FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 25 kwietnia 2024, 01:18 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 59 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Post: 27 czerwca 2017, 13:27 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2289
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
Witam,

powoli przymierzam się do zakupu inwertu na zimę - ma ktoś może z kolegów namiary na fajnego przedstawiciela handlowego z Diamanta ? chciałbym troche ponegocjować - z kilkoma pszczelarzami podsumowalismy nasze potrzeby i wyszło nam tego trochę - na stronie internetowej jest napisane że doliczają do kazdej palety 111 zł tytułem transportu...

ewentualnie prosze o namiary do innych firm które produkują ciasto i dobry niekrystalizujący inwert ze stosunkiem fruktozy do glukozy powyżej 1....

pozdr
Tomek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 czerwca 2017, 16:10 - wt 

Rejestracja: 10 stycznia 2011, 21:51 - pn
Posty: 997
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 dadan
tomi007, zamówiłem apifood w cenie 2,59 , w firmie P.P.H.U Orion 42-120Miedzno Mokra 281b tel.602530246, w wiadrach 40kg. Przywożą na miejsce paleta to 12 wiader 480kg, w małych wiaderkach po 15kg na palecie 600kg. Zostało mi po zeszłorocznym karmieniu 12 wiader 15kg i jest wszystko z nim ok.pomimo tego, że stał w szopie gdzie działał na niego mróz.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 czerwca 2017, 22:25 - wt 

Rejestracja: 01 czerwca 2014, 22:20 - ndz
Posty: 978
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Jerzmanowice
zento pisze:
tomi007, zamówiłem apifood w cenie 2,59 , w firmie P.P.H.U Orion 42-120Miedzno Mokra 281b tel.602530246, w wiadrach 40kg. Przywożą na miejsce paleta to 12 wiader 480kg, w małych wiaderkach po 15kg na palecie 600kg. Zostało mi po zeszłorocznym karmieniu 12 wiader 15kg i jest wszystko z nim ok.pomimo tego, że stał w szopie gdzie działał na niego mróz.


W wiadrach ,to i po dwóch, trzech latach jest ok .
Ale w ramkach krystalizuje . Podkarmiałem 3 lata nim i rezygnuje od tego roku.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 czerwca 2017, 22:50 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 lipca 2016, 13:43 - czw
Posty: 640
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Konopiska
tomi007 pisze:
Witam,

powoli przymierzam się do zakupu inwertu na zimę - ma ktoś może z kolegów namiary na fajnego przedstawiciela handlowego z Diamanta ? chciałbym troche ponegocjować - z kilkoma pszczelarzami podsumowalismy nasze potrzeby i wyszło nam tego trochę - na stronie internetowej jest napisane że doliczają do kazdej palety 111 zł tytułem transportu...

ewentualnie prosze o namiary do innych firm które produkują ciasto i dobry niekrystalizujący inwert ze stosunkiem fruktozy do glukozy powyżej 1....

pozdr
Tomek

Jak zamawiasz całą paletę tj.44 szutki, to masz upust 215 zł, wtedy z przesyłką wychodzi coś 47 brutto za 15kg (poniżej 45 licząc bez przesyłki), a tak masz 50 zł bez przesyłki

_________________
Pozdrawiam
Sławek
Moje psiaki: http://www.cavaliery.com


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 czerwca 2017, 08:49 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2289
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
Ok tyle ze grupowo zamowilbysmy pewnie z 3 palety inwertu i 1 palete ciasta wszystko w jedno miejsce i policzyliby nam za transport 444 zl... wiec troche by on kosztowal - uwazam zepowinni policzyc mniej

Myslalem tez o Apifoodzie jest duzo tanszy i ma darmowy transport ale jednak krystalizuje wiec chyba lepiej dolozyc te 300 zl do palety i byc zimą spokojnym - wystarczy ze przez skrystalizowany pokarm na apifoidzie padnie jedna rodzina i juz te 300 zl w plecy wiec nie warto ryzykowac... nie mniej inwert z diamanta wychodzi drogo bo przeliczajac na sucha mase to tak jakby kupowac cukier po 4 zl... tyle ze to inwert wiec czesc roboty z rozkladem sacharozy na glukoze i fruktoze jest juz zrobiona ale z drugiej strony przy przerobce cukru spracuje sie stara pszczola ktora i tak osypalaby sie w listopadzie... plusem sa jeszcze te wiaderka niejako gratis choc na olx za 4 zl idzie juz takie kupic a najwiekszym plusem to mala pracochlonnosc w porownaniu do rozpuszczenia ponad pol tony cukru bo tyle mniej wiecej ja bym potrzebowal... ciasto musze kupic a z inwertem to zalezy co zaproponuja...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 czerwca 2017, 09:21 - śr 

Rejestracja: 12 grudnia 2013, 21:24 - czw
Posty: 120
Ule na jakich gospodaruję: wlkp 12 ramkowy
Miejscowość z jakiej piszesz: Nowy Targ
Marcin pisze:
zento pisze:
tomi007, zamówiłem apifood w cenie 2,59 , w firmie P.P.H.U Orion 42-120Miedzno Mokra 281b tel.602530246, w wiadrach 40kg. Przywożą na miejsce paleta to 12 wiader 480kg, w małych wiaderkach po 15kg na palecie 600kg. Zostało mi po zeszłorocznym karmieniu 12 wiader 15kg i jest wszystko z nim ok.pomimo tego, że stał w szopie gdzie działał na niego mróz.


W wiadrach ,to i po dwóch, trzech latach jest ok .
Ale w ramkach krystalizuje . Podkarmiałem 3 lata nim i rezygnuje od tego

Podpisuje się pod tym.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 czerwca 2017, 10:19 - śr 
1643 zl kosztuje paleta ,44 wiadra 660kg .cena juz zawiera transport .od 1 lipca cena idzie w gore .u mnie nic nie skrystalizowalo ,pokarm jest ok .


Na górę
  
 
Post: 28 czerwca 2017, 10:25 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8679
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
pisiorek pisze:
1643 zl kosztuje paleta ,44 wiadra 660kg .cena juz zawiera transport .od 1 lipca cena idzie w gore .u mnie nic nie skrystalizowalo ,pokarm jest ok .

baju baj straszą jak co roku, w ubiegłym roku brałem większą ilość palet na "promocji" po czasie promocji okazało się że kupujący detalicznie po 1 palecie mieli lepszą cene niż ja zamawiający ich kilka, tak więc niech sobie wsadzą ich promocje głęboko, wiosną usiłowałem skarmić to co mi zostało z roku ubiegłego i pszczoły tego nie chciały nawet specjalnie brać mieszanie z syrpopem cukrowym dopiero pomogło

_________________
sprzedam korpusy wielkopolskie i dadant produkcja babik nowe i używane 724227381


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 czerwca 2017, 10:30 - śr 
kudlaty, baju baj :papa: Ponad 200 kg dałem wiosną pszczołom tego pokarmu wzięły wszystko z pocałowaniem ręki .Teraz karmię odkłady .Wszystko jest git, Kudłaty może miałeś brudne podkarmiaczki dlatego nie chciały brać :?: :mrgreen:
Nie wiem jak jest w wadowicach ? Opisuje to co widze w swoich ulach ,baju baj :haha:


Na górę
  
 
Post: 28 czerwca 2017, 11:49 - śr 

Rejestracja: 01 czerwca 2014, 22:20 - ndz
Posty: 978
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Jerzmanowice
kudlaty pisze:
pisiorek pisze:
1643 zl kosztuje paleta ,44 wiadra 660kg .cena juz zawiera transport .od 1 lipca cena idzie w gore .u mnie nic nie skrystalizowalo ,pokarm jest ok .

baju baj straszą jak co roku, w ubiegłym roku brałem większą ilość palet na "promocji" po czasie promocji okazało się że kupujący detalicznie po 1 palecie mieli lepszą cene niż ja zamawiający ich kilka, tak więc niech sobie wsadzą ich promocje głęboko, wiosną usiłowałem skarmić to co mi zostało z roku ubiegłego i pszczoły tego nie chciały nawet specjalnie brać mieszanie z syrpopem cukrowym dopiero pomogło


Ale Ja np. nie kwestionuje, że nie biorą Apifood .
Biorą Apifood bardzo ładnie. Sam podkarmiałem wiosną rodziny, teraz odkłady skarmiam.
Zastrzeżenia mam co do zimowania na tym inwercie. Krystalizuje i nikt mnie nie przekona, że jest inaczej.
Chyba,że do Ciebie Grzesiu przysyłali przez trzy lata coś innego jak do mnie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 czerwca 2017, 11:52 - śr 
Marcin, nie wiem? Gadalem z. henry650, on karmi tym juz kilka lat i nie mial uwag .


Na górę
  
 
Post: 28 czerwca 2017, 11:57 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2289
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
a ja widziałem skrystalizowany Apifood u znajomej w ramkach - pasiekę ma dużą - nie osypały się jej te rodziny ale fajnie to nie wyglądało... fakt ze całkowicie nie skrystalizowało - było w formie płynnej mazi i co ciekawe mówi o tym nawet producent ze tak się dzieje i ze niby pszczoły mogą to pobrac - ale wg mnie nie ma co ryzykować z tym Apifoodem... w zeszłym roku zakarmiłem u siebie 1 rodzine Apifoodem na próbe - b wygodne w uzyciu w porównaniu do cukru ale jakos na wiosnę średno startowały - były takie osowiałe,malo pobudzone w porównaniu do rodzin karmionych cukrem, pokarm im nie skrystalizował - bynajmniej nie widziełam - wiem ze po jednej rodzinie nie powinno się wyciągać wniosków ale jakieś takie mieszane uczucia pozostały - jestem w stanie trochę dopłacic i byc spokojnym - tylko ta cena transportu mnie wkurza - do kazdej palety niezależnie od ilosci doliczaja 111 zł... takze jak nic wynegocjuje to chyba kupie cukier i dam tacie zadanie na 4 popołudnia - 150kg rozpuscic za każdym razem nie powinno być aż tak wielkim kłopotem...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 czerwca 2017, 12:05 - śr 
tomi007, Tak sobie myślę kolego że przecież prawdziwy miód się krystalizuje. Tak jak u mnie jeżeli bym za karmil pszczoły miodem nawłociowym jestem przekonany że on krystalizuje w plastrach. To nie jest jakiś problem dla pszczół przynajmniej tak mi się wydaje :?: Ja podejrzewam że w świat poszła fama upadku wielu rodzin po inverterach ,a tak naprawdę przyczyną mogła być varoza błędy w leczeniu zaniedbania i tak dalej to jest pszczelarska normalka w pasiekach...


Na górę
  
 
Post: 28 czerwca 2017, 13:18 - śr 

Rejestracja: 01 czerwca 2014, 22:20 - ndz
Posty: 978
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Jerzmanowice
pisiorek pisze:
tomi007, Tak sobie myślę kolego że przecież prawdziwy miód się krystalizuje. Tak jak u mnie jeżeli bym za karmil pszczoły miodem nawłociowym jestem przekonany że on krystalizuje w plastrach. To nie jest jakiś problem dla pszczół przynajmniej tak mi się wydaje :?: Ja podejrzewam że w świat poszła fama upadku wielu rodzin po inverterach ,a tak naprawdę przyczyną mogła być varoza błędy w leczeniu zaniedbania i tak dalej to jest pszczelarska normalka w pasiekach...


Ale ja nie uważam ,że kilka rodzin które mi się osypało,to wina Apifoodu czy tego ,że skrystalizował.
Po prostu nie mam co zrobić z tym skrystalizowanym pokarmem . Po co mi dodatkowy kłopot.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 czerwca 2017, 13:25 - śr 

Rejestracja: 18 czerwca 2017, 22:14 - ndz
Posty: 122
Ule na jakich gospodaruję: ule Widery korpusowe
Miejscowość z jakiej piszesz: Szczecin
pisiorek a twoje zapchane wylotki zimą to niby z czego ? a tak swoją drogą w Wadowicach to już jest 10 poziom wyższego wtajemniczenia niż w Ojcowie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 czerwca 2017, 14:00 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2289
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
pisiorek pisze:
tomi007, Tak sobie myślę kolego że przecież prawdziwy miód się krystalizuje. Tak jak u mnie jeżeli bym za karmil pszczoły miodem nawłociowym jestem przekonany że on krystalizuje w plastrach. To nie jest jakiś problem dla pszczół przynajmniej tak mi się wydaje :?: Ja podejrzewam że w świat poszła fama upadku wielu rodzin po inverterach ,a tak naprawdę przyczyną mogła być varoza błędy w leczeniu zaniedbania i tak dalej to jest pszczelarska normalka w pasiekach...


ogolnie skrystalizowany pokram to dodatkowy czynnik ryzyka - róznice w cenie to okolo 0,6 -0,7 zł na 1kg czyli jak policzyć na rodzinę wyjdzie drożej około 10-15 zł - wg mnie koszt nie warty dodatkowego ryzyka - bo zaoszczędzisz 10-15 zł a moze przez to stracisz rodzinę wartą wiosną 300-400 zł albo i więcej złotych... ogólnie chytry dwa razy traci... np. zastanawiałem się jaką miodrkę kupić czy starą ocynkowaną za 200-400 zł czy zainwestować ponad 2 tysie w jakąś trochę lepszą nową z nierdzewki... teraz pokazuję znajomym fotki z miodobrania - każdy bierze miód bo jest elegancko czytsto i "profesjonalnie" pozyskany i poleca innym -tzn. śle fotki dalej - i własnie te warunki pozyskiwania do nich najbardziej przemawiają - potem oczywiście smak miodu - także powoli miód zaczął rozchodzić mi się sam :) miodarka w 20 dni juz na siebie zarobiła a jeszcze zwróca za nią coś z refundacji...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 czerwca 2017, 14:08 - śr 
wider696 pisze:
pisiorek a twoje zapchane wylotki zimą to niby z czego ? a tak swoją drogą w Wadowicach to już jest 10 poziom wyższego wtajemniczenia niż w Ojcowie.


Hej przyjacielu z tego co pisałeś to twoja pasieka stoi przy szczecińskich wydmach/Podobno nadmorskie trzciny teraz dobrze spadziuja / :mrgreen: To skąd Ty znad morza możesz wiedzieć jaki jest poziom w Ojcowie czy w Wadowicach ?Jakie wylotki w zimie były pisiorka? :shock:

Ps.Ja jestem na dość niskim poziomie. 381m npm :P dobrze wiem o tym że syrop cukrowy jest zdecydowanie lepszy dla pszczół niż gotowa kupiona pasza. Ale z zakupem cukru w naszym w cudzysłowie chorym kraju jest dość dużo problemów, załatw mi tonę cukru w dobrej cenie to bardzo chętnie skorzystam I za karmię swoje rodziny syropem. :)


Na górę
  
 
Post: 28 czerwca 2017, 14:16 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2289
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
pisiorek pisze:
Ale z zakupem cukru w naszym w cudzysłowie chorym kraju jest dość dużo problemów załatw mi tonę cukru w dobrej cenie to bardzo chętnie skorzystam Iza karmię swoją swojej rodziny syropem. :)


jak jedziesz na zakupy to weź za każdym razem po 50 kg - nikt ci problemów np w Biedronce nie będzie robił (mają najczęsciej cukier z Polskiego Cukru) - cena nie musi być dobra - wystarczy standardowa cena 2,99 - jest tak samo opłacalna jak cena Apifood-u bo on ma 76% suchej masy... ctzn 2,50/0,76= 3,28 zł za 1 kg suchej masy w Apifoodzie... czy jak kto woli 100% cukru w cukrze... te 30gr doliczam na koszt rozrobienia syropu z cukru... a pokarm masz raczej lepszy od Apifoodu tylko trzeba się trochę napracowac...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 czerwca 2017, 14:19 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
pisiorek pisze:
...załatw mi tonę cukru w dobrej cenie to bardzo chętnie skorzystam I za karmię swoje rodziny syropem


Na paletach 700kg po 3,15zł/kg w workach po 25 kg. W cenie jest już wliczony transport (trzeba dodać 35zł za paletę). Cukier farmaceutyczny z Diamanta.

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 czerwca 2017, 05:54 - czw 
CYNIG, Możesz podać jakieś bliższe namiary jakiś numer telefonu czy coś :?: :wink:


Na górę
  
 
Post: 29 czerwca 2017, 07:28 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
p. Joanna Matuszewska
e-mail: sklep@diamant.pl
tel. kontaktowy: (23) 675 01 74

Jak dostaniesz wydruk wyników badań serii to będziesz musiał szukać speca żeby to zinterpretować, tyle tego jest. :)

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 czerwca 2017, 07:52 - czw 
CYNIG, fajnie.dzieki :wink:


Na górę
  
 
Post: 29 czerwca 2017, 08:33 - czw 

Rejestracja: 10 stycznia 2011, 21:51 - pn
Posty: 997
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 dadan
tomi007, w moim przypadku już nigdy jak bedą gotowe karmy nie zakarmie pszczół cukrem (zniszczyłem sobie całą pasiekę), co do apifoodu to zamawiając należy dodać, że ma on być na zakarmianie zimowe. I tyle w temacie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 czerwca 2017, 08:47 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2289
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
zento pisze:
tomi007, w moim przypadku już nigdy jak bedą gotowe karmy nie zakarmie pszczół cukrem (zniszczyłem sobie całą pasiekę), co do apifoodu to zamawiając należy dodać, że ma on być na zakarmianie zimowe. I tyle w temacie.


torchę nie rozumiem co ma dac to zaznaczenie że ma być to pokarm na zimę - ale jeżeli trzeba o tym za każdym razem inf tego dystrybutora to wg mnie jeszcze bardziej ich tylko pogrąża skoro sprzedaje różne partie z różnym składem pod tą samą nazwą... skład syropu powinien być zawsze taki sam z minimalną różnicą +/- 1%

ewentualnie różnica jaką jestem w stanie zrozumieć może wynikać tylko z przechowywania - nie moze stać na słońcu i nie może być stary...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 czerwca 2017, 10:28 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 lipca 2016, 13:43 - czw
Posty: 640
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Konopiska
U niektórych producentów w pokarmie zimowym jest więcej o kilka procent fruktozy względem sacharozy i glukozy. W zwykłym jest najczęściej po 1/3 (fruktoza, glukoza, sacharoza). Piszę o inwertach z cukru.

W niecukrowych nie wiem. Występuje tam jeszcze cukry typu: maltoza czy maltorioza. Np. w Orionie wg opisu na stronie ich udział może się wahać zależnie od partii w granicach 22-39% - duża rozpiętość

_________________
Pozdrawiam
Sławek
Moje psiaki: http://www.cavaliery.com


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 czerwca 2017, 11:39 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2289
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
slaw007 pisze:
U niektórych producentów w pokarmie zimowym jest więcej o kilka procent fruktozy względem sacharozy i glukozy. W zwykłym jest najczęściej po 1/3 (fruktoza, glukoza, sacharoza). Piszę o inwertach z cukru.

W niecukrowych nie wiem. Występuje tam jeszcze cukry typu: maltoza czy maltorioza. Np. w Orionie wg opisu na stronie ich udział może się wahać zależnie od partii w granicach 22-39% - duża rozpiętość


tak tylko Diamant róznicuje te syropy i kazdy ma odpowiednią nazwę...w Orionie (dystrybutor Apifoodu) skład nie jest niestety stały i tak jak zauważyłes pojawia się spora rozpiętośc w zawartości cukrów złożonych do ktorych osobiście nia mam przekonania - a sam nie jestem w stanie sprawdzić co tam w środku konkretnie jest - to ze ktoś mi przyklei mi jakąs tam etykietkę na wieczko i zapewni że to syrop na zimę nie do końca mnie przekonuje...
bo ogólnie to w uproszczeniu kazdy moze sobie zamówić cystrenę syropu glukozowo-fruktozowego z pszenicy i rozlac do wiaderek i być dystrybutorerm syropu o nie wiadomo jakim składzie... bo tak to moim zdaniem może wyglądać w Orionie....


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 czerwca 2017, 23:51 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 lipca 2016, 13:43 - czw
Posty: 640
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Konopiska
tomi007, jak szukasz na bazie sacharozy to może Apikel Plus ma 36%fruktozy 32%glukozy i 32% sacharozy. Jest dostępny w wiaderkch 14kg jak i w kanistrach 14kg do wyboru.
Ważne żeby był Apikel Plus, bo bez plusa to wersja ze zbóż. Cenę z tego co widać na googlach można uzyskać dobrą. Wg tego cena brutto i transport wliczony w cenę - 2,9zł za kilogram chyba dobrze.

Link

_________________
Pozdrawiam
Sławek
Moje psiaki: http://www.cavaliery.com


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 czerwca 2017, 08:31 - pt 

Rejestracja: 27 maja 2015, 18:49 - śr
Posty: 1823
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Rudawa
Karmiłem Apikelem Plus w zeszłym roku. Ale że nie mam porównania z innym to ciężko mi wystawić opinię. Tam gdzie gniazda były za szerokie do zimowli to skrystalizował częściowo. Cena była raczej atrakcyjna.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 czerwca 2017, 09:16 - pt 

Rejestracja: 03 listopada 2014, 11:11 - pn
Posty: 544
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: sieradzkie
astroludek pisze:
Tam gdzie gniazda były za szerokie do zimowli to skrystalizował częściowo.

To samo miałem z nieobsiadanym Apifoodem, zrobił się biały pod zasklepem ale później wyjadły wszystko ładnie. Zakarmiałem dwa razy Apifoodem i 0 spadków.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 czerwca 2017, 10:16 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2289
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
slaw007 pisze:
tomi007, jak szukasz na bazie sacharozy to może Apikel Plus ma 36%fruktozy 32%glukozy i 32% sacharozy. Jest dostępny w wiaderkch 14kg jak i w kanistrach 14kg do wyboru.
Ważne żeby był Apikel Plus, bo bez plusa to wersja ze zbóż. Cenę z tego co widać na googlach można uzyskać dobrą. Wg tego cena brutto i transport wliczony w cenę - 2,9zł za kilogram chyba dobrze.

Link


dzięki za namiar na ten Apikel - szukałem go wczesniej ale trafiłem tylko na srone DE... cena 2,90 z dostawa jest lepsza niz u Diamanta - tam wychodzi okolo 3,10... a ile ten Apikel + ma suchej masy ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 czerwca 2017, 10:44 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2289
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
dziś zamówiłem palete ciasta w Diamancie... co do inwertu to...

ogolnie coraz bardziej sklaniam sie w strone cukru farmaceutycznego...

paleta 700kg*3,17 = 2219 za 700kg suchej masy - porównując do inwertu byłoby to 972,22 kg syropu o zawartosci suchej masy 72% który by kosztował 3082 zł (972,22*3,15)

inwert
paleta 660 kg * 3,15zł = 2079 zł (już z dostawą) ale przeliczając na suchą masę wychodzi że z tych 660kg robi się 475 kg... 2079zł/475kg co daje 4,376 zł za 1 kg suchej masy

takze powównawczo wychodzi mi że na palecie cukru farmaceutycznego oszczędza się około 800-1000 zł zalezy jak policzyć - oczywiście trzeba odliczyć od tego koszt swojej pracy oraz uwzglednić brak 44 "gratisowych" wiaderek...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 czerwca 2017, 10:50 - pt 
tomi007, Co prawda z matematyki nie jestem najlepszy Przyznam się szczerze że fatalnie mi idzie liczenie . Ale powiem Ci kolego że podkrmiając przyszły rok temu tym inwertem dałem niektórym rodzinom po 11 kg i to im w zupełności wystarczyło na zimę nawet taką długą .Mój błąd polegał na tym że w marcu usunąłem część ramek z rodzin.A potem była niemiła niespodzianka w kwietniu sypał śnieg i musiałem podkarmiać.

Teoretyczne wyliczenia a praktyczne doświadczenia i obserwacje to są dwie różne rzeczy :P


Na górę
  
 
Post: 30 czerwca 2017, 12:00 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 stycznia 2010, 12:21 - pt
Posty: 3523
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
pisiorek, Za bardzo nie wirze że z matematyki fatalnie tobie idzie liczenie bo pieniądze na pewno liczysz bezbłędnie bardzo dobrze to także matematyka .pawel


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 czerwca 2017, 14:20 - pt 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3961
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
tomi007,
Z cukrem nie jest taki prosty rachunek, miłośnicy ziołomiodów mówią ,że z kilograma cukru wychodzi im pół litra ziołomiodu.Podkarmiać inwertem można w dzień , co przy cukrze jest niemożliwe. Ja od p. Ewy dostałem następującą ofertę;

na bazie sacharozy

Apikel plus to idealny produkt
do póznego karmienia na zime,
do wiosennego pobudzania pszczół
oraz do tworzenia odkładów.
kanister 14kg (Paleta 50 x 14kg/ 700kg)
wiadro 14kg (Paleta 44 x 14kg/ 616kg)
wiadro 40kg (Paleta 12 x 40kg/ 480kg)+5gr/kg

1 - 2 palety 2,90 PLN/ kg
3 - 4 palety 2,85 PLN/ kg
od 5 palet 2,55 PLN/ kg
IBC kontener/ 1400kg

od 1 szt. 2,55 PLN/ kg
od 2 szt. 2,50 PLN/ kg
od 3 szt. 2,45 PLN/ kg

*opłata za kontener 200,00 PLN


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 czerwca 2017, 15:25 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2289
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
Hieronim pisze:
tomi007,
Z cukrem nie jest taki prosty rachunek, miłośnicy ziołomiodów mówią ,że z kilograma cukru wychodzi im pół litra ziołomiodu.Podkarmiać inwertem można w dzień , co przy cukrze jest niemożliwe.


zgodze się że inwert jest wygodniejszy i mniej spracowuje pszczoły - ale pewnie te stare które sie mniej spracuja pożyja do listopada i sie osypia a i jezcze swoje do tego czasu zjedza - nie planuje wrzosów - teraz zaraz po lipie robie ostatnie miodobranie + zsypance z matkami UN - do 20-09 mam w palnie miec zakarmione i przeleczone pszczóły (potem w listopadzie jeszcze kwas szczawiowy)...

poza tym wydaje mi się że podkarmiać syropem z sacharozą też trzeba pod wieczór...co innego ten gęsty glutowaty skrobiowy bezzapachowy - tego akurat nie chce...

co do wydajnosci o jakiejś piszesz to jest raczej ok 1 l miodu to 1,3 - 1,4kg czyli z 1 KG cukru w ulu zostaje 0,7kg zapasu (pół litra "miodocukru")...

podejrzewam ze z syropem który zawiera 31% sacharozy + 31%glukozy + 39%fruktozy w suchej masie sprawa ma się podobnie... moze jest to 0,8 kg... czyli z wiaderka 15kg * 72% suchej masy * 0,8kg (ktore zostaje) wychodzi że w ulu zostało jakies 8,64 kg czystego cukru (suchej masy) bo "miodocukru" bedzie wiecej 8,64/0,82= 10,52 kg (0,82 to % zawartosci cukru tj suchej masy w miodzie zasklepionym)

ja planuje dac 12-15 kg cukru na ul...

ale.... ten Apikiel+ od 5 palet wygląda b. przyzwoicie - jak masz to prosze o kontakt tel do tej Pani Ewy - bo w sumie 5 palet byśmy pewnie uzbierali... jezeli ma 72% suchej masy to wychodzi cena okolo 3,50 za 1 kg "cukru w cukrze" (2,55/0,72=3,54 zł)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 czerwca 2017, 17:01 - pt 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3961
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
tomi007,
223783650


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 lipca 2017, 21:20 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 stycznia 2011, 09:09 - pn
Posty: 1276
Lokalizacja: Busko-Zdrój woj.świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: 40 uli 360x300 plus 3x 1/2 WLP
Czy nie lepiej zapłacić trochę więcej i mieć dobry produkt ?:

DIAMANT Invertix 72 F to powstały w wyniku inwersji enzymatycznej syrop, dedykowany do karmienia pszczół. Produkowany z najwyższej jakości cukru kategorii 1 produkt charakteryzuje niski współczynnik HMF, brak pozostałości neonikotynoidów, stabilne pH, niskie zabarwienie. Korelacja glukozy/fruktozy/ sacharozy (30/39/31) sprawia, że pasza ta jest idealna na zimowe podkarmianie. Produkt pakowany jest w funkcjonalne wiadro 40 kg.*
*W przypadku zakupu jednostek pełnopaletowych (1 paleta=12 szt) rabat - dodaj ilość pełnopaletową do koszyka, kliknij opcję AKTUALIZUJ KOSZYK i sprawdź wysokość upustu!


Wydaje się to idealną propzycją dla nawłociowców.

_________________
sklep internetowy ModneButy.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 lipca 2017, 21:37 - ndz 
zento pisze:
, w moim przypadku już nigdy jak bedą gotowe karmy nie zakarmie pszczół cukrem (zniszczyłem sobie całą pasiekę), I tyle w temacie.


Trzeba było dobrze wyleczyć pszczoły od warozzy Panie Zenku ,a nie zwalać na cukier. :pala:


Na górę
  
 
Post: 02 lipca 2017, 21:50 - ndz 

Rejestracja: 10 stycznia 2011, 21:51 - pn
Posty: 997
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 dadan
bagisek1, nie martw się przyjdzie czas i na Twoją pasieke i będziesz zachodził w głowę co to było, a pszczół niet w ulach. Na każdego przyjdzie czas?!?!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 lipca 2017, 13:42 - pn 
Czytałem wielokrotnie wypowiedzi kolegi zento, No i nie wydaje mi się żeby kolega był aż taką fujarą by doprowadzić do upadku ponad 50 rodzin :roll: Przez błędne leczenie pszczół .A tak między bogiem a prawdą to nie zawsze warroza jest powodem spadku urodzin ...Ciężko to online zdiagnozować.


Na górę
  
 
Post: 03 lipca 2017, 16:11 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2289
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
komeg pisze:
Czy nie lepiej zapłacić trochę więcej i mieć dobry produkt ?:

DIAMANT Invertix 72 F to powstały w wyniku inwersji enzymatycznej syrop, dedykowany do karmienia pszczół. Produkowany z najwyższej jakości cukru kategorii 1 produkt charakteryzuje niski współczynnik HMF, brak pozostałości neonikotynoidów, stabilne pH, niskie zabarwienie. Korelacja glukozy/fruktozy/ sacharozy (30/39/31) sprawia, że pasza ta jest idealna na zimowe podkarmianie. Produkt pakowany jest w funkcjonalne wiadro 40 kg.*
*W przypadku zakupu jednostek pełnopaletowych (1 paleta=12 szt) rabat - dodaj ilość pełnopaletową do koszyka, kliknij opcję AKTUALIZUJ KOSZYK i sprawdź wysokość upustu!


Wydaje się to idealną propzycją dla nawłociowców.


tyle ze dmiant kosztuje z dostawa 3,15 niezalezie od ilosci a apikiel + 2,55 (od 5 palet) i tez jest b. dobry - tu opis:

"Pokarm dla pszczół Apikel Plus jest produkowany z buraków cukrowych. To wysokoenergetyczny pokarm na bazie naturalnych i bezpiecznych składników, stosowany przez niemieckich pszczelarzy od ponad 25 lat.

Długa tradycja użycia Apikel Plus pozwala jednoznacznie stwierdzić jego dobroczynne właściwości:
•Pszczoły łatwo mogą go pobierać, dzięki czemu nie muszą tracić dodatkowej energii w trudnym okresie zimowym
•Jest bezzapachowy. Nie pobudza pszczół, dzięki czemu nie dochodzi do rabunków pasieki
•Enzymy w nim zawarte mają bardzo wysoką przyswajalność
•Funkcjonalny kanister ułatwia aplikację

Składa się z 36% fruktozy, 32% glukozy i 32% sacharozy, co stanowi idealny skład pokarmu zastępczego dla pszczół. Nawet w niskich temperaturach zachowuje płynność. W przeciwieństwie do cukru nie krystalizuje się.

Produkt wyprodukowany jest na bazie sacharozy. Nie zawiera konserwantów, stabilizatorów, sztucznych barwników i alergenów. Długo zachowuje ważność. Syropu nie należy podgrzewać lub mieszać z innymi produktami.

Do zakarmienia jednej rodziny na zimę średnio potrzeba 10 kg syropu (nie litrów). W zależności od ilości zapasów w rodzinie, jej siły, kondycji czy też systemu ula wartość ta może wahać się od 8 do 14 kg.

Sucha masa: 72,0 -74,0 Gew%, pH:3,5-7,0, HMF ~ 1-5 ppm, GMO – brak"


tylko w te 10 kg na rodzinę to nie chce mi się wierzyć - wiadro 14kg trzeba liczyć... a BCF moze jeszcze troche wiecej....


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 lipca 2017, 16:14 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 lutego 2017, 17:00 - wt
Posty: 1113
Ule na jakich gospodaruję: D17
Miejscowość z jakiej piszesz: Sucha Beskidzka
Od października UE znosi limity produkcji cukru.
Prawdopodobnie cukier i inwert z końcem roku staną się tańsze.

_________________
--
Najlepszy czas na zasadzenie drzewa był 20 lat temu. Następny najlepszy czas jest teraz.

https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/2uXs/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 lipca 2017, 16:27 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8679
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Maxik pisze:
Od października UE znosi limity produkcji cukru.
Prawdopodobnie cukier i inwert z końcem roku staną się tańsze.


to w grudniu zakarmisz tańszym pokarmem ew zysk możesz przeznaczyć na prezenty pod choinkę 8)

_________________
sprzedam korpusy wielkopolskie i dadant produkcja babik nowe i używane 724227381


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 lipca 2017, 18:23 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2289
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
Maxik pisze:
Od października UE znosi limity produkcji cukru.
Prawdopodobnie cukier i inwert z końcem roku staną się tańsze.


a buraki z tegorocznej kampanii jak były kontraktowane - po obowiązujących jeszcze limitach czy już bez nich ?? bo warto spojrzeć najpierw na ilość surowca do produkcji - ile go będzie ? - możne jakiś plantator się wypowie czy obsiał więcej czy mniej...

- w kujawsko-pomorskim zbiory póki co powinny być dobre - pogoda przez większość czasu buraczano-kapuściana od 4 tyg totalnie nie-pszczela... prawie non stop pada a jak nie pada to wieje tak ze kapelusz z głowy spada..

analizując ceny cukru i zniesienie limitów produkcji warto spr jeszcze jak z cłami na import - do tej pory cukier poza UE był tańszy ale były na niego nałożone cła i limity importu - cukier z trzciny cukrowej jest tańszy od buraczanego...

pewnie będzie tak jak z mlekiem - były limity i wszystkim nie podobało się że są limity przez co są kary za nadprodukcje - znieśli limity i zaraz po pół roku cena skupu spadła pon 1 zł - cześć krów poszła na salami i cena skupu podskoczyła teraz trochę odbudowano stada i cena chyba znowu trochę spadła...

przy okazji - w Niemczech ponoć maja cukrownie zamknięte na kłódki i tak sobie stoją w gotowości od kilku lat i czekają na zniesieni limitów ... u nas po "prywatyzacji" zamiast kłódek pojawiły się buldożery i teraz są puste place... choć z drugiej strony te cukrownie które ocalały zwiększyły produkcje... szkoda że Polski Cukier nie ma oferty dla pszczelarzy tak jak Diamant - zawsze byłaby większa konkurencja to i ceny byłyby pewnie lepsze...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 lipca 2017, 19:49 - pn 

Rejestracja: 18 czerwca 2017, 22:14 - ndz
Posty: 122
Ule na jakich gospodaruję: ule Widery korpusowe
Miejscowość z jakiej piszesz: Szczecin
Za miesiąc przywiozą mi 6 ton cukru i kładę lache na to co tu piszecie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 lipca 2017, 20:35 - pn 
wider696 pisze:
Za miesiąc przywiozą mi 6 ton cukru i kładę lache na to co tu piszecie.


Przeciez mi na pw pisales ze masz 5 rodzin :shock:


Na górę
  
 
Post: 03 lipca 2017, 20:44 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 lutego 2017, 17:00 - wt
Posty: 1113
Ule na jakich gospodaruję: D17
Miejscowość z jakiej piszesz: Sucha Beskidzka
kudlaty pisze:
prezenty pod choinkę
co roku kupowałem więcej, by zostało na podkarmienie wiosenne,
może, jak końcem roku spadnie cena, debet na karcie wykorzystam na prezenty i cukier, podnosząc statystykę wielkości zakupów świątecznych.

_________________
--
Najlepszy czas na zasadzenie drzewa był 20 lat temu. Następny najlepszy czas jest teraz.

https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/2uXs/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 lipca 2017, 20:47 - pn 

Rejestracja: 27 maja 2015, 18:49 - śr
Posty: 1823
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Rudawa
wider696 pisze:
Za miesiąc przywiozą mi 6 ton cukru i kładę lache na to co tu piszecie.

No już sie tak nie chwal, wszyscy już wiedzą że masz największego wałka na forum ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 lipca 2017, 10:28 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2289
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
Hieronim pisze:
tomi007,
223783650


włanie jestem po rozmowie - P. Ewą - faktycznie b. sympatyczna :) - za 2h idzie na urlop do 17-07 jej nie będzie - zamówienia należy składac nagrywając się na automatyczną sekretarke...do 6000 zl mozna płacic przy odbiorze (pobranie kosztuje dodatkowe 20zł) - powyżej 6000 przedpłata przelewem... najwcześniej dostawa mozliwa pod koniec lipca...

co do ceny.. od 5 paltet jest 2,80 zł za1 kg (Apikiel+ z buraka) cena 2,55 dotyczy tańzego syropu z pszenicy Apikiel (bez +) ktory ma duuuuzo gorszy skład:

Apikiel:
sucha masa 74-76%
fruktoza 14-20% (najczęsciej 16-18%)
glukoza 19-36%
Maltoza 26-46%
reszta cukrow zlozonych do 100%

jak widać stosunek fruktozy do glukozy jest fatalny :(

Apikel +
sucha masa 72%-74%
Fruktoza 33% +/-7% (najczęściej 36%)
Glukoza 33% +/-7%
Sacharoza 33% +/-7%

kg suchej masy w Apikielu+ (2,80 zł za 1 kg z dostawą od 5 palet) kosztuje 2,8/0,73 = 3,84 zł - 1 kg cukru farmaceutycznego w Diamancie 3,17 z dostawą - także gotowy inwert z buraka jest 20% droższy... niemniej firma Kellman póki co ma najlepszą cenę na inwert z buraka... doliczając "gratisowe" wiaderka - cukier jest tanszy o 15% - doliczając jeszcze własną pracę na jego rozpuszczenie i podgrzanie wody wychodzi pewnie na to samo...

Diamant - Invertix72F - 3,15 zł za 1kg (niezaleznie od ilosci) - 4,38 zł za kg suchej masy
Kelmann - Apikiel + - 2,80 (od 5 palet) 3,84 zł za kg suchej masy

ww ceny zawierają już koszt dostawy...

Invertix72F jest jakościowo lepszy od Apikiel+ bo ma 30% glukozy 39% fruktozy 31% sacharozy...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 lipca 2017, 15:25 - wt 
Nowo zarejestrowani użytkownicy

Rejestracja: 17 lipca 2016, 14:22 - ndz
Posty: 27
Lokalizacja: Ogrodzieniec
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Kiełkowice
gdzie poprzez internet kupię z wysyłką małą ilość diamanta. w zeszłym roku kupowałem 1 wiadro ale za nic nie pamiętam gdzie


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 59 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 41 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji