FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 29 marca 2024, 08:24 - pt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
Post: 08 kwietnia 2017, 16:00 - sob 

Rejestracja: 08 czerwca 2014, 09:46 - ndz
Posty: 24
Ule na jakich gospodaruję: warszawskie poszerzane i zwykł
Miejscowość z jakiej piszesz: Przasnysz
Witajcie, jestem w trakcie adaptacji pomieszczeń w bud.gosp. na pracownie pasieczną, dziś usłyszałem że musi być okno uchylne lub jakieś umożliwiające wydostanie się pszczół na zewnątrz. Pytanie czy to konieczne? obowiązkowe? nie mogę się nigdzie tego doczytać.
Dziękuję i pozdrawiam! :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 kwietnia 2017, 21:04 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 stycznia 2016, 20:17 - sob
Posty: 875
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: ok. Łukowa
Kamilbartnikk pisze:
Witajcie, jestem w trakcie adaptacji pomieszczeń w bud.gosp. na pracownie pasieczną, dziś usłyszałem że musi być okno uchylne lub jakieś umożliwiające wydostanie się pszczół na zewnątrz. Pytanie czy to konieczne? obowiązkowe? nie mogę się nigdzie tego doczytać.
Dziękuję i pozdrawiam!
czy konieczne to nie wiem , ale w każdej szopie jak poczują słodko to pszczół nawłazi. W jednym z magazynów zamontowałem dwa okna stałe i - tragedia.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 kwietnia 2017, 22:05 - sob 

Rejestracja: 23 lutego 2013, 18:48 - sob
Posty: 9
Lokalizacja: podlaskie
Ule na jakich gospodaruję: -
Pytanie ciekawe -się podpinam.
Okno uchylne mało pomaga.Pszczoły dochodzą do ramy i spływają w dół.Otwarte na bok jako najsilniejsze światło je wyprowadzi.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 kwietnia 2017, 22:18 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 grudnia 2010, 23:05 - sob
Posty: 3002
Lokalizacja: Łódź
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Ustawa mówi ze okna maja byc szczelne i zabezpieczone przed dostępem...
Jak to interpretowac ? :shock: najlepiej uzgodnic to ze "swojm" lek.wet.

Przewaznie chodzi o to zeby okna były szczelne /bez szpar /by się domykały i były zabezpieczone siatką .

Ale praktycznie to najgorsze rozwiazanie bo siatka w oknie uniemozliwia "pozbycia" sie pszczół z pracowni .
Otwarte okno zwłaszcza w okresie bezpozytkowym i wirowanie miodu doprowadza najspokojniejsze pszczoły do szału :shock:

Ja mam to rozwiazane w ten sposób ze okna [plastyk] są otwierane /uchylne i do tego aluminiowa roleta z mikroszczelinami na zewnatrz.

_________________
Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 kwietnia 2017, 22:45 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 lipca 2010, 10:15 - sob
Posty: 2911
Lokalizacja: Pogórze Izerskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 dadanta
Mam w pracowni okno zabezpieczone moskitiera.Miedzy gorna rame okna i siatke wprawilem kawalek rurki silikonowej fi 10-12 mm.Gdy w pracowninazbiora sie pszczoly to otwieram okno zganiam pszczoly na siatke i zamykam okno.Pszczoly ida po siatce do gory i wychodza przez rurke.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 kwietnia 2017, 09:40 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 kwietnia 2009, 22:30 - czw
Posty: 751
Lokalizacja: Wieluń
Ule na jakich gospodaruję: dadan.wlkp
Okno otwierane i siatka na ramie za oknem otwierana. Jak gorąco otwieram okno zostaje siatka pszczoły lecą do światła i zostają na siatce. Po robocie zamykam okno i otwieram siatkę. Podstawa aby podczas wirowania nie wypuszczać pszczół z pracowni jeśli mamy blisko ule bo będą wracać w większej ilości. Pracownie mam w piwnicy pod domem z przerobionego garażu co jest latem dużym atutem z powodu zagłębienia w ziemi na 1,2m i chłodu oraz szerokiego wejścia (można wjechać całą platformą z korpusami) z innej strony niż pasieka.

_________________
firefighter


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 kwietnia 2017, 21:59 - pn 

Rejestracja: 25 września 2012, 16:47 - wt
Posty: 1286
Lokalizacja: Łódż
Ule na jakich gospodaruję: wlk
Jest jeszcze inne rozwiązanie. Okno posiada szybę składającą się z dwóch kawałków: górnego i dolnego.Górna szyba stanowi mniej niż 1/3-1/4 wysokości światła okna i jest przesunięta w ramie o ok.1 cm do wnętrza pomieszczenia. Na skutek przesunięcia tych kawałków powstaje między nimi szczelina o szerokości 1 cm.Szczelinę miedzy szybami można uszczelnić ruchomą listewką.
Gdy potrzeba wypuścić pszczoły z pomieszczenia wyjmuje się listewkę a pszczoły idąc naturalnie w górę szyby, natrafiają na szczelinę i swobodnie wylatują.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 23 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji