FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 19 kwietnia 2024, 20:50 - pt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 58 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Post: 29 marca 2017, 00:23 - śr 

Rejestracja: 17 maja 2016, 14:38 - wt
Posty: 85
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Borowie
Witam nakłaniam do przedstawiania swoich sposobów na pozyskanie tego wczesnego pożytku mam dwie silne rodzinki u których myślę że bym mógł skubnąć trochę miodku chociaż dla siebie w okolicy mam z 50 wierzb kruchych po około 40-50 lat każda warto by było spróbować :-D. Polecicie jakiś sposób?:-D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 marca 2017, 08:12 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8668
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
dobrze nakarmić pszczoły jesienią, dać nadstawkę wczesną wiosną pszczoły do niej przeniosą POKARM ZIMOWY aby zrobić w gnieździe miejsce do czerwienia dla matki, ot i cały przepis na sukces,
pomyśl raz na ile lat trafi się dobra pogoda podczas kwitnienia wierzby, jakiej siły są wiosną pszczoły no i druga sprawa ile by tej wierzby musiało być w najbliższej okolicy pasieki bo wiosną pszczoły nie lecą daleko,
a to że się komuś coś świeci w gnieździe to wcale nie oznacza że to miód wierzbowy w ilościach hurtowych, robiłem w poniedziałek przegląd 1 w tym roku był to pierwszy dzień ładnej pogody od jakiegoś czasu i o 11-12 godzinie miały po 2 ramki "miodu" co jest niemożliwe, mógłbym się podniecać ile to wierzby naniosły ale fakty są takie że w tym roku to inwert z domieszką czegoś tam

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 marca 2017, 10:18 - śr 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3960
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
Alek98,

wierzba (Salix) wydajność miodowa ok. 30 kg/ha, pyłkowa do 45 kg/ha


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 marca 2017, 10:32 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 listopada 2014, 19:36 - sob
Posty: 2205
Lokalizacja: Janów Lubelski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Zamosc
jakiegoś czasu i o 11-12 godzinie miały po 2 ramki "miodu" co jest niemożliwe, mógłbym się podniecać ile to wierzby naniosły ale fakty są takie że w tym roku to inwert z domieszką czegoś tam

Wystarczy 2-3 dni niepogody i będzie po dwie ramki suszu albo zaczerwione

_________________
Pasieka Knieja .https://www.youtube.com/channel/UCZZuAq ... subscriber


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 marca 2017, 11:57 - śr 

Rejestracja: 17 maja 2016, 14:38 - wt
Posty: 85
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Borowie
Wierzba krucha jeszcze nie kwitła dopiero się do tego zbiera mniej wiecej z tydzień dwa bedzie kwitła :-D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 marca 2017, 12:30 - śr 
Zeby pszczoly nosily miod towarowy musza byc w sile okolo 20 ramek. U wiekszosci teraz sa na 6 do 8 ramek i skupiaja sie glownie na wychowie czerwiu i noszeniu pozytku na rozwój.


Na górę
  
 
Post: 29 marca 2017, 16:13 - śr 

Rejestracja: 01 czerwca 2014, 22:20 - ndz
Posty: 978
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Jerzmanowice
Alek98 pisze:
Witam nakłaniam do przedstawiania swoich sposobów na pozyskanie tego wczesnego pożytku mam dwie silne rodzinki u których myślę że bym mógł skubnąć trochę miodku chociaż dla siebie w okolicy mam z 50 wierzb kruchych po około 40-50 lat każda warto by było spróbować :-D. Polecicie jakiś sposób?:-D


Skontaktuj się z Polbartem, to Ci zdradzi tą tajemnice :).


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 marca 2017, 19:28 - śr 

Rejestracja: 17 maja 2016, 14:38 - wt
Posty: 85
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Borowie
Marcin pisze:
Alek98 pisze:
Witam nakłaniam do przedstawiania swoich sposobów na pozyskanie tego wczesnego pożytku mam dwie silne rodzinki u których myślę że bym mógł skubnąć trochę miodku chociaż dla siebie w okolicy mam z 50 wierzb kruchych po około 40-50 lat każda warto by było spróbować :-D. Polecicie jakiś sposób?:-D


Skontaktuj się z Polbartem, to Ci zdradzi tą tajemnice :).

Właśnie kiedyś widziałem jego filmik o tym jak przeglądł rodziny ma pożytku z wierzby i bardzo mnie to ciekawi :-D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 marca 2017, 19:33 - śr 

Rejestracja: 01 września 2013, 10:18 - ndz
Posty: 5355
Lokalizacja: woj. Śląskie, Beskid Żywiecki
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Żywiec
Alek98, mogłem zrobić zdjęcia z dzisiejszego przeglądu. Lało się z ramek jak u Polbarta :mrgreen:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 marca 2017, 19:37 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 stycznia 2016, 20:17 - sob
Posty: 875
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: ok. Łukowa
Alek98 weż też pod uwagę że nasze pasieki to polska centralno-wschodnia, dziś miałeś najlepszy przykład specyfiki klimatu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 marca 2017, 20:21 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 września 2013, 22:31 - sob
Posty: 578
Lokalizacja: Góry Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowskiej 19 cm
Dziś zajrzałem pobieżnie do dwu uli i zdziwienie, jest sporo nakropu. Zastanawiałem się z czego? Chyba nie z tych kilkudziesięciu krokusów żony które kwitną i są obsiadane przez pszczółki. Myślę że jest on z wierzb, których masa w okolicy. Pszczółki noszą też dużo pyłku, kolor żółty. W piątek, lub sobotę zapowiadają u mnie względną pogodę więc przejrzę rodzinki. Wtedy będę coś więcej wiedział.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 marca 2017, 20:23 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8668
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
BARciak pisze:
Alek98, mogłem zrobić zdjęcia z dzisiejszego przeglądu. Lało się z ramek jak u Polbarta :mrgreen:

za tydzień jak nic miodobranie :haha: z tym miodem wierzbowym jest jak u niektórych z mniszkowym, miodobranie 30 maja cały miód jaki jest zebrany do tego czasu jest nazywany "mniszkowym"

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 marca 2017, 20:30 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
Starsi stażem pamiętają jeszcze zapewne dawniejszy najwcześniejszy miód ze sztachet. :D

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 marca 2017, 20:42 - śr 

Rejestracja: 01 września 2013, 10:18 - ndz
Posty: 5355
Lokalizacja: woj. Śląskie, Beskid Żywiecki
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Żywiec
kudlaty pisze:
BARciak pisze:
Alek98, mogłem zrobić zdjęcia z dzisiejszego przeglądu. Lało się z ramek jak u Polbarta :mrgreen:

za tydzień jak nic miodobranie :haha: z tym miodem wierzbowym jest jak u niektórych z mniszkowym, miodobranie 30 maja cały miód jaki jest zebrany do tego czasu jest nazywany "mniszkowym"

Nie mam zamiaru im nic brać, niech się rozwiną. No chyba że będę musiał :haha:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 marca 2017, 20:59 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8668
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
JM pisze:
Starsi stażem pamiętają jeszcze zapewne dawniejszy najwcześniejszy miód ze sztachet. :D
JM pisze:
Starsi stażem pamiętają jeszcze zapewne dawniejszy najwcześniejszy miód ze sztachet. :D

Oj ŚP Birkut by towarzystwo naprostował... no ale taka już kolej rzeczy jedni przychodzą drudzy odchodzą.
Tak sobie myślałem i myślałem o tym miodzie wierzbowym i wymyśliłem że chętnie kupie 1 słoik 0,9l pysznego miodu wierzbowego :mniam miodek: dla chorej babci tylko że babcia uczulona na sacharozę :( i muszę go najpierw wysłać do badania na obecność sacharozy a przy okazji dowiemy się ile tam tego miodu wierzbowego, bo pewno będzie tam i miód z przebiśniegów oraz krokusów ale na to już babcia nie jest uczulona tak więc spoko,
No to jak Koledzy poratujecie tym miodem wierzbowym???

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 marca 2017, 10:37 - czw 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4573
Lokalizacja: stare polichno
Wydajność miodowa wierzb i termin ich zakwitania są uzależnione od pogody , czyli temperatury . W Polsce jest około 30 gatunków wierzb dziko żyjących , których kwitnienie rozciąga się od marca , aż do maja / w przypadku upraw wiklinowych , nawet jeszcze dłużej / .
Najwcześniej zakwitającą wierzbą jest Iwa i mimo jej stosunkowo dużej wydajności nektarowej , pogoda nie pozwala na jego zbiór . Z innych gatunków , przy sprzyjającej pogodzie nektar jest chętnie zbierany przez pszczoły a jego przybytki w postaci nakropu w nadstawkach są z dnia na dzień widoczne . Najbardziej nektarodajną wierzbą jest popularna wierzba biała , szczególnie jej żeńska odmiana produkująca tylko nektar . Jej wydajność przy sprzyjającej pogodzie jest liczona nawet do 100 kg z hektara.
Zakwita stosunkowo późno , razem z klonem polnym mniszkiem i rzepakiem . Jest to termin około 20 kwietnia a więc okres , kiedy temperatury są już unormowane . Nie ma technik pozyskiwania miodu wierzbowego . Jedynym sposobem na miód z najwcześniejszych roślin miododajnych takich jak wierzby , klony , czy mniszek /bo terminy ich zakwitania się zazębiają/ jest oprócz właściwej pogody , odpowiednia ilość pszczoły lotnej w ulach . Bez nich tego nektaru , który w tym czasie jest wszechobecny , nikt nie przyniesie i stanie się dla pszczół tylko produktem rozwojowym . Jak to zrobić by mieć armię zbieraczek w tym okresie , to już inny temat .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 marca 2017, 10:57 - czw 
paraglider pisze:
Jak to zrobić by mieć armię zbieraczek w tym okresie , to już inny temat


Trzeba polaczyc rodziny jesienia :) ,tylko sie zastanawiam ,jesli mamy mega silne rodziny juz bardzo wczesna wiosna to gdy trafi sie zimna wiosna pszczoly gniota sie w ulach to mysle ze juz w kwietniu moze byc problem z rojkami ,hm?


Na górę
  
 
Post: 30 marca 2017, 11:00 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 stycznia 2011, 17:54 - śr
Posty: 3365
Lokalizacja: Lubelskie.51°10'51.50"N 22°35'32.23"E
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski DanLan 435/170
kudlaty pisze:
No to jak Koledzy poratujecie tym miodem wierzbowym???
Chętnie cię kolego poratuję ale będzie to wierzbowo klonowy miód dlatego że u mnie najpierw kwitną klony a po kilku dniach zaczynają wierzby
.Wierzba kucha u mnie zakwitnie za ok10 dni . Ostatni taki miód miałem
jakieś 5 lub 6 lat temu bo rzeczywiście albo pogoda albo albo siła rodzin na to nie pozwalała i w moim przypadku taki miód to jak los na loterii . Ogulnie jeżeli chodzi o wierzbę to jest sporo iwy oraz ok 2 ha. energetycznej , poza tym mieszkam nad rzeką wierzby kruchej jest pod dostatkiem . Alek98, Zobacz na filmikach polbarta jaka była siła tych rodzin na wierzbie .
Obrazek
Puki co iwa nie nadąża z pyleniem !!! a pnie drzew obłożyłem cegłówkami aby pszczoły nie wyniosły z korzeniami :haha:

_________________
Wiesiek33

TANKUJĘ TYLKO NA-PKN ORLEN


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 marca 2017, 11:15 - czw 
wiesiek33, jak silne rodziny masz ? Ze one teraz miod nosza .


Na górę
  
 
Post: 30 marca 2017, 11:45 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
pisiorek pisze:
wiesiek33, jak silne rodziny masz ? Ze one teraz miod nosza .

Spokojnie nie łykaj wszystkiego jak pelikan
Pamiętaj, na forum można wszystko napisać, wiesiek33, deklaruje miód wierzbowo-klonowy w tak niestabilnym pogodowo terminie jakim jest wiosna. W ciągu tych 2 tygodni może się wszystko zmienić.
Zazdroszcze takiej pewności, bo ja patrząc na kwitnący łan 50h rzepaku, faceli czy gryki nie jestem w stanie powiedzieć ile kiedy i czy wogole bedzie miód.
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 marca 2017, 12:48 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 stycznia 2011, 17:54 - śr
Posty: 3365
Lokalizacja: Lubelskie.51°10'51.50"N 22°35'32.23"E
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski DanLan 435/170
wiesiek33 pisze:
Ostatni taki miód miałem
jakieś 5 lub 6 lat temu bo rzeczywiście albo pogoda albo albo siła rodzin na to nie pozwalała i w moim przypadku taki miód to jak los na loterii .

Niczego nie deklaruję , ale pomarzyć zawsze można zwłaszcza kiedy siła rodzin by na to pozwalała .

_________________
Wiesiek33

TANKUJĘ TYLKO NA-PKN ORLEN


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 marca 2017, 12:52 - czw 
wiesiek33 pisze:
pomarzyć zawsze można zwłaszcza kiedy siła rodzin by na to pozwalała .


Wiesiu 8) jakby babka wasy miala to by dziadkiem byla :haha: :haha:


Na górę
  
 
Post: 30 marca 2017, 13:46 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 listopada 2016, 14:38 - ndz
Posty: 227
Lokalizacja: Mazowsze, południowe okolice W-wy
Ule na jakich gospodaruję: klasyczny stojak wlkp + 1wz
Miejscowość z jakiej piszesz: Łazy, pow. piaseczyń
Pszczelarstwo, nr 3/1968, str. 8 - 10.
https://drive.google.com/drive/folders/ ... C1RWTFIMkE
Przedwojenny inżynier leśnik, pan Leon Skiba, opisuje gatunki wierzby i swoje doświadczenia z pszczołami na pożytkach wierzbowych. Rysunki pomagające odróżnić poszczególne gatunki?

_________________
Pozdrawiam,
Leonard


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 marca 2017, 18:36 - czw 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4573
Lokalizacja: stare polichno
Dlaczego tak trudno uwierzyć w możliwość pozyskiwania miodu pod koniec kwietnia. Przecież to pełnia wiosny a temperatury często przewyższają temperaturę występującą w połowie maja / okres zimnych ogrodników / . Większość z nas co roku chwali się pozyskiwanym miodem z mniszka a każdy przyzna , że jest to kapryśna roślina w nektarowaniu , bo potrzebuje do tego +20*C . Wierzba biała , krucha czy ich mieszańce o wydajnośći 150 kg/h kwitną w tym samym czasie i dołącza do nich jeszcze klon polny / 1000 kg / . Te drzewa nektarują znacznie w niższych temperaturach i o wiele łatwiej pozyskać z nich miód niż z mniszka . Śmiem twierdzić , że jedyną barierą nie pozwalającą na pozyskanie miodu wierzbowo - klonowo mniszkowego jest brak pszczoły lotnej i wtedy ten pożytek staje się dla pszczół tylko rozwojowym . W tym samym czasie pszczelarze wywożą pasieki na rzepak a początek jego kwitnienia daje najwyższe zbiory . Tu też trzeba umieć przygotować rodziny do tej pracy . Dlatego jeden osiągnie 50 kg miodu z ula a inny zaledwie 10 . Przygotowanie rodzin do wczesnych zbiorów jest sztuką , której trzeba się nauczyć .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 marca 2017, 19:06 - czw 

Rejestracja: 24 sierpnia 2011, 23:35 - śr
Posty: 4140
Lokalizacja: Ełk
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D
Mam 8 uli w środku miasta , nad rzeką porośniętą hektarami wierzb i w tych warunkach co roku widzę całe ramki ( gniazdowe bo nadstawek wtedy jeszcze nie ma ) zalane i świeżo posklepione na biało z miodem wierzbowym bo nic innego w tym czasie praktycznie nie nektaruje. Nie przyszło mi jednak do głowy aby rabować ten miód w tak trudnym dla pszczół okresie .
Na dziś to u mnie kwitną przebiśniegi i pierwsze krokusy , wierzby a nawet leszczyny jeszcze nie pylą , więc jestem zacofany do "południowców" o co najmniej 2-3 tygodnie , a zimne noce nie przyśpieszają sprawy. Nawet bocianów jeszcze nie ma , a powinny być od 2 tygodni w gniazdach. Przyroda u mnie się nie śpieszy tego roku. W tych warunkach nie w głowie mi wirowanie pojedynczych ramek gniazdowych z wątpliwej wartości miodem, mogę najwyżej dziubnąć paluchem dla spróbowania :P
Czekam na wątek o miodzie ze sztachet :haha:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 marca 2017, 19:11 - czw 

Rejestracja: 16 listopada 2007, 16:38 - pt
Posty: 900
Lokalizacja: bieszczady
Ule na jakich gospodaruję: WP
manio, Ja jestem niby ,,południowcem" mam podobnie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 marca 2017, 22:07 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8668
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
kudlaty pisze:
Oj ŚP Birkut by towarzystwo naprostował... no ale taka już kolej rzeczy jedni przychodzą drudzy odchodzą.


Małe sprostowanie Birkut żyje, pomyliłem go z Kolopikiem
za co przepraszam, o kim innym myślałem a co innego napisałem

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 marca 2017, 06:15 - pt 

Rejestracja: 05 grudnia 2010, 21:54 - ndz
Posty: 1492
Lokalizacja: Wołów
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski/dadant
manio pisze:
Czekam na wątek o miodzie ze sztachet :haha:

Poczekaj jeszcze trochę u mnie sąsiad stawia nowy płot świeżutkie sztachety zobaczymy jak skończy co pszczółki z niego przyniosą :haha: :haha: :haha:

_________________
Odkłady pszczele: wielkopolskie i dadant tel.693305282 lub PW


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 marca 2017, 19:12 - pt 

Rejestracja: 18 września 2016, 19:02 - ndz
Posty: 1737
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 10
Miejscowość z jakiej piszesz: podkarpacie
Dzis byłem na plantacji wierzby enegretycznej. kwitnie zapach sie unosi słodki az mdlący i mnóstwo pszczół o godz 18, a do najbliższej pasieki ok 1km. kto pisał ze wiosna pszczoła daleko nie lata?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 marca 2017, 19:19 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
Pajej pisze:
kto pisał ze wiosna pszczoła daleko nie lata?

Temperatura kolego
nie chodzi tu o porę roku
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 marca 2017, 19:29 - pt 

Rejestracja: 02 maja 2016, 12:37 - pn
Posty: 463
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Częstochowa
W poniedziałek połączyłem dwie rodziny, bo w jednej był brak czerwiu i nie znalazłem matki. Wrzuciłem bezmatek do górnego korpusu i włożyłem 6 ramek suszu i skrajne węzy, bo prognozy były optymistyczne. Dziś na każdej ramce z suszem sporo miodu ( nakropu ). Myślę, że ok 4 kg doniosły. Węza nieruszona.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 marca 2017, 20:50 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 czerwca 2012, 18:39 - ndz
Posty: 154
Lokalizacja: dolnośląskie
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Mi też coś noszą.Jest świeży nakrop.Chyba z wierzby.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 kwietnia 2017, 08:30 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
No to jak Panowie z tym miodem wierzbowo-klonowym :mrgreen:
Miodarki już chodzą? :thank:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 kwietnia 2017, 09:43 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 lipca 2016, 13:43 - czw
Posty: 640
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Konopiska
Tomek Stańczuk mówił na jednym z ostatnich filmów, że niedługo będzie wirował ;-)

_________________
Pozdrawiam
Sławek
Moje psiaki: http://www.cavaliery.com


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 kwietnia 2017, 11:01 - śr 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4573
Lokalizacja: stare polichno
Widzę , że niektórzy kręcili by ten miód z wierzby już w marcu .
Nie wystarczy mieć w okolicy takie wierzby z których pszczoły mogą zebrać miód , trzeba jeszcze mieć odpowiednią ilość zbieraczek do wykonania tej czynności i właściwą pogodę . Kwitnienie wierzb iwo - podobnych w tym roku rozpoczęło się wcześniej .Choć inne , takie jak wierzba biała , krucha czy ich krzyżówki - jeszcze czekają . Również klony , dzięki dwudziestu - stopniowej anomalii pogodowej wybuchnęły zdecydowanie szybciej . Zaczęło w ulach raptownie przybywać świeżego nakropu i niektórzy bojąc się zalania gniazda , postawili półnadstawki / nadstawki na miód . Według mnie popełnili błąd . Jak to zwykle w kwietniu , następują dłuższe okresy ochłodzenia i taki okres mamy teraz . Do 20 kwietnia nie ma szans na żaden miód a to co pszczółki przyniosły do tej pory zniknie w oka mgnieniu i miodnie pozostaną puste / oby nie zaistniała u niektórych sytuacja do dokarmiania / . Dzisiaj u mnie zaledwie 10*C , cała okolica zapłakana deszczem . Wegetacja roślin została przyhamowana , zgęziałe rozkwitnięte kwiatki będą czekały na ocieplenie i możliwość ich zapylenia - prędzej nie opadną .
Tymczasem moje miodnie stoją do tej pory na dennicy i pełne młodych pszczół - robią dalej za poduszkę powietrzną . Przestawię je na gniazdo dopiero - gdy przyjdzie pora . Zamiast kraty , przykryję gniazdo folią z wąskim przejściem do miodni . Wystarczy wtedy tylko kilka dni by je zapełnić . Co przyniosą - to się okaże . Na pewno załapią się jeszcze na wierzby które nie rozpoczęły pylenie a są to te najlepsze . Może pogoda pozwoli mniszkowi nektarować . U mnie kwitnie dłużej niż gdzie indziej , bo na zalanych w tej chwili łąkach pojawia się o miesiąc później . Na kasztanach też już widać zawiązki kwiatostanów . Jednym słowem źle nie będzie i tak jak zawsze załapię się na ten wierzbowo - mniszkowo - kasztanowo i co tam jeszcze natura da , wiosenny miód .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 kwietnia 2017, 12:11 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
paraglider pisze:
Zaczęło w ulach raptownie przybywać świeżego nakropu i niektórzy bojąc się zalania gniazda , postawili półnadstawki / nadstawki na miód . Według mnie popełnili błąd . Jak to zwykle w kwietniu , następują dłuższe okresy ochłodzenia i taki okres mamy teraz

Zgadza się.
ale dlaczego te nadstawki poszły na gniazdo, brak doświadczenia, chwilowe podniecenie dobrą pogodą? Głupota?
W momencie kiedy zwolenicy pozyskiwania miodu wierzbowego kładą nadstawki i robią odkłady ja poddawałem do rodzin ramki pełne pokarmu lub ciasto. Te kilka deko miodu z klonów zniknie wciągu 2 dni a zapasy zimowe w przeciągu następych 10-ciu.Nie wolno teraz dopuścić do tego żeby rodzina poczuła niedobór pokarmu a tak się stanie jeśli zapasy spadną poniżej 4-3 kg.
Nie przypominam sobie żebym kiedykolwiek kładł miodnie przed 20 kwietnia, chociaż lata były różne(nawet bardzo sprzyjające kwitnieniu klonów i wierzb).
Wysyp młodych buńczucznych niekompetentnych, odpornych na jakiekolwiek uwagi "youtoberów pszczelarstwa" jest w tym roku bardzo duży. A Wystarczy popatrzeć jak jeden z drugim trzyma długo i już wszystko wiadomo.
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 kwietnia 2017, 12:14 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 08:23 - pt
Posty: 1940
Lokalizacja: Kraków / Maków Podhalaski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
:roll:
Za kilka dni ruszy temat zaziebionego czerwiu.....

_________________
Pasieka Majowa Pszczela manufaktura


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 kwietnia 2017, 15:21 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8668
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
mendalinho pisze:
Zgadza się.
ale dlaczego te nadstawki poszły na gniazdo, brak doświadczenia, chwilowe podniecenie dobrą pogodą? Głupota?

wszyscy dokładają nadstawki to dlaczego ma nie dołożyć :?: :mrgreen:
tak liczyłem na ten miód dla babci tylu wspaniałych pszczelarzy na forum a nikt się nie zaoferował, może się martwią o to uczulenie babci na sacharozę :?: :D

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 kwietnia 2017, 20:22 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 lutego 2017, 17:00 - wt
Posty: 1113
Ule na jakich gospodaruję: D17
Miejscowość z jakiej piszesz: Sucha Beskidzka
kudlaty pisze:
może się martwią o to uczulenie babci na sacharozę
każdy miód zawiera sachroze, w przedziale od 5-10%.
Ale gdyby ktoś zakarmił jakimś invertem bez sacharozy - byłaby szansa, by babcia nie wyczuła alergenu.

_________________
--
Najlepszy czas na zasadzenie drzewa był 20 lat temu. Następny najlepszy czas jest teraz.

https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/2uXs/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 kwietnia 2017, 22:50 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8668
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Maxik pisze:
każdy miód zawiera sachroze, w przedziale od 5-10%.


chyba u ciebie buraki nektarują bo u mnie niet

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 kwietnia 2017, 07:01 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 lutego 2017, 17:00 - wt
Posty: 1113
Ule na jakich gospodaruję: D17
Miejscowość z jakiej piszesz: Sucha Beskidzka
kudlaty pisze:
buraki nektarują
smutne jest to, rownież nektaruje trzcina, pszenica, kukurydza, ziemniaki

_________________
--
Najlepszy czas na zasadzenie drzewa był 20 lat temu. Następny najlepszy czas jest teraz.

https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/2uXs/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 kwietnia 2017, 07:53 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 listopada 2007, 18:18 - pt
Posty: 2469
Lokalizacja: okolice Częstochowy
[quote=
tak liczyłem na ten miód dla babci tylu wspaniałych pszczelarzy na forum a nikt się nie zaoferował, może się martwią o to uczulenie babci na sacharozę :?: :D[/quote]
.
.
Być może będę miał ten miód wierzbowy dla twojej babci. Na mojej zamiejscowej pasiece część rodzin dostała na skraj po 1-2 ramki puste nadstawkowe na miód. Gdy tam byłem ostatnio to część tych ramek była nawet w połowie zasklepiona. Moje ramki nadstawkowe są inne więc pomyłka z pokarmem nie wchodzi w rachubę. To czy pszczoły przenoszą pokarm zimowy na skrajne ramki by zrobić miejsce matce nie zostało przez nikogo udowodnione a ja w to nie wierze więc jakieś ilości tego miodu będą. Pare lat temu tym sposobem nawet tego miodu wierzbowego miałem nawet dość sporo. Niestety ale na ten miód będziesz musiał jeszcze trochę poczekać bo pracownia i sprzęt do wirowania jest jeszcze nie przygotowana do wirowania i wybiorę go prawdopodobnie razem z miodem mniszkowym.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 kwietnia 2017, 09:21 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2289
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
proponuję prosty test - włożyć w sam środek gniazda 1-2 całkowicie zasklepione ramki, dać nadstawkę z suszem 1/2 oddzieloną kratą odgrodową od rodni, zamknąc pszczoły na 2-3 dni i zobaczyć co po tym czasie będzie w nadstawce...

co do zawartości sacharozy - z tego co pamiętem to wg p. S. Trzybińskiego jedynie miód akacjowy ma prawo zawierać świeżo po odwirowaniu do 12% sacharozy - w miarę "leżakowania" te procenty schodzą do 0...

także kudlaty pamiętaj aby nie dawać babci świeżego miodu akacjowego - odczekaj z tym jakieś 3 mies ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 kwietnia 2017, 09:59 - czw 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4573
Lokalizacja: stare polichno
Marcinluter pisze:
:roll:
Za kilka dni ruszy temat zaziebionego czerwiu.....

Marcinku , chyba to jest nie możliwe w tym okresie . Za kilka dni , przy pierwszym lepszym ociepleniu , to wyleci z uli taka ilość młodych pszczółek do pierwszego oblotu , że biada tym co wywieszą w tym samym czasie pranie .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 kwietnia 2017, 10:17 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 08:23 - pt
Posty: 1940
Lokalizacja: Kraków / Maków Podhalaski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
paraglider,

Ja tam ekspertem w pszczelarstwie nie jestem, ale pogoda jest nie za ciekawa a ci ktorzy sie spieszyli z poszerzaniem gniazd teraz sie modla o 20*C...

_________________
Pasieka Majowa Pszczela manufaktura


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 kwietnia 2017, 10:39 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8668
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
tomi007 pisze:
co do zawartości sacharozy - z tego co pamiętem to wg p. S. Trzybińskiego jedynie miód akacjowy ma prawo zawierać świeżo po odwirowaniu do 12% sacharozy - w miarę "leżakowania" te procenty schodzą do 0...

także kudlaty pamiętaj aby nie dawać babci świeżego miodu akacjowego - odczekaj z tym jakieś 3 mies


nie wiem jak to wygląda z czystą akacją bo takiej nigdy nie miałem, wiem jedno że w skupach są dwa taryfikatory I zawartość sacharozy do 3% i drugi chyba powyżej 5% a max 10 czy jakoś tako to jest miód przemysłowy, nigdy nie sprzedawałem więc podaje tylko to co gdzieś kiedyś przeczytałem więc mogę się mylić

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 kwietnia 2017, 11:43 - czw 

Rejestracja: 11 maja 2014, 20:40 - ndz
Posty: 370
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Nakło
Maxik pisze:
ziemniaki

Ziemniaki nektarują - słabo , ale jednak.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 kwietnia 2017, 11:51 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2289
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
musiałem pogoglowaać trochę ale są efekty - tutaj można coś znaleźć o normach zawartości sacharozy:

https://pasieka24.pl/index.php/pasieka- ... -dla-miodu

- w skrócie - ogólnie górny limit to 5% - ale są wyjątki - jest w nich m. in akacja, ogórecznik, lawenda...

co ciekawe polska norma "PN" (przestała obowiązywac jak weszliśmy do UE) dopuszczała zawartość sacharozy do max 10% ale tylko w okresie od czerwca do września - potem było już max 5%...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 kwietnia 2017, 13:37 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8668
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
odwirował już ktoś miód wierzbowy :?: :mniam miodek: :mniam miodek: :mniam miodek: jeśli nie to najwyższa pora bo później zjedzą :haha:

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 kwietnia 2017, 13:52 - śr 
kudlaty pisze:
odwirował już ktoś miód wierzbowy :?: :mniam miodek: :mniam miodek: :mniam miodek: jeśli nie to najwyższa pora bo później zjedzą :haha:


kilka osob z forum pewnie by wirowalo ale snieg pozrywal linie energetyczne :pala: kudlaty, chyba jestesmy zlosliwi :?: :lol:


Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 58 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 39 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji