FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 23 kwietnia 2024, 08:04 - wt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 27 ] 
Autor Wiadomość
Post: 19 maja 2015, 18:34 - wt 

Rejestracja: 05 maja 2015, 23:47 - wt
Posty: 187
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Boguchwałowice
Witam,
Dziś zajrzałem do moich nadstawek, które dałem 3 tygodnie temu (ramki z węzą ) aby ocenić czy mogę robić pierwsze miodobranie. Na pierwszej i drugiej ramce niewiele miodu. Na dalszych więcej i są częściowo zasklepione. Zrobiłem filmik i zrzuciłem parę zdjęć. Oceńcie czy już można brać miód?. Ja uważam że chyba jeszcze z tydzień trzeba się wstrzymać....;)
Nie wiem czy ta ilość miodu to dobry wynik? Pszczoły nie były wywożone nigdzie, chyba ten miód jest głownie z mniszka i z drzewek owocowych, bo wokół praktycznie same ugory;)

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/555 ... e19ee.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/ed2 ... 9ba4b.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/039 ... ed75f.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/a8e ... 50d7f.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/035 ... f2750.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/490 ... 9959a.html


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 maja 2015, 20:07 - wt 
Witam,

Co ty chcesz wirować jak one tego jeszcze nie posklepiły dobrze.Odczekaj jeszcze z tydzień jeśli zasklepią w 50% potrząśnij ramką poziomo i sprawdź czy miód nie wypryskuje z plastrów,będziesz miał pewność że jest dojrzały.

Pozdrawiam-Sebastian


Na górę
  
 
Post: 19 maja 2015, 20:23 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 grudnia 2010, 13:04 - pn
Posty: 1015
Lokalizacja: olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
napisał że za tydzień chce brać

_________________
Ule Langstroth, Dadant stanowią 90% uli używanych w pszczelarstwie światowym pozostałe 10%stanowią tysiące modeli i form ozdobnych. J.Guth


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 maja 2015, 20:36 - wt 

Rejestracja: 02 października 2012, 22:08 - wt
Posty: 478
Lokalizacja: Ostrowiec Świętokrzyski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
seban1237, spkojnie, to jego pierwsze miodobranie, nie stresuj człowieka. A to, że miód niezasklepiony nie znaczy, że nie jest dojrzały.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 maja 2015, 21:17 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 stycznia 2011, 09:09 - pn
Posty: 1276
Lokalizacja: Busko-Zdrój woj.świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: 40 uli 360x300 plus 3x 1/2 WLP
seboss99 pisze:
Nie wiem czy ta ilość miodu to dobry wynik? Pszczoły nie były wywożone nigdzie, chyba ten miód jest głownie z mniszka i z drzewek owocowych, bo wokół praktycznie same ugory;)


Z tego co widać na zdjęciach o miodobraniu możesz myśleć dopiero po akacji.Teraz kwitnie głóg a jak mawiają starzy pszczelarze; "jeżeli kwitnie głóg - to w ulach głód".


pozdrawiam

_________________
sklep internetowy ModneButy.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 maja 2015, 21:53 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 maja 2014, 21:13 - śr
Posty: 1424
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
seboss99, No, szału nie ma. Ale też i wiosna nie rozpieszczała. Jak w Twoich stronach będzie ciepło i będą dni lotne, to uzupełnią i zasklepią, i wtedy możesz pokusić się o wywirowanie wielokwiatu z tych środkowych na koniec maja. Jak nie, to rzeczywiście
komeg pisze:
o miodobraniu możesz myśleć dopiero po akacji.

Ale jak 28/30.05 będziesz miał pogodę, ramki posklepione, to nawet antyrójkowo dobrze coś wykręcić. Pozdrawiam.

_________________
Życie jest poszukiwaniem właściwego konserwanta...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 maja 2015, 22:04 - wt 

Rejestracja: 05 maja 2015, 23:47 - wt
Posty: 187
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Boguchwałowice
dzięki za pomoc :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 maja 2015, 22:05 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 marca 2014, 00:26 - pt
Posty: 364
Lokalizacja: Osiek/Olkusz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp. wlkp 18
Miejscowość z jakiej piszesz: Olkusz
Sebastian to te kaukazy ci tyle naniosły :wink: , u mnie podobnie wygląda ale druga nadstawka, ta pierwsza już prawie poszyta, wiem że cię kusi żeby już wziąć pierwszy miodek (przerabiałem to w zeszłym roku :mrgreen: ), ale poczekaj jeszcze troszkę tak jak rozmawialiśmy.

Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 maja 2015, 22:08 - wt 

Rejestracja: 05 maja 2015, 23:47 - wt
Posty: 187
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Boguchwałowice
Słowian pisze:
Sebastian to te kaukazy ci tyle naniosły :wink:

Tak to Kaukazy. W tej drugiej rodzinie krainki dopiero teraz zaczynają przechodzić do nadstawki. Ale tam jest 16 ramek w gnieździe więc może dlatego tak późno zaczęły odbudowywać węzę. Wstrzymam się jeszcze choć faktycznie korci mnie spróbować pierwszego swojego miodu :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 maja 2015, 22:22 - wt 

Rejestracja: 04 kwietnia 2015, 21:04 - sob
Posty: 47
Ule na jakich gospodaruję: wp wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Praga
seboss99,

To się nie nadaje do brania prędzej za około półtora tygodnia .Pierwszy raz od lat pszczoły noszą z głogów i nie ma głodu w ulach to cieszy .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 maja 2015, 03:57 - śr 

Rejestracja: 25 września 2012, 16:47 - wt
Posty: 1286
Lokalizacja: Łódż
Ule na jakich gospodaruję: wlk
seboss99 pisze:
Ja uważam że chyba jeszcze z tydzień trzeba się wstrzymać....

Wiruj jak plaster będzie poszyty przynajmniej w 3/4 swojej powierzchni. Nie stosuję tej reguły tylko w przypadku gdy minął tydzień od zakończenia pożytku. Oczywiście dojrzałość miodu najlepiej sprawdzić refraktometrem ale inne praktyczne sposoby też są dobre.Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 maja 2015, 04:33 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 lutego 2013, 13:57 - pn
Posty: 378
Lokalizacja: Mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: Wlp z ramką 18 cm
Tak ja Koledzy pisali miodobranie u Ciebie w przyszłym tygodniu. Z moich obserwacji to zaczyna się spadź liściasta i za dwa tygodnie pewnie akacja , tak że nie powinno być źle , aby tylko pogoda sprzyjała.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 maja 2015, 20:06 - czw 

Rejestracja: 05 maja 2015, 23:47 - wt
Posty: 187
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Boguchwałowice
Witam, jak pamiętacie tydzień temu pokazałem wam zdjęcia przed pierwszym miodobraniem miód był tylko nieznacznie zasklepiony na wszystkich ramkach dziś zajrzałem po 8 dniach pochmurnych i z deszczem i miodu ubyło skrajne ramki puste miód jest na 6 ramkach tylko środkowe zasklepiony w ok 40 % chyba nici z miodobraniem narazie. Trzeba czekać pewnie jak lipa zakwitnie ; ( tylko czy ten wiosenny miód do tego czasu się nie skrystalizuje ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 maja 2015, 20:58 - czw 
Odwiruj go bo jak nie donoszą to jest odparowany i i tak go nie poszyją.


Na górę
  
 
Post: 28 maja 2015, 21:11 - czw 

Rejestracja: 05 maja 2015, 23:47 - wt
Posty: 187
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Boguchwałowice
PasiekaCordovan pisze:
Odwiruj go bo jak nie donoszą to jest odparowany i i tak go nie poszyją.

Ok tak zrobię w sobotę odwiruje ale wszystko odwirowac czy zostawić trochę aby miały na wypadek nie pogody ? Może banalne pytanie ale to moje pierwsze miodobranie i nie chciał bym czegoś zepsuć ze szkoda dla pszczół


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 maja 2015, 21:15 - czw 
Musisz ocenić czy mają żelazny zapas w gnieździe, jeśli mają około 4-5 kg miodu nad czerwiem w ramkach to możesz zabrać wszystko, jeśli nie mają dwie ramki na rodzinę pełne miodu wypada zostawić.


Na górę
  
 
Post: 29 maja 2015, 23:42 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 maja 2014, 21:13 - śr
Posty: 1424
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
Jak masz niepewność co do dojrzałości niezasklepionego miodu, to trząchnij mocno ramką ze 2 razy w poziomie nad czymś, gdzie jest szansa zobaczenia tego co wypadnie. Jeśli absolutnie nic nie spadnie, to nawet jak będzie niezasklepiony, śmiało wiruj. Pozdrawiam.

_________________
Życie jest poszukiwaniem właściwego konserwanta...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 maja 2015, 00:01 - sob 

Rejestracja: 25 grudnia 2013, 20:29 - śr
Posty: 2539
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: opole
To co na zdjęciach nie kwalifikuje się do wirowania .Pozdrawiam :pl:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 maja 2015, 00:11 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 maja 2014, 21:13 - śr
Posty: 1424
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
andrzejkowalski100 pisze:
To co na zdjęciach nie kwalifikuje się do wirowania .Pozdrawiam
Tylko, że to zdjęcia sprzed 10 dni... Kolega dowiedział się, że musi czekać, teraz może próbować:) Pozdrawiam.

_________________
Życie jest poszukiwaniem właściwego konserwanta...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 maja 2015, 06:22 - sob 
andrzejkowalski100 pisze:
To co na zdjęciach nie kwalifikuje się do wirowania .Pozdrawiam :pl:
Tak samo jak Ty nie nadajesz się do pszczelarzenia. Jak miód z plastrów nie wykapuje jest nieposzyty, pszczoły nie donoszą bo urwał się pożytek albo siedziały z 3-4 dni w ulu bo nie było pogody do lotów to jest ten miód lepiej odparowany niż ten pod zasklepem. Jak brak Ci podstawowej wiedzy zacznij się uczyć i skończ pisanie swoich dyrdymałów.


Na górę
  
 
Post: 01 czerwca 2015, 00:17 - pn 

Rejestracja: 05 maja 2015, 23:47 - wt
Posty: 187
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Boguchwałowice
dzięki za podpowiedzi. Miałem odebrać miód w sobotę niestety popełniłem jeden błąd. W piątek dałem przegonkę aby w sobotę ułatwić sobie miodobranie. Niestety na miodnie nie dałem powałki, nie zabeleczowałem i położyłem daszek, który miał dziurę po wypadnięciu sęku. W sobotę poszedłem po miód, a tu masa pszczół lata koło daszku i wchodzą tym otworem po sęku. Otwarłem daszek i dużo pszczół w miodni,a miodu prawie 0 :( rabunek ;( Z mojego toku rozumowania: moje pszczoły przeszły niżej przez przegonkę więc miodni nie miał kto bronić inne pszczoły wyczuły że jest miód i wleciały przez ten otwór w daszku i wybrały miód...dobrze wnioskuję czy się mylę? Tak oto moje pierwsze miodobranie wyglądało :( ku przestrodze dla innych początkujących.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 czerwca 2017, 17:10 - sob 

Rejestracja: 18 września 2016, 19:02 - ndz
Posty: 1737
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 10
Miejscowość z jakiej piszesz: podkarpacie
to idealny wątek.
Mam 7 ramek w 2 ulach prawie gotowego miodu, reszta to nakrop. pszczołom powoli kończy sie miejsce na nakrop, a odwirowac będe mugł dopiero w przyszłym tygodniu. Pytanie brzmi czy moge przenieść te ramki do jednego korpusu i dac do jednej rodzinki jako 2gą miodnie? w miejsce tych ramek dałbym wenze. Przy miodobraniu nie otwierałbym już 2 rodzinek a jedna.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 czerwca 2017, 21:21 - sob 

Rejestracja: 25 sierpnia 2015, 23:57 - wt
Posty: 173
Ule na jakich gospodaruję: warszawskie komb.
Miejscowość z jakiej piszesz: Lublin
Pamiętaj tylko że zwlekając za długo z miodobraniem tracisz bo odbierajac rodzinie miód stymulujesz ją do ponownej zwiekszonej pracy a nie do :piwko:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 czerwca 2017, 13:29 - ndz 
Tobiasz pisze:
Pamiętaj tylko że zwlekając za długo z miodobraniem tracisz bo odbierajac rodzinie miód stymulujesz ją do ponownej zwiekszonej pracy a nie do :piwko:


Tylko pamiętaj ,żebyś odbierał MIÓD , a nie co płynie z ramek , mimo zasklepionej 3/4 ramki. A te drugie 3/4 , właśnie to ilość pszczelarzy , która takie coś bierze. Następnie swoimi metodami odparowuje , aby uzyskać coś , co przypominać będzie miód :do bani:
Miód : http://www.pasiekafabryczna.pl/files/Miod_1.pdf


Na górę
  
 
Post: 11 czerwca 2017, 13:34 - ndz 

Rejestracja: 18 września 2016, 19:02 - ndz
Posty: 1737
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 10
Miejscowość z jakiej piszesz: podkarpacie
z ramek nie kapie. Pytam tylko czy moge te ramki przerzucic do jednego ula żeby zrobic miejsce na nakrop


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 czerwca 2017, 13:37 - ndz 
Pajej pisze:
z ramek nie kapie. Pytam tylko czy moge te ramki przerzucic do jednego ula żeby zrobic miejsce na nakrop


Możesz śmiało , ja wczoraj zrobiłem to samo. Musowo , ale nie wirowałem tego co mam , bo to świeży nakrop , a nie odparowany miodek.


Na górę
  
 
Post: 12 czerwca 2017, 11:46 - pn 

Rejestracja: 09 czerwca 2014, 20:50 - pn
Posty: 151
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolske
Miejscowość z jakiej piszesz: Inowrocław
śmiało możesz dać innym do zasklepienia, najważniejsze uwolnić miejsce pod następny pożytek. Jak mocno potrząśniesz ramką i nie kapie to masz 99 % pewności że jest odpowiedni.
Czasami nie da się czekać aż zasklepią bo trzy cztery dni przerwy i leci następny pożytek.
Do oceny służy refraktometr, nie kapanie oraz doświadczenie.
Tylko do oddania innej rodzinie do zasklepienia to trzeba mieć sporo suszu, a tego najczęściej brakuje. A jak masz susz to poco przekładać do innej jak ta sama może zasklepić dając susz pod miodnie na nowy przybytek.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 27 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji