FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 29 marca 2024, 12:59 - pt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 19 ] 
Autor Wiadomość
Post: 30 lipca 2017, 18:25 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 grudnia 2012, 21:40 - sob
Posty: 481
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski 20% reszta 18
Ciekawi mnie czy często się zdarza kolegom że w jednym ulu pszczoły wyhodowują drugą matkę i jednocześnie czerwią dwie przez cały sezon.
W ubiegłym roku po raz pierwszy mi się to zdarzyło w jednym ulu a w tym sezonie wystąpiła taka sytuacja w dwóch ulach.
Żeby sytuacja była jasna opisze jak do tego doszło.
W maju jak matka zaczerwi wszystkie ramki w rodni część ramek z czerwiem przenoszę nad kratę odgrodową do miodni. Zdarza się że wśród przenoszonych ramek trafia się czerw niw zasklepiony a być może i nawet jajeczka które przeoczyłem. Jednocześnie pod gniazdo zakładam kratę odgrodową tak że pszczoły by dotrzeć do wylotu muszą pokonać kratę odgrodową (robię to po to by zapobiec wyrojeniu się ,matka nie jest w stanie pokonać kraty i rój z powrotem wraca z drzewa do ula) natomiast w korpusie miodowym otwieram drugi wylot który mam wbudowany w powałę ,wystarczy ją położyć odwrotnie.
Z uwagi na wiek i ograniczona wydajność do uli za często nie zaglądam za wyjątkiem wiosny gdzie intensywnie rozwijającym się rodzinom trzeba systematycznie powiększać stan plastrów. Niezwykle miłym zaskoczeniem jest dla mnie gdy podczas miodobrania stwierdzam że w którymś z uli nad kratą i pod kratą są świeże jajeczka. Stwierdziłem osobiście że te rodziny są rekordzistkami w pasiece pod względem wydajności miodowej.
Mam pytanie jak zazimować takie rodziny?
W ubiegłym sezonie gdy podwójne matki wystąpiły w jednym ulu do zimy zgoniłem wszystkie pszczoły na dwa pełne korpusy wielkopolskie i tak zazimowałem pozwalając pszczołom wybór matki. Na wiosnę czerwiła tylko jedna ale później po przeprowadzeniu wyżej opisanych zabiegów w tym roku ponownie w tej rodzinie wyhodowały sobie drugą matkę


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 lipca 2017, 22:28 - ndz 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6405
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
balwro,
Jaka pszczoła ,linia ,rasa .

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 lipca 2017, 23:13 - ndz 

Rejestracja: 21 grudnia 2016, 16:38 - śr
Posty: 2462
Ule na jakich gospodaruję: wz, 1/2 dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Puławy
balwro pisze:
Niezwykle miłym zaskoczeniem jest dla mnie gdy podczas miodobrania stwierdzam że w którymś z uli nad kratą i pod kratą są świeże jajeczka. Stwierdziłem osobiście że te rodziny są rekordzistkami w pasiece pod względem wydajności miodowej.


A jak wtedy wirujesz miód ?
Stworzenie takiej rodziny raczej, nie jest problemem.
Przeniesione larwy czy jajeczka do miodni prawie zawsze skłaniają pszczoły do tworzenia mateczników na cw czy w tym przypadku ratunkowych. Krata w tym wypadku uniemożliwia matką wzajemną eliminację.
Jednak problemem chyba jest już odbieranie im miodu, pod kratą rodnia nad kratą rodnio-miodnia. Zamieszanie się robi i wirowanie co leci ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 lipca 2017, 23:17 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
Są nawet takie specjalne konstrukcje uli na dwie rodziny z jedną wspólną miodnią.

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 lipca 2017, 07:41 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 grudnia 2012, 21:40 - sob
Posty: 481
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski 20% reszta 18
Z wirowaniem miodu rzepakowego nie ma problemu, zaczyna się dopiero przy wirowaniu akacji i kolejnych późniejszych pożytków. Nie jest on tak uciążliwy jak w rodzinie z jedną matką bez kraty odgradzającej miodnię od rodni gdzie matka z reguły ma tendencje do czerwienia w górnych partiach ula. W moim przypadku zaobserwowałem że matka w miodni nie ma tendencji do zaczerwiania jej górnych partii tylko czerwi bezpośrednio nad ramkami z czerwiem z rodni.Na początku czerwca już jest taka sila rodziny że pszczoły obsiadują 3 pełne korpusy ul WL, przed akacją dodałem dodatkowo na górę półnadstawkę. Na podstawie moich dwuletnich obserwacji matka nad rodnią czerwi tylko w korpusie bezpośrednio ustawionym nad nią i nie przenosi się z czerwieniem w górę ula.
W tym roku dwie matki założyły sobie w ulu 18 . Ul był skonfigurowany tak że rodnia na dwóch korpusach i nad nią 3 kolejne korpusy . W najwyższym korpusie był sam miód natomiast niżej musiałem wybierać do wirowania tylko te ramki które nie były zaczerwione. Być może było by lepiej gdybym dołożył 6 korpus.
Co do linii i rasy trudno mi określić bo matki w tych ulach to kolejne pokolenie buckfastów sprowadzanych od M.Chachuły


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 lipca 2017, 17:16 - pn 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
Przy gospodarce dwurodzinnej , często stosowałem z powodzeniem odgradzanie matek tylko kratą odgrodową , ale pod jednym warunkiem ; musiała to być matka z córką . W przeciwnym razie , za każdym razem taka kombinacja była skazana na niepowodzenie . Matka z córką nie walczy , toleruje ją nawet tuż obok siebie - na tym samym plastrze . To pszczoły po pewnym czasie regulują , która z nich ma pozostać w ulu .
Wykorzystując ten fakt , zawsze przy cichej wymianie cennej matki , wybudowany matecznik daję do nowej kondygnacji na dennicę , gdzie młoda matka po wygryzieniu się unasienni , na niej ustawiam miodnię , a potem odgrodzoną kratą - kondygnację ze starą matką . W zeszłym roku obie czerwiły i znosiły miód do wspólnej miodni przez cały sezon . Po jesiennym połączeniu obu rodzin , dalszych losów ich nie śledziłem .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 sierpnia 2017, 00:43 - wt 
Nowo zarejestrowani użytkownicy

Rejestracja: 04 czerwca 2017, 23:03 - ndz
Posty: 21
Ule na jakich gospodaruję: jeszcze nie mam
Miejscowość z jakiej piszesz: Olsztyn/Węgorzewo
A jak ta druga matka miałaby się unasiennić jak nie może wyjść z ula?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 sierpnia 2017, 07:25 - wt 

Rejestracja: 16 listopada 2007, 16:38 - pt
Posty: 900
Lokalizacja: bieszczady
Ule na jakich gospodaruję: WP
piotrek152 pisze:
A jak ta druga matka miałaby się unasiennić jak nie może wyjść z ula?

Czytajmy ze zrozumieniem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 sierpnia 2017, 07:39 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 lutego 2013, 13:57 - pn
Posty: 378
Lokalizacja: Mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: Wlp z ramką 18 cm
Też mam czasami takie przypadki że w ulach mam dwie czerwiące jednocześnie matki przedzielone kratą odgrodową. Dzieje tak się jak przenosimy ramki lub całe korpusy z czerwiem z gniazda ponad kratę. Ostatnio miałem taki przypadek niedawno w lipcu jak przeniosłem dolny korpus z gniazda ze starymi czarnymi ramkami ponad kratę , w ramach wymiany plastrów w gnieździe na tegoroczne , i pszczoły często wtedy zakładają mateczniki na cichą wymianę a krata odgrodowa pozwala na czerwienie jednocześnie dwóm matkom. Ponad kratą przeważnie otwieram drugi wylotek , żeby trutnie mogły się tamtędy wydostawać , więc matka może się unasiennić . Nigdy nie próbowałem zazimować w ten sposób dwu rodzin w jednym ulu. Rodziny te rozdzielam przed podkarmianiem stymulacyjnym i zakarmianiem na zimę na oddzielne dennice.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 sierpnia 2017, 08:29 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 stycznia 2016, 20:17 - sob
Posty: 875
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: ok. Łukowa
Tadek 11 pisze:
pszczoły często wtedy zakładają mateczniki na cichą wymianę

Moim zdaniem są to raczej mateczniki ratunkowe - spowodowane mniejszą intensywnością substancji matecznej nad kratą.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 sierpnia 2017, 14:47 - pt 
u siebie ma taką sytuacje , zakładały 2x mateczniki na wymianę, zabierałem je i machnołem na nich odkłady. za 3-cim razem nie wnikałem niech wymieniają,teraz pszczoły maja w ulu 2 matki :shock: ,1-na 3 letnia oznakowana i 2-ga młoda i z tego co widzę obie czerwią :D .nie miałem nigdy takiej sytuacji ,he ciekawe jak długo będą 2 ? :wink: prze jajka :)


Na górę
  
 
Post: 04 sierpnia 2017, 15:20 - pt 

Rejestracja: 21 grudnia 2016, 16:38 - śr
Posty: 2462
Ule na jakich gospodaruję: wz, 1/2 dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Puławy
pisiorek pisze:
u siebie ma taką sytuacje , zakładały 2x mateczniki na wymianę, zabierałem je i machnołem na nich odkłady. za 3-cim razem nie wnikałem niech wymieniają,teraz pszczoły maja w ulu 2 matki :shock: ,1-na 3 letnia oznakowana i 2-ga młoda i z tego co widzę obie czerwią :D .nie miałem nigdy takiej sytuacji ,he ciekawe jak długo będą 2 ? :wink: prze jajka :)


Tu opisują, że z były przegrodzone kratą, więc to co innego, natomiast u mnie zlikwidowały starą matkę po wygryzieniu się młodej z cw, jedna w odkładzie, druga w rodzinie, ale to za mało na wyciąganie wniosków.
Miałem dziesięciodniowy okres bezjajeczny :-)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 sierpnia 2017, 00:46 - sob 

Rejestracja: 25 sierpnia 2015, 23:57 - wt
Posty: 173
Ule na jakich gospodaruję: warszawskie komb.
Miejscowość z jakiej piszesz: Lublin
U mnie w 2016 chyba w sierpniu wygryzla sie matka z cw i 2 matki czerwily do czerwca tego roku gdy je :pala: Stara 3 letnia juz skrzydel nie miala i mloda ubieglo roczna. Pewnie jeszcze by razem czerwily ale musialem wymienic bo to pszczola nie na moj teren byla


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 sierpnia 2017, 21:41 - sob 
słuchajcie , z tym moim ulem ta zrobię eksperyment :wink: stara matka jest jak klusia ,ładna i duża .zostawię ten ul bez ingerencji .jestem ciekawy jak długo będą 2 matki ? :)

ps.chcę sie uczyć i chłonąć wiedzę ...jak najszybciej się da.


Na górę
  
 
Post: 05 sierpnia 2017, 21:53 - sob 

Rejestracja: 21 grudnia 2016, 16:38 - śr
Posty: 2462
Ule na jakich gospodaruję: wz, 1/2 dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Puławy
pisiorek pisze:
słuchajcie , z tym moim ulem ta zrobię eksperyment :wink: stara matka jest jak klusia ,ładna i duża .zostawię ten ul bez ingerencji .jestem ciekawy jak długo będą 2 matki ? :)

ps.chcę sie uczyć i chłonąć wiedzę ...jak najszybciej się da.


Takie eksperymenty juz dawno robili - podobno do jesieno-wiosny :-)
A Tobiasz to ma drugą matkę z tego roku :-)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 sierpnia 2017, 14:20 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 sierpnia 2012, 21:31 - wt
Posty: 861
Lokalizacja: Okolice Rybnika (Śląskie)
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowskiej --> 1/2 Dadant
Mam pytanie do kolegi, a co z rojeniem? W sierpniu i lipcu pszczoły już raczej nie latają, ale w czerwcu? W maju taka rzecz to wydaje mi się pewna rojka, ale mówiłeś że na akacj to chyba o czerwiec chodzi.

_________________
Pamiętajcie ,,Przy Pszczołach Nie Ma Jutra''


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 sierpnia 2017, 19:20 - ndz 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
https://www.youtube.com/watch?v=uMcFjZilRsc

_________________
http://www.polbart.company/matki-pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 sierpnia 2017, 20:08 - ndz 
polbart, do takich uli chyba trzeba wchodzić po drabince :)


Na górę
  
 
Post: 07 sierpnia 2017, 10:54 - pn 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
Ul ten jest zaledwie wyższy o jedną połówkę od kompletu Wlkp . Przy gospodarce dwurodzinnej to typowy układ .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 19 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot], michalowy i 40 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji