FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 20 kwietnia 2024, 05:25 - sob

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
Post: 28 maja 2017, 22:58 - ndz 

Rejestracja: 01 maja 2012, 21:51 - wt
Posty: 70
Lokalizacja: Krzywaczka/Bochnia
Ule na jakich gospodaruję: WLKP
Dwa tygodnie temu przy przeglądzie znalazłem dwa już zasklepione mateczniki na cichą wymianę, dziś przeglądałem ponownie żeby sprawdzić czy młoda matka już czerwi.
Jakież było moje zdziwienie gdy wyciągając jedną z ramek zauważyłem że pszczoły okłębiły i zaczęły żądlić młodą matkę. Końca historii nie widziałem bo spadły na dennicę, ale nie wydaje mi się żeby przeżyła. Trzy ramki dalej spokojnie chodziła sobie stara matka ze znakiem. Trzeciej matki nie szukałem - założyłem że jej już dawno nie ma, pytanie czy to dobre założenie?

Czy to normalne że pszczoły nagle okłębiają młodą matkę wyhodowaną własnymi "rękami"? Być może za wcześnie zacząłem grzebać w ulu, ale 2 tygodnie przerwy między przeglądami to praktycznie tydzień lub więcej po wygryzieniu się matki. Jak kilkanaście lat mam pszczoły tak nigdy mi się taki coś nie zdarzyło.

Stara matka to rekordzistka sprzed 2 sezonów, w stacjonarnej pasiece dała ok. 70kg miodu, w ubiegłym roku też b. dobrze, więc miała "dożywocie" i liczyłem na tą cichą wymianę...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 maja 2017, 06:23 - pn 
johnwoo pisze:
Czy to normalne że pszczoły nagle okłębiają młodą matkę wyhodowaną własnymi "rękami"?


To co opisałeś to jest kolejny przykład tego że pszczoły potrafią być nieobliczalne, postanowiły matkę wymienić a w pewnym momencie się zreflektował i stwierdziły że jednak nie będą wymieniać. Tak się czasem dzieje.

Ja miałem kiedyś taką sytuację że pszczoły zażądlały matki wyhodowane przez siebie w składzie kilka matek zazadliły żadnej nie przyjęły .w rezultacie musiałem to towarzystwo rozgonić . też nie znam odpowiedzi na pytanie dlaczego tak zrobiły?

Jeżeli chciałeś uzyskać dobrą matkę z Cichej wymiany po tej rekordzistce to mogłaś zrobić odkład na tym mateczniku .jeżeli pszczoły ponowną próbę wymiany matki zrób podkład.


Na górę
  
 
Post: 29 maja 2017, 06:31 - pn 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3960
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
johnwoo,
Sprawdź dobrze czy tej matki z cichej wymiany faktycznie nie ma . Pszczoły matkę po locie godowym tak jakby " okłębiają" , celem jest pozbawić matkę obcego zapachu i poprzez masowanie zapewnić dobry przepływ nasienia do zbiorniczka nasiennego.Może miałeś pecha i dokonałeś przeglądu w nieodpowiednim momencie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 maja 2017, 07:53 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 stycznia 2011, 17:54 - śr
Posty: 3365
Lokalizacja: Lubelskie.51°10'51.50"N 22°35'32.23"E
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski DanLan 435/170
Mogły faktycznie zażądlić ale tylko dlatego że ją przestraszyłeś i zaczęła uciekać .

_________________
Wiesiek33

TANKUJĘ TYLKO NA-PKN ORLEN


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 maja 2017, 08:59 - pn 

Rejestracja: 01 maja 2012, 21:51 - wt
Posty: 70
Lokalizacja: Krzywaczka/Bochnia
Ule na jakich gospodaruję: WLKP
@pisiorek
Następnym razem pewnie tak zrobię, dwa tygodnie temu były trochę za słabe na odkład.

@Hieronim
Będę w przyszłym tygodniu na pasiece, sprawdzę ten ul dokładnie, bardzo jestem ciekaw czy jest tak jak mówisz, choć skłaniam się do tego pecha jednak :)

@wiesiek33
To była chyba pierwsza czy druga ramka wyciągnięta po podniesieniu nadstawki i ściągnięciu kraty, zwykle staram się to robić delikatnie, ale kto wie?

PS. Jak sie z automatu wstawia pogrubione i pokolorowane nazwy użytkowników, odpowiadając na post?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 maja 2017, 09:39 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 lipca 2016, 13:43 - czw
Posty: 640
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Konopiska
johnwoo pisze:
@pisiorek
PS. Jak sie z automatu wstawia pogrubione i pokolorowane nazwy użytkowników, odpowiadając na post?

W momencie jak chcesz wpisać nazwę użytkownika to klikasz na jego nazwę przy poście w którym pisał. o tak: johnwoo,

_________________
Pozdrawiam
Sławek
Moje psiaki: http://www.cavaliery.com


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 maja 2017, 09:47 - pn 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4573
Lokalizacja: stare polichno
Jeżeli nie naleciała na ul jakaś obca młoda matka / co często się zdarza / , to własnej na pewno nie za żądlą . Być może w tej chwili w ulu spacerują obok siebie obie i zgodnie współzawodniczą w składaniu jajek .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 maja 2017, 21:21 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 sierpnia 2009, 12:20 - ndz
Posty: 565
Lokalizacja: Leszno
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp/półnadstawka hoffmanowska
Pojawiła się u mnie dwa lata temu podobna sytuacja.
Pszczoły ,już dość stare składem , matka nowa-młoda podana czerwiąca i odciągnęły matecznik na czerwiu podanym z innej rodziny( w większości już krytym) zasilanie przed zimą słabej rodziny.
Kilkanaście godzin po wygryzieniu matki, okłębiły ją nie ruszając starszej czerwiącaj ale też z tego samego roku. Dodam że matka ratunkowa była brzydka mała zakładana raczej w niepewnym okresie przy przyjęciu dobrej hodowlanej matki.
Po jej wygryzieniu doskonale już wiedziały która jest lepsza! A że był to już sierpień to nie miały ochoty na rojenie się.
O ile dobrze pamiętam jakiś filmik wrzucałem kiedyś.
Matka nie spłoszyła się , robotnice same zaczęły ją ścigać - chyba w momencie gdy feromony mateczne uwolniła... okłębiły ale zginęła po ponad dobie dopiero.

_________________
http://www.windowbee.com


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 maja 2017, 22:02 - pn 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6434
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
johnwoo pisze:
Następnym razem pewnie tak zrobię, dwa tygodnie temu były trochę za słabe na odkład.

Wystarczy jedno ramko z jajkami od tej matki ,reszta odkładu może być z innych uli .Znaczysz tylko tą ramkę od tej matki , żebyś wiedział które mateczniki zostawić ;)

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 52 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji