FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 29 marca 2024, 16:30 - pt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 18 ] 
Autor Wiadomość
Post: 05 lutego 2018, 13:27 - pn 
Nowo zarejestrowani użytkownicy

Rejestracja: 06 kwietnia 2016, 07:50 - śr
Posty: 16
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Elbląg
Witam.
Mam pytanie w kwestii wyboru ciasta dla pszczół. Jakie polecacie? Mam tu na myśli ciasto podawane na wczesne wiosenne podkarmienie i do odkładów. Oczywiście głównym kryterium jest stosunek jakości do ceny.
Dla przykładu opakowania 15kg:

BEE FONDANT PREMIUM - 50zł,
DIAMANT FONDANT -50zł,
APIFONDA - 78zł,
AMBROSJA - 88zł.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 lutego 2018, 16:58 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2286
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
wg mnie cena to 90% wagi - reszta to bajer handlowo-marketingowy - ciasto to ciasto... naturalnego pyłku i tak nie zastąpi...

zastanawia mnie ten BEE FONDANT PREMIUM - tu mają np w cenie 42 zł za 15 kg:

https://pszczelnictwo.com.pl/shop/produ ... arton-15kg

a moze dają jeszcze rabat na zamówienie całej palety jak w DIAMANCIE...
tylko nigdy tego ciasta na oczy nie widziałem - także gdyby ktoś je znał b. proszę o opinie

wg mnie Diamant i Apifonda są b. podobne - szczerze to nie wiem czy bez opakwania bym je rozróżnił choć Apifonda wydaje sie trochę gęściejsza... ale "gęstość" też zlezy od temeratury otoczenia a Diamanta miałem latem a nie wiosną... w kazdym razie nie widze sensu przepłacac aż tyle za Apifonde... a teraz zainteresował mnie jeszcze ten BEE FONDANT PREMIUM...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 lutego 2018, 17:47 - pn 

Rejestracja: 18 września 2016, 19:02 - ndz
Posty: 1737
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 10
Miejscowość z jakiej piszesz: podkarpacie
a stosuje ktos ciasta z pyłkiem zeby na wiosne rozbujac rodzinki, jak tak to jakie?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 lutego 2018, 18:36 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 lutego 2013, 13:57 - pn
Posty: 378
Lokalizacja: Mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: Wlp z ramką 18 cm
Uważam, że dokarmiając pszczoły pyłkiem niewiadomego pochodzenia możemy zaszkodzić pszczołom bardziej niż pomóc . Dlaczego ? Pyłek jako pokarm białkowy bardzo łatwo może zostać zakażony bakteriami i chorobami grzybowymi , wystarczy że będzie za duża wilgotność w środowisku jakim przechowywany jest pyłek i pyłek zostanie zainfekowany ? Nie muszę pisać co dalej . Nawet jak sami dla siebie przechowujemy pyłek , to czy na pewno wysuszyliśmy go odpowiednio ? I jesteśmy pewni że jest wilgotność odpowiednia żeby nie doszło do zakażenia ? Zainfekowanie chorobami grzybowymi na oko nie stwierdzimy . Uważam że więcej jest ryzyka niż ewentualnych korzyści jest z dokarmianiem na wiosnę pyłkiem. Lepiej już pierzgą bo ona jest konserwowana kwasem mlekowym.
Pozdrawiam
Tadek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 lutego 2018, 19:21 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 stycznia 2016, 20:17 - sob
Posty: 875
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: ok. Łukowa
Tadku jeśli ludzie mają jeść ten pyłek to dlaczego ma pszczołom zaszkodzić.
Najlepiej mieszać go z rozpuszczonym miodem.
djzoltar pisze:
gdybym chciał kupować ciasta już dawno poszedłbym z torbami .trzeba uruchomić szare komórki

Ta na pewno przy 4 ulach. Twoje wpisy kogoś mi przpominają :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 lutego 2018, 19:33 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2286
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
Kosut pisze:
Tadku jeśli ludzie mają jeść ten pyłek to dlaczego ma pszczołom zaszkodzić.
Najlepiej mieszać go z rozpuszczonym miodem.


Tadek 11 dobrze zwrócił uwagę na ryzyko - ludzie nie są wrażliwi na nosemę czy choćby zgnilca czy inne nie wiadomo jeszcze jakie typowo pszczele patogeny jakie mogą być w pyłku z niewiadomego źródła... tak samo z miodem - też lepiej dać cukier niż niepewny miód...

natomiast same pleśnie rozumiane jako zarodniki pleśni spożywczej też są oczywiście niepożądane ale wg mnie mniej szkodliwe... oczywiście w pyłku przeznaczonym dla ludzi nie powinno ich być co nie znaczy że nie ma tam minimalnych ilości... żyjemy przecież w "mikrobiologicznej zupie" w której pełno dookoła bakterii wirusów itp czy to w powietrzu czy wodzie...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 lutego 2018, 19:44 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2286
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
djzoltar pisze:
gdybym chciał kupować ciasta już dawno poszedłbym z torbami .trzeba uruchomić szare komórki.normalnie zakarmione pszczoły nie potrzebują ciasta żeby żyć .pzd tadek .


idąc tą logiką dalej - lepiej nie dać ciasta na wiosnę nawet jak brakuje pokarmu bo można przez cenę ciasta pójść z torbami... także lepiej stracić w marcu rodzinę, potem od kogoś kupić pszczoły/odkład za 20 razy tyle co kosztowałoby ciasto i dopiero wtedy dobrze nakarmić na kolejną zimę - to się lepiej opłaca...

pomijam już fakt, że co niektórzy nie muszą używać szarych komórek, aby wiedzieć że bardziej opłaca im się zakup gotowego ciasta i podawanie po 2kg ciasta w okresie bezpożytkowym niż 4l syropu z cukru/inwertu wieczorem w kilku miejscach - dlatego ciasto podadzą w dzień a wieczorami co innego robią :) oszczędzają czas na dojazd i paliwo... chociaż jak ktoś lubi to i może w nocy przeglądy robić - wtedy jedzie raz a nie dwa... - ale mi nic do tego jego fetysz jego sprawa - no ale każdy lubi to co lubi...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 lutego 2018, 20:57 - pn 

Rejestracja: 05 czerwca 2016, 14:07 - ndz
Posty: 267
Lokalizacja: Okolice Częstochowy
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Aleksandria Druga
djzoltar pisze:
gdybym chciał kupować ciasta już dawno poszedłbym z torbami .trzeba uruchomić szare komórki.normalnie zakarmione pszczoły nie potrzebują ciasta żeby żyć .pzd tadek .

W poście powitalnym piszesz że dopiero zaczynasz przygodę z pszczołami i co już by Cie miały z torbami puścić te trzy słabe rodziny jak pisałeś?.
A tak w ogóle to skoro uruchomiłeś już te szare komórki to dlaczego za-zimowałeś trzy słabe rodziny?

_________________
https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/4r8l/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 lutego 2018, 21:23 - pn 

Rejestracja: 11 stycznia 2011, 23:33 - wt
Posty: 658
Lokalizacja: Góry Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: Warszawskie Zwykłe
Czytając to wszystko, to już nie wiem jak się do tej pory uchowałem.
Ponad pół wieku mam do czynienia z pszczołami i ani razu żadnego ciasta nie dałem.
Pszczółki cały czas mam, nawet rozdaję i często sprzedaję. :pl:

_________________
Z Pozdrowieniem: bohtyn-ociec
Lubię ule Warszawskie Zwykłe.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 lutego 2018, 23:38 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2286
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
ociec pisze:
Czytając to wszystko, to już nie wiem jak się do tej pory uchowałem.
Ponad pół wieku mam do czynienia z pszczołami i ani razu żadnego ciasta nie dałem.
Pszczółki cały czas mam, nawet rozdaję i często sprzedaję. :pl:


Jak ma się blisko do pasieki to pewnie że syrop lepszy... Ja ciasto kupuje dla odkladow bo w sierpniu u mnie duża bieda - z racji że do pasieki mam daleko i mało czasu to nie mogę czekać do wieczora aby im syrop podać... W 2017 ,musiałem też dać ciasto pod koniec kwietnia bo już kończył się zapas zimowy... Jak jade na pasiekę i nie wiem czego się spodziewać to wolę mieć ciasto przy sobie niż syrop który może okazać się niepotrzebny... Także główne zalety ciasta to to że nie powoduje rabunków i jest wygodne w transporcie bo zajmuje mało miejsca i nic się nie wylewa , można je długo przechowywać w przeciwieństwie do rozdrobnionego syropu... A że wygoda kosztuje to już inna sprawa... Mi i tak się opłaca...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 lutego 2018, 23:58 - pn 
Nowo zarejestrowani użytkownicy

Rejestracja: 06 kwietnia 2016, 07:50 - śr
Posty: 16
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Elbląg
Jeżeli chodzi o zakarmianie na zimę to nie żałuję i zawsze daję 15 kg na rodzinę, co skutkuje tym, że na wiosnę mam bezpieczny zapas, i nie muszę grzebać w ulach. Poruszyłem temat ciasta bo będę potrzebował na rozwój do odkładów i chciałbym dowiedzieć się jakie są Wasze spostrzeżenia i doświadczenia w tym temacie. Po co przepłacać 78zł skoro można osiągnąć ten sam cel ca 42 zł.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 lutego 2018, 08:28 - wt 

Rejestracja: 10 kwietnia 2016, 18:56 - ndz
Posty: 96
Ule na jakich gospodaruję: DD
Miejscowość z jakiej piszesz: Bargłów Kościelny
marcel303 skąd masz źródła cen- chodzi mi głównie o Diamand. Piszesz o 50,- ja kupiłem przez Alledrogo za 65,- a w Związku sprzedawali u nas po 67,-.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 lutego 2018, 08:33 - wt 

Rejestracja: 07 października 2015, 15:09 - śr
Posty: 763
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Gostynin
Marek74, https://www.sklep.diamant.pl/fondant-ps ... 15-kg.html albo http://pszczelarski.net/index.php?id_pr ... er=product Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 lutego 2018, 09:31 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Marek74 pisze:
marcel303 skąd masz źródła cen- chodzi mi głównie o Diamand. Piszesz o 50,- ja kupiłem przez Alledrogo za 65,- a w Związku sprzedawali u nas po 67,-.


w ubiegłym roku był coś koło 3.6 za kg i faktycznie paczka 15kg kosztowała coś koło 65zł
teraz ceny cukru spadły to i ciasta od naszego rodzimego producenta też jest coś koło 2,8zł/kg
te zagraniczne importowane pewno mają tą samą cenę co zwykle bo każdy chce zarobić na pośrednictwie

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 lutego 2018, 09:37 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lipca 2011, 16:47 - pt
Posty: 4332
Lokalizacja: Mrozy/mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 18cm
No niestety.. koniunktura się poprawia, zbliża się wiosna i już zdrożało do 3,33.. Co tylko wskazuje, że liczy się popyt, a nie cena cukru na rynku. Dzisiaj miałem zamawiać paletę, ale chyba kupię mieszalnik.

_________________
Węza z własnego wosku.
511 110 110


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 lutego 2018, 09:44 - wt 
Nowo zarejestrowani użytkownicy

Rejestracja: 06 kwietnia 2016, 07:50 - śr
Posty: 16
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Elbląg
na stronie internetowej Diamanta. Jest jeszcze oferta ciasta z prebiotykiem za 18 zł za 5kg. Jak weźmiesz cala paletę to masz 3,2 za kg czy jakoś tak.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 lutego 2018, 09:46 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
adamjaku,

też miałem zamawiać ale jak tacy to podziękuje mam kilka t słodkiego w magazynie to jakoś sobie poradzę, zapamiętam na przyszłość żeby zamawiać w styczniu bo najtaniej, ciasto nie jest u mnie koniecznością stosuje raczej dla wygody podając do odkładów które mam daleko od głównej pasieki, skubią ile potrzebują a ja nie muszę dowozić co chwilę jak w przypadku syropu i szwędać się po nocy z wiadrami

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 lutego 2018, 10:10 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2286
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
adamjaku pisze:
No niestety.. koniunktura się poprawia, zbliża się wiosna i już zdrożało do 3,33.. Co tylko wskazuje, że liczy się popyt, a nie cena cukru na rynku. Dzisiaj miałem zamawiać paletę, ale chyba kupię mieszalnik.


ale na stronie Diamanta po dodaniu całej palety tj 72 opakowania dla 5kg lub 24 dla 15kg trzeba wejśc w koszyk i kliknąć aktualizuj koszyk -wówczas nalicza się rabat na całośc - cena jaki mi ostatnio wyszła to było 2,80 zł za kg za 15kg opakowania po rabacie + 111 zł za dostawę i wychodziło niecałe 3,11 z dostawą... w styczniu karton 15kg bez rabatu kosztował 52 zł a teraz 50 zł... doszła oferta ciasta z priobiotykiem - ten probiotyk to ściany komórkowe drożdży piekarniczych...

szału cenowego nie ma - przy tych cenach cukru to lekka pazerność... mają profesjonalne maszyny - wielkiej filozofii w produkcji nie ma... rozdrobniony cukier + inwert + mieszanlik.... dodatkowo w cieśnie też jest mniejsz "% cukru w cukrze" bo zawiera około 10-12% wody... choć z drugiej strony teraz butelka markowej wody mineralnej droższa od kg cukru :P także może dlatego taka cena ciasta...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 18 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 32 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji