FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 19 kwietnia 2024, 05:56 - pt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
Post: 05 kwietnia 2017, 18:22 - śr 
Hej,

chciałem do tego celu palnik ale z różnych przyczyn zakup takowego odpada. Są jednak opalarki.. czy nadmuch powietrzem o temp 500 stopni pomoże skutecznie oczyścić ramkę z pozostałości po wosku? Mniemam tak.. a czy taka temperatura skutecznie zabije szkodliwe mikroby pełniąc rolę dezynfekcyjną? Tu niby także powinno się to udać..

Czy ktoś z Was ma doświadczenia z oczyszczaniem ramek oraz wnętrz ula właśnie opalarką? Proszę o możliwie szybką odpowiedź.


Na górę
  
 
Post: 05 kwietnia 2017, 19:58 - śr 

Rejestracja: 27 maja 2015, 18:49 - śr
Posty: 1817
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Rudawa
A dlaczego palnik odpada? Koszt z wysyłką to około 50zł na Allegro i z odpowiednim adapterem można go podpiąć do butli turystycznej.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 kwietnia 2017, 22:38 - śr 

Rejestracja: 17 grudnia 2013, 15:03 - wt
Posty: 136
Lokalizacja: lubelskie
Ule na jakich gospodaruję: WZ, WLKP
Miejscowość z jakiej piszesz: Parczew
Tydzień temu opalałem ul drewniany WLKP opalarką elektryczną. Duuuuzo czasu to zajmuje, na pewno zarazę wybije, wosk stopi - będzie on spływał po ścianach ula, resztki kitu rozpuszcza i też spływa po ścianach, drewno zmienia kolor pod wpływem temperatury jak się dłużej przytrzyma w miejscu. Ramki wyczyściłem i opalarką dokładnie z każdej strony potraktowałem. Bardzo czasochłonne, ale miałem tylko jeden ul, dlatego wziąłem opalarkę. Następnym razem wybiorę palnik.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 kwietnia 2017, 05:47 - czw 

Rejestracja: 25 września 2012, 16:47 - wt
Posty: 1286
Lokalizacja: Łódż
Ule na jakich gospodaruję: wlk
Styropiany też opalacie ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 kwietnia 2017, 09:04 - czw 

Rejestracja: 20 kwietnia 2011, 22:25 - śr
Posty: 172
Lokalizacja: lubuskie
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Styropian tylko palnikiem opalarka nie da rady

_________________
http://pasiekawiktoria.pl/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 kwietnia 2017, 09:57 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2289
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
arecki pisze:
Styropian tylko palnikiem opalarka nie da rady


przecież aby to miało sens tzn. dobrze zdezynfekowac palnikiem to ten styropian musiałby się zacząć topić - a chyba nie o to chodzi... - plastikowe wręgi styropianów/pouliuretanów należy oskrobac dłutem z kitu a potem przetrzeć 2-5% roztworem sody kaustycznej (ług sodowy) i chwilę poszorować szczotką ryżową - najelpiej rozpuścić ług w dość goracej wodzie i od razu myć takim gorącym roztworem - przemyty korpus odstawić na bok na jekieś 10 min - potem dobrze spłukac wodą z węża a na koniec zanurzyć w wodzie z octem co by zobojętnić niewypłukane resztki ługu - w praktyce 5 min i korpus zdezynfekowany... - tylko uwaga - ług sodowy jest dośc żracy także koniecznie trzeba zainwestować w grube gumowe rękawiczki - jest on m.in składnikiem domestosa w którym jest także podchloryn sodu odpowiedzialny za charekterystyczny zapach... - ług sodowy wspaniale rozpuszcza kit - kraty odgordowe po gorącej kąpieli w nim wyglądają jak nowe - można się pokusić o zanurzenie całych korpusów jak sa mocno zasyfiałe na jakies 10-20 min- ale wtedy nalęży liczyć się z tym że farba zmieni kolor albo całkiem zejdzie ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 kwietnia 2017, 10:03 - czw 
Ja pierdykam 39 lat zyje na swiecie i wzyciu bym nie odwazyl sie opalac syropianu palnikiem ,chyba jaja wielkanocne robicie :shock:
A moze chodzi o palnik z cieklym azotem :?: :P


Na górę
  
 
Post: 06 kwietnia 2017, 10:16 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2289
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
pisiorek pisze:
Ja pierdykam 39 lat zyje na swiecie i wzyciu bym nie odwazyl sie opalac syropianu palnikiem ,chyba jaja wielkanocne robicie :shock:


sam tego nigdy nie robiłem ale wg mnie jest to możliwe bo styropian użyty do produkcji korpusów jest b. twardy (wysoka gęstość) więc tak od razu się nie topi jak ten od ociepleń - z tym, że taki sekundowy podmuch nie wydezynfekuje tego co siedzi w porach bo jednak jest to lekko chropowata struktura - także moim zdaniem palnikiem to tylko taka "pseudo" dezynfekcja - a i zawsze pewnie się coś lekko stopi... - w zeszłym roku kupiłem uzywane styropiany - 60 korpusów 12 daszków i 12 dennic - dezynfekcja ługiem zajęła w sumie dwa dni bo były ostro zasyfione - po pomalowaniu wyglądały prawie jak nowe...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 kwietnia 2017, 10:56 - czw 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3960
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
GrzegorzL pisze:
Tydzień temu opalałem ul drewniany WLKP opalarką elektryczną. Duuuuzo czasu to zajmuje, na pewno zarazę wybije, wosk stopi - będzie on spływał po ścianach ula, resztki kitu rozpuszcza i też spływa po ścianach, drewno zmienia kolor pod wpływem temperatury jak się dłużej przytrzyma w miejscu. Ramki wyczyściłem i opalarką dokładnie z każdej strony potraktowałem. Bardzo czasochłonne, ale miałem tylko jeden ul, dlatego wziąłem opalarkę. Następnym razem wybiorę palnik.

Musiała być słabej mocy ta opalarka elektryczna , ja jeden korpus czyszczę w 5-10 minut.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 kwietnia 2017, 11:02 - czw 

Rejestracja: 17 grudnia 2013, 15:03 - wt
Posty: 136
Lokalizacja: lubelskie
Ule na jakich gospodaruję: WZ, WLKP
Miejscowość z jakiej piszesz: Parczew
Hieronim, Z opisu to 550 stopni na drugim biegu, a że mi się nie spieszyło to tyle to mi zajęło. Ale palnik na pewno następnym razem wybiorę :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 29 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji