FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 17 kwietnia 2024, 00:51 - śr

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 125 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
Post: 14 grudnia 2015, 14:42 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 stycznia 2010, 00:15 - pt
Posty: 1133
Lokalizacja: Tczew ---- GPS N: 54° 5' 33" E: 18° 47' 18"
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski leżak kombinowany
BoCiAnK pisze:
tczkast,
jedna z lepszych mark

Boguś to ja wiem, jak możesz zobaczyć sam je polecałem na samym początku tematu, sam je stosuję.
... ale jak Marcinek, pisze, że tarcza na 80 dych to dobra markowa tarcza to gotuje się we mnie.

Marcinek pisze:
Zwykłe blaszaki z widią chodzą po 50 zł (gęste ząbki - da się na nich ciąć)

Marcinek pisze:
Ja ze skąpstwa kupuję tańsze.

... i 6 sztuk w 1,5 roku wywalisz, a i jakość cięcia będziesz miał do d..py
kupisz raz CMT, FREUD lub Globusa tniesz przy Twoim cięciu 3 lata i dajesz to ostrzenia za 30-40 złotych i jedziesz dalej 3 lata, a jakość cięcia masz nieporównywalnie lepszą
Pozdrawiam tczkast


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 grudnia 2015, 14:45 - pn 

Rejestracja: 16 stycznia 2015, 13:27 - pt
Posty: 324
Ule na jakich gospodaruję: WP-korpus, 1/2 WPL - nadstawka
Miejscowość z jakiej piszesz: świętokrzyskie
Racja ! Przerabiałem temat tanich pił. Albo wibrują, albo szybko się tempią...Tak czy siak, każdy robi tak, jak uważa za stosowne.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 grudnia 2015, 15:22 - pn 
tczkast pisze:
... i 6 sztuk w 1,5 roku wywalisz, a i jakość cięcia będziesz miał do d..py
kupisz raz CMT, FREUD lub Globusa tniesz przy Twoim cięciu 3 lata i dajesz to ostrzenia za 30-40 złotych i jedziesz dalej 3 lata, a jakość cięcia masz nieporównywalnie lepszą
Pozdrawiam tczkast

Ja nie tnę tak dużo. Ramki do obrazków, reszta to już frez załatwia sprawę.
Macie rację - jedna a porządna. Do domowych spraw wystarczające są te za grosze.
Napewno warto mieć taką super piłę jednak jak się wiele wykonuje a tak to uważam, że nie zachodzi taka potrzeba te za grosze też sobie radzą.
Poza tym te droższe są ostrzejsze i można się szybciej skaleczyć. :haha: :mrgreen:


Na górę
  
 
Post: 14 grudnia 2015, 15:27 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 stycznia 2010, 00:15 - pt
Posty: 1133
Lokalizacja: Tczew ---- GPS N: 54° 5' 33" E: 18° 47' 18"
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski leżak kombinowany
Marcinek pisze:
Poza tym te droższe są ostrzejsze i można się szybciej skaleczyć. :haha: :mrgreen:

Marcinek, skaleczysz się jedną i drugą - przy ostrzejszej mniej zaboli ;) - w zasadzie nawet nie poczujesz....


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 grudnia 2015, 16:27 - pn 
Ponoć dobremu stolarzowi zawsze czegoś brakuje. :mrgreen: Ja chyba znam tylko złych. :P

Wracając do pił, tarcz to miałem kiedyś super tarczę - oszczędzałem ją jak mogłem jednak kiedyś zapomniałem wymienić i ciąłem stare sztachety na opał - kilka razy trafiłem na jakiś metal i po pile. :(
Następnie też trafiłem na gwoźdź który był w drewnie tartacznym (zarośnięty) i też potraciłem ząbki widii. :( Te końcówki są spiekane z tarczą i niestety tu też ma duże znaczenie jak to jest wykonywane. Mam też piłę produkcji Radzieckiej - kupiona na stadionie X-lecia (od samego początku wg mnie tępa) - tnę nią wszystkie badziewa, nawet na opał - jeszcze nie straciła swoich ząbków (z 6 brak) i jest niedozajumania. Dobra Radziecka produkcja. Ponoć tam dalej robią super piły. :mrgreen: Stal dość gruba i wykonanie znakomite, nawet posiada nacięcia odprężeniowe. Leży gdziekolwiek i jeszcze nie pordzewiała ani ja nalot nie złapał. Ot - charaszoj robota. Technologia kosmiczna - czy co? :idea:


Na górę
  
 
Post: 14 grudnia 2015, 23:00 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
Marcinek pisze:
Piły te cienkie - jeśli się nie mylę chodzą w Castoramie po 40 zł a te grubsze i renomowanych firm po 60 - 70 zł.

Kolego Marcinek, ty najpierw kup sobie choć jedną tarczę naprawdę renomowanej firmy i dopiero wtedy będziesz mógł cokolwiek powiedzieć na ten temat.
Bo zauważyłem że zaczynasz grać rolę kolejnego znawcy we wszystkich sprawach, a piszesz same bzdury.
Ciebie takie tarcze nadające się jedynie do jednorazowego przecięcia kawałka dykty (bo jak już zechcesz przyciąć wzdłuż np twardy dębowy próg to go spali a nie przytnie) mogą zadowalać, ale nie polecaj ich komuś jako produkty renomowane.

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 grudnia 2015, 23:09 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
Marcinek pisze:
Poza tym te droższe są ostrzejsze i można się szybciej skaleczyć. :haha: :mrgreen:
I po tym stwierdzeniu widać, że nie masz w temacie obróbki materiałów nie tylko doświadczenia, ale i podstaw wiedzy.
Otóż ostre narzędzie jest podstawą bezpiecznej pracy.
Ostrze ma być tak ostre aby "samo" cięło, nic na siłę bo to jest pierwszy krok do nieszczęścia.

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 grudnia 2015, 23:13 - pn 
JM pisze:
Bo zauważyłem że zaczynasz grać rolę kolejnego znawcy we wszystkich sprawach, a piszesz same bzdury.

Czytanie ze zrozumieniem stwarza niektórym problemy.
Jeśli chcesz wiedzieć to takimi piłami naciąłem się dość sporo. Jednak i tu sprawa może być kontrowersyjna. Co to znaczy dużo, sporo?
Jakoś dębinę ciąłem i nie narzekałem - na tej pilarce idzie i tak wolno.
Temat jest jasny - "jakich używacie tarcz do cięcia elementów uli".
Oczywiście kolega JM, ma cały kombajn. :mrgreen:
Na swoim perxer - robi się małe rzeczy a nie meble. Czy to jest zrozumiałe?
Najpierw się zapoznaj co ta maszyna potrafi a potem posądzaj mnie o pewne zagadnienia. Tak na marginesie to w swoim życiu troszkę liznąłem tego i tamtego. Czyżby jakaś zazdrość czy też przemyślenia, ze tylko życia uciekło pod budką pod piwem. :haha: Każdy mierzy swoją miarą. :mrgreen: Ja pisze ze swojej perspektywy. Trzeba było wcześniej głos w tym temacie zamieścić a nie tylko szukać zaczepki.
Czytaj ze zrozumieniem. :pala:
JM pisze:
Marcinek pisze:
Poza tym te droższe są ostrzejsze i można się szybciej skaleczyć. :haha: :mrgreen:
I po tym stwierdzeniu widać, że nie masz w temacie obróbki materiałów nie tylko doświadczenia, ale i podstaw wiedzy.
Otóż ostre narzędzie jest podstawą bezpiecznej pracy.
Ostrze ma być tak ostre aby "samo" cięło, nic na siłę bo to jest pierwszy krok do nieszczęścia.

Czy wiesz jak czyta się emikonki?
Coś u Krakusów mało poczucia humoru. Po takim tekście - idzie się załamać. :tasak:


Na górę
  
 
Post: 14 grudnia 2015, 23:50 - pn 
Akurat znalazłem swoją Radziecką piłę. :D Już niestety bez ząbków - miałem ja z 10 lat.
Pod spodem widać też Radziecką - najgorszy chłam ale po rozstawieniu ząbków - tnie jak oszalała. Wiórków to ona produkuje. :P

Obrazek


Na górę
  
 
Post: 14 grudnia 2015, 23:59 - pn 

Rejestracja: 11 stycznia 2015, 19:34 - ndz
Posty: 248
Ule na jakich gospodaruję: wp
Miejscowość z jakiej piszesz: Biała Rawska
JM pisze:
Bo zauważyłem że zaczynasz grać rolę kolejnego znawcy we wszystkich sprawach, a piszesz same bzdury.
,ja też to zauważyłem


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 grudnia 2015, 00:11 - wt 
sylwek000, nawet posądza o to czego nie umie udowodnić. Nawet posądza o ściąganie fotek i podkładanie jako swoje.
Kolega chciał foto dna miodarki tylko nie umie zrozumieć, że miodarka jest ode mnie 100 km i na tej podstawie oczernia, że jej nie mam i nie jestem jej właścicielem (po dziadku). Myśli, że będę biegł aby zrobić mu fotkę. Jak zaproponowałem aby mi zwrócił za przejazd - temat na PW się urwał i nabrał wody w usta. Ponoć ma taką samą i potrzebował aby odtworzyć dno które jest zniszczone a potem piszę, że podpuścił mnie aby sobie udowodnić, że tej miodarki nie mam. Łatwo się posądza bez konkretów.
Następnie atakuje w sprawie poszukiwania tokarza zarzucając mi, że toczyłem i sam sobie nie wytoczę tego co chcę. wyjaśniłem, że szukam bo mi ukradli tokarkę - pokazuję taką tokarkę na fotce (taką samą) jaką mi przesłał kolega - potrzebna była Policji bo nie wiedzieli o czym mówię. Natychmiast zostaje posądzony o kradzież fotki. To kłamstwo - fotke przesłał mi kolega. Nie twierdziłem, ze to ta jest moja. Ale kolega szybko dopisuje mi kradzież fotki. Czy szukanie tokarza to coś złego - czy tokarz da mi roić na swojej maszynie? Odpowiedź jest jedna - NIE !
Koledze to nie przeszkadza aby pomawiać o kradzieże fotek.
Jedyne zdjęcie jakie nie jest moje a zostało zamieszczone na forum - zostało podpisane kto je wykonał - to dozwolone, bo jest podpisane i podane w celach informacyjnych - to ustawa o ochronie praw autorskich pozwala.

To tyle co mogłem wyjaśnić. Może teraz niedowiarki coś zrozumieją.


Na górę
  
 
Post: 15 grudnia 2015, 00:23 - wt 
Marcinek,
Liznąć stolarki a pisać o maszynce do Cięcia na zapałki :haha: to też potrafię
pomyśl tylko ta piła ma 5,5 tyś obrotów na min wiatr we włosach trociny w gębie :wink:


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
  
 
Post: 15 grudnia 2015, 00:35 - wt 
Na takiej nie pracowałem - choć zdarzyło mi się coś ciąć u kolegi ale to było jakieś przecięcie.
Ja się zastanawiam po co pszczelarzowi maszyna jak dla stolarza? :shock:
Ja mam popierdułkę i mi wystarczy. Prosta w obsłudze. Ma tylko mniejsze gabaryty a można na niej zrobić tyle samo co na dużej - no może tyle samo - ale mniejsze. Z tego co pamiętam moja tnie zaledwie do 5 cm (ale to z pamięci podaję). Jak grubsze to na dwie strony i też idzie ale więcej roboty.
Ferzuje też znakomicie - ale frezy na zamówienie. :( Boazerię robiłem na niej - frezowanie (deseczki miałem już przygotowane po grubościówce).

Aby pokazać niedowiarkom co można zrobić na tej popierdułce - proszę:

Obrazek

Oczywiście to moja robota - na maszynie PREXER. Z piłami z Castoramy, Frezami od przyjaciół z Rosji, papierem ściernym z OBI, lakierem z wiejskiego GS. Lakier nakładany pistoletem. :) Pistolet lakierniczy z Allegro, kompresor z Prakticera (zbiornik wyrównawczy o dużej pojemności przerobiony z butli po gazie z samochodu Mercedes).


Na górę
  
 
Post: 15 grudnia 2015, 01:23 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
Marcinek pisze:
Oczywiście kolega JM, ma cały kombajn. :mrgreen:
Na swoim perxer - robi się małe rzeczy a nie meble. Czy to jest zrozumiałe?...
Ferzuje też znakomicie - ale frezy na zamówienie.
Kolego Marcinek, nie mam jakiegoś super kombajnu, ale mam też jeszcze gdzieś w piwnicy ten Twój Prexer, 550 wat, 2800 obrotów...
I puki robiłem sobie zabawki, to ten Prexer z tarczą typy Dedra też wydawał mi się wystarczający, z tym że przy tych obrotach o żadnym frezowaniu mowy być nie może.
No... do wykonania jednego ula z klepeczek boazerii, dla zabicia czasu i w celach wybitnie rozrywkowych to może wystarczy, ale do np. jednościennego z litej deski to już mordęga.

Teraz mam maszynę też tylko amatorską, ale dwa razy większą i mocniejszą, 1100 W, 3200 obr. tarcza Globus 220 mm i to jeszcze jest dwa razy za mało. Ale różnica względem Prexer'a kolosalna.

Ale wiadomo już jaką maszynę i tarczę posiadasz, polecasz i to powinno być na tyle, puki nie popracujesz trochę na nieco większej maszynce, mocniejszej, z większymi obrotami i porządną tarczą.

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 grudnia 2015, 01:51 - wt 
Masz duuuuuuużo racji. Ja niestety nie mam takiej maszyny jak Ty. Oczywiście żałuje bo robota by szła szybciej.
Jednak do robienia ula całkowicie wystarczy. Kilka deseczek, klepka przycięta. Tu naprawdę nie trzeba dobrej maszyny stolarskiej. Oczywiście z czasem to i przeklinałem, że nie mam takiej dużej i stabilnej. Zdarzyło mi sie, ze ustawiona na stole przy robieniu tego łózka - spadła mi :shock: za mocna się zaparłem i przewróciłem cały stół. Wadą jest za mały stół - troszkę chybotliwy na tych mocowaniach - tylko 3 mocowania.
Łóżko robiłem przez 3 miesiące (sobota i niedziela). Fakt - ciężko było. Frezowania nie za wiele - słupki i boki po sklejeniu. Szło to dość długo ale uważałem aby mi nie wyrywało materiału. Frezy są ostre i to podstawa. Fakt - brakowało obrotów. Tam troszkę też przerobiłem maszynę bo dałem koła pasowe inne oraz troszkę silniejszy i szybszy silnik, ale nie wiele. Wiatru brak i trocin w zębach też - choć tego ostatniego warto sobie samemu nawkładać - lepiej wygląda zarobiony człowiek. :haha:
Piła jaką używałem - chyba właśnie - Derda a i jedna z radzieckich.
Frezy proste to produkcja polska przeznaczona do Prexer-a kupione kiedyś tam. Do listewek, obrazków robiłem na zamówienie.
Wszystko się na niej da zrobić. Wiadomo - chciałbym mieć taką duuuuużą - jednak troszkę się boję tych dużych (sęki latają z większą szybkością). :mrgreen: https://www.youtube.com/watch?v=HvpMq7vlq8k ( - przewinąć do czas 1:00).
Wolał bym mieć też bardzo dobrą piłę - ale to chyba przerost formy nad treścią. To wystarczy. Mi wystarczy. Ul też można zrobić piłką ręczną :mrgreen: tak jak kiedyś to robili. :idea:


Na górę
  
 
Post: 16 grudnia 2015, 17:08 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 lutego 2011, 23:40 - śr
Posty: 1088
Lokalizacja: Chełm- lubelskie
Witajcie, dzisiaj otrzymałem nową wymienioną tarczę. Muszę naprawdę pochwalić kontakt ze sklepem i błyskawiczną reakcję sklepu PUNTA. Tarczę wysłałem w poniedziałek a dzisiaj mam już zamienioną. Wychodzi na to, że nową wysłali otrzymując tylko potwierdzenie nadania smsem. Zaraz idę wypróbować.


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 grudnia 2015, 17:24 - śr 
zbycho81 pisze:
Witajcie, dzisiaj otrzymałem nową wymienioną tarczę.

Nową? wymienioną? - to co z Nową poprzednią? :shock:

Czyżby taka firma i bubel się trafił?


Na górę
  
 
Post: 16 grudnia 2015, 20:56 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 lutego 2011, 23:40 - śr
Posty: 1088
Lokalizacja: Chełm- lubelskie
No mam nadzieję, że odeślą do producenta, jak zadzwonili to mówili, że biorą z Włoch.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 grudnia 2015, 12:22 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 stycznia 2010, 00:15 - pt
Posty: 1133
Lokalizacja: Tczew ---- GPS N: 54° 5' 33" E: 18° 47' 18"
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski leżak kombinowany
Marcinek pisze:
Czyżby taka firma i bubel się trafił?

Każdemu ma prawo się przytrafić - ważne, że sprawa jest załatwiona szybko i bezboleśnie - w takim przypadku na producenta i sprzedającego złego słowa nie powiesz.

Znajomy kupił merka z salonu, po 5 miesiącach wyszła rdza na tylnej klapie - zajechał do salonu: Przeprosiny, samochód zastępczy z kartą na tankowanie (mógł lać ile chce w ten samochód) 5 dni i po sprawie + przedłużona gwarancja na klapę.

Co innego np: VW. I co? Taka marka, a umyślnie tyle bubli 2.0 diesel wypuścili?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 grudnia 2015, 13:02 - czw 
A czy ja się czepiam? :mrgreen:
Wszędzie się zdarzają reklamacje. Mój brat kupił ekspres do kawy firmy Krups Tyle co było reklamacji co głowa mała skończyło się na wymianie za free na inny droższy model (sporo droższy). Ważnym jest aby być dobrze obsłużonym a wszelkie reklamacje przyjmowane. Oczywiście nie każdego stać na kupowanie niskiej jakości towarów bo często pracują na tym sprzęcie i tworzą przedsięwzięcie zarobkowe. Tu nie podlega żadnej dyskusji. Dobry sprzęt się zwraca.
Jednak ja i inni zadowolą się tylko tym co oferują hipermarkety.

Ja jeszcze powiem, że ostatnim czasy trafiłem na dziwny przypadek.
Kupiłem wiertarkę Bosch - po 20 latach padła - pojechałem na wiejski bazar i kupiłem wiertarkę Einchella )podobna do Bosch). Po jakimś czasie rozkręciłem - bo coś mi tam grzechotało. I tu szok :shock: :shock: :shock: Na jednej z obudów znalazłem niezeszlifowany znaczek z napisem "Bosch". Rozkręciłem tamtą (bo została) i o dziwo wszystko to samo jednak jakby w Einchell gorszy plastyk.

Tak samo jest z wieloma produktami np. kuchennymi robotami firmy Bosch Mum. Jedne mają napis Bosch a inne SilverCrest sprzedawane w Lidl. Akurat mam tego SilverCrest-a. Też go rozkręciłem a tam znaczki przekładnia planetarna z napisami Bosch.
Troszkę poszperałem i dowiedziałem się, że Bosch po zakończeniu produkcji sprzedaje formy i licencje innym firmom (często właśnie Einchell i SilverCrest) i to one produkują dalej ten sam produkt ale pod zmienioną nazwą. Tak jest z wieloma rzeczami.
Właśnie dla tego producenci oznaczają kolorami swoje produkty - dla majsterkowiczów, pół profesjonalne oraz profesjonalne. Tak robi Bosch, Makita i wielu wielu innych.

Mi naprawdę wystarczają piły z Castoramy - aczkolwiek żałuję że zlikwidowali stadion X-lecia bo tam kupowałem od przyjaciół za wschodniej granicy naprawdę porządne piły i narzędzia. Są prawie niezniszczalne. :mrgreen:

Aby dopełnić wypowiedź - mój kolega handluje z Chińczykami - wiele razy opowiadał mi, że można kupić u nich towar - dziadostwo z najgorszego materiału ale i można ten sam produkt kupić z super materiału. Niby to samo ale materiał inny i cena też odpowiednia.
Teraz to juz wszystko robią w Chinach. :mrgreen:


Na górę
  
 
Post: 17 grudnia 2015, 14:12 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 stycznia 2010, 00:15 - pt
Posty: 1133
Lokalizacja: Tczew ---- GPS N: 54° 5' 33" E: 18° 47' 18"
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski leżak kombinowany
Marcinek pisze:
A czy ja się czepiam? :mrgreen:
Marcinek pisze:
Czyżby taka firma i bubel się trafił?

No sorki, ale można było odnieść takie wrażenie.
zbycho81, Jeśli chodzi o PUNTA jeszcze się nie spotkałem, aby ktokolwiek miał problem z tym sprzedawcą, a znam kilka osób, które się u nich zaopatrują.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 grudnia 2015, 14:37 - czw 
A co tamtej dolegało???


Na górę
  
 
Post: 17 grudnia 2015, 14:42 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 lipca 2010, 10:15 - sob
Posty: 2911
Lokalizacja: Pogórze Izerskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 dadanta
Marcinek pisze:
A co tamtej dolegało???


To o czym piszesz tu od tygodnia?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 grudnia 2015, 15:46 - czw 
emka24 pisze:
Marcinek pisze:
A co tamtej dolegało???


To o czym piszesz tu od tygodnia?

Czyli - wygła się czy ząbki potraciła?


Na górę
  
 
Post: 17 grudnia 2015, 16:25 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 lipca 2010, 10:15 - sob
Posty: 2911
Lokalizacja: Pogórze Izerskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 dadanta
Marcinek,
Opwiem anegdotę,która w/g mnie tu pasuje.
Gospodyni stoi w otwartym oknie swojego mieszkania.Do mieszkania wchodzi listonosz,widzi wypiętą w oknie gospodynię,która podlewa kwiaty w skrzynkach..Podchodzi,podciąga spódnicę,chędoży gospodynię i wychodzi.
Gospodyni woła do sąsiadki-kumo nie wiecie kto mnie w.....ł?
A sąsiadka na to-A co nie było was w domu?

I tak własnie jest w tym temacie -od tygodnia koledzy piszą o wadliwej pile,Ty włączasz się w dyskusję,piszesz ze dwadzieścia postów i na koniec pytasz czy piła była uszkodzona?
Aż się chce zapytać -nie było cię w domu?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 grudnia 2015, 16:31 - czw 
emka24 pisze:
... od tygodnia koledzy piszą o wadliwej pile ...

Może gdzieś przeoczyłem co jej się stało (niedolutowany spiek - co by to nie znaczyło). . :mrgreen: Za to kolega wysilił się aby napisać ze dwa posty ale nie odpuści - musi za wszelką cenę dać wyraz "chłop żywemu nie odpuści", wiem ale nie powiem. :mrgreen:

A tak w temacie - warto się zapoznać, choć to taśmowe ale na okrągłych też zdarzają się takowe - na forum CNC ludzie opisywali o tym dość szeroko.
http://www.sword.pl/poradnik/eksploatac ... tasmowych/
Ja na szczęście nie miałem takiego przypadku - moja popierdułka nie chce mnie zabić. Za małe obroty i za mały materiał od obróbki.


Na górę
  
 
Post: 17 grudnia 2015, 17:46 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 listopada 2013, 21:57 - czw
Posty: 2450
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 12 ramkowy 5x1/2
Miejscowość z jakiej piszesz: lubelskie
emka24 pisze:
To o czym piszesz tu od tygodnia?
W prostocie siła ,myślałem że się uduszę ze śmiechu.

_________________
Dzisiaj spojrzałem na swój nick ,potem na awatar.To nie jest tak jak myślisz się uśmiałem,ale i tak jestem za legalizacją.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 grudnia 2015, 23:19 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 stycznia 2010, 00:15 - pt
Posty: 1133
Lokalizacja: Tczew ---- GPS N: 54° 5' 33" E: 18° 47' 18"
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski leżak kombinowany
Marcinek pisze:
Czyli - wygła się czy ząbki potraciła?

Marcinek, Czy ty czytasz wątki wyrywkowo?
Już dawno zbycho81, napisał i wkleił fotkę, że otrzymał tarczę z niedokładnie wlutowanym spiekiem poradziłem mu, że ma się skontaktować z PUNTA bo wiem, że problemów nie robią. Znam 2 (teraz 3) przypadki reklamacji w PUNTA i wszystkie przebiegały bezboleśnie dla klienta i te przypadki mnie nie dotyczyły. Teraz napisał, że otrzymał nową dobrą piłę mało tego jest zadowolony z przebiegu i tempa załatwienia reklamacji. To, co z tą tarczą zrobi sprzedawca potencjalnego "Kowalskiego" już nie interesuje (prawdopodobnie wyśle do producenta) ważne, że zbycho81, jest zadowolony i zapewne wystawi dobrą opinię po zakupie na stronie PUNTA (bo o to każdego klienta proszą).

Jak tak czytam Twe posty o dokładności i jakości jaką wymagasz od uli to naprawdę dziwię się Tobie, że stosujesz tarcze DEDRY marketówy. Odżałuj kup CMT zobaczysz co to jakość cięcia - nawet przy twojej maszynce.
Wywalisz na złom Twoje tarcze od braci ze wschodu :D
Pozdrawiam tczkast


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 grudnia 2015, 23:25 - czw 
tczkast pisze:
Jak tak czytam Twe posty o dokładności i jakości jaką wymagasz od uli to naprawdę dziwię się Tobie, że stosujesz tarcze DEDRY marketówy. Odżałuj kup CMT zobaczysz co to jakość cięcia - nawet przy twojej maszynce.
Wywalisz na złom Twoje tarcze od braci ze wschodu :D


Ja naprawdę wiem jak tną te piły. Jednak dla mnie to już odrzutowiec. Nie ma sensu, aczkolwiek wiem jak tną piły z górnej półki.
Jak uruchomię produkcję uli (której i tak nie uruchomię) to kupię jeszcze lepszą. Na moją pracę całkowicie wystarczy Derda czy radzieckie łomoty które juz przy pustym przebiegu robią więcej wiatru niż wichura. :mrgreen:
Ja znakomicie Cię rozumiem.
Jednak nie rozumiem co napisałeś odnośnie piły i dokładności - czyżby tu odgrywały sprawy o 0,001 mm?
Nie widzę i nie widziałem różnicy w cięciu pomiędzy Kaomą a Derdą.
Kaoma - 180 USD :?
Może to ma znaczenie przy dużych maszynach a nie przy takich popierdułkach jak ja mam.


Na górę
  
 
Post: 18 grudnia 2015, 10:32 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 sierpnia 2007, 09:21 - pn
Posty: 1610
Lokalizacja: Wawa
Ja mam orginał , produkja z PRLu ,,moja twoja "ciacha wszystko :haha: :haha:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 stycznia 2016, 10:37 - czw 

Rejestracja: 05 maja 2015, 23:47 - wt
Posty: 187
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Boguchwałowice
zdecydowałem się kupić do mojej piły taka tarcze
https://www.punta.com.pl/sklep,1803,650 ... we_art_285
Chcę mieć jedną tarcze do cięcia wzdłużnego i poprzecznego używał ktoś jej do robienia uli?. Cena wysoka ale chyba warto w nią zainwestować na lata ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 stycznia 2016, 10:41 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lipca 2011, 16:47 - pt
Posty: 4332
Lokalizacja: Mrozy/mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 18cm
Do wzdłużnego kupiłbym mniej zębów..

_________________
Węza z własnego wosku.
511 110 110


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 stycznia 2016, 10:50 - czw 

Rejestracja: 05 maja 2015, 23:47 - wt
Posty: 187
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Boguchwałowice
adamjaku pisze:
Do wzdłużnego kupiłbym mniej zębów..


W opisie tej tarczy jest napisane, że nadaje się do wzdłużnego i poprzecznego. Nie chciał bym zmieniać tarcz co chwile przy zmianie cięcia. W czym przeszkadza większa ilość zębów przy cięciu wzdłużnym spowalnia cięcie?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 stycznia 2016, 11:06 - czw 
he he dobry temat nie zagladalem tu wczesniej :)
ja mam najtansza pile pewnie chinska nawet nie wiem brakuje jej juz kilku spiekow i machnolem na niej kilkadziesiat uli :wink: polecam :P :wink:


Na górę
  
 
Post: 21 stycznia 2016, 12:06 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lipca 2011, 16:47 - pt
Posty: 4332
Lokalizacja: Mrozy/mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 18cm
pisiorek.. załóż inną, zobaczysz różnicę.

seboss - kupiłem piłę o znaczniej ilości zębów. Co z tego, że na opisie było dobra, jak później drewno paliła.. Tylko ja około 100 miałem. Po jednokrotnym użyciu leży na półce. Używam pił 24 lub 40 ząbków.. doskonale się sprawują.

_________________
Węza z własnego wosku.
511 110 110


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 stycznia 2016, 12:22 - czw 
Adas, ja ekspertem stolarzem nie jestem i tak troche chumorustycznie napisalem post wyrzej :wink: .
napisze tylko tyle ,robil mi ciesla dach mieli tarcze jakiejs dobrej firmy za dobre ponad 200zl ,po 1-nym dachu tarcza stracila wiele spiekow i w zasadzie bylo po niej,cieli drewnosurowe bez gwozdzi itp.
tyle, uciekam nie mieszam sie juz, hej.


Na górę
  
 
Post: 21 stycznia 2016, 12:23 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 stycznia 2010, 00:15 - pt
Posty: 1133
Lokalizacja: Tczew ---- GPS N: 54° 5' 33" E: 18° 47' 18"
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski leżak kombinowany
seboss99 pisze:
W czym przeszkadza większa ilość zębów przy cięciu wzdłużnym spowalnia cięcie?

seboss99, Nie martw się i nie nazwę tego przeszkadzaniem. Wszystko zależy ile będziesz ciął wzdłuż - jeżeli robisz to znacznie rzadziej niż w poprzek to dokonałeś dobrego wyboru. adamjaku, ma rację, że do wzdłużnego cięcia tarcze powinny mieć mniejszą ilość zębów.
Po pierwsze piły przeznaczone do cięcia wzdłużnego mają mniejszą ilość zębów, aby nie nagrzewać materiału i narzędzia, po drugie mają troszkę inny kąt natarcia zarówno jedno jak i drugie powoduje mniejsze obciążenia.
Twoja piła ma kąt natarcia 10st a kąt przyłożenia 15 st i zęby na przemian skośne.
Typowa piła do cięcia wzdłużnego ma kąt natarcia 20st kąt przyłożenia 10st no i jak wcześniej napisałem ma znacznie mniej zębów (piła 250tka wystarczy 24 zęby)
Piła do precyzyjnego cięcia poprzecznie ma kąt natarcia 15st zęby 1FTG+4ATB czyli FTG - jeden ząb płaski + 4ATB 4 zęby naprzemian skośne i razem ma (250tka 80 zębów)
Jak widzisz Twoja tarcza jest pośrednia, ale musisz pamiętać, że 10 czy 20 dech metrowych grubych na 25 mm na listewki nie tnij bez przerwy. Potnij 2 i daj jej odpocząć. Reasumując jeśli klepiesz dla siebie ule i nie robisz tego masowo ,nie chcesz zmieniać tarcz to dokonałeś właściwego wyboru :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 stycznia 2016, 15:21 - czw 

Rejestracja: 27 listopada 2010, 00:02 - sob
Posty: 1909
Lokalizacja: Szprotawa
Ule na jakich gospodaruję: WP leżak i WP korpus
tczkast, właśnie takich ludzi potrzeba na tym forum, konkretnie i rzeczowo. :thank: :pijemy:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 stycznia 2016, 18:38 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8668
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
polecam tarcze cmt ustawiam maszyne z delikatnym spadem do tyłu i deski praktycznie ślizgają się po blacie bez oporu, wg mnie najlepsze tarcze są z ogranicznikiem posuwu, zawsze mam kilka tarcz od tych ostrych do nadających się do ostrzenia używam w zależności jaką potrzebuje jakość cięcia, dzięki temu nie ostrze tarcz przesadnie często co wydłuża ich żywot

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 stycznia 2016, 19:39 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 stycznia 2010, 00:15 - pt
Posty: 1133
Lokalizacja: Tczew ---- GPS N: 54° 5' 33" E: 18° 47' 18"
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski leżak kombinowany
Marian., po to tu jesteśmy :wink:
kudlaty pisze:
polecam tarcze cmt ustawiam maszyne z delikatnym spadem do tyłu i deski praktycznie ślizgają się po blacie bez oporu, wg mnie najlepsze tarcze są z ogranicznikiem posuwu, zawsze mam kilka tarcz od tych ostrych do nadających się do ostrzenia używam w zależności jaką potrzebuje jakość cięcia, dzięki temu nie ostrze tarcz przesadnie często co wydłuża ich żywot

Fakt tarcze CMT to wysoka półka - śmiem stwierdzić, że jak do budowy uli bardzo wysoka (pierwsze ule robiłem za pomocą wycinarki :) )
Do tego wszystkiego należy jeszcze dodać, aby dbać o tarcze. Ważną rzeczą, której nie możemy pomijać jest czyszczenie tarcz. Zazwyczaj większość z nas tnie świerk lub sosnę (drewno żywiczne) które powoduje osadzanie się żywicy na zębach jej przypalanie i utwardzanie. To z kolei prowadzi do zmian kątów przyłożenia i natarcia co będzie powodowało mniej dokładne cięcia oraz szybsze przegrzewanie się narzędzi a zatem szybsze tępienie i zmiany naprężeń. Są oczywiście na rynku specjalne płyny do czyszczenia (cenowo dość kontrowersyjne), ale ja zawsze czyszczę rozpuszczalnikiem NITRO. Wlewam do płaskiej puszki po rybach do ręki mały pędzelek ze sztywnym włosiem zamaczam zęby tarczy i szoruję pędzelkiem. Najpierw jedna strona potem druga, następnie tarcza wraca na piłę.
Pozdrawiam tczkast


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 stycznia 2016, 00:59 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
tczkast pisze:
Twoja piła ma kąt natarcia 10st a kąt przyłożenia 15 st i zęby na przemian skośne.
Typowa piła do cięcia wzdłużnego ma kąt natarcia 20st kąt przyłożenia 10st no i jak wcześniej napisałem ma znacznie mniej zębów (piła 250tka wystarczy 24 zęby)
Piła do precyzyjnego cięcia poprzecznie ma kąt natarcia 15st zęby 1FTG+4ATB czyli FTG - jeden ząb płaski + 4ATB 4 zęby naprzemian skośne i razem ma (250tka 80 zębów)
Jak widzisz Twoja tarcza jest pośrednia, ale musisz pamiętać, że 10 czy 20 dech metrowych grubych na 25 mm na listewki nie tnij bez przerwy. Potnij 2 i daj jej odpocząć. Reasumując jeśli klepiesz dla siebie ule i nie robisz tego masowo ,nie chcesz zmieniać tarcz to dokonałeś właściwego wyboru :)
Wszystko to jest prawdą ale jak zwykle z jednym "ale".
Otóż należy jeszcze brać pod uwagę jeden bardzo istotny czynnik, a mianowicie rodzaj ciętego materiału.
Tarcze z dużą ilością zębów, gęstością zębów przeznaczone są głównie do materiałów twardych, twardych płyt, twardego drewna.
Do produkcji uli używa się prawie wyłącznie drewna miękkiego i jeszcze na dodatek często wzdłuż ciętego.
seboss99, ja bym Ci radził jednak tarczę z mniejszą ilością zębów, np. 40-50 i większym kątem natarcia 20 st.
Tarcza którą wybrałeś nie będzie wydajna do miękkiego drewna, zwłaszcza wzdłuż, a wbrew pozorom będzie co tak ciąć.

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 stycznia 2016, 09:52 - pt 

Rejestracja: 05 maja 2015, 23:47 - wt
Posty: 187
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Boguchwałowice
JM pisze:
seboss99, ja bym Ci radził jednak tarczę z mniejszą ilością zębów, np. 40-50 i większym kątem natarcia 20 st.


To, który z modeli firmy CMT byście radzili aby nie przekładać co chwile tarczy w zależności czy tnę wzdłużnie czy poprzecznie. Ule będę robił amatorsko, głownie dla siebie. Nie zależy mi na super szybkości i wydajności tylko na dobrej jakości cięcia dlatego chciałem kupić pilę wykończeniowa 285.072.13M. Nie widzę w ofercie CMT innych pił o średnicy 315 ( taką potrzebuje) do cięcia wzdłużnego i poprzecznego


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 stycznia 2016, 10:01 - pt 

Rejestracja: 05 maja 2015, 23:47 - wt
Posty: 187
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Boguchwałowice
chyba, że coś takiego byłoby dobre 54 zęby ?
https://www.punta.com.pl/sklep,1800,185 ... 85-291-294


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 stycznia 2016, 10:02 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 stycznia 2010, 00:15 - pt
Posty: 1133
Lokalizacja: Tczew ---- GPS N: 54° 5' 33" E: 18° 47' 18"
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski leżak kombinowany
JM, Również masz rację wszystko zależy ile tego będzie ciął nie wspomnieliśmy o jeszcze jednym istotnym parametrze tarcza, którą wybrał seboss99, ma grubość 3,2mm więc jak będzie ciął dechę na listewki do ramek to z każdym odcięciem 10 listewek straci 3 listewki (będzie je miał w postaci trocin.
Poza tym nadal podtrzymuję swoje zdanie, że zależy ile będzie seboss99 będzie ciął wzdłuż. Jeżeli sporadycznie, a jego założenie jest takie, aby nie wymieniać tarcz to wyboru dokonał właściwego :) (choć ja osobiście wymieniam tarcze). Jeżeli kiedyś seboss99, zmienisz zdanie i zachce się Tobie wymieniać tarcze to do cięcia wzdłużnego polecam tą: https://www.punta.com.pl/sklep,14265,18717,271.300.24M_pily_ultracienkie_itk_plus_do_ciecia_wzdluznego_art271 typowa do cięcia wzdłuż, rzaz 2,6 mm.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 stycznia 2016, 00:34 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
seboss99 pisze:
chyba, że coś takiego byłoby dobre 54 zęby ?
https://www.punta.com.pl/sklep,1800,185 ... 85-291-294
Będzie bardzo dobra.

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 stycznia 2016, 09:45 - sob 

Rejestracja: 17 listopada 2011, 01:05 - czw
Posty: 879
Lokalizacja: Dolny Sląsk
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
seboss99 pisze:
chyba, że coś takiego byłoby dobre 54 zęby ?
https://www.punta.com.pl/sklep,1800,185 ... 85-291-294

Ja wziąłem już u nich trzy tarcze CMT o różnych rozmiarach bardzo dobry kontakt szybka wysyłka.Teraz będę zamawiał głowicę frezarską oraz frezy .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 stycznia 2016, 23:39 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 października 2011, 19:38 - wt
Posty: 753
Lokalizacja: Świętokrzyskie
http://www.skapiec.pl/site/cat/549/comp/1579834
To też bardzo dobra tarcza o rzazie 2,2 mm. Nie faluje tak jak CMT

_________________
kulka96


"Nie wszystko, co jest oczywiste dla Ciebie, jest równie oczywiste dla innych"


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 stycznia 2016, 00:13 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
kulka96 pisze:
http://www.skapiec.pl/site/cat/549/comp/1579834
To też bardzo dobra tarcza o rzazie 2,2 mm. Nie faluje tak jak CMT
A co znaczy, że CMT "faluje"?
Grubsza, sztywniejsza tarcza CMT i coś w niej faluje?
Wydaje mi się, że skłonności do wibracji (falowania) miewają raczej tarcze te cienkie?

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 stycznia 2016, 00:20 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 października 2011, 19:38 - wt
Posty: 753
Lokalizacja: Świętokrzyskie
JM, Mówię o CMT polecanej przez Bogdana. One miały rzaz 1,7 teraz już ich nie robią.

_________________
kulka96


"Nie wszystko, co jest oczywiste dla Ciebie, jest równie oczywiste dla innych"


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 stycznia 2016, 00:43 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
A rozumiem, tak się posty przeplatają, że połapać się trudno.

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 125 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 30 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji