FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 26 kwietnia 2024, 04:10 - pt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
Post: 13 grudnia 2015, 20:39 - ndz 

Rejestracja: 12 grudnia 2013, 21:24 - czw
Posty: 120
Ule na jakich gospodaruję: wlkp 12 ramkowy
Miejscowość z jakiej piszesz: Nowy Targ
Z racji tego że w najbliższym sezonie planuję przejście z wlkp 12 na dadanta 1/2 nasuwa mi się kilka pytań.
Sprawę mam o tyle ułatwioną że korpusy pasują na siebie tylko tu jest zabudowa ciepła a tu zimna.
Mam właściwie 2 opcje:
Nr.1 Na wiosnę zamiast poszerzać rodziny ramkami wielkopolskimi (zimuję na 8-9 ramkach) dodać kolejny korpus z ramkami dadanta 1/2 (mam susz i węzę) nie oddzielając ich wzajemnie. Matka będzie czerwić w górnym i dolnym korpusie. Początkiem maja kiedy będzie u nas kwitł mniszek zamienić korpusy, na dół dać dadanta a na górę wlkp oddzielając je kratą odgrodową. Po odebraniu miodu mniszkowego przetopić.
Nr.2 Na wiosną poszerzać gniazdo wielkopolskie do 12 ramek i końcem kwietnia, początkiem maja dać na dół 2 korpusy dadanta i matkę, na to krata i dotychczasowe gniazdo do góry. Wolne miejsca po wygryzającym się czerwiu pszczoły będą zalewać mniszkiem.
I tu mam pytanie:
Czy jeśli matkę dam na dół a czerw do góry i przyjdzie kilka dni ochłodzenia względnie mrozu to czy nie przemrozi jej tyłka? Nie zostanie sama pod kratą?
Która opcja jest lepsza?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 grudnia 2015, 21:27 - ndz 
Lepsza moim zdaniem pierwsza opcja, łatwiej to pójdzie tyle że dałbym wówczas po zamianie miejsc ten z czerwiem w dadancie na dół na to drugi 1/2 dadant z węzą, krata odgrodowa i dopiero wlkp.


Na górę
  
 
Post: 13 grudnia 2015, 21:38 - ndz 

Rejestracja: 12 grudnia 2013, 21:24 - czw
Posty: 120
Ule na jakich gospodaruję: wlkp 12 ramkowy
Miejscowość z jakiej piszesz: Nowy Targ
Obawiam się tylko że jak na dole będzie pełen korpus a na dole 9 ramek to będą ciągnęły dziką zabudowę w wolne przestrzeni.
Chyba że to przejście zostawić na późniejszy okres, np. na czerwiec czy lipiec


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 grudnia 2015, 22:10 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 maja 2011, 19:55 - pt
Posty: 1540
Lokalizacja: Tomice
Ule na jakich gospodaruję: klasyczny wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Tomice/Wadowice
misiek18100, jeśli rozwój będzie prawidłowy rodziny to 2 sposób możesz wprowadzić w czyn. Co do matki nie ma obawy że ją zostawią. Centrum kłębu będzie obejmował środkowy korpus nawet jeśli nadejdą chłody a z czasem przesunie się ku dołowi.

_________________
Pozdrawiam! Krzysztof


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 grudnia 2015, 22:18 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lipca 2011, 16:47 - pt
Posty: 4332
Lokalizacja: Mrozy/mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 18cm
Ja bym zminimalizował dolny korpus, zamknął szczelnie przegrodą i dostawił górę - jak przejdą z czerwieniem, krata na dół i niech matka zostanie na górze. 12 pełnych ramek spowoduje, ze matka zostanie w okolicach czerwiu i nie będzie miała ochoty iść na górę. To tylko takie moje obserwacje w czasie przejścia z pełnego Dadanta na 1/2. Skończyło sie cięciem ramek we wrześniu..

_________________
Węza z własnego wosku.
511 110 110


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 grudnia 2015, 22:38 - ndz 

Rejestracja: 10 stycznia 2011, 21:51 - pn
Posty: 997
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 dadan
W moim przypadku gdy dostałem rój osadzony na 5 ramkach wielkopolskich, przesiedliłem go na dwa półkorpusy 1/2D, przykręcając do górej beleczki ramki wielkopolskie listewke z ramki górnej dadana, reszte przeszczeni wypełniłem ramkami 1/2 D, w sezonie wcofałem ramki wielkopolsie i obecnie zimuje na 2 półkorpusach po 11 ramek w każdym. Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 grudnia 2015, 22:58 - ndz 

Rejestracja: 12 grudnia 2013, 21:24 - czw
Posty: 120
Ule na jakich gospodaruję: wlkp 12 ramkowy
Miejscowość z jakiej piszesz: Nowy Targ
W pszczelarstwie lipiec 2005 jest opisane poszerzanie gniazd uli wlkp w sposób nastepujący "Gdy cały korpus jest juz pełen pszczół i czerwiu, przenosimy całość do drugiego korpusu. W obecnym dolnym zostawiamy tylko ten plaster, na którym znaleźliśmy matkę i wolne miejsce uzupełniamy ramkami z węzą, dajemy plaster z woszyną i plaster z zapasami."
Było by to podobne do mojego drugiego wariantu. Bałem się tylko o tą matkę pozostawioną samą na dole, ale kolega wyżej mnie pocieszył. Myślę o wykonaniu tego około trzeciej dekady kwietnia, a wtedy w nocy bywają jeszcze przymrozki.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 grudnia 2015, 23:15 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
Na drugi wariant to trzecia dekada kwietnia może być trochę za wcześnie, chyba że będzie wybitna siła pszczół.
Nie do końca będzie podobne do Twojego drugiego wariantu, bo nie będziesz miał niskiej ramki z czerwiem do pozostawienia na dole.
Na trzecią dekadę kwietnia obstawiam wariant pierwszy.

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 grudnia 2015, 23:45 - ndz 

Rejestracja: 12 grudnia 2013, 21:24 - czw
Posty: 120
Ule na jakich gospodaruję: wlkp 12 ramkowy
Miejscowość z jakiej piszesz: Nowy Targ
No właśnie bo zależy mi też na tym żeby całe te manewry zakończyć przed rozpoczęciem kwitnienia mniszka aby móc odwirować miód z ramek wlkp i je przetopić.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 maja 2020, 20:39 - śr 

Rejestracja: 18 września 2016, 19:02 - ndz
Posty: 1737
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 10
Miejscowość z jakiej piszesz: podkarpacie
podepne sie tutaj. Zrobiłem odkłady na ramce wlp. włożyłem na ciepło do 2 półkorpusów 1/2 dadant. na góre dałem korpus 1/2 dadant z węzą. Myslałem że jak matka zaczerwi ramki wlp to pójdzie do góry, ale widze że nie ma ochoty, czy mogę ja przenieść i założyc krate żeby mi znów na dół nie zeszła? dodam że w ulu sa pszczoły z rożnych rodzin a po tej matce jeszcze sie nie wygryzły


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 64 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji