FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 25 kwietnia 2024, 14:53 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ] 
Autor Wiadomość
Post: 25 lipca 2017, 11:14 - wt 

Rejestracja: 17 lutego 2014, 18:40 - pn
Posty: 92
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Hrubieszów
Witam koleżanki i kolegów pszczelarzy. A więc tak, w tamtym roku kupiłem pszczoły chore na nosemozę apis być może i nosemozę cerana ale tego nie jestem pewny bo jak wiadomo ta choroba nie jest widoczna, czyli jest utajona. Bojąc się zarażenia na całej pasiece chce się pozbyć tej choroby. Moje pytanie dotyczmy tego jak skutecznie pozbyć się tej choroby nie licząc dezynfekcji ula i wymiany matek. Wczoraj wymyłem dokładnie poidło z reszta tak jak zawsze nalałem do tego świeżą czystą wodę ale jak również wywar z kory dębu który przyrządziłem okorowując dębowy pniak. Pod koniec tygodnia będę podbierał ostatni miód w tym sezonie a więc chciałbym zacząć leczyć od warozy jak również podawać pszczołom lekkie dawki syropu by zmusic matki do czerwienia i uzupełnić zapasy w ulu, dodam że na zimę zacznę karmić w połowie sierpnia. A więc czy lecząc pszczoły od warozy warto karmić je rozwojowo ? do leczenia chcę użyć tac tic. Oraz czy dobrym pomysłem będzie również podanie środka do syropu od nosemozy ? Jeśli tak to jaki środek użyć lub jaki zrobić do tego celu ? Dodam że do karmienia zimowego chcę dodać pszczółkom do syropu Apibiofarmę. Proszę o was o wszelkie porady i zagadnienia odnośnie tego jak to zrobić najlepiej, wszystkie sugestie są mile widziane. Czekam na odpowiedzi, pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 lipca 2017, 16:23 - wt 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3962
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
Grzesiu007,
Kora z pniaka się nie nadaje , lepiej kupić gotową.Aby kora dębowa była wartościowa należy ją uzyskiwać w terminie od 15 marca do 15 kwietnia z gałązek grubości ok 1 cm i suszyć w zacienionym , przewiewnym miejscu .W celach leczniczych można poddawać do syropu wodę utlenioną.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 lipca 2017, 17:51 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 stycznia 2011, 17:54 - śr
Posty: 3365
Lokalizacja: Lubelskie.51°10'51.50"N 22°35'32.23"E
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski DanLan 435/170
Grzesiu007, Kolego na forum jest przepis na jaskółcze ziele (3 krotny oprysk ) możesz to zrobić z dodatkiem wody utlenionej 2% w roztworze . możesz również dodatkowo podkarmić syropem z tym zielem również 2 % gwarantuję że pomoże i nie tylko na nosemę .
żebyś nie musiał szukać to wkleję ci to.
Najlepsi pszczelarze syberyjscy od dawna używają jaskółczego ziela (Chelidonium majus L.)jako środka przyśpieszającego rozwój rodzin pszczelich. Leczą nim także grzybicę otorbielakową, nosemozę, zgnilec łagodny i złośliwy, oraz warrozę. Używają w tym celu zarówno świeżego, jak i suszonego ziela. Zbierając je na początku czerwca i przez cały lipiec, kiedy intensywnie kwitnie.Zebrane rośliny suszy się, rozkładając je w miejscu osłoniętym przed słońcem tak, aby ich warstwa nie przekroczyła 5 cm. Należy pamiętać , że to roślina trująca. Naparem lub odwarem z jaskółczego ziela opryskuje się ramki z obu stron, ściany oraz płótno powałkowe w rodzinach porażonych grzybicą otorbielakową, zgnilecem łagodnym lub złośliwym i warrozą. Napar ze świeżo zebranych roślin przygotowuje się wsypując do 2 litrów przegotowanej wody ( zdjętej z ognia) 100 g rozdrobnionego ziela. Po 25 - 30 minutach napar jest gotowy. Ma on lekko gorzki smak. Można go używać do opryskiwania po ostygnięciu do temperatury od 35 do 37 stopni C. Suszonego jaskółczego ziela używa się do opryskiwania ramek w kwietniu,w sierpniu i we wrześniu w postaci odwaru. Aby otrzymać 2 litry takiego odwaru, wsypuje się do wrzącej wody sześć pełnych łyżek suchych liści i łodyg ziela jaskółczego utłuczonych na proszek i gotuje przez 5 minut w zamkniętym naczyniu, odstawia na osiem godzin a następnie cedzi. Do opryskiwania najlepiej używać ciepłego odwaru o temperturze od 35 do 37 stopni C. Po zabiegu pszczoły już następnego dnia zaczynają intensywnie latać, usuwają wszystkie chore larwy, a w ciągu tygodnia oczyszczają także dno ula. Zaleca się profilaktyczne opryskiwanie odwarem z jaskółczego ziela wszystkich ramek wstawionych do uli i węzy, a także ścian korpusów dodawanych do uli. Pszczoły szybciej zabudowują opryskane ramki. Odwar nie wpływa ujemnie na czerw. Opryskiwanie nim przyczynia się do wzrostu aktywności rodzin i pobudza matki do intensywniejszego czerwienia. Pod wpływem tego zabiegu w rodzinach porażonych warrozą zmniejsza się liczba roztoczy nawet w czerwiu trutowym. Po kilku regularnie powtarzanych zabiegach w sierpniu i we wrześniu rodziny całkowicie uwalniają sie od chorób i bardzo dobrym stanie przeżywają zimę.
tu jest link viewtopic.php?f=54&t=1961
sprawdzałem i gwarantuję że działa .

_________________
Wiesiek33

TANKUJĘ TYLKO NA-PKN ORLEN


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 lipca 2017, 19:56 - wt 
wiesiek33, no no . dzięki za solidny i treściwy wpis :okok: ,nie podlizuje się.


Na górę
  
 
Post: 25 lipca 2017, 20:58 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 stycznia 2011, 17:54 - śr
Posty: 3365
Lokalizacja: Lubelskie.51°10'51.50"N 22°35'32.23"E
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski DanLan 435/170
pisiorek, Ja niczego nie wymyśliłem . Odnośnie wody utlenionej to piał Polbart ja tylko połączyłem to w całość i sprawdziłem na swoich pszczołach .

_________________
Wiesiek33

TANKUJĘ TYLKO NA-PKN ORLEN


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 lipca 2017, 22:19 - wt 
wiesiek33, wiem żeś solidny pszczelarz! bardzo dziękuję za podpowiedzi...post napisałeś ,chciało CI się ,może i ja kiedyś z tego skorzystam.


Na górę
  
 
Post: 26 lipca 2017, 07:37 - śr 

Rejestracja: 06 kwietnia 2016, 17:24 - śr
Posty: 64
Lokalizacja: Kunów/Marcule
Ule na jakich gospodaruję: Lang/Wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Kunow
A czy opryskuje się ramki razem z pszczołami i czerwiem?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 lipca 2017, 08:02 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 stycznia 2011, 17:54 - śr
Posty: 3365
Lokalizacja: Lubelskie.51°10'51.50"N 22°35'32.23"E
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski DanLan 435/170
Bartek11 pisze:
A czy opryskuje się ramki razem z pszczołami i czerwiem?

Tak nawet obficie ja pryskałem nawet ramkę na której siedzi matka wbrew temu co pisze . Pamiętajcie że pokarm (mleczko) którym karmiona jest matka wcale nie jest taki sterylny jak to można usłyszeć od kolegów i wraz z rodziną choruje również matka .

_________________
Wiesiek33

TANKUJĘ TYLKO NA-PKN ORLEN


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 lipca 2017, 09:32 - czw 

Rejestracja: 12 stycznia 2013, 14:28 - sob
Posty: 626
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Mam do Kolegów pytanie czy glistnik można zebrać teraz czy nie jest za późno na zbiór wiem że najlepszą robotę robi majowy ale nie zebrałem w maju :oops: a chciałbym profilaktycznie opryskać swoje pszczoły i zobaczyć jak to działa choćby na varoze co prawda nie widzę nic niepokojącego w ulach ale wiem,że jest tych "krabów" w ulach do cholery.
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 lipca 2017, 11:42 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 stycznia 2011, 17:54 - śr
Posty: 3365
Lokalizacja: Lubelskie.51°10'51.50"N 22°35'32.23"E
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski DanLan 435/170
pewnie że można najlepiej szukaj w ocienionych miejscach czyli od strony północnej u mnie jeszcze w takich miejscach kwitnie .

_________________
Wiesiek33

TANKUJĘ TYLKO NA-PKN ORLEN


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 lipca 2017, 13:02 - czw 

Rejestracja: 17 lutego 2014, 18:40 - pn
Posty: 92
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Hrubieszów
Od starego pszczelarza wiem o jaskółczym zielu, on poza glistnikiem nic innego nie stosuje i póki co jego pszczoły mają się dobrze i są w dobrej kondycji. U mnie niestety ktoś jeszcze w maju jaskółcze ziele wyciął i nie mam skąd pozyskać tej cudownej rośliny. Czy można ja kupić w aptece lub przez internet jeśli tak to poproszę o namiary, jak również inne sposoby walki z nosemozą, z góry serdecznie dziękuję :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 lipca 2017, 13:43 - czw 

Rejestracja: 12 stycznia 2013, 14:28 - sob
Posty: 626
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Dziękuję Koledze wiesiek33 z odpowiedź


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 lipca 2017, 10:22 - pt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4573
Lokalizacja: stare polichno
Grzesiu007 pisze:
U mnie niestety ktoś jeszcze w maju jaskółcze ziele wyciął i nie mam skąd pozyskać tej cudownej rośliny.

Roślina ta rozmnaża się łatwo z nasion , raz posiana sama się potem rozsiewa . U mnie rozprzestrzeniła się na obrzeżach lasu i pobliskiego strumienia . Przeniosła się też do ogrodu , bo tam ją suszyłem . Jest cenną rośliną wspomagającą zwalczanie ; grzybicy , nosemozy a nawet zgnilca oraz warrozy . Na warrozę najskuteczniej działa dym podczas spalania w podkurzaczu wysuszonej rośliny . Nie można jednak opierać się tylko na niej , bo nie jest panaceum na wszelkie zło . Warto ją jednak mieć pod ręką w pasiece .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 sierpnia 2017, 12:47 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 września 2016, 23:04 - sob
Posty: 310
Ule na jakich gospodaruję: warszawski poszerzany, dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Białystok
Grzesiu007 pisze:
Czy można ja kupić w aptece lub przez internet

Pytaj w sklepach zielarskich o "ziele glistnika". Jest na pewno. Kupowałem osobiście.
TUTAJ


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 września 2017, 21:38 - sob 

Rejestracja: 02 października 2012, 22:08 - wt
Posty: 478
Lokalizacja: Ostrowiec Świętokrzyski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
A do zakarmiania na zimę też dajecie jaskółcze ziele?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 42 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji