FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 24 kwietnia 2024, 15:16 - śr

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
Post: 05 sierpnia 2017, 17:20 - sob 

Rejestracja: 06 lipca 2015, 20:41 - pn
Posty: 35
Ule na jakich gospodaruję: warsz/dadan
Miejscowość z jakiej piszesz: Beskidy
Cześć.
Moje pszczoły juz prawie nic nie noszą. Nadstawki suche. Ale w gniazdach maja dużo miodu. Chciałbym im ten miod zabrać ale dopiero przed samych karmieniem na zime.Ale to dopiero za dwa tygodnie. Mogą zjeśc zapasy do tego czasu. I tu mam pytanie czy dać im teraz syropu czy ciasta? Aby nie wyjadały miodu z gniazda?
dzięki.Pozdr.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 sierpnia 2017, 17:30 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 lutego 2013, 13:57 - pn
Posty: 378
Lokalizacja: Mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: Wlp z ramką 18 cm
A po co zabierać ? A jeżeli już jest to jakiś cenny miód , albo spadziowy lub rzepakowy który nie jest pożądany na zimę , to tylko skrajne ramki z gniazda bez czerwiu bo zakładam że w centrum nie są całkowicie poszyte ? Chyba że robisz wymianę ramek gniazdowych na jasne tegoroczne , wtedy ramki z czerwiem przenoś w inne miejsce na przykład nadstawka lub za zatwór , w zależności od typu ula ? i podkarmiaj dla uzupełnienia zapasów :D
A co do ciasta ? To ja uważam że najlepsze jest do kawy z małżonką lub dziećmi :D
Ale tu każdy ma swój punk widzenia . Pszczoły wiele są w stanie znieść pomysłów pszczelarza ? W naturze ciasta pszczoły nigdy nie jadły ? i przeżyły tysiąclecia ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 sierpnia 2017, 17:58 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 stycznia 2013, 01:03 - ndz
Posty: 3409
Lokalizacja: dolnośląskie/ Lubomierz
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski korpusowy
Ogołacanie gniazda do cna jest niepożądane, miód na wiosnę daje największego kopniaka do rozwoju. Cukier czy pasza to produkty odkwaszające bardzo jałowe. Same węglowodany. Jedynie spadź iglasta, w dużych ilościach powinna być usunięta. Małe ilości nad czerwiem mogą zostać. Warto takie plastry jednak rozdzielić, przy ostatnim wglądzie, plastrem z samym cukrem. Nie zawsze, patrzenie do kieszeni, jest bezkarne. Pobrana złotówka może się zemścić upadkiem rodziny. U mnie osobiście gniazdo należy do pszczół, a jeszcze poszłam dalej sieję im gorczycę na zakarmianie zimowe. Ten miód zjedzony zimą, pomnożą wiosną.

_________________
Ewa
Nie sztuką jest leczyć. Sztuką jest zdrowych przy zdrowiu utrzymać.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 sierpnia 2017, 18:24 - sob 

Rejestracja: 06 lipca 2015, 20:41 - pn
Posty: 35
Ule na jakich gospodaruję: warsz/dadan
Miejscowość z jakiej piszesz: Beskidy
Mam ule warszawskie- 18 ramek, do tego nadstawka. Zawsze zabieram przed rozpoczęciem karmienia na zime ramki z miodem.Zwykle sa to 3 skrajne ramki z prawej i z lewej Zostawiam tylko te na których jest czerw-tych oczywiście nie wiruję z miodu, zostawiam takie jakie są. Zabieg ten wykonuję bezpośrednio przed zakarmianiem. A teraz wypadało by je wstepnie podkarmić aby same nie ogołociły ramek z miodem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 sierpnia 2017, 18:34 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 stycznia 2013, 01:03 - ndz
Posty: 3409
Lokalizacja: dolnośląskie/ Lubomierz
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski korpusowy
Na to nie ma sposobu albo zabierasz miód i karmisz, potem nie bierzesz. Drugim sposobem jest czekanie na następny pożytek i oddanie im tego czego potrzebują do życia na ten czas. Ocena strat i zysków przychodzi z doświadczeniem i nieraz też się traci.
Wiem, że oczekujący na wrzos nieraz stosują cukier puder i mówią że pszczoły pobierają go tylko tyle co na bieżąco potrzebują. Nie wiem czy tak jest. Stosowałam ten sposób tylko w odkładach w okresie bez pożytkowym by uniknąć zagrożenia rabunkiem.

_________________
Ewa
Nie sztuką jest leczyć. Sztuką jest zdrowych przy zdrowiu utrzymać.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 sierpnia 2017, 20:38 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 lutego 2013, 13:57 - pn
Posty: 378
Lokalizacja: Mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: Wlp z ramką 18 cm
Pszczelarz powinien też pomyśleć o swoich podopiecznych i nie zabierać im wszystkiego zapasu pokarmu z gniazda a jak stwierdzi brak to natychmiast uzupełnić , najlepiej syropem. Chytry pszczelarz nigdy nie będzie dobrym pszczelarzem tak mawiał mój nieżyjący już nauczyciel pszczelarstwa. Weź sobie tą sentencję do serca.
Pozdrawiam
Tadek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 sierpnia 2017, 20:59 - sob 

Rejestracja: 01 czerwca 2014, 22:20 - ndz
Posty: 978
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Jerzmanowice
ziomek pisze:
Cześć.
Moje pszczoły juz prawie nic nie noszą. Nadstawki suche. Ale w gniazdach maja dużo miodu. Chciałbym im ten miod zabrać ale dopiero przed samych karmieniem na zime.Ale to dopiero za dwa tygodnie. Mogą zjeśc zapasy do tego czasu. I tu mam pytanie czy dać im teraz syropu czy ciasta? Aby nie wyjadały miodu z gniazda?
dzięki.Pozdr.


Miód wybierz bo za dwa tygodnie może go nie być .
Po wybraniu zaraz zacznij podkarmiać żeby matki jeszcze czerwiły , a na początku września podaj karmę do zazimowania .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 sierpnia 2017, 22:28 - ndz 

Rejestracja: 16 września 2010, 11:16 - czw
Posty: 228
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Żelazny zapas!! O tym należy pamietac. Wirujesz z gniazda to oddaj tyle ile zabrałeś. Licz sie z tym ze miod ten moze byc nieczysty.

_________________
Nie tylko produkty pszczele są arcyzdrowe, zdrowe jest również samo zajmowanie się pszczołami.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 22 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji