FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 27 kwietnia 2024, 03:16 - sob

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 25 ] 
Autor Wiadomość
Post: 02 czerwca 2015, 21:46 - wt 

Rejestracja: 05 maja 2015, 23:47 - wt
Posty: 187
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Boguchwałowice
Zrobiłem dziś przegląd ul wielkopolski poszerzany w gnieździe 16 ramek pełnych pszczół. Na 15 ramkach czerw. Było ok 15 matecznikow, które usunąłem. Pszczoly tworzą dzika zabudowę, ale do nadstawki która dałem 3 tyg temu z węza niechętnie przechodzą odbudowany może 20 % wezy. Na wylotku bardzo dużo pszczół nawet wieczorem. Czy nam się spodziewać rojki? Dlaczego pszczoły niechcą przejść i odbudować wezy w nadstawce ? Pszczelarz, u którego kupiłem pszczoly mówi ze to wina wezy ze jest z parafina oraz zbyt słabych pożytkow. ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 czerwca 2015, 21:48 - wt 
seboss99 pisze:
Zrobiłem dziś przegląd ul wielkopolski poszerzany w gnieździe 16 ramek pełnych pszczół. Na 15 ramkach czerw. Było ok 15 natecznikow, które usunąłem. Pszczoly tworzą dzika zabudowę, ale do nadstawki która dałem 3 tyg temu z węza niechętnie przechodzą odbudowany może 20 % wezy. Na wylotku bardzo dużo pszczół nawet wieczorem. Czy nam się spodziewać rojki? Dlaczego pszczoły niechcą przejść i odbudować wezy w nadstawce ? Pszczelarz, u którego kupiłem pszczoly mówi ze to wina wezy ze jest z parafina oraz zbyt słabych pożytkow. ...


Tej parafiny bym się już nie czepiał.Co było w matecznikach czy były puste były tam jaja a może larwy,jeśli masz zaawansowany nastrój rojowy one ci nie odbudują tej węzy.Wydaje mi się że po prostu nie maja gdzie składować nakropu a ty zbyt późno dodałeś miodnię i narósł nastrój rojowy.Trzeba jeszcze dodać że odbudowa wezy zależy od wielu innych czynników min temperatury,dopływu wziątku itd aczkolwiek w tym przypadku wydaje mi się że to wina nastroju rojowego.

Pozdrawiam-Sebastian


Na górę
  
 
Post: 02 czerwca 2015, 22:01 - wt 

Rejestracja: 05 maja 2015, 23:47 - wt
Posty: 187
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Boguchwałowice
W matecznikach były larwy, miodnie chyba nie dałem za późno bo jak dawałem to w gnieździe jeszcze była jeszcze ramka wezy nie odbudowanej


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 czerwca 2015, 22:10 - wt 
seboss99 pisze:
W matecznikach były larwy, miodnie chyba nie dałem za późno bo jak dawałem to w gnieździe jeszcze była jeszcze ramka wezy nie odbudowanej


To jak mówisz że są larwy to nie ma sensu stosować doraźnych sposobów walki z tym nastrojem rojowym ale trzeba zrobić coś innego a mianowicie piszesz że masz 16 ramek więc radziłbym ci zrobić sobie porządny odkład,zwiększyć im jeszcze wentylację a jeśli nie chcesz odkładu możesz wypróbować sposób Cyniga lub sztuczną rójkę tak jak ja.Więc jak masz taki nastrój to one nie bedą budowały tej węzy.Oczywiście w miejsce zabranych ramek z czerwiem do rodziny macierzystej dodasz węzę.

Pozdrawiam-Sebastian


Na górę
  
 
Post: 02 czerwca 2015, 22:30 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 kwietnia 2011, 00:19 - śr
Posty: 40
Lokalizacja: pow. Wołomiński, Mazowsze
Ule na jakich gospodaruję: W.Z. wlkp.
U mnie przez kraty też nie chciały wejść do nadstawek, jak tylko je zdjąłem to obrazu się wezą zajęły.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 czerwca 2015, 22:42 - wt 

Rejestracja: 05 maja 2015, 23:47 - wt
Posty: 187
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Boguchwałowice
seban1237 pisze:
jeśli nie chcesz odkładu możesz wypróbować sposób Cyniga lub sztuczną rójkę

a na cym dokładnie polega sztuczna rójka lub sposób Cyniga?
kolega mi polecił aby dodać jeszcze jedną nadstawkę i 4 lub 5 ramek z gniazda z czerwiem po zrzuceniu pszczół przenieść na górę a w ich miejsce dać ramki z węza. Dodatkowo w środku gniazda dać kratę ogrodową bo nie wiadomo gdzie jest matka, wtedy po jednej stronie nie będzie czerwić w ten sposób może rozładuje nastrój rojowy?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 czerwca 2015, 22:47 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
Tak na prawdę to nie jest "sposób CYNIGA" ja go tylko zastosowałem w pasiece, sprawdziłem skuteczność i opisałem na blogu :)
http://cynig.blogspot.com/2013/06/nastr ... odnia.html

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 czerwca 2015, 22:51 - wt 

Rejestracja: 05 maja 2015, 23:47 - wt
Posty: 187
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Boguchwałowice
CYNIG pisze:
Tak na prawdę to nie jest "sposób CYNIGA" ja go tylko zastosowałem w pasiece, sprawdziłem skuteczność i opisałem na blogu :)

no spróbuje zastosować jak wrócę z pracy jeśli do tego czasu nie będą już na drzewie ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 czerwca 2015, 22:51 - wt 
seboss99 pisze:
seban1237 pisze:
jeśli nie chcesz odkładu możesz wypróbować sposób Cyniga lub sztuczną rójkę

a na cym dokładnie polega sztuczna rójka lub sposób Cyniga?
kolega mi polecił aby dodać jeszcze jedną nadstawkę i 4 lub 5 ramek z gniazda z czerwiem po zrzuceniu pszczół przenieść na górę a w ich miejsce dać ramki z węza. Dodatkowo w środku gniazda dać kratę ogrodową bo nie wiadomo gdzie jest matka, wtedy po jednej stronie nie będzie czerwić w ten sposób może rozładuje nastrój rojowy?


Ja bym wolał zrobić odkład a sztuczna rójka polega na tym że pszczoły z ramek razem z matką strząsasz przed ul na postawiony pod kosem do wylotka pomost.Pod gniazdo dajesz korpus wypełniony węzą i na to krata ząś matka musi być w tym dolnym zaś do górnego będą nosiły nakrop i zalewały go.O metodzie Zapasowego dna poczytasz tu viewtopic.php?t=13922


Na górę
  
 
Post: 02 czerwca 2015, 22:54 - wt 
seboss99 pisze:
seban1237 pisze:
jeśli nie chcesz odkładu możesz wypróbować sposób Cyniga lub sztuczną rójkę

a na cym dokładnie polega sztuczna rójka lub sposób Cyniga?
kolega mi polecił aby dodać jeszcze jedną nadstawkę i 4 lub 5 ramek z gniazda z czerwiem po zrzuceniu pszczół przenieść na górę a w ich miejsce dać ramki z węza. Dodatkowo w środku gniazda dać kratę ogrodową bo nie wiadomo gdzie jest matka, wtedy po jednej stronie nie będzie czerwić w ten sposób może rozładuje nastrój rojowy?


Z tym sposobem kolegi nie ma co się bawić i zawracać sobie głowy,to nie pomoże musisz osłabić ten nastrój odebrać czerw i zrobić odkład co zwiększy ilość miejsca w ulu,polepszy wentylację i zapobiegnie nadprodukcji mleczka albo opisane sposoby wyżej też będą dobre czyli sztuczna rójka lub metoda zapasowego dna.Gdyby nie było larw w matecznikach to bym się wtedy pokusił o doraźne metody ale tu jest inna sytuacja.


Na górę
  
 
Post: 02 czerwca 2015, 22:57 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
seban1237 pisze:
Z tym sposobem kolegi nie ma co się bawić i zawracać sobie głowy,to nie pomoże...


Tylko pozazdrościć pewności wyrażanych opinii.
----------

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 czerwca 2015, 22:58 - wt 
CYNIG pisze:
seban1237 pisze:
Z tym sposobem kolegi nie ma co się bawić i zawracać sobie głowy,to nie pomoże...


Tylko pozazdrościć pewności wyrażanych opinii.



No ja zrobiłem kiedyś sztuczną rujkę i jestem zadowolony szybko i prosto.


Na górę
  
 
Post: 02 czerwca 2015, 23:04 - wt 

Rejestracja: 05 maja 2015, 23:47 - wt
Posty: 187
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Boguchwałowice
odkład bym zrobił tylko ten ul jest trochę nie typowy ramki są o ok 2 cm szersze od ramek wielkopolskich i nie wejdą mi do ula wielkopolskiego, a pozostałem ule mam standardowe wlkp, chyba, że piłką bym musiał uciąć górną listewkę ramek aby się zmieściły ;) dlatego chciałbym jakoś rozwiązać ten problem bez zrobienia odkładów


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 czerwca 2015, 23:11 - wt 
seboss99 pisze:
odkład bym zrobił tylko ten ul jest trochę nie typowy ramki są o ok 2 cm szersze od ramek wielkopolskich i nie wejdą mi do ula wielkopolskiego, a pozostałem ule mam standardowe wlkp, chyba, że piłką bym musiał uciąć górną listewkę ramek aby się zmieściły ;) dlatego chciałbym jakoś rozwiązać ten problem bez zrobienia odkładów


Jeżeli jako miodnię masz całe korpusy wlkp a nie tak jak ja 1/2 wlkp to możesz spróbowaĆ tego sposobu kolegi ale u mnie by coś takiego nie zdało egzaminu zniszczyło by mi cały sens układu 1+3X1/2 masz też inne sposoby decyzja należy do ciebie.


Na górę
  
 
Post: 02 czerwca 2015, 23:15 - wt 

Rejestracja: 05 maja 2015, 23:47 - wt
Posty: 187
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Boguchwałowice
jako miodnie mam pól korpus ale mogę dać drugi i wtedy będzie jak cały zobaczę, przemyśle to w nocy :) najwyżej rójkę osadzę w nowym ulu tragedii nie będzie to mój pierwszy sezon pszczelarstwa :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 czerwca 2015, 19:02 - śr 

Rejestracja: 05 maja 2015, 23:47 - wt
Posty: 187
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Boguchwałowice
Sprawdziły się moje przewidywania dziś rojka na drzewie. Złapałem wrzuciłem do transportowki i dałem do chłodnej ciemnej piwnicy. Jutro podwieczor położę płytę przed wlotkiem do nowego ula i wyspie je na nią. Powinny wejść do środka. Dobrze planuje to zrobić? Czy polecacie jakaś inna metodę ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 czerwca 2015, 19:07 - śr 
seboss99 pisze:
Sprawdziły się moje przewidywania dziś rojka na drzewie. Złapałem wrzuciłem do transportowki i dałem do chłodnej ciemnej piwnicy. Jutro podwieczor położę płytę przed wlotkiem do nowego ula i wyspie je na nią. Powinny wejść do środka. Dobrze planuje to zrobić? Czy polecacie jakaś inna metodę ?


Witam,

Dobrze ale ul wypełnij węzą a dodatkowo w środek daj ramkę z czerwiem otwartym.Na następny dzień od osadzenia podkarmij je syropem i wezmą się do roboty,możesz także zwalczyć warrozę tabletką apiwarolu.Jeśli masz w rojnicy to możesz odymić jeszcze przed osadzeniem w ulu zawsze to mniej chemii.Jeszcze jedno jak silny to uważaj na karencję.

Pozdrawiam-Sebastian


Na górę
  
 
Post: 03 czerwca 2015, 19:40 - śr 

Rejestracja: 05 maja 2015, 23:47 - wt
Posty: 187
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Boguchwałowice
Ok tak zrobię mam jeszcze pytanko niektórzy zdejmują daszek i wrzucają pszczoly z transportowki bezposrednio do ula a część mówi aby położyć płytę wyspać je i aby same weszły jest to jakaś różnica ? Trochę się obawiam czy jak wyspie na płytę to będą chciały wejść ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 czerwca 2015, 20:02 - śr 
seboss99 pisze:
Ok tak zrobię mam jeszcze pytanko niektórzy zdejmują daszek i wrzucają pszczoly z transportowki bezposrednio do ula a część mówi aby położyć płytę wyspać je i aby same weszły jest to jakaś różnica ? Trochę się obawiam czy jak wyspie na płytę to będą chciały wejść ?


Będą tylko płytę ustaw równo z wylotkiem i przysuń ją do niego tak aby pszczoły mogły bez problemu przejść z niej do ula,staraj się znaleźć szeroką płytę tak żeby wszystkie pszczoły wysypać centralnie na nią po krótkiej chwili pszczoły zaczną wydzielać feromon zwołujący i wszystkie wejdą do ula.

Pozdrawiam-Sebastian


Na górę
  
 
Post: 04 czerwca 2015, 00:23 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 sierpnia 2007, 09:21 - pn
Posty: 1610
Lokalizacja: Wawa
A nie lepiej do transportówki włożyć ze dwie trzy ramki z suszem.
Wygodniej przełożyć później do ula pszczoły .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 czerwca 2015, 22:12 - wt 

Rejestracja: 05 maja 2015, 23:47 - wt
Posty: 187
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Boguchwałowice
moją pierwszą rójkę osadziłem w czwartek w nowym ulu. Dałem 10 ramek z węzą wczoraj zajrzałem pięć ramek odbudowanych i pszczółki latają. Wczoraj miałem kolejna rójkę z drugiego ula. Zrobiłem podobnie dałem do skrzynki do piwnicy na 1 dobę dziś wysypałem na pochylnie przed ulem ale już tak chętnie nie szły, ale w końcu poszły.Jednak przed wylotkiem zrobił się taki mały kłąb i nawet jak wieczorem patrzyłem po 21 to nadal były . Tak to wygląda:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/fe4 ... 8dcf8.html
co jest przyczyna że nie wchodzą? Chciałem odymić apiwarolem dziś ale przez to ze nie weszły nie miałem jak zamknąć wylotka. co Ciekawe dziś kolejna rójka (chyba z tego samego ula co wczoraj) i dokładnie usadowiła się w tym samym miejscu co wczoraj...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 czerwca 2015, 06:08 - śr 
seboss99, jak się zachowują pszczoły w tej rójce jaką osadzałeś? możliwe że nie zebrałeś matki z rojem skoro nie chciały wchodzić, nadal siedzą w ulu, daj im ramke młodego otwartego czerwiu? Jak wyroił się jakiś macierzak należało go przejrzeć i skontrolować co się tam dzieje, wogóle to należało to skontrolować przed rójką bo stan rojowy rodziny można zauważyć już na wylotku.


Na górę
  
 
Post: 10 czerwca 2015, 08:51 - śr 

Rejestracja: 09 czerwca 2015, 10:44 - wt
Posty: 11
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: BUSKO ZDRÓJ
ja miałem podobną sytuacje po obsadzeniu pszczół w ulu też obsiadały wylotek tylko w większej ilości i to do godz 21 co się okazało pszczoły obsiadały 10 ramek i to było mało dołożyłem 2 ramki węzy i pięknie sobie weszły trwało to może ok 5 min i było pusto .Po sprawdzenie po trzech dniach cała węza była odbudowana.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 czerwca 2015, 10:48 - śr 

Rejestracja: 05 maja 2015, 23:47 - wt
Posty: 187
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Boguchwałowice
Dziś rano podszedłem pod ul wszystkie pszczoły weszły do środka więc chyba wszystko ok. Dałem wczoraj 10 ramek z węza. popołudniu zobaczę ile obsiadają. Moja pierwsza rójka po kilku dniach odbudowała 5 ramek i odsiaduje sześć. mam pytanie czy dokarmiać te rójki ? Czy nie dałem za dużo ramek? do każdego ula, do którego wprowadzam rójki daje 10 ramek z węzą ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 czerwca 2015, 16:04 - śr 
seboss99 pisze:
Dziś rano podszedłem pod ul wszystkie pszczoły weszły do środka więc chyba wszystko ok. Dałem wczoraj 10 ramek z węza. popołudniu zobaczę ile obsiadają. Moja pierwsza rójka po kilku dniach odbudowała 5 ramek i odsiaduje sześć. mam pytanie czy dokarmiać te rójki ? Czy nie dałem za dużo ramek? do każdego ula, do którego wprowadzam rójki daje 10 ramek z węzą ?



Witam,

*Ilość ramek dostosuj do siły rodziny pamiętaj że matka musi mieć nieustannie miejsce do czerwienia a pszczoły miejsce na nakrop i pyłek,pamiętaj również że rójka szybko odbudowuje węzę.
*Możesz też wypełnić ul cały węzą(cały korpus) i będzie bez różnicy.
*Jeśli chodzi o podkarmianie to jak chcesz jeśli jest pożytek nie koniecznie ale jeśli chcesz to mała dawka 0,5 l na wieczór w stosunku 1:1 nie zaszkodzi.

Pozdrawiam-Sebastian


Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 25 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 35 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji