe całkowicie zasklepione , /zamiast ciasta/ połóż 2 płasko /jedna na drugiej / bezpośrednio na ramkach , usuwając uprzednio dłutem , wszystkie nadbudówki na górnych listewkach gniazda / nie może być pod nimi wolnej przestrzeni w której mogą gromadzić się pszczoły /. Na gorę można postawić pustą półnadstawkę / korpus / i ocieplić .
Może to być niemożliwe z ich umieszczeniem w tej pozycji ze względu na brak odpowiedniej ramy , na co nie pozwolą wąsy ramek . Jedynym wyjściem wtedy jest ich obcięcie , lub wycięcie nożem samych plastrów . Po ich ułożeniu , przedziuraw je patykiem / śrubokrętem / na wylot w dwóch miejscach , aż do uliczki znajdującej się pod nimi . Pszczoły wykorzystają w razie potrzeby ten ciąg komunikacyjny do pobierania pokarmu z ramek , również z góry . Nie może to być w żadnym przypadku miód niezasklepiony , ponieważ - wzbudziłby tylko niepokój w rodzinie i zmusił ją do nieuzasadnionego pobierania i przenoszenia pokarmu , co zamiast pomóc , pogorszyło by tylko sytuację . Ten sposób ratowania lub zasilania w pokarm rodziny można przeprowadzić w każdym momencie , nawet w środku zimy .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 listopada 2015, 00:52 - śr 

Rejestracja: 11 października 2007, 23:29 - czw
Posty: 188
Lokalizacja: Wielkopolska
peter, przestawienie korpusów nie ma sensu, bo w dolnym korpusie pokarmu jest niewiele i na pewno nie sięga do dolnej beleczki ramki.
Ja wielokrotnie spotkałem się z przypadkami uwiązania się kłębów zimowych na zasklepionych zapasach pokarmowych. Może u Ciebie też tak jest?
Jeżeli jesteś bardzo zaniepokojony i bardzo ciekawy stanu zapasów, to możesz wyciągnąć jedną (środkową) ramkę. Przed wyciągnięciem jej zadym dobrze w przyległe uliczki aby nie było zbyt dużego zagęszczenia pszczół i ewentualnie matki (przejdą do niższego, też obsiadanego korpusu). Jeżeli na połowie ramki będzie zapas to do wiosny możesz spać spokojnie. Po wyjęciu tej ramki będziesz widział też zapasy na sąsiednich ramkach. Rób to w dzień bezwietrzny z temperaturą powyżej zera.
Jeżeli stwierdzisz, że zapasu jest za mało to musisz i zastosować jakiś środek zaradczy w zależności od sytuacji teraz, albo później na przedwiośniu.
Wiem, że wielu uczestnikom tego forum nie spodoba się takie postępowanie, no bo w zimie w ulach się nie grzebie, ale są takie sytuacje, że "cel uświęca środki". Dodam jeszcze, że w swojej wieloletniej praktyce pszczelarskiej dopuszczałem się takich ingerencji w życie rodziny pszczelej, bez zauważalnych konsekwencji ujemnych.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 listopada 2015, 15:10 - śr 

Rejestracja: 12 marca 2014, 21:40 - śr
Posty: 21
Ule na jakich gospodaruję: wz/wp
Miejscowość z jakiej piszesz: Podkarpacie
I już wszystko wiadomo,środkowa ramka była zasklepiona prawie do dolnej beleczki,i na sąsiednich tez jest pokarm,porostu kłąb uwiązał się na grze chyba dla tego ze tam jest na cieplej,zapomniałem dodać ze to ul jednoliścienny na siatce,dałem ciasto na pajączek,w woreczku strunowym zrobiłem dziurki,teraz pozostaje tylko czekać do wiosny.Dziękuje wszystkim za rady.
Piotr.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 listopada 2015, 17:17 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2014, 09:15 - śr
Posty: 208
Ule na jakich gospodaruję: LN 3/4 wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Krzanowice
peter pisze:
I już wszystko wiadomo,środkowa ramka była zasklepiona prawie do dolnej beleczki,i na sąsiednich tez jest pokarm,porostu kłąb uwiązał się na grze chyba dla tego ze tam jest na cieplej,zapomniałem dodać ze to ul jednoliścienny na siatce,dałem ciasto na pajączek,w woreczku strunowym zrobiłem dziurki,teraz pozostaje tylko czekać do wiosny.Dziękuje wszystkim za rady.
Piotr.

Jeśli mają dużo pokarmu to po co ciasto?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 listopada 2015, 17:39 - śr 

Rejestracja: 07 marca 2013, 17:54 - czw
Posty: 627
Lokalizacja: Baćkowice
Ule na jakich gospodaruję: WP=> Wlkp
Skoro po 3 miesiącach od zakarmienia dajesz ciasto to co zrobisz w lutym/ marcu?

_________________
Nie mów że coś jest niemożliwe
jeśli tego nie próbowałeś


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 listopada 2015, 19:52 - śr 

Rejestracja: 10 stycznia 2011, 21:51 - pn
Posty: 997
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 dadan
Nie rozwodzcie się nad tematem, po prostu jest jeszcze ciepło i pszczoły hasają po plastrach. Gdy będzie w nocy -15 i w dzień -10 to będą poniżej pokarmu, jak wejdą pod powałkę też nic złego się nie dzieje, one wiedzą co robią, byle pokarmu była odpowienia ilość. To wszystko w temacie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 listopada 2015, 00:06 - czw 
zento pisze:
Nie rozwodzcie się nad tematem, po prostu jest jeszcze ciepło i pszczoły hasają po plastrach. Gdy będzie w nocy -15 i w dzień -10 to będą poniżej pokarmu, jak wejdą pod powałkę też nic złego się nie dzieje, one wiedzą co robią, byle pokarmu była odpowienia ilość. To wszystko w temacie.


przygladam sie tej dyskujsji i wyciagnolem z niej te same wnioski co napisales ,zrobi sie zimno pszczol od gory nie bedzie widac .klab ma przeciez mozliwosc przesowania sie na boki nie tylko gora /dol.
najwazniesze by we wrzesniu pszczoly dostaly odpowiednia ilosc pokarmu.
pozdrawiam


Na górę
  
 
Post: 26 listopada 2015, 11:08 - czw 

Rejestracja: 12 marca 2014, 21:40 - śr
Posty: 21
Ule na jakich gospodaruję: wz/wp
Miejscowość z jakiej piszesz: Podkarpacie
Dziękuje wszystkim za rady,ciasto dałem bo już wcześniej je przygotowałem a nie było tego dużo myślę ze nie zaszkodzi.Teraz trzeba cierpliwie czekać do wiosny.
Piotr.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 listopada 2015, 21:11 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 stycznia 2013, 01:03 - ndz
Posty: 3409
Lokalizacja: dolnośląskie/ Lubomierz
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski korpusowy
Ciasto spokojnie można przechowywać parę miesięcy. Zostaw na wiosnę lub do odkładów. Jeśli są zapasy, jak mówisz. Podawanie ciasta teraz, to strzał w piętę rodziny.

_________________
Ewa
Nie sztuką jest leczyć. Sztuką jest zdrowych przy zdrowiu utrzymać.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 listopada 2015, 21:31 - czw 

Rejestracja: 03 grudnia 2007, 23:00 - pn
Posty: 335
Lokalizacja: grudziadz
Witam Drodzy koledzy pszczelarze,czytając te posty to nie zdziwię się jak zaczną poddawac ciasto miodowo-cukrowe na rozwoj.Moj apel to dac tym pszczołom trochę spokoju.Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 40 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji