FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 17:51 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
Post: 09 sierpnia 2017, 08:53 - śr 

Rejestracja: 12 maja 2014, 21:06 - pn
Posty: 71
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Truskaw
Witam,
Szybkie pytanie planuję kupić invert i zastanawiam się jaki z tych dwóch (apiinvert i apifortuna). Różnica w cenie jest spora apifortuna 46pln -14kg a apiinvert - u Łysonia 67pln -14kg. znalazłem skład apifortuny a nie mogę znaleźć dla porównania składu apiinvertu... Ma ktoś może? a może ktoś stosował u siebie oba inverty i któryś poleca bardziej?
skład apifortuny:
Analiza syropu
Masa sucha 75%
Współczynnik Brix'a (20st. C) 75
Współczynnik załamania 1,478
Fruktoza 15%
Glukoza 22%
Maltoza 42%
Maltotrioza 8%
Cukry złożone 15%
PH 3.5 - 5
Kolor (450-600 nm) 20IU
Ekwiwalent dekstrozy 66%


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 sierpnia 2017, 13:52 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2286
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
ogólnie b. dopogie te inwerty

zadzwoń może do Kellmana (22 378 36 50) - dostaniesz u nich Apikiel ale koniecznie poproś o ten z + w nazwie bo to buraczany - ma po około 33% fruktozy gluzkozy i sacharozy w suchej masie (sucha masa 72-75%) - cena Apikiel + to 2,90 zł za 1 kg przy zamówieniu palety 44 wiader po 14kg (616 kg na palecie)

Apifortuna nie jest warta tych pieniędzy - to inwert skrobiowy ze zboża - za 2,54 za 1 kg dostaniesz w Orionie Apifood o b. podobnym składzie (przy zamóiwniu całej palety 44x15kg)... zarówno Apifortuna jak i Apifood mogą krystalizować (fruktoza/glukoza<1) - w uproszczeniu:
* maltoza (disacharyd zbudowany z dwóch reszt D-glukozy)
* maltorioza (trisacharyd w uproszceniu to 3 cząsteczki glukozy)

najlepszy byłby Invertix72F od Diamanta - z tego co pamiętam wychodził po 3,11 za 1 kg przy dostawie całej palety (44 wiadra po 15kg) jest lepszy od Apikielu+ gdyz ma więcej fruktozy od glukozy a stosunek fruktoza do glukoza powinien być wiekszy od 1 (tj więcej fruktozy od glukozy) wówczas inwert nie będzie krystalizować...

co do Apiinvertu nie bede się wypowiadac poza tym ze 67zł za 15 kg to zdzierstwo i nie warto... - wychodzi 4,46 za 1kg...

pytanie jak z termianmi - mi z Kellmana obiecali dostawę pod koniec sierpnia a przywieźli tydzien po złozeniu zamówienia tj 04-08-2017...W Orionie 2 tyg temu czas dostawy mieli max 10 dni... w Diamancie ponoc ciężko zamówić teraz... brak towaru w sklepie internetowym...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 sierpnia 2017, 15:49 - śr 

Rejestracja: 27 listopada 2010, 00:02 - sob
Posty: 1909
Lokalizacja: Szprotawa
Ule na jakich gospodaruję: WP leżak i WP korpus
tomi007, karmię Apiinwertem już piąty sezon, miałem pokarm z Oriona i nie chcę go za darmo, po Apiinwercie na wiosnę pszczoły wychodzą w dobrej kondycji, a do tego z pożytku wrzosowego wracają około 10 września i zakarmianie jest super.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 sierpnia 2017, 16:25 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2286
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
Marian. pisze:
tomi007, karmię Apiinwertem już piąty sezon, miałem pokarm z Oriona i nie chcę go za darmo, po Apiinwercie na wiosnę pszczoły wychodzą w dobrej kondycji, a do tego z pożytku wrzosowego wracają około 10 września i zakarmianie jest super.


jak najbardziej sie z Tobą zgodze w tym porównaniu - nie znam składu Apiinvertu ale po cenie wnioskuje ze to inwert na bazie sacharozy (buraczany) - dlatego w jego miejsce proponuje tańsze inwerty tej samej kategorii tj Apikiel+ Invertix i Inverix72F - producent Apiinvertu produkuje też Apifonde (ciasto) - zamówiełem ciasto z Diamanta i nie widze różncy poza różnica w cenie - podejrzewam że z inwertem bedzie podobnie...

zamiast Apifortuny proponuje zwykły Apikiel tzn bez + lub Apifood

podsumowując mamy 2 klasy inwertów -

II klasa - tańsze (gorsze mogące krystalizować, do tego b. geste) na bazie skrobi (najczęsciej z pszenicy) tj. np Apifortuna, Apifood, Apikiel

I klasa- lepsze droższe na bazie sacharozy (buraka cukrowego) Apikiel+, Invertix, Inverix72, Apiinvert

inwertów I i II klasy nie nalezy porównywać ze wzajemnie ze sobą - co najwyżej można dokonywac porównań pomiędzy inwertami tej samej klasy...

osobiście uważam że inwerty II klasy są tylko na wiosnę/lato (np do podkarmiania odkładów) a na zimę najlepszy jest cukier + dla wygodnych/zapracowanych lub korzystających z pożnych pożytków inweryty I klasy czyli na bazie sacharozy...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 sierpnia 2017, 17:25 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
tomi007 pisze:
osobiście uważam że inwerty II klasy są tylko na wiosnę/lato (np do podkarmiania odkładów) a na zimę najlepszy jest cukier + dla wygodnych/zapracowanych lub korzystających z pożnych pożytków inweryty I klasy czyli na bazie sacharozy...



nic dodać nic ująć, jak zima łagodna z wieloma oblotami to można i zimować na landrynkach rozpuszczonych w szklance wody takie zimy jak ostatnia pokazały na czym najlepiej zimują pszczoły

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 sierpnia 2017, 18:22 - śr 

Rejestracja: 27 listopada 2010, 00:02 - sob
Posty: 1909
Lokalizacja: Szprotawa
Ule na jakich gospodaruję: WP leżak i WP korpus
tomi007, fakt jest droższy ale przy moim ostatnim pożytku wrzosowym jest lepszy do zakarmienia póżnego.A jeżeli pszczoły mi dają dlaczego ja mam im nie dać.Jak wiecie na wrzosie pszczoła się też osłabia a na dodatek pajęczyny.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 sierpnia 2017, 08:46 - czw 

Rejestracja: 12 maja 2014, 21:06 - pn
Posty: 71
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Truskaw
Wielkie dzięki za odpowiedź!
Teraz wiem z czym to się je ;)

Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: ANDAK i 24 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji