FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 19 kwietnia 2024, 19:48 - pt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 57 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
Post: 26 sierpnia 2017, 15:11 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 kwietnia 2014, 23:07 - wt
Posty: 358
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Kraków
sorry, ale coś popiepszyłem z wklejaniem tekstu.Chodzi o to że paraglider i wojciech_p stosują podobne środki ale w przygotowaniu roztworu stosują różne ilości.

_________________
Pozdrawiam Krzysztof


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 sierpnia 2017, 07:28 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 kwietnia 2014, 23:07 - wt
Posty: 358
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Kraków
Właśnie kupiłem Dipel WG 0,5 kg, cena 110zł. Dałem łyżkę stołową /1l , spryskałem ramki do których zaczęła dobierać się Motylica. Zobaczymy jak zadziała preperat.

_________________
Pozdrawiam Krzysztof


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 sierpnia 2017, 10:54 - pn 

Rejestracja: 14 stycznia 2011, 12:35 - pt
Posty: 647
Lokalizacja: płońsk
Łyżka stołowa na litr to moim zdaniem ogromnie dużo,ja Dipel zastosowałem wychodząc z zalecanego stężenia 0,5 kg/300 l. wody,czyli 5 g. na 3 l.Najważniejsze ,że doświadczenia zostały przeprowadzone,w przyszłym roku podzielmy się ich wynikami.Pozdrawiam.

_________________
godzięba


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 sierpnia 2017, 11:22 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2289
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
https://pl.wikipedia.org/wiki/Bacillus_thuringiensis

wikipedia podaje, że te bakterie są tez toksyczne dla pszczół...

"B. thuringiensis jest blisko spokrewniony z żyjącą w glebie bakterią Bacillus cereus oraz z Bacillus anthracis, wywołującą wąglika. Te trzy bakterie różnią się głównie swoimi plazmidami. Podobnie jak pozostałe bakterie tego rodzaju, są aerobami (wymagają dostępu do tlenu) i wytwarzają formy przetrwalnikowe[4]. W procesie ich wytwarzania B. thuringiensis tworzy kryształy białek nazywanych delta-endotoksynami[5]. U większości szczepów B. thuringiensis geny kodujące te białka zlokalizowane są w plazmidach[6][7][8].

Białka te mają toksyczne działanie dla larw owadów z rzędu motyli (motyle i ćmy), muchówek (muchy i komary), chrząszczy (stonki) i błonkoskrzydłych (pszczoły, osy i mrówki). W przewodzie pokarmowym tych owadów omawiane białka są aktywowane przez proteazy w środowisku zasadowym i po aktywacji wbudowują się w błony komórkowe tkanki nabłonkowej, tworząc kanały jonowe i doprowadzając do śmierci tych komórek. Wywołane tym uszkodzenia tkanki nabłonkowej sprawiają, że bakterie żyjące w przewodzie pokarmowym gąsienicy, takie jak pałeczka okrężnicy, dostają się do jej układu krwionośnego, co prowadzi do jej śmierci w wyniku sepsy"

i teraz zastanawiam się czy warto to kupić... np Dipel - w opisie tego środka nie wspomina się nic o barciaku tylko o motytlach "kapustnikach"


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 sierpnia 2017, 09:06 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 maja 2017, 12:25 - czw
Posty: 70
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Włodawa
Witam,
jak uratować ramki, do których już zaczęła dobierać się motylica?
Nie mam możliwości zamrożenia ich (zbyt duża ilość). Zakupiłam kwas octowy, jednak z tego, co czytałam w internecie działa on tylko na dorosłe osobniki. Ile kwasu zastosować na 5 korpusów Dadanta, 8 ramek w każdym?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 sierpnia 2017, 10:14 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lipca 2011, 16:47 - pt
Posty: 4332
Lokalizacja: Mrozy/mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 18cm
Wstawić na dobę do rodziny - wyczyszczą.

_________________
Węza z własnego wosku.
511 110 110


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 października 2018, 22:10 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 lipca 2016, 13:43 - czw
Posty: 640
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Konopiska
Odświeżam temat.
Godziemba, i jak przetrwały ramki? Inne spostrzeżenia?

Ja w tym roku skorzystałem z B401, ale z połowy butelki czyli 60ml środka udało mi się opryskać tylko 150 ramek. Choć miałem wrażenie, że robię delikatną mgiełkę opryskiwaczem.

Dlatego szukam alternatywy. Jednak B401 zawiera inny szczep bakterii baillus thunngiensis i nie wiem czy to ważne.

_________________
Pozdrawiam
Sławek
Moje psiaki: http://www.cavaliery.com


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 57 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji