FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 16 kwietnia 2024, 13:00 - wt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 182 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Głód
Post: 14 kwietnia 2017, 14:47 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 sierpnia 2009, 12:20 - ndz
Posty: 565
Lokalizacja: Leszno
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp/półnadstawka hoffmanowska
Takie małe przypomnienie...
Widzę w jakim tempie ubywa zapasów u moich rodzin Wiec postanowiłem ostrzec mniej zaawansowanych kolegów żeby mimo niesprzyjającej pogody zerknęli(jeśli pewności nie maja) na stan zapasów.
Od kilku dni pszczoły nie latają a wychować musza duże ilości czerwiu i go ogrzać.
Zapotrzebowanie na pokarm jest najwyższe w roku. Jeśli nie dopilnujecie ilości pokarmu, pszczoły w najlepszym razie zaziębią czerw i sprowadzą ryzyko chorób. A w najgorszym przypadku osypia się całe rodziny pozostawiając garść młodych pszczół z matką.

_________________
http://www.windowbee.com


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Głód
Post: 14 kwietnia 2017, 16:50 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 marca 2017, 15:29 - wt
Posty: 80
Lokalizacja: Warszawa <> Wysychy(pod Niegowem)
Ule na jakich gospodaruję: 1/2Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
Dzisiaj zaglądałem do mojej rodzinki. Wprawdzie powałki nie zdejmowałem, ale że mam ją zrobioną z plexi to widać bylo 6 alejek na czarno. W sumie mają 9 ramek i zatwory z obu stron. Od gory tylko moglem ocenić że 2 skrajne przed zatworami pełne pokarmu jeszcze z zimy dalej z obu stron w stronę środka ramki z węzą od bardziej nasłonecznionej strony wciągnięte w 2/3 wysokości komórek(to te 1/2 D które wstawilem półtora tygodnia temu w cely stopniowego przejścia w całości na 1/2D z calej ramki). Dalej 5 ramek z obu stron czarno. Na powalce jest jeszcze jakieś 100 - 200 g Apifondy (2,5kg) która jest tam od połowy marca. Kupiłem dziś 1kg ciasta z probiotykami i zastanawiam się co zrobić? Czy przesunąć Apifondę na bocznego pajączka a to nowe ciasto centralnie?
Czy też zostawić jak jest i liczyć ze mają 2 ramki z zimy i tydzień wytrzymają?
Jak myślicie?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Głód
Post: 15 kwietnia 2017, 10:16 - sob 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4572
Lokalizacja: stare polichno
Makar pisze:
Czy też zostawić jak jest i liczyć ze mają 2 ramki z zimy i tydzień wytrzymają?

Nowe ciasto podawaj tylko tym rodzinom , które wybiorą do końca Apifondę .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Głód
Post: 15 kwietnia 2017, 10:27 - sob 

Rejestracja: 18 stycznia 2011, 20:17 - wt
Posty: 565
Lokalizacja: lubelskie
Czy Apifonda, np.: http://allegro.pl/apifonda-fondant-pszc ... 63500.html to to samo co DIAMANT 15, np. ten:
http://allegro.pl/diamant-15-pokarm-psz ... 89938.html
Czy różnica jest tylko w cenie?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Głód
Post: 15 kwietnia 2017, 18:39 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 marca 2017, 15:29 - wt
Posty: 80
Lokalizacja: Warszawa <> Wysychy(pod Niegowem)
Ule na jakich gospodaruję: 1/2Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
paraglider pisze:
Makar pisze:
Czy też zostawić jak jest i liczyć ze mają 2 ramki z zimy i tydzień wytrzymają?

Nowe ciasto podawaj tylko tym rodzinom , które wybiorą do końca Apifondę .

Dzięki. Mam tylko jedną, więc nie ma problemu która pierwsza zje :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Głód
Post: 15 kwietnia 2017, 20:43 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 stycznia 2016, 20:17 - sob
Posty: 875
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: ok. Łukowa
paraglider pisze:
Nowe ciasto podawaj tylko tym rodzinom , które wybiorą do końca Apifondę .

Czy to nie jest kryptoreklama Apifondy, czy ktoś oprócz producenta potwierdza tą wystarczająca zawartość wody w tym pokarmie, bo według moich doświadczeń z apifondą z tą wodą we niej zawartą to jest bzdura.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Głód
Post: 15 kwietnia 2017, 21:05 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 marca 2017, 15:29 - wt
Posty: 80
Lokalizacja: Warszawa <> Wysychy(pod Niegowem)
Ule na jakich gospodaruję: 1/2Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
Kosut pisze:
paraglider pisze:
Nowe ciasto podawaj tylko tym rodzinom , które wybiorą do końca Apifondę .

Czy to nie jest kryptoreklama Apifondy, czy ktoś oprócz producenta potwierdza tą wystarczająca zawartość wody w tym pokarmie, bo według moich doświadczeń z apifondą z tą wodą we niej zawartą to jest bzdura.

Prawdę mówiąc nie wiem nic o zawartościach wody w poszczególnych pokarmach, ale przed ulem jest poidło, więc chyba nie ma to jakiegoś specjalnego znaczenia...... mogę się nie znać.... i pewnie tak jest


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Głód
Post: 15 kwietnia 2017, 21:46 - sob 

Rejestracja: 14 czerwca 2016, 08:15 - wt
Posty: 844
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Białystok
Makar pisze:
Kosut pisze:
paraglider pisze:
Nowe ciasto podawaj tylko tym rodzinom , które wybiorą do końca Apifondę .

Czy to nie jest kryptoreklama Apifondy, czy ktoś oprócz producenta potwierdza tą wystarczająca zawartość wody w tym pokarmie, bo według moich doświadczeń z apifondą z tą wodą we niej zawartą to jest bzdura.

Prawdę mówiąc nie wiem nic o zawartościach wody w poszczególnych pokarmach, ale przed ulem jest poidło, więc chyba nie ma to jakiegoś specjalnego znaczenia...... mogę się nie znać.... i pewnie tak jest


U mnie od kilku dni pszczoły nie wylatują nawet po wodę. Bardzo zimno i będzie jeszcze zimniej prawdopodobnie przez tydzień. Dałem dziś po litrze syropu przed wieczorem. Zajrzałem do jednego ula. Zapasów bardzo mało ale sporo pierzgi.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Głód
Post: 16 kwietnia 2017, 18:07 - ndz 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4572
Lokalizacja: stare polichno
Kosut pisze:
Czy to nie jest kryptoreklama Apifondy, czy ktoś oprócz producenta potwierdza tą wystarczająca zawartość wody w tym pokarmie,

Dlaczego miałbym nie reklamować produktu rok rocznie nie tylko przeze mnie sprawdzanego . Używam go od lat / w razie konieczności / do późno jesiennego podkarmiania jak i wczesnowiosennej stymulacji rodzin pszczelich . Jest produktem wysoce przetworzonym , nie obciążającym pszczół - wygodnym w użyciu / szczególnie ten w gotowych paczkach po 2,5 kg /.
Spodziewając się dłuższego ochłodzenia / które może potrwać nawet do końca miesiąca / , położyłem po paczce Apifondy na pajączek każdej powałki . Mogę teraz spokojnie jeść świąteczne jajko wielkanocne i popijać piwkiem , bez obawy , że pszczółki padną z głodu .
Mogłem wybrać inną opcję , bo teraz kiedy w ulu jest już świeży pyłek , nie ważny czym się karmi . Można bawić się w cukrowy syrop - mieszać w prawo , potem w lewo , nalewać go do podkarmiaczek , lub urabiać się gniecionym własnymi rękami ciastem z jakimiś tam dodatkami , albo paprać się w rozlewanie gęstego , gotowego syropu , który uparcie nie chce się wylać z wiaderka . Wybrałem Apifondę ze zwykłego wygodnictwa i tym , którzy mają podobna cechę charakteru - gorąco ją polecam .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Głód
Post: 16 kwietnia 2017, 20:24 - ndz 

Rejestracja: 10 maja 2016, 17:07 - wt
Posty: 376
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Beskidy
paraglider pisze:

Spodziewając się dłuższego ochłodzenia / które może potrwać nawet do końca miesiąca / , położyłem po paczce Apifondy na pajączek każdej powałki . Mogę teraz spokojnie jeść świąteczne jajko wielkanocne i popijać piwkiem , bez obawy , że pszczółki padną z głodu .


No dobrze, ale wytłumaczcie mi taką sprawę - skoro prawidłowo zakarmiliście rodziny na zimę, to po kiego diabła te wszystkie Apifondy? Przyznam, że trochę zgłupiałem, bo ostatnio jak patrzyłem w ule to rodzinki mają po 3-4 pełne ramki z pokarmem, które nawet zastanawiałem się, czy im części przynajmniej nie odebrać? Nie odebrałem, właśnie ze względu na nadchodzące przymrozki. Myślałem, że będę miał spokojne święta, ale skoro Paraglider daje paczuszkę profilaktycznie to rzeczywiście trzeba tak postąpić, a nie sugerować się obecnością zapasów w ulu?

Pozdrawiam Beeskit


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Głód
Post: 16 kwietnia 2017, 21:01 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 sierpnia 2009, 12:20 - ndz
Posty: 565
Lokalizacja: Leszno
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp/półnadstawka hoffmanowska
Najprościej mówiąc matki czerwią już ponad 1000-2000 jak/dobę.
Jedna ramka Wielkopolska ma około 7000 komórek.
Na każda pszczole - larwę potrzeba jedną komórkę pokarmu+ ogrzewanie.
Dość Łatwo policzyć ile zjedzą pokarmu.
A może się zdarzyć ze przez 1,5-2 tyg nie przyniosą nektaru...
Jeśli prognozy się sprawdza Ci co nie karmią stracą rodziny....

_________________
http://www.windowbee.com


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Głód
Post: 17 kwietnia 2017, 10:02 - pn 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6432
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Beeskit pisze:
No dobrze, ale wytłumaczcie mi taką sprawę - skoro prawidłowo zakarmiliście rodziny na zimę, to po kiego diabła te wszystkie Apifondy? Przyznam, że trochę zgłupiałem, bo ostatnio jak patrzyłem w ule to rodzinki mają po 3-4 pełne ramki z pokarmem, które nawet zastanawiałem się, czy im części przynajmniej nie odebrać? Nie odebrałem, właśnie ze względu na nadchodzące przymrozki. Myślałem, że będę miał spokojne święta, ale skoro Paraglider daje paczuszkę profilaktycznie to rzeczywiście trzeba tak postąpić, a nie sugerować się obecnością zapasów w ulu?

Pozdrawiam Beeskit

Dlatego ;
Cytuj:
Tytuł: Re: Waga pasieczna
Wczoraj choć czasem nawet dość ładnie latały i nosiły pyłek to jednak na wadze przez 24h ubyło aż 40 dkg.

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Głód
Post: 17 kwietnia 2017, 13:08 - pn 

Rejestracja: 29 maja 2014, 11:37 - czw
Posty: 12
Ule na jakich gospodaruję: 1/2Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Pisarzowice
U mnie najgorzej jest z odkładami matki były rozczerwione na całego, świeżego nektaru za dużo nie przyniosły a zapasy już znikły. Czerwiu krytego ok 6-7 ramek. Dzisiaj dostały na ramki po o,5 kg miodu w tależykach.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Głód
Post: 17 kwietnia 2017, 13:27 - pn 

Rejestracja: 10 lutego 2014, 15:48 - pn
Posty: 52
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Kaszuby
paraglider pisze:
Spodziewając się dłuższego ochłodzenia / które może potrwać nawet do końca miesiąca / , położyłem po paczce Apifondy na pajączek każdej powałki.

Czy takie gotowe ciasto wystarczy właśnie tylko położyć na pajączek i pszczółki dadzą radę pobrać? Czy lepiej pajączka wyjąć?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Głód
Post: 17 kwietnia 2017, 17:28 - pn 

Rejestracja: 07 października 2015, 22:47 - śr
Posty: 309
Lokalizacja: Poland
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: opolskie
wyjąć


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Głód
Post: 18 kwietnia 2017, 07:10 - wt 

Rejestracja: 26 września 2009, 16:30 - sob
Posty: 104
Lokalizacja: Beskid Makowski
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowskiej
Głód nie wszędzie, kto ma pamięć dobrą i pamięta minione lata to głodu w pasiece nie ma


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Głód
Post: 18 kwietnia 2017, 09:37 - wt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4572
Lokalizacja: stare polichno
marko84 pisze:
Czy lepiej pajączka wyjąć?

Pajączek musi być otwarty . Pszczoły przez wycięty otwór w spodniej części folii mając bezpośredni dostęp do pokarmu , wybiorą go z woreczka do końca .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Głód
Post: 19 kwietnia 2017, 21:50 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 sierpnia 2009, 12:20 - ndz
Posty: 565
Lokalizacja: Leszno
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp/półnadstawka hoffmanowska
I jak tam karmienia :mrgreen: ?
Trzeba karmić czy nie trzeba? :twisted:

_________________
http://www.windowbee.com


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Głód
Post: 20 kwietnia 2017, 13:18 - czw 

Rejestracja: 05 lutego 2010, 16:10 - pt
Posty: 776
Lokalizacja: Warszawa i Płońsk
Ule na jakich gospodaruję: Warszawki posz. i wielkopolski
Wczoraj byłem na pasiece i potwierdził się fakt, że jesli ktoś zabrał ramki z nadmiarem pokarmu, aby zrobić miejsce na węzę to w zwiazku z tym, że nadają jeszcze następny tydzień zimno - powinien nieodbudowane w 100% ramki z węzą wycofać i podać zabrane ramki z pokarmem.

Zwłaszcza w bardzo silnych rodzinach, na 10 ramkach wielkopolskich - na odchowanie licznej młodej pszczoły zużyły dużo pokarmu, aby matki nie zwolniły czerwienia trzeba dać im pokarm.

_________________
kamyk


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Głód
Post: 23 kwietnia 2017, 09:57 - ndz 

Rejestracja: 14 czerwca 2016, 07:38 - wt
Posty: 30
Ule na jakich gospodaruję: Leżak warszawski, korpus wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Bobrzany
Panowie,
a czy to nie jest też kwestia lepszego rozwoju wiosennego w przypadku podawania ciasta? I nie mam tu na myśli tylko aspektu stymulacji czerwienia, ale przede wszystkim miejsca do czerwienia dla matki.

Na jednym ze szkoleń słyszałem (nie pierwszy raz), że na wiosnę trzeba matkom zapewnić miejsce do czerwienia stosując niekiedy zabieg wyjęcia ramki z pokarmem i wstawienia ramki z suszem pod zaczerwienie.
Być może Ci którzy stosują ciasto na wiosnę, świadomie karmią swoje pszczoły mniejszą ilości pokarmu na zimę, po to aby z jakby z automatu mieć na wiosnę miejsce do czerwienia - kosztem małych ilości pokarmu na ramkach i wtedy właśnie podają ciasto, które można bezinwazyjnie podać, pszczoły mogą je zawsze pobrać, a matki mają bardzo dużo miejsca do czerwienia.


Nie wiem czy ktoś zrozumiał "moją teorię", ale może coś w tym jest?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Głód
Post: 23 kwietnia 2017, 20:22 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 stycznia 2011, 09:09 - pn
Posty: 1276
Lokalizacja: Busko-Zdrój woj.świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: 40 uli 360x300 plus 3x 1/2 WLP
Mundziu pisze:
Na jednym ze szkoleń słyszałem (nie pierwszy raz), że na wiosnę trzeba matkom zapewnić miejsce do czerwienia stosując niekiedy zabieg wyjęcia ramki z pokarmem i wstawienia ramki z suszem pod zaczerwienie.


To jest wariant na ciepłą wiosnę, kiedy pszczoły znoszą świeży nektar i mogą min zalać gniazdo. Niestety,tego problemu obecnie nie ma a jest zupełnie odwrotny.
W tym roku jest to walka o przetrwanie rodzin pozostałych po najcięższej od lat zimie i o utrzymanie ich przy życiu do ocieplenia, które ma nastąpić dopiero po weekendzie majowym.
Wszystko inne schodzi teraz na drugi plan...."nie szkoda róż, gdy płonie
las".... :cold: :cold: :cold: :cold: :cold:

pozdrawiam

_________________
sklep internetowy ModneButy.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Głód
Post: 23 kwietnia 2017, 20:36 - ndz 
Pl jest dluga i szeroka ,pogoda jest rozna w roznych regionach .trzeba z dystamsem podchodzic i zamiast zagladac na forum lepiej zagladnac do uli .pszczolom w ten sposob mozna pomoc a tu najwyzej mozna zostac wysmianym .Mundziu, szkolenia sa dobre ale wlasna incjatywa i kazdy dzien z pszczolami ,bezcenne :wink:


Na górę
  
 
 Tytuł: Re: Głód
Post: 23 kwietnia 2017, 23:41 - ndz 

Rejestracja: 05 lutego 2010, 16:10 - pt
Posty: 776
Lokalizacja: Warszawa i Płońsk
Ule na jakich gospodaruję: Warszawki posz. i wielkopolski
Nie ma stalowych zasad w pszczelarstwie. Ogólnie mówi się, że jak kwitnie agrest to dawać węzę. Agrest kwitnie i co z tego jak pszczoły siedzą w ulach, zabrałem wstawioną węzę i dodałem im ramki z poszytym pokarmem, który zabrałem wcześnie ścieśniając gniazda.

Dawno nie pamiętam takiego roku.

_________________
kamyk


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Głód
Post: 24 kwietnia 2017, 09:14 - pn 
glazek7777,

dokladnie masz racje !
trzeba czytac i podpierac sie opiniami z forum jednak ostateczna ocena zostaje dla nas bo przeciez my tylko wiemy co mamy w ulach . ja spanikowalem troche sie naczytalem i wystraszylem, rozmawialem z bardzo doswiadczonym pszczelarzem i mowil mi ze takich zawirowan pogody nie bylo od lat ,do tego dluga zima bez oblotow .
mimo trudnisci i szydzenia ze strony forum,lapania mnie za slowa,wytykania mi bledow :P ,moje rodziny zyja i maja sie dobrze .karmie je troche ,zaraz ide dac kolejna porcje syropu,byle do ocieplenia .hej


Na górę
  
 
 Tytuł: Re: Głód
Post: 24 kwietnia 2017, 09:28 - pn 

Rejestracja: 18 stycznia 2011, 20:17 - wt
Posty: 565
Lokalizacja: lubelskie
pisiorek pisze:
glazek7777,

,moje rodziny zyja i maja sie dobrze .karmie je troche ,zaraz ide dac kolejna porcje syropu,byle do ocieplenia .hej


Ja też daję syrop, ale tak bardzo się na niego nie rzucają. W niektórych ulach na drugi dzień nawet połowa nie jest wybrana z niecałego litra w stosunku 1:1.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Głód
Post: 24 kwietnia 2017, 09:32 - pn 
Tamten pisze:
pisiorek pisze:
glazek7777,

,moje rodziny zyja i maja sie dobrze .karmie je troche ,zaraz ide dac kolejna porcje syropu,byle do ocieplenia .hej


Ja też daję syrop, ale tak bardzo się na niego nie rzucają. W niektórych ulach na drugi dzień nawet połowa nie jest wybrana z niecałego litra w stosunku 1:1.


roznie biora , silniejsze szybciej wybieraja ,pewnie dla tego ze wiecej czerwiu maja wiec zapotrzebowanie jest duze . one zuzywaja ten pokarm ktory im daje .caly czas maja okolo 2 pelnych ramek zasklepionego pokarmu ktorego nie ruszaja .


Na górę
  
 
 Tytuł: Re: Głód
Post: 24 kwietnia 2017, 09:37 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
Ja mam takie małe pytanko :)

Czy Koledzy nie widzą związku między podawaniem tego rzadkiego syropu z pobudzeniem pszczół i ze wzmożonymi wylotami po pożytek (którego w polu nie ma) a... ubytkami pszczoły lotnej??

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Głód
Post: 24 kwietnia 2017, 09:57 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2289
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
dlatego właśnie swoim podałem ciasto i wodę w słoiku - choć zdecydowanie syrop łatwiej byłoby podać niż zagniatać cukier puder z apifoodem (3kg cukru pudru + 1 kg apifoodu) trochę trzba sie przy tym pomęczyć ale bynajmniej nie musiałem specjalnie jechać do sklepu po ciasto a i cena za 1kg mojego ugniatanego wyszła ponizej 3zł... ale nie polecam robić większych ilości ręcznie bo wymaga to juz sporej krzepy i czasu...

niemniej zauważyłem, że podanie ciasta też zachęca pszczoły do wylatywania - te które nie dostały ciasta bo miały swoje zapasy zdecydowanie mniej latały tego dnia...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Głód
Post: 24 kwietnia 2017, 10:00 - pn 

Rejestracja: 18 stycznia 2011, 20:17 - wt
Posty: 565
Lokalizacja: lubelskie
CYNIG pisze:
Ja mam takie małe pytanko :)

Czy Koledzy nie widzą związku między podawaniem tego rzadkiego syropu z pobudzeniem pszczół i ze wzmożonymi wylotami po pożytek (którego w polu nie ma) a... ubytkami pszczoły lotnej??

Raczej nie zauważyłem, żeby jakoś szczególnie wylatywały po tym syropie. Zresztą w ten sposób otrzymują też wodę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Głód
Post: 24 kwietnia 2017, 10:24 - pn 
Tamten pisze:
CYNIG pisze:
Ja mam takie małe pytanko :)

Czy Koledzy nie widzą związku między podawaniem tego rzadkiego syropu z pobudzeniem pszczół i ze wzmożonymi wylotami po pożytek (którego w polu nie ma) a... ubytkami pszczoły lotnej??

Raczej nie zauważyłem, żeby jakoś szczególnie wylatywały po tym syropie. Zresztą w ten sposób otrzymują też wodę.



he :) ta teoria o wylatywaniu po pozytek gdy sie da syrop to chyba nie bardzo ma odbicie w realu , zimno jest pszczoly siedza nawet nosa nie wystawiaja z uli .CYNIG,

moj znajomy Marek pszczelarzy od lat ,on w zyciu nie dal pszczolom deka ciasta :) nigdy ! tylko syrop cukrowy ,uwierz mi na slowo pszczoly na tym zle nie wychodza ,przeciwnie :wink:


Na górę
  
 
 Tytuł: Re: Głód
Post: 24 kwietnia 2017, 10:30 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
pisiorek, o tym jak wychodzą to mogą świadczyć rzetelne obserwacje. Tak nawiasem mówiąc już zrobione i opisane. Oczywiste jest, że jak mamy ładną i stabilną pogodę to pszczołom to nie zaszkodzi a może i zmobilizuje do szybszej penetracji terenu. Jednak przy pogodzie zmiennej w warunkach brzegowych możemy je narazić na zbędne straty. O utracie pełnej sprawności karmicielek, które teraz są na wagę złota, już nawet nie ma co wspominać.


Tak, wiem, to co w książkach to bzdury a to co sprawdzone lata temu to gusła. Teraz liczy się fantazja jednorocznych pszczelarzy i wizjonerstwo z YT i FB

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Głód
Post: 24 kwietnia 2017, 10:30 - pn 

Rejestracja: 14 czerwca 2016, 08:15 - wt
Posty: 844
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Białystok
Moje próby karmienia i syropem, i ciastem zakończyły się niepowodzeniem. Pszczoły nie chcą pobierać. W ulach minimalne ilości czerwiu otwartego. Jest jeszcze pokarm zimowy a nawet pierzga, której nanosiły w ciągu 3 dni na początki kwietnia ( u mnie poniżej 10 stopni bez chwili przerwy). Nie da się żywina oszukać, jakoś wiedzą, że jest zimno i będzie nadal zimno nie wiadomo jak długo. RZepak nie dla mnie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Głód
Post: 24 kwietnia 2017, 10:34 - pn 
CYNIG pisze:
Tak, wiem, to co w książkach to bzdury a to co sprawdzone lata temu to gusła. Teraz liczy się fantazja jednorocznych pszczelarzy i wizjonerstwo z YT i FB


ja tak nie twierdze :P . nigdy nie zauwazylem zwiekszonego wylatywania pszczol z uli po podaniu syropu ,ale moze ja slabo widze ?


Na górę
  
 
 Tytuł: Re: Głód
Post: 24 kwietnia 2017, 10:35 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
Specjalnie dałem dwie linie odstępu żeby zaznaczyć że to uwaga ogólna, nie adresowana bezpośrednio do Ciebie :)

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Głód
Post: 24 kwietnia 2017, 10:40 - pn 

Rejestracja: 21 grudnia 2016, 16:38 - śr
Posty: 2469
Ule na jakich gospodaruję: wz, 1/2 dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Puławy
Po pierwszym podaniu syropu przy zmiennej pogodzie słoneczko/chmury i niestety cały czas wiatr.
W ciągu godziny nawet mój ojciec zwróci uwagę, że musiałem je pobudzić syropem, bo jeszcze tak nie latały. (jest cały czas na miejscu z krzesłem przy ulach :-) )
Następne , małe dawki i tylko 4 małe dziureczki w pokrywce już nie wywoływały takich sensacji.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Głód
Post: 24 kwietnia 2017, 11:17 - pn 

Rejestracja: 18 stycznia 2011, 20:17 - wt
Posty: 565
Lokalizacja: lubelskie
CYNIG pisze:
[b][color=#FF6600] Oczywiste jest, że jak mamy ładną i stabilną pogodę to pszczołom to nie zaszkodzi a może i zmobilizuje do szybszej penetracji terenu. Jednak przy pogodzie zmiennej w warunkach brzegowych możemy je narazić na zbędne straty. O utracie pełnej sprawności karmicielek, które teraz są na wagę złota, już nawet nie ma co wspominać.


Fakt, te karmicielki to się spracują, ale przeróbka ciasta też chyba nie jest im obojętna.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Głód
Post: 24 kwietnia 2017, 11:59 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
Tamten, nie jest, dlatego dla mnie przerób sacharozy o tej porze roku to ostateczność gdy ratujemy rodziny od głodu.

Można, jeśli już ktoś musi, odsklepiać po trochę plastry z pokarmem zimowym w gnieździe albo... poczytać sobie opracowanie z Puław albo książkę dr Liebiga.

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Głód
Post: 24 kwietnia 2017, 12:09 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2289
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
teoretycznie tą przeróbką pokarmu mogłaby zająć się pszczoła lotna oszczędzając młode karmicielki - jak wyginie lotna to tą pracą zajmuje się młoda pszczoła ulowa,ale.... jak wiadomo pszczoła lotna zbiera i przynosi pokarm do ula - przerobem nakropu zajmuje się pszczoła ulowa - pytanie jak to wygląda w przypadku ciasta...

swoją droga w ulach jest b. duzo wygryzającego się czerwiu a jak wiadomo najwięcej mleczka wydzielają młode pszczoły - osobiście uważam, że liczba karmicielek o tej porze roku nie jest już takim problemem jak na samym początku wiosny - jest ich zdecydowanie więcej i co chwilę przybywa nowych... u mnie ciasto potrzebują silne rodziny (10r) które gdyby pogoda pozwoliła spokojnie by sobie sporo nakropu przyniosły... - słabsze ule (8r) mają jeszcze zapas z zimy...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Głód
Post: 24 kwietnia 2017, 12:09 - pn 
skonczylem robote ,rodziny pod domem pokarm maja i sytuacja nie jest najgorsza .bylem tez na 2-giej pasiece mam tam 2 ule i tam jest dramat :cry: jechaly juz na resztkach pokarmu ,dalem po ramku pokarmu i po duzym sloiku na powalke .rodziny slabe na 5/6 ramkach .pogoda wciaz fatalna slonce na przemian z deszczem i sniegiem ,temp 7 st :|


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
  
 
 Tytuł: Re: Głód
Post: 24 kwietnia 2017, 12:17 - pn 

Rejestracja: 11 maja 2014, 20:40 - ndz
Posty: 370
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Nakło
pisiorek pisze:
pisiorek

Ja Cie chłopie podziwiam . Przy takich temperaturach wciąż grzebiesz w ulach . Musisz mieć jakieś syberyjskie pszczoły.
Mnie w tym roku raz się udało zrobić przegląd 01.04. 2017 od tej pory wciąż pizdzi że powałkę strach zdjąć.
Pozdrawiam Waldek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Głód
Post: 24 kwietnia 2017, 12:22 - pn 
waldwielki41,

chyba przesadzasz :) ,ja nie grzebe stale .mam 32 rodziny ,ide i zagladam do 2/3 tak wyrywkowo a przy takiej pogodzie ten przeglad wyglada tak: podnosze powalke i oceniem przez uliczki co jest i zamykam 10 sekund . moja robota dzis polegala na wyminie sloikow bez otwietania uli ,zmiana sloika na powalce . nie myslcie ze ja przekopuje ule co chwile :D . kurde musze wszytko tlumaczyc by nie wychodzic na swira :haha:

dzis jest 7st nie wieje ,gdy slonce zaswieci jest przyjemnie ,ule mam przy domu gdy jest cieplej moge to wykozystac i to robie .
jesli musze to robie nie mam wyjscia ,rodziny na sprzedaz musza byc przygotowane niezaleznie od pogody cherlakow ludziom nie wstawie przeciez ,rok temu z koncem kwietnia robilem 1-sze odklady ,w tym roku jest fatalnie i jak pogoda sie nie poprawi bedzie bardzo zle.


Na górę
  
 
 Tytuł: Re: Głód
Post: 24 kwietnia 2017, 21:20 - pn 

Rejestracja: 13 kwietnia 2012, 22:42 - pt
Posty: 289
Lokalizacja: Bolesławiec
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie 12 r.
Ja moje rodziny podkarmiamilem już czwarty raz w kwietniu.Dawki od 0,5 do 1l syty miodowej na rodzinę co trzy dni.Karmię zawsze na wieczór do podkarmiaczek powalkowych i rano niema śladu po pokarmie.Lotów żadnych nie zaobserwowalem, jedynie większy ruch wewnątrz ula także niema tu mowy o jakiejś stracie pszczoły lotnej. Czerwiu w ulach masa przeważnie na 8-10 ramkach także trochę gęb do wyżywienia jest.Oby tylko pogoda się poprawiła.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Głód
Post: 24 kwietnia 2017, 21:37 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8668
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
pisiorek pisze:
skonczylem robote ,rodziny pod domem pokarm maja i sytuacja nie jest najgorsza .bylem tez na 2-giej pasiece mam tam 2 ule i tam jest dramat :cry: jechaly juz na resztkach pokarmu ,dalem po ramku pokarmu i po duzym sloiku na powalke .rodziny slabe na 5/6 ramkach .pogoda wciaz fatalna slonce na przemian z deszczem i sniegiem ,temp 7 st :|


jak masz więcej takich jak na zdjęciu to odrazu łącz do kupy po 2 sztuki bo nic z tego nie będzie :mrgreen: jak na sierpień dojdą do siły to będziesz musiał za chwile karmić na zimę :haha: :haha: :haha:

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Głód
Post: 24 kwietnia 2017, 21:45 - pn 
kudlaty pisze:
pisiorek pisze:
skonczylem robote ,rodziny pod domem pokarm maja i sytuacja nie jest najgorsza .bylem tez na 2-giej pasiece mam tam 2 ule i tam jest dramat :cry: jechaly juz na resztkach pokarmu ,dalem po ramku pokarmu i po duzym sloiku na powalke .rodziny slabe na 5/6 ramkach .pogoda wciaz fatalna slonce na przemian z deszczem i sniegiem ,temp 7 st :|


jak masz więcej takich jak na zdjęciu to odrazu łącz do kupy po 2 sztuki bo nic z tego nie będzie :mrgreen: jak na sierpień dojdą do siły to będziesz musiał za chwile karmić na zimę :haha: :haha: :haha:


To ja juz pokazuje polaczane 8) by nie wyjsc na forumowa niezdare :P :wink:


Na górę
  
 
 Tytuł: Re: Głód
Post: 25 kwietnia 2017, 11:18 - wt 

Rejestracja: 26 lipca 2013, 09:54 - pt
Posty: 53
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
waldwielki41 pisze:
pisiorek pisze:
pisiorek

Ja Cie chłopie podziwiam . Przy takich temperaturach wciąż grzebiesz w ulach . Musisz mieć jakieś syberyjskie pszczoły.
Mnie w tym roku raz się udało zrobić przegląd 01.04. 2017 od tej pory wciąż pizdzi że powałkę strach zdjąć.
Pozdrawiam Waldek
Zgadzam sie z toba bo u mnie ciagle leje jak nie pada to chlod i bardzo silny wiatr,teraz 4stopnie i rowno pada.mieszkam 20 km od morza.i jak tu zajrzec do ula


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Głód
Post: 25 kwietnia 2017, 16:28 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 stycznia 2011, 21:31 - ndz
Posty: 217
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Witam wszystkich, nie chce zakładać nowego tematu. Mam jedynie pytanie odnośnie czy jest normalną sytuacją, aby pszczoły i to na dodatek młode wyskakiwały z uli i nie mogły się wznieś w powietrze. Takie coś dzieje się u nie w jednym ulu. Sprawdzałem ten ul pszczół jest dużo i czerwiu też nie brakuje. Pszczoły co jakiś czas wiszą na trawie , biorąc je na ręce wyglądają normalnie, ale nie chcą latać opadają na ziemie. Co można z tym zrobić?
Oprócz tego rodzina normalnie funkcjonuje, zbiera pyłek i itp. Nie chce aby mi później padła. Na to co jest czerwiu powinny być silniejsze. Pokarm jest i to dużo. A niektóre jakby robiły kupkę na trawie.

Pozdrawiam i Proszę o odpowiedz.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Głód
Post: 25 kwietnia 2017, 16:48 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 stycznia 2009, 15:51 - ndz
Posty: 2941
Lokalizacja: Białaczów, łodzkie
Ule na jakich gospodaruję: warsz. posz. wklp korp
to się nazywa zimna wiosna

_________________
"Bo pszczelarz jest dla pszczół, nigdy pszczoły dla pszczelarza"

Pozdrawiam Wszystkich, którzy kochają pszczółki :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Głód
Post: 25 kwietnia 2017, 19:56 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 stycznia 2011, 21:31 - ndz
Posty: 217
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Dziękuje za odpowiedz, szkoda tych pszczół. Zobaczymy co to będzie dalej.
Pozdrawiam Damian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Głód
Post: 26 kwietnia 2017, 22:33 - śr 
Ja tej zimnej wiosny dalem pszczolom juz ponad 80kg pokarmu ,nie spodziewalem sie takiej pogody :?


Na górę
  
 
 Tytuł: Re: Głód
Post: 27 kwietnia 2017, 06:23 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 listopada 2007, 18:18 - pt
Posty: 2469
Lokalizacja: okolice Częstochowy
U mnie nie głodują bo nazbierały sobie dość dużo miodu z iwy ale jest za to głód pyłkowy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 182 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 34 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji