FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 19 kwietnia 2024, 01:07 - pt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 27 ] 
Autor Wiadomość
Post: 24 grudnia 2017, 14:10 - ndz 

Rejestracja: 02 kwietnia 2014, 10:48 - śr
Posty: 66
Ule na jakich gospodaruję: .
Miejscowość z jakiej piszesz: Olkusz
Czy ma znaczenie umiejscowienie wylotka (środek lub bliżej rogu) dla ułożenia zapasów na zimę i ułożenia się kłębu. Warner Gekeler w książce Pszczoły poradnik hodowcy piszę że orientacja plastrów względem wylotu przy zabudowie zimnej jest korzystna jeżeli wylotek jest centralnie na środku korpusu(dennicy) a niekorzystna jeżeli bliżej rogu korpusu(dennicy) - Macie jakieś spostrzeżenia w tym temacie???


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 grudnia 2017, 15:54 - ndz 
Hagrid pisze:
Czy ma znaczenie umiejscowienie wylotka (środek lub bliżej rogu) dla ułożenia zapasów na zimę i ułożenia się kłębu.


a po co takie śledztwo przeprowadzasz ? ja głupiutki jeszcze ale z tego co zauważyłem to pszczoły wieszają kłąb od strony wylotka nie zależnie od tego jak ustawione są ule .być może chodzi o wentylacje ?co do rozmieszczenia pokarmu to ja w to nie wnikam ,pszczoły najlepiej wiedzą jak go rozłożyć .tak myślę :wink:


Na górę
  
 
Post: 24 grudnia 2017, 16:03 - ndz 
pisiorek pisze:
ja głupiutki jeszcze ale z tego co zauważyłem to pszczoły wieszają kłąb od strony wylotka nie zależnie od tego jak ustawione są ule ? .tak myślę :wink:

:nonono: :nonono: :nonono:
To jeszcze musisz chlebusia Grześku dużo zjeść. Kłąb uwiążą tam , gdzie chcą . A po przeciwnej stronie wylotka nie może być ??Może , ja widać więcej zauważyłem. Tak myślę :mrgreen:


Na górę
  
 
Post: 24 grudnia 2017, 16:43 - ndz 
bagisek1, na 44 rodziny moze ze 2 uwiesily sie z tylu .reszta wszystko jest usytulowane przy wylotku .w poprzednie zimy bylo podobnie.


Na górę
  
 
Post: 24 grudnia 2017, 18:34 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 listopada 2009, 18:07 - pn
Posty: 1904
Lokalizacja: Srodek / Niemiec
Ule na jakich gospodaruję: weza*350/200
Czesc
Gdzies to juz opisalem..
teraz poszukam i wstawie ponownie...poz d
///////////////////////////////Czesc
U mnie jest wylotek otwarty szerokosc wylotka 40 cm wysokosc 2 cm
u mnie jest otwarta dennica 40 cm na 40 cm osiatkowana --bedzie zamknieta w lutym.Zadnych innych otworow nie wydmuchuje mikroklimatu z ula..Pszczoly na 2 korpusach ostrowskiej.
Co do wylotkow
Dla duzych ramek to nie ma takiego znaczenia jedzenie jest na gorze.
Ale Jezeli masz korpus inne ramki i ramki sa na cieplo nie wolno zwezac wylotka i zostawic by wylatywaly na srodku.Poniewaz przy wylotku bedzie czerw i po 2 stronych pokarm zimowy .Prszczola pujdzie za pokarmem np. na lewo przyjda mrozy i sie rodzina osypie z glodu.Czyli najlepiej gdy jest zabudowa na cieplo otwor wylotowy zostawic z lewej lub z prawej .przy otworze wylotowym bedzie czerw..dalej pokarm...pszczoly zaczna zurzywac pokarm od wylotka do sciany (rodzina sie nie osypie)Dobrze jest by slonce walilo przez sciane ula tam gdzie jest czerw.
Zabudowa na zimno wylotek powinien byc na srodku ..przy wylotku bedzie czerw z tylu ramek pokarm (rodzina sie nie osypie bedzie tez ciaglosc pokarmu.
Ja nie zwezam wylotkow nie ma rabunköw Jak pszczoly sa zdrowe rodziny w miare mocne nic sie nie dzieje.Rabunki sa ale po sasiadach .
Tydzien temu sasiad stracil 1 rodzine to byly moje pszczoly poz d

_________________
http://www.buckfast-zucht.de/index.php?seite=shop
//////////////////////

_________________
http://www.buckfast-zucht.de/index.php?seite=shop


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 grudnia 2017, 18:51 - ndz 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3960
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
darius4257,
Tylko naiwny pszczelarz wierzy , że rabunki dotyczą tylko sąsiadów.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 grudnia 2017, 18:58 - ndz 
Hieronim, ja zwezam wylotki do 5cm ale nie chodzi tu o rabunki tylko o ryjowki i myszy .


Na górę
  
 
Post: 24 grudnia 2017, 22:14 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 listopada 2014, 19:36 - sob
Posty: 2205
Lokalizacja: Janów Lubelski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Zamosc
Pisiu , liczy się wysokość 6 mm

_________________
Pasieka Knieja .https://www.youtube.com/channel/UCZZuAq ... subscriber


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 grudnia 2017, 22:19 - ndz 
KNIEJA pisze:
Pisiu , liczy się wysokość 6 mm


Franek jasna sprawa ,zle sie wyrazilem .mam 5cm szerokosci i jakies 7mm wysokosci .dodatkowo powbijalem male gwozdzie co okolo 8mm i spokuj z myszami ,wiosna odwracam wkladke na 20cm juz bez gwozdzi by pszczoly mogly swobodnie wychodzic.pozniej w upaly wyciagam wkladke zupelnie :wink:
Oczywiscie zimuje na siatkach wiec ten mini wylotek moze byc.nie chce zeby ktos sie na mnie wzorowal bo ja glupiutki jeszcze :oops:


Na górę
  
 
Post: 25 grudnia 2017, 00:50 - pn 

Rejestracja: 02 kwietnia 2014, 10:48 - śr
Posty: 66
Ule na jakich gospodaruję: .
Miejscowość z jakiej piszesz: Olkusz
darius4257 pisze:
Czesc
Gdzies to juz opisalem..
teraz poszukam i wstawie ponownie...poz d
///////////////////////////////Czesc
U mnie jest wylotek otwarty szerokosc wylotka 40 cm wysokosc 2 cm
u mnie jest otwarta dennica 40 cm na 40 cm osiatkowana --bedzie zamknieta w lutym.Zadnych innych otworow nie wydmuchuje mikroklimatu z ula..Pszczoly na 2 korpusach ostrowskiej.
Co do wylotkow
Dla duzych ramek to nie ma takiego znaczenia jedzenie jest na gorze.
Ale Jezeli masz korpus inne ramki i ramki sa na cieplo nie wolno zwezac wylotka i zostawic by wylatywaly na srodku.Poniewaz przy wylotku bedzie czerw i po 2 stronych pokarm zimowy .Prszczola pujdzie za pokarmem np. na lewo przyjda mrozy i sie rodzina osypie z glodu.Czyli najlepiej gdy jest zabudowa na cieplo otwor wylotowy zostawic z lewej lub z prawej .przy otworze wylotowym bedzie czerw..dalej pokarm...pszczoly zaczna zurzywac pokarm od wylotka do sciany (rodzina sie nie osypie)Dobrze jest by slonce walilo przez sciane ula tam gdzie jest czerw.
Zabudowa na zimno wylotek powinien byc na srodku ..przy wylotku bedzie czerw z tylu ramek pokarm (rodzina sie nie osypie bedzie tez ciaglosc pokarmu.
Ja nie zwezam wylotkow nie ma rabunköw Jak pszczoly sa zdrowe rodziny w miare mocne nic sie nie dzieje.Rabunki sa ale po sasiadach .
Tydzien temu sasiad stracil 1 rodzine to byly moje pszczoly poz d


_________________
http://www.buckfast-zucht.de/index.php?seite=shop
//////////////////////



Dziękuje za odp jedyną w temacie przy zabudowie zimnej wylotek powinien być na środku. Nie przeprowadzam śledztwa ale chciałem zweryfikować przeczytaną informacje w w/w książce. Pokrótce zastanawiało mnie jeżeli zwężę wylotek na jesień na dwie pszczoły do którejś ze stron to czy to ma jakieś znaczenie. Nie było tematu mam za mało doświadczenia dlatego zapytałem Was bardziej Doświadczonych. Ale tylko Cytowany przeczytał ze zrozumieniem. Pozdrawiam Dzięki darius4257


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 grudnia 2017, 01:15 - pn 

Rejestracja: 02 kwietnia 2014, 10:48 - śr
Posty: 66
Ule na jakich gospodaruję: .
Miejscowość z jakiej piszesz: Olkusz
NIE tylko pytałem o usytuowanie a Nie o wysokość itp ale ty wiesz wszystko Bartek.pl Chciałem zweryfikować informacje którą przeczytałem i tyle nie ma tematu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 grudnia 2017, 02:07 - pn 

Rejestracja: 21 grudnia 2016, 16:38 - śr
Posty: 2469
Ule na jakich gospodaruję: wz, 1/2 dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Puławy
[quote="Hagrid"]NIE tylko pytałem o usytuowanie a Nie o wysokość itp ale ty wiesz wszystko Bartek.pl Chciałem zweryfikować informacje którą przeczytałem i tyle nie ma tematu.

może i lepiej, że nie ma tematu :-)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 grudnia 2017, 12:32 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 listopada 2009, 18:07 - pn
Posty: 1904
Lokalizacja: Srodek / Niemiec
Ule na jakich gospodaruję: weza*350/200
Hagrid pisze:
NIE tylko pytałem o usytuowanie a Nie o wysokość itp ale ty wiesz wszystko Bartek.pl Chciałem zweryfikować informacje którą przeczytałem i tyle nie ma tematu.

-------------------------------------------------------------------------------
Czesc.
Napisz jakie ule masz(wielkosc rami ,ile w ulu ramek.czy na cieplo czy na zimno zimujesz ,i w sezonie jak sa ulozone ramki..,a ja Ci napisze jak ja bym w nich poprowadzil pszczole.Bedzie w paru zdaniach
(jak chcesz to na PW) Wiem kazda udana gospodarka musi byc dopasowana do danego klimatu, do pozytku, do rodzaju ula w ktorym sie gospodaruje(nie zawsze)..Nie na koncu zostawiajac linie pszczol i jej zdolnosci.
poz d

_________________
http://www.buckfast-zucht.de/index.php?seite=shop


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 grudnia 2017, 13:56 - pn 
darius4257, jamysle ze kolega Hagrid, szybko tu nie wroci ,a jak wroci co zrobi komus kolejna zmoderowano :wink:


Na górę
  
 
Post: 25 grudnia 2017, 14:20 - pn 

Rejestracja: 02 kwietnia 2014, 10:48 - śr
Posty: 66
Ule na jakich gospodaruję: .
Miejscowość z jakiej piszesz: Olkusz
A dlaczego niby... Proste pytanie Czy ma znaczenie umiejscowienie wylotka dla ułożenia zapasów na zimę i ułożenia się kłębu?( i nie chodzi mi o suwmiarkę i cm) Liczyłem na odp w stylu Tak lub Nie i dlaczego tak bądź niema to żadnego znaczenia. Proste pytanie prosta odp Nie ma głupich pytań a odp już owszem. Proszę Admina o usunięcie mojego tematu vel pytania będę wdzięczny.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 grudnia 2017, 14:49 - pn 

Rejestracja: 28 sierpnia 2016, 10:47 - ndz
Posty: 176
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Zachodniopomorskie
Hagrid Ja myślę że pytanie było dobre i nie ma co go usuwać. Wiele głupszych wpisów jest na tym forum a ich autorzy są z nich dumni. Sam jestem ciekaw miejsca zawiązania, przemieszczania,czy rozluźnienia kłębu w dni ciepłe a zimowe ,i czy ponownym przyjściu ochłodzenia kłąb zaczyna się w miejscu gdzie skończył.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 grudnia 2017, 15:27 - pn 
Strzelec66, zagladij do uli to sie dowiesz ,nie trwa to dlugo :P


Na górę
  
 
Post: 25 grudnia 2017, 17:59 - pn 

Rejestracja: 28 sierpnia 2016, 10:47 - ndz
Posty: 176
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Zachodniopomorskie
pisiorek a tobie płacą od głupich postów ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 grudnia 2017, 19:50 - pn 

Rejestracja: 21 grudnia 2016, 16:38 - śr
Posty: 2469
Ule na jakich gospodaruję: wz, 1/2 dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Puławy
Hagrid pisze:
A dlaczego niby... Proste pytanie Czy ma znaczenie umiejscowienie wylotka dla ułożenia zapasów na zimę i ułożenia się kłębu?( i nie chodzi mi o suwmiarkę i cm) Liczyłem na odp w stylu Tak lub Nie i dlaczego tak bądź niema to żadnego znaczenia. Proste pytanie prosta odp Nie ma głupich pytań a odp już owszem. Proszę Admina o usunięcie mojego tematu vel pytania będę wdzięczny.


W przyrodzie i przy pszczołach nie ma zero- jedynkowych odpowiedzi.
Oczywiście, że usytuowanie i wielkość wlotka ma znaczenie, jednak zadałeś bardzo uogólnione pytanie, z wieloma niewiadomymi, więc i wiele ogólnych odpowiedzi dostałeś, wg. Ciebie nie na temat.
Inaczej będzie w wz w zabudowie ciepłej i całkiem inaczej w dadancie z ciepłą zabudową a jeszcze wysokość ramki może mieć znaczenie.
Na moim przykładzie: dwie rodziny w dadancie 1/2 w zabudowie zimnej pokarm rozłożyły podobnie, jednak jedna zawiązała kłąb na dolnym+góra a druga identyczna metr obok ma kłąb na górze zachodzący na dół.
Dlaczego ? ? "Ano właśnie" nie obrażaj się tylko pytaj.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 grudnia 2017, 19:57 - pn 
Strzelec66 pisze:
pisiorek a tobie płacą od głupich postów ?




ja cie tu obserwuje ,zamiast liczyć na wiedze innych podziel się swoją .taka rada "kolego" :|


Na górę
  
 
Post: 25 grudnia 2017, 20:24 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 stycznia 2010, 12:21 - pt
Posty: 3523
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
pisiorek, :nonono: :nonono:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 grudnia 2017, 20:31 - pn 

Rejestracja: 28 sierpnia 2016, 10:47 - ndz
Posty: 176
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Zachodniopomorskie
Pisiorek ty mnie nie strasz że mnie obserwujesz. Jak będę miał coś mądrego to napisze :papa:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 grudnia 2017, 21:31 - pn 
pawel., przepraszam .troche sie rozbrykalem :oops: :wink: poprawie sie ...


Na górę
  
 
Post: 25 grudnia 2017, 21:41 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 stycznia 2013, 01:03 - ndz
Posty: 3409
Lokalizacja: dolnośląskie/ Lubomierz
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski korpusowy
Co do tytułu napiszę tak. Pszczoły to organizmy żywe które można ukierunkować na odpowiednie usytuowanie kłębu, popchnąć paluszkiem. Zimuję zawsze na zabudowie ciepłej. Wtedy mogę kontrolować kłąb. Przy zabudowie zimnej, zdarzały mi się kłęby osypane z jednej strony a z drugiej pokarm.
Zabudowa ciepła jak popycham paluszkiem.
Po lipach przestawiam pszczoły na zabudowę ciepłą, te które były na zimnej.
Podczas ostatniego przeglądu. Jeśli znajduję czerw stawiam go zaraz przy wylocie, a pół pustą ramkę przedwylotkową odsklepiam za zatworem lub na końcu. Najczęściej czerw o tej porze jest na 1 lub 2 ramkach. Zaraz za nimi stawiam najbardziej zapakowane rameczki. Na końcu mniej grube. Wszystkie ramki mają być kilka razy przeczerwione do zimowli. Na końcu może być coś jaśniejszego, jak nie ma innych, 1 sztuka. Z dużą ilością pierzgi 2 od końca lub 1 od wylotka gdy 1 ramka czerwiu.
Od tyłu podkładamy coś pod ul, stabilnie, by powstał nakłon do wylotka. W razie odwilży lub wiatru z deszczem nie wciska się woda do ula. Jest jeszcze inna tego zaleta kłąb prawie zawsze uwiązuję się w najniższym punkcie. W tym wypadku od wylotka idzie do tyłu i nigdy się nie dzieli. Jeśli rodzina jest silna zdrowa i ma dużo młodej pszczoły zawsze sobie poradzi w tym ustawieniu.

_________________
Ewa
Nie sztuką jest leczyć. Sztuką jest zdrowych przy zdrowiu utrzymać.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 grudnia 2017, 12:01 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 listopada 2009, 18:07 - pn
Posty: 1904
Lokalizacja: Srodek / Niemiec
Ule na jakich gospodaruję: weza*350/200
czesc
Idzia 12 pisze
Od tyłu podkładamy coś pod ul, stabilnie, by powstał nakłon do wylotka. W razie odwilży lub wiatru z deszczem nie wciska się woda do ula. Jest jeszcze inna tego zaleta kłąb prawie zawsze uwiązuję się w najniższym punkcie.
Darius4257 pisze
I zapomnialas ze woda kondensowana plynie po scianach uli gdy pszczoly zaczynaja czerwienie .Nastepnie wylatuje przez wylotek.
Zobaczcie moj ul stoi prosto a spad w dennicy jest na okolo 2 cm , poz d


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

_________________
http://www.buckfast-zucht.de/index.php?seite=shop


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 marca 2018, 21:34 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 listopada 2009, 18:07 - pn
Posty: 1904
Lokalizacja: Srodek / Niemiec
Ule na jakich gospodaruję: weza*350/200
Czesc
prawie mi sie rodzina osypala .
Ul (mocny odklad)byl na zabudowie cieplej z wylotkiem na srodku na niskiej ramce ( wysokosc 200mm weza)(na duzych ramkach pozycja wylotka nie ma znaczenia.)Zakarmilem ............pszczoly zaczynaja zimowle od wylotka i musza zadecydowac ida w prawo od wylotka lub w lewo.Przy wylotku na srodku ...odetna sie od pokarmu tak jak u mnie bylo.
Na szczescie zauwazylem brak pokarmu i dodalem pokarm.
Natomiast zabudowa na cieplo wylotek z lewej ,pszczoly zaczna od wylotka i pujda w prawo -nie odcinajac sie od pokarmu...poz d

_________________
http://www.buckfast-zucht.de/index.php?seite=shop


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 marca 2018, 21:36 - ndz 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 18:41 - sob
Posty: 5356
Lokalizacja: Czaszyn /Londyn
Ule na jakich gospodaruję: ,wielkopolski i 435x250
Miejscowość z jakiej piszesz: Czaszyn
U mnie zabudowa zimna i wszystkie uwiazały sie od wylotka od sciany i szły do tyłu i jest ok i tak od poczatku pszczelarzenia


henry

_________________
https://www.facebook.com/10000202901431 ... zMQagKKAl/
henry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 27 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 44 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji